• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Палудариумът на Борко

Започната от Borko7, 23.08.2015 21:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

miTko

Дано въртиш водата поне, че в това дебело дъно с пръст ще падне гниене...
Разни мои АКВАРИУМИ 

Borko7

18.10.2015 11:04 #16 Last Edit: 18.10.2015 17:49 by Borko7
Е, разбира се, че има въртене на вода и филтрация - все пак ще има и риби. Една вътрешна помпа. Не исках да имам техника извън аквариума и да е максимално лоу тек. Но ако не се получи ще добавя канистър. Аз не виждам нещо специално с дъното от пръст. До голяма степен този рипариум е замислен на принципа на бавните аквариуми на Д. Уолстад, а това си е стандарт там. A aко имаш предвид, че дъното е от пясък и няма да има добра циркулация в грунда, може би си прав. Мисля да си пусна мелании по тази причина. Ще имам и водни растения, но трябва да им докарам светлина между корените. 16В диоди ще са малко и се чудя колко точно да добавя. 

Публикациите са слети: 18.10.2015 17:49

A докато чакам цикълът да се завърти и да си дооправя осветлението се подготвям за втория проект:

https://lh3.googleusercontent.com/-m3mIok6Pp88/ViOw11n569I/AAAAAAAAO1Q/Y9iuJE299kA/s512-Ic42/unnamed.jpg https://lh3.googleusercontent.com/-iCOc6TIuito/ViOw2QDiBxI/AAAAAAAAO1U/2IOa3ij5bu0/s512-Ic42/unnamed%252520%2525281%252529.jpg
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Peakone

А меланиите няма ли да ти извадят всичката пръст над пясъка и да стане мазало?

Borko7

18.10.2015 20:51 #18 Last Edit: 20.10.2015 20:04 by Borko7
Цитат на: Peakone - 18.10.2015 19:03
А меланиите няма ли да ти извадят всичката пръст над пясъка и да стане мазало?

Надявам се не. Имал съм аквариум с 0.5 см тор от калифорнийски червей и отгоре 6-7 см 4-6мм грунд с много мелании и не е имало никакви проблеми (азиатския ми аквариум). Тази пръст е почти кал - доста гъста и лепкава и не мисля, че лесно ще се размъти.

Публикациите са слети: 20.10.2015г 20:08ч

Kaкво мислите, че е по-добре да за рипариума - фогер или пръскачка за дъжд. Растенията ще са почти само тези. Мился, че като цяло не са много претенциозни и даже и без специално пръскане биха изкарали, или поне всички освен тиландзиите.
В момента ги пръскам сутрин и вечер по малко. Не искам да инвестирам много в този проект, защото една от идеите е да е лоу тек и ниско бюджетен. С пръскането става, но сигурно някой ден ще забравя, та няма да е зле да има и някаква автоматизирана система. Ако е пръскачка ще сложа една дюза между лампите да пръска от горе. А ако е фогер, ще сложа маркуча някъде между растенията и се надявам мъглата да овлажни и тиландзиите. Само да не стане мокро навсякъде наоколо.
Още не мога ад преценя как вървят тиландзиите. Най-зелената и най-ниската изглежда супер. Отворена, свежа и започна леко да червенее. Другите 3 са малко по на високо и изглеждат малко по-зле. Имат няколко поизсъхнали листа. Незнам дали това е така поради адаптацията преди да ги сложа там и/или съм им притиснал листата с кордата, с която съм ги вързал. Вътрешните листа са свежи. Те също почервеняха доста. И това е само от светлината от прозореца. Все още нямам осветление.

Публикациите са слети: 20.10.2015 20:04

Цитат на: Borko7 - 18.10.2015 20:51
Надявам се не. Имал съм аквариум с 0.5 см тор от калифорнийски червей и отгоре 6-7 см 4-6мм грунд с много мелании и не е имало никакви проблеми (азиатския ми аквариум). Тази пръст е почти кал - доста гъста и лепкава и не мисля, че лесно ще се размъти.

Публикациите са слети: 20.10.2015 20:02

Kaкво мислите, че е по-добре да за рипариума - фогер или пръскачка за дъжд? Растенията ще са почти само тези. Мился, че като цяло не са много претенциозни и даже и без специално пръскане биха изкарали, или поне всички освен тиландзиите.
В момента ги пръскам сутрин и вечер по малко. Не искам да инвестирам много в този проект, защото една от идеите е да е лоу тек и ниско бюджетен. С пръскането става, но сигурно някой ден ще забравя, та няма да е зле да има и някаква автоматизирана система. Ако е пръскачка ще сложа една дюза между лампите да пръска от горе. А ако е фогер, ще сложа маркуча някъде между растенията и се надявам мъглата да овлажни и тиландзиите. Само да не стане мокро навсякъде наоколо.
Още не мога ад преценя как вървят те. Най-зелената и най-ниската изглежда супер. Отворена, свежа и започна леко да червенее. Другите 3 са малко по на високо и изглеждат малко по-зле. Имат няколко поизсъхнали листа. Незнам дали това е така поради адаптацията преди да ги сложа там и/или съм им притиснал листата с кордата, с която съм ги вързал. Вътрешните листа са свежи. Те също почервеняха доста. И това е само от светлината от прозореца. Все още нямам осветление.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Ето и нагледно как са растенията след седмица в аквариума:

https://lh3.googleusercontent.com/-1G-Icz_4oak/ViZ8ILed1UI/AAAAAAAAO2k/zkI6NYLH6G8/s640-Ic42/DSC07520.JPG https://lh3.googleusercontent.com/-vRB2bbDF9vA/ViZ8JNMptLI/AAAAAAAAO2s/jX4OFmxirGM/s640-Ic42/DSC07519.JPG

Тиландзиите:
https://lh3.googleusercontent.com/-OQUGFGSQkSo/ViZ8BPwafNI/AAAAAAAAO10/aTPj9BiEqjU/s640-Ic42/DSC07532.JPG

1.

2.

3 и 4
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

danielm

Много си далеч вече от палудариум, но пък е много красиво.  *YAHOO*
Тая папрат я глдах 1г в съмпа, така и не пусна нова издънка.

Borko7

Аз обаявих, че това е риаприум, но все пак не мисля, че е ча толкова далеко от палудариум все пак.

А истински палудариум се готви вече. В тази връзка колко глеми да са вентилационните отвори под и над вратата - по 5 мм стига ли? Колебая се дали да слагам и вентилатор или ще са достатъчни само отворите.

I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Peakone

Как смяташ да са направени тези отвори? Защо под и над вратата? Така няма да има циркулация на въздуха. Правят се под вратата и на вътрешния край на тавана. Какво смяташ да гледаш и съответно каква влажност трябва да се поддържа?

Borko7

Палудариумът ще е направен от аквариума от горната снимка. Приблизителни размери 80х40х37, като ще е изправен, т.е. вертикален терариум. Ще го приспособя за палудариум, като отпред залепя стъкло в долната част за водната част и над него врата с отвори под и над вратата. Подобна тема бях гледал в "дендробоард". Най-вероятно няма да се получава истинска циркулация, а само ще се обдухва предното стъкло, за да не се запотява. Но за да получа вентилационни отвори горе отзад трябва или да режа или да дупча стъклото, а не ми се рискува. Все пак ако трябва може и да пробвам. Не знам кое е по-лесно да направя пасиван вентилация или да добаяв вентилатор.

За сега нямам идея какво ще гледам, нито каква температура и влажност ще подържам. Първоначалната идея беше тритони във водната част, а горе нищо. Растения - папрати, тиландзии, бромелии. Покрай темата на Сахра се замислям за гекони, след като той ги оставя по 2-3 седци на самотек. А като прочетох, че може да се остави колония с дрозофили в терариума и пак 2 седмици да не ги храниш ме засърбя и за дърволазки или други жаби. Но за сега животните са на втори план. Искам да видя как се прави палудариум.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Peakone

За дърволазите проблема е храната - постоянно трябва да се ангажираш с правене на нови култури; място, където да ги съхраняваш; температура, която да поддържаш, за да се развиват бързо и не на последно място хигиена. И ако крашнат после проблем, докато някой донесе, защото тук няма. Не че е нещо непосилно, но си е ангажиращо.
За тях няма проблем дори да няма особена вентилация, за геконите обаче си трябва.
Съмнява ме и колко ще ти е достатъчна вентилацията както си я замислил дори за запотяването на предното стъкло. Обмисли си нещата добре, за да не съжаляваш после. Най-лесно ще е май да си залепиш един терариум с желаните вентилации вместо да дупчеш този.

Borko7

Мерси за съветите!
Основното ми съобръжение е да е улеснено всичко. Ако осигуряването на храна е сложно за дърволазките, значи няма да са те. Приоритетите ми в момента са други и нямам много време. Ще обмисля и другите видове жаби, бумки, гекони, но още не съм чел нищо задълбочено за тях. Както казах не е фатално, ако дори нямам обитатели. Преди време бях пуснал тема за лесни обитателите на палудариум, ако имате предложнения, казвайте.
А относно вентилацията май ще ми е по-лесно да сложа вентилатор във фона, по начина на Грим. По размер този аквариум ми пасна точно, не виждам смисъл да лепя нов. Не знам обаче тогава да оставям ли вентилационни отвори или да разчитам само на вентилатора? Грим има плътно затворен терариум, например.
И още няколко въпроса:
Кое е по-важно за палудариума или и двете - пръскачка или фогер? помпа да върти вода и сигурно ще направя водопад и ще капе от някъде по малко вода.
Как фиксирате епифитите - вързвате ги по корените, лепите, набучвате ги в дупки в пяната?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Peakone

Дърволазите нямат проблем със застоялия въздух, геконите обаче имат както споменах.
Нито фогъра, нито дъждовалната са задължителни. Можеш да минеш и с ръчно пулверизиране сутрин и вечер. Ако те интересува кое от двете е по-ефективно в поддържане на влажността, това е дъждовалната и то значително.
Аз в гърбовете винаги си оставям кошници за растения, но епифити прикачвам и с клечки за зъби докато се прикрепят.

Пиши ако ще поръчваш още бромелии и тиландзии, може с един приятел да се включим да направим обща поръчка и евентуално немеца да направи някаква отстъпка ;)

Borko7

Meрси! Аз в момента пръскам точно по 2 пъти рипариума, но за палудариума ми се иска да автоматизирам всичко, за да не забравям и да мога да отсъствам по-дълго.
В такъв случай мисля да сложа в палудариума система за дъжд. Намерих в ebay една помпа за 15Е и дюзи за около 6Е, което изглежда прилично като цена.
Растения няма да поръчва. Купих 3 групи растения, които бяха на прилична цена като са повече. 7 Тиландзии йонанта, 4 други влаголюбиви тиландзии и 5 бромелии и ми излязоха по малко от 2Е за растение. Всъщност има още нещо, което искам, но не съм намерил изгодно: Tillandsia Usneoides.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Peakone

Дюзи за 6Е, значи 6Е за една дюза без колена ли? Колко фино пръскат и насочена ли им е струята?

Borko7

Нямам представа как пръскат. Нищо не разбирам от тези системи. Цената е само за дюза. Има и една оферта за 2 дюзи с колена за около 12Е. Относно ъглите какви са по-добре? Цената добра ли е?

Например: http://www.ebay.de/itm/Spruhduse-80-Duse-fur-Terrarien-Beregnung-fur-4mm-Schlauchanschluss-NGT-/131610439700?hash=item1ea497f014:g:bzAAAOSwiLdWAb7o

или: http://www.ebay.de/itm/141794906455?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

За моя палудариум, който е с дъно 40х40 една дюза стига ли или е по-добре 2? Не си ги прадставям много колко пръскат.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Similar topics (5)

38412

Публикации: 0
Прегледи: 3574

24170

Публикации: 27
Прегледи: 49852

37296

Публикации: 25
Прегледи: 17650

42085

Публикации: 10
Прегледи: 7426

32611

Започната от filio


Публикации: 70
Прегледи: 56169