• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем със сомовете

Започната от IvJorell, 21.03.2016 17:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IvJorell

Здравейте,

Имам аквариум от почти година (стартиран 05.2015).
30 л.
10 обикновени неона (за това време е умирал само един, ама май бе най-големия).
Обикновено 2-3 сом панда, които общо за това време са ми измрели около 10тина.

Не знам каква е причината, поради която ми умират сомовете, температурата на водата е 26 градуса, сменям водата всяка седмица по 30%, на два-три пъти се наложи да я сменя на 2 седмици.
Имам тъмен грунд 3-5мм.
Като растения - роголистник, анусбиани, валиснерия
Не ползвам торове или бълбукчета
Филтър: sera fil 60

Имате ли някаква идея от какво може да е, не съм правила тестове на водата, но пък другите ми рибки са наред.. не знам дали не е от храната, давам им само такава за неонките на сера.

Благодаря предварително

jabeto

Освен грунда да се затлачил стабилно и да има гниещи процеси ,от които сомчетата да се тровят като най-близо до грунда.Пробвай да сифонираш.

baygry

Така никой не може да ти отговори.Това че едни рибки са добре, а друг вид умира най-вероятно означава че средата не е подходяща за него.Причините може да са различни,както е посочил jabeto,силно замърсен грунд,недохранване(ако не достига достатучно храна до тях).Някаква болест която си предават,сомчетата са чувствителни и към някои химични елементи.Ако ги купуваш от едно и също място-смени търговеца.Също така обичат по-дребен грунд,пясък,за да могат да ровят в него.

IvJorell

Благодаря за отговорите!
Знам, че описанието ми не бе много добро и изчерпателно :(

Всеки път си сифонизирам дъното, все пак ще сложа по-ситен грунд отгоре на този, който вече имам.
Ще обмисля друг вариант за хранене, понеже е възможно да не стига храна за тях от другите гладници.

Още веднъж благодаря, а ако продължат в същия дух да си умират ще се опитам да съм по-изчерпателна.

baygry

Пандите са много симпатични коридорасчета.Дано да ти са живи и здрави.Някъде бях чел че не са типичните чистачи,така че им пускай по някоя дънна таблетка.Ако добавиш по-ситен грунд,най вероятно с времето ще отиде отдолу,но пак ще е по добре.Успех.

Similar topics (4)

53452

Публикации: 6
Прегледи: 4066

56677

Публикации: 8
Прегледи: 4940

50010

Публикации: 0
Прегледи: 1713

54802

Публикации: 2
Прегледи: 2287