• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Средиземноморски биотоп на zx9r

Започната от zx9r, 12.06.2013 21:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zx9r

Нашето море предлага доста интересни риби подходящи за отглеждане в домашни условия. Съжалявам, че черноморския раздел във форума замря тотално напоследък...

Cabral

То вече и Средиземно е наше. Нашите морски аквариумни риби са подходящи за "прост" малък аквариум и заедно със средиземноморските за много голям. Говоря за обществени от много тонове, където да плуват пасажи, по дъното скатове, калкани и писии и т.н. Проблемът е, че нямаме корали и големи актинии, а водораслите са трудни за гледане. Мислил съм в един 60-70 литра да комбинирам кончета с един вид трева за соленоводни, има я масово, но й заправих името, плюс няколко камъка с хубавите кучки и 2-3 от по-дребните лапини, съответно кончета със скариди и от най-малките и красиви кучки.
Следващия по размер трябва да е поне 300 л. за да има някой от по-красивите лапини, пауна и нещо по-дребно, което няма да изядат. Вероятно ще поеме и смариди, попчета, някое кеслерово калчанче или морски език, барбун.
За да има от пасажните ще трябват поне 1500 и нагоре литри, нещо от типа на 220-250 х 80-100 х 60-70 и то от дребните, зарган, сафрид, барбуни, кучки, лапини, ако се хване врана, някоя лястовица, дребна котка или лисица, но общо взето ще е мъка.
Черноморски, който да е истински според мен може да е само обществен от порядъка на 80-100 тона и нагоре. Такъв аквариум ще е изкюлчително атрактивен, защото там ще могат да се пуснат моруна, пъструга, есетра, големи калкани, лисици и котки, едри морски лястовици, каквито понякога вадят РК-тата и които нямат нищо общо с дребните - наситен червено-кафяв цвят, големи перки и крака, различни пасажни. И ако това се комбинира с донесени от Средиземно "черноморски" свети петрови, ципура, сарпа (миналата година около Варна хващаха с каси) ще стане чудо, на цената на 5-6 тонен коралов.

zx9r

Не е нужно да е огромен за да е атрактивен. Проблема е, че само с камъни и риби не се получава нещо кой знае какво. Аз от самото начало все се мъча да постигна възможно най-естествен вид с водорасли,морски треви и прочее, но е много трудно и нетрайно.

gradinarq77

Абсолютно съм съгласен! Морски растения изглеждат стархотни и биха могли да се направят страхотни скейпове, но наистина трудно се отглеждат... В момента пробвам с посидония и халимеда, да видим до къде ще стигнем...

zx9r

Особено нашенската най-разпространена морска трева е супер ефектна като се извади с корена и се "засади" в пясъка! Друго подходящо е цистозирата. Основата и е плоска и лесно се залепя с лепило за корали. А и е целогодишно водорасло!

zx9r

 Два месеца след старта на поредния експеримент в малкия аквариум , нещата изглеждат изненадващо добре. Зелените водорасли "собствено" производство достигнаха един размер и така си стоят свежи като репички. Един ден, след известно взиране установих,че по стъклото имам много миниатюрни бели точици които се оказа,че са живи и мърдат. До сега не съм се занимавал с игли и кончета заради трудното хранене, но при вида на такова количество миниатюрна храна в аквата вкарах две игли за проба. Вече 2 седмици са при мен и си хапват от въпросните буболечки.    Ето едно клипче на ситуацията в момента...   

Деян

Много свеж вид наистина!  :-)
По колко часа светиш дневно, ако не е тайна?

zx9r

 Понеже се намира в офиса съм го настроил от 10 до 18 да го наглеждам докато съм там. Отначало започнах да светвам като отида, но се принудих да взема таймер. И добре направих, че за морските водорасли освен правилната светлина най-важно е постоянството. Само не знам,ако се случи да спре тока някоя вечер за по-дълго време и спре аерацията тея водорасли ще дръпнат кислорода за няколко часа и на сутринта няма да заваря нищо живо. Дано не се случва...

gradinarq77

Много се радвам, че подхващаш такъв експеримент с иглите и с голям интерес ще следя развитието. Мога да кажа, че употребата на етанол увеличава планктона, така че почти не се налага вече да храня тръбния си червей...

Вода за смяна вземаш директно от морето предполагам. За това ли растенията се развиват толкова добре?

zx9r

 В интерес на истината не знам дали е само от водата. По-скоро е вследствие на няколко фактора. А иначе иглите са ок все още.  Само бубите май са на привършване и обмислям да ги връщам в морето...