• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кой ще ми докаже, че рекламираните порести биомедии във филтъра не са вредни?

Започната от iuli, 13.08.2015 09:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

torsade

Ако приемем, че растенията ти имат недостиг на нитрати, вероятно биомедията във филтъра си върши работата. Не казваш каква е керамиката, споменаваш поресто стъкло... възможно е да протича и някаква денитрификация. Това би могло да се провери лабораторно. Тази медия е предназначена за това, да разгражда азотните продукти на рибите. Ако това не е е добро за растенията това е друг въпрос. Може медията да е виновна, но тя си работи по предназначение.
Охлювът не ни е враг!

Penta

Десет дена ни занимава със странни, но признавам интересни теории и накрая се оказва че просто не можеш да гледаш растения...ужас.
Имам растителни аквариуми със стъклена медия на Сера, медия на Eheim, китайска керамика, само с лава, даже един без филтър. Не виждам смисъл и никога не съм слагал във филтъра въглен. Никога медията не ми е "нанасяла поражения" на растенията. Филтъра за растенията има значение какъв дебит има и по какъв начин циркулира водата в аквариума. Освен ако не сложиш нещо наистина активно - въглен, зеолит, торф и т.н.т. може да го напълниш с лимки , на растенията няма да им пука. Стига само водния поток да минава по целия обем на аквариума и да има достатъчно и в правилното съотношение хранителни вещества.
Увлякох се малко  - Не ти е виновна медията приятелю ! :-)

danielm

Аз не виждам с какво анаеробното гниене в канистръра може да прецака растенията ти.
Ако някой иска да тества може ... да ми купи няколко литра сипоракс.  *CRAZY* Може и да е втора употреба за да е затлачена и да са по-значителни анаеробните процеси.
Махаме всички гъби и слагаме керамиката да видим дали ще ми се скапят ратенията.

iuli

Цитат на: petko - 23.08.2015 16:43
iuli,извинявай,но може би трябваше да кръстиш темата "Защо ми се скапаха растенията след добавяне на външен филтър".И да опишеш нещата, до което се стигна по доста обиколен път.

За да може да гадаем по добре,какво е станало в аквариума трябва доста информация.Нито знаем как си обслужвал аквариума до слагането на филтъра и след това.Хвърляш ни в грешна посока или по точно непълна и подвеждаща информация.

Най-вероятно аквариума ти е бил на ръба.
В един добре стабилизиран и балансиран аквариум (особено растителен) добавянето,смяната или махането на филтъра няма да доведе до никакви негативни последствия.
При мен от няколко месеца се повреди така наречения биологичния филтър и в момента съм само с един малък вътрешен ,колкото да върти водата.
...

Относно водораслите,колкото и да е малко на тях също им трябва храна.

Мм, подвеждаща информация? Погледнах да видя, дали не се изразих ясно, че си смених стария канистер, с нов и наистина, така съм го написал, че някой може да си помисли, че съм добавил втори филтър. Стария ми е също Ехайм само че класик и върти с по-малък дебит.

От тука нататък обаче, не мисля че съм подавал подвеждаща информация. Мисля че ти не четеш, какво съм написал. На водораслите им трябват хранителни вещества, обаче когато един пълен с растения аквариум почне да гине - хранителни вещества за водораслите бол. Да ми е бил на ръба аквариума не мисля - тоя цератоптерис дето загина пускаше един лист за по-малко от седмем дена. Може би пет. Алтернатерата растеше с няколко с над три сантиметра на денонощие и постоянно чистех. Може да е бил на ръба, от гледна точка на това, че като включиш в системата още един консуматор на хранителни вещества, или по точно още един терминатор на хранителни вещества, тогава настъпва големия глад за растенията. А аз след като взех да подавам, съм си карал по старите дози.

Публикациите са слети: 23.08.2015г 21:09ч

Цитат на: torsade - 23.08.2015 19:07
Ако приемем, че растенията ти имат недостиг на нитрати, вероятно биомедията във филтъра си върши работата. Не казваш каква е керамиката, споменаваш поресто стъкло... възможно е да протича и някаква денитрификация. Това би могло да се провери лабораторно.

На входа на входящата тръба, вътре в аквариума съм сложил първо една синя гъба за префилтър - това си е от стария филтър. След това в новия има първо префилтър, след това - ехайм мехпро, след това е керамиката - ехайм биомех, след това е порестото стъкло - ехайм субстрат про.
Ще трябва май да си взема и една аптечка с комбинация от тестери.

Публикациите са слети: 23.08.2015 22:03

Цитат на: Penta - 23.08.2015 19:49
Десет дена ни занимава със странни, но признавам интересни теории и накрая се оказва че просто не можеш да гледаш растения...ужас.
Имам растителни аквариуми със стъклена медия на Сера, медия на Eheim, китайска керамика, само с лава, даже един без филтър. Не виждам смисъл и никога не съм слагал във филтъра въглен. Никога медията не ми е "нанасяла поражения" на растенията. Филтъра за растенията има значение какъв дебит има и по какъв начин циркулира водата в аквариума. Освен ако не сложиш нещо наистина активно - въглен, зеолит, торф и т.н.т. може да го напълниш с лимки , на растенията няма да им пука. Стига само водния поток да минава по целия обем на аквариума и да има достатъчно и в правилното съотношение хранителни вещества.
Увлякох се малко  - Не ти е виновна медията приятелю ! :-)

Аз защо ли хич не исках да си сложа такава медия? Защото отдавна тия мисли натрапливо ми се въртят в главата. Под влияние на Мартин Сандер - обаче аз тая книга я препрочитам и си я преговарям от десетина години. И сега, както си сложих медията, дето не я искам и хоп - фокус мокус стана нещо което дори не очаквах да ми се случи. Как стана тая случайност?

И затова повдигнах принципен въпрос.

А що се отнася до водния поток, той е по същата траектория, както и със стария филтър, но е почти двойно по-голям дебит. И е по целия обем на аквариума, така както е даден в опътването на филтъра.

petko

Цитат на: iuli - 23.08.2015 21:38

От тука нататък обаче, не мисля че съм подавал подвеждаща информация. Мисля че ти не четеш, какво съм написал.
Може би аз не се изразих правилно с думата подвеждащо.В смисъл питаш за проблем с пълнежа за да решиш проблема с растенията.

Цитат на: iuli - 23.08.2015 21:38

Може да е бил на ръба, от гледна точка на това, че като включиш в системата още един консуматор на хранителни вещества, или по точно още един терминатор на хранителни вещества, тогава настъпва големия глад за растенията.

И в комбинация с повишената температура глада се увеличава.

И все пак не вярвам самия проблем да е във медията.Струва ми се ,че толкова бързо няма как да се зареди филтъра с бактерии, особено пък с анаеробни.Какъвто ти беше въпроса първоначално,ако съм прочел правилно.
Все си мисля ,че проблема е дошъл от активния въглен,ако въобще е от канистъра.

Стоян Михов

Сега се сетих откъде ми е познато името Сандерс, тяхната фамилия произвеждат даже скимери за морски системи (доста неуспешни), а дали е пристрастен кажете вие - те произвеждат, ето тези пласмасови "биофилтри" и най-голямата им конкуренция са керамиките.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fsxo27axx5%2Fbiofilter_02.jpg&hash=edc3ba1a89cdcf76b3ed90bca06ae37b515b1525

Да не говорим че книгата, която се споменава е писана 1998 година,нещата се променят...
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Колега, качи поне една снимка на аквариума, че така без да се види нещо от него- картината не е пълна. В какво състояние са маркучите на канистара? Какви нива на нитрати и фосфати поддържаш  в аквариума?

iuli

Цитат на: bustama - 23.08.2015 22:48
Колега, качи поне една снимка на аквариума, че така без да се види нещо от него- картината не е пълна. В какво състояние са маркучите на канистара? Какви нива на нитрати и фосфати поддържаш  в аквариума?

За съжаление нямам с какво да го снимам. Маркучите са екстра - почистени са, и са с два милиметра по-широки от оригиналните, с които се продават и двата въпросни канистера. Нивата на фосфати и нитрати не мога да ти ги кажа, защото нямам тестове. Слагам по една и половина чаени лъжички калиев нитрат и по една трета чаена лъжичка калиев фосфат веднъж на десетина дена. А почти всекидневно подавам минимално само азот - амониева селитра. Също и кристалон - през няколко дена по половин чаена лъжичка. От време на време добавям калиев сулфат и калциев фосфат. Дозите са ми малки от всичко. Страх ме е да не предозирам. Сега съм си поръчал профито - ще го пробвам и него.

zariio

Ееееее тъкмо си викам толкова начетен човек и така наясно с материята и с това торене направо ме разочарова.Какво е това през няколко дни по половин лъжичка?Как разбираш колко вкарваш?Отделен е и въпроса как след като не си тествал водата подаваш нитрати и фосфати?Да разбирам ли че досега микроелементи не си добавял?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

iuli

Цитат на: Стоян Михов - 23.08.2015 22:33
Сега се сетих откъде ми е познато името Сандерс, тяхната фамилия произвеждат даже скимери за морски системи (доста неуспешни), а дали е пристрастен кажете вие - те произвеждат, ето тези пласмасови "биофилтри" и най-голямата им конкуренция са керамиките.


Да не говорим че книгата, която се споменава е писана 1998 година,нещата се променят...

Името му е Сандер. Дали е пристрастен, аз не преценявам по това, какво произвежда, а какво казва и как разсъждава. Книгата е ценна - само това мога да ви кажа. Има много информация от гледна точка на химията, биологията, физиката. Техниката която се описва с таблици графики, параболи и каквото се сетите още е за обратната осмоза, озониране на водата, въглероден двуокис, аеробни филтри, канистри, денитрификационни, йонообменници, осветление - не само халогенно и луминесцентно, уве-лампи, флотатори (скимери), взаимодействие между различните филтрационни системи, измервателни уреди. Има и за морска акваристика, калциеви реактори. Графики за зависимостта на разните процеси от разни фактори. Схеми на аквариумни системи - примерно на аквариума на лайпцигския зоопарк. Книгата си я купих от руския център на улица Шипка в София. Потърсете я сигурно ще я намерите.

Публикациите са слети: 23.08.2015г 23:11ч

Цитат на: zariio - 23.08.2015 23:26
Ееееее тъкмо си викам толкова начетен човек и така наясно с материята и с това торене направо ме разочарова.Какво е това през няколко дни по половин лъжичка?Как разбираш колко вкарваш?Отделен е и въпроса как след като не си тествал водата подаваш нитрати и фосфати?Да разбирам ли че досега микроелементи не си добавял?

Разбирам по реакцията на растенията. Но като стане нещо такова и тестерите ми липсват.
Микроелементите ги има в кристалона. Аз дослагвам и разни други работи, в които има микроелементи. Най ми харесва торфа. Тоя на Сера е железен, като го сложиш във филтъра. Примерно сагитария субулата, с каквото и да съм торил не ми расте повече от трийсетина сантриметра. Като сложа торфа във филтъра става петдесет сантиметра и почва да червенее.

Начините за торене на растенията, които са добри са много.

Публикациите са слети: 23.08.2015 23:58

Забравих да кажа, че водата в аквариума ми е триста литра чисто.

Penta

Цитат на: zariio - 23.08.2015 23:26
Ееееее тъкмо си викам толкова начетен човек и така наясно с материята и с това торене направо ме разочарова.

Точно!
Амониева селитра съм ползвал като реагент в Макро за около десетина дена -що водорасли ми докара не е истина. А и това торене с лъжицата когато се сетиш....
(Така и не го разбрах Том Бар как я мисли тая работа да слагам по 1/16 лъжица фосфат на ден, как се измерва 1/8 или 1/16 от лъжица.)

П.П Намери един фотоапарат, бих искал да видя педесет сантиметрова сагитария, не се бъзикам.
П.П.П. ако знаеше какви усилия полагам в момента да не се заям с теб заради това торене :-(

zariio

ЦитатРазбирам по реакцията на растенията

Това по реакцията на растенията как разбираш дали е липса или предозиране?

ЦитатАз дослагвам и разни други работи, в които има микроелементи.

Защо е небходимо да слагаш толкова неща в аквариума?
Калиев нитрат,калиев дехидрогенфосфат и толкова за макрото.Вземаш си едно готово микро и това е.Ако щеш и тензо може.
За дозите не ми се говори изобщо :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

iuli

Цитат на: Penta - 24.08.2015 00:01
Точно!
Амониева селитра съм ползвал като реагент в Макро за около десетина дена -що водорасли ми докара не е истина. А и това торене с лъжицата когато се сетиш....
(Така и не го разбрах Том Бар как я мисли тая работа да слагам по 1/16 лъжица фосфат на ден, как се измерва 1/8 или 1/16 от лъжица.)

П.П Намери един фотоапарат, бих искал да видя педесет сантиметрова сагитария, не се бъзикам.
П.П.П. ако знаеше какви усилия полагам в момента да не се заям с теб заради това торене :-(

Моля те заяж се! Аз няма да се обидя, не се притиснявай. Ако имам някъде грешка и ми я извадиш, ще съм ти благодарен. Сагитария в момента нямам - това беше отдавна. И торф скоро не съм слагал. Взех си оня ден един торф на JBL, но не съм го сложил във филтъра, защото ме е страх да не тръгне брадата, от която не съм се отървал. А накиснах малко от него и сипвам само екстрат от торфа. А ти пробвай в твоя аквариум и ще видиш, че не те лъжа. Отначало сложи по-малко и постепенно увеличавай. Сложи го в по-плътна торбичка, която не заема целия просвет на филтъра, че може да задръстиш филтъра.

Penta

Слагал съм торфа на Сера във филтъра когато се мъчех да подкиселя водата - не мръдна и на десета. Тогава водата ми беше безумно твърда обаче. Сега го ползвам в първия слой когато стартирам аквариум.
Уважавам хора които първо четат после питат, не чакат на готово. Просто разбиранията ти са коренно различни от моите и на доста други хора.

bunzip2

Аз лично толкова смотана тема, скоро не съм чел.
iuli, проблема с растенията ти изобщо не е в канистъра :)
Даже се съмнявам, че познаваш и растенията си какви са точно. alternathera reineckii не знам каква е такава зелена при тебе :)
Доста често така се получава - аквариума тръгва, върви супер, даже прекрасно. След 2 месеца обаче нещата започват да се скапват. Да, ама за това не е виновна медията в канистъра  :-D
Аз си гледам китките с китайска керамика от 5 лв. и проблеми нямам.
Не знам и как го измисли тоя подход, да тръгваме да ти доказваме и да се обясняваме... едва ли не , ние имаме проблеми  :-D
Проблемите са в твоя аквариум, и по инфото което ни даваш, съмнявам се някой да ти помогне. Последните ти постове звучат като на тотален новак.

Поне покажи една снимка на аквариума, че да знаем за какво става дума... и тоя баланс, вземи го оправи, че кой знае какво е в момента  :-D

И стига с тея глупости, че няма с какво да го снимаш. Ако нямаш телефон с камера (и никой около тебе), да ти подарим един от форума :)

Similar topics (5)

13387

Публикации: 11
Прегледи: 4753

12943

Публикации: 9
Прегледи: 4092

4914

Публикации: 21
Прегледи: 8196

2109

Публикации: 11
Прегледи: 5851