• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:19

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Бети - общи въпроси

Започната от Nemo, 05.05.2005 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

discusfen

Отдавна са минали периода за захранване с jbl nobil fluid artemia.По добър вариант е с ротифер замразен на блистер.Най добре с жива артемия.Опиши как я люпиш ,за да видим къде бъркаш.

goshaka

Цитат на: discusfen - 01.05.2015 13:57
Отдавна са минали периода за захранване с jbl nobil fluid artemia.По добър вариант е с ротифер замразен на блистер.Най добре с жива артемия.Опиши как я люпиш ,за да видим къде бъркаш.

Значи взимам едно шише от кока кола от 1,25л. И го пълня с  700мл топла вода от чешмата, не много топла, средно топла. Купувам от пакетчетата на сера дето са микс със сол вътре, слагам тапата с тръбичката пак от комлекта на сера за люпене на артемия, и пускам въздуха на силна струя, но без камъче, да излиза само от тръбичката, потапям шишето в големиа аквариум, където поддържам температура от 27-28 градуса, включвам една лампа от 15 вата да свети над акваруима, респективно над шишето денонощно и чакам между 24-36 часа, после спирам въздуха и чакам около 10 мин. Да се утаят неизлюпените яйца и да видя дали има излюпени, само , че до сега никакъв успех от 3 опита до тук, пробвах и с друга артемиа, пак със сол вътре на ф-ма Dajana и пак нищо не стана, даже в момента им слагам по малко замразен циклопс, обаче нещо май без успех, май големичък им се вижда.....отчаях се вече, храня ги само с прахови храни или пък сух тубифекс, стрит между пръстите , също и сера микрон или други гранулирани сухи храни за бети на сера, стрита между 2 лъжици, но ми се струват твърде малки за възрастта си а и продължават да измират по 1-2 на ден, с това темпо след 5 дни нищо няма да е останало вече, имам нужда от помощ спешно. А този ротифер, за който говориш замраз. По голям ли е от циклопса?

discusfen

Не е по голям от циклопса,дори е по малък от артемията.Ротифера се ползва през първите няколко дни,ако не ти се занимава с твърдо сварен жълтък.

Публикациите са слети: 02.05.2015 21:51

Относно артемията не наливай никаква топла вода.Направо студена от чешмата във литър и половина шише сложи една супена лъжица сол изсипи съдържанието на пакета и налей един литър вода.Кислорода го нагласи така, че след няколко часа да излезе един пръст пяна на повърхността.

goshaka

Цитат на: discusfen - 02.05.2015 21:17
Не е по голям от циклопса,дори е по малък от артемията.Ротифера се ползва през първите няколко дни,ако не ти се занимава с твърдо сварен жълтък.

Публикациите са слети: 02.05.2015 21:51

Относно артемията не наливай никаква топла вода.Направо студена от чешмата във литър и половина шише сложи една супена лъжица сол изсипи съдържанието на пакета и налей един литър вода.Кислорода го нагласи така, че след няколко часа да излезе един пръст пяна на повърхността.

А тези пакетите на сера нали уж съдържат сол в тях и не е необходимо да се слага допълнително? Ето сега вече ще станат 25 часа от както съм сложил температурата е 28 градуса, светлина съм пуснал и не виждам да артемия излюпена, нищо не разбирам вече, може би с култура от микрочервеи ще стане по добре. В тази връзка утре пътувам за бургас, някой да знае от там от къде мога да си намера такава или готова ако има още по добре, взимам я. С куриер също става.

discusfen

Има минерални соли за захранване  на  артемията след като се излюпи.Истинска сол не знам дали има.   

Raykov72

Странно , аз я люпих по същия начин тази на JBL и ми даде добри резултати - студена вода от чешмата , маркуча от аератора да опира в дъното на шишето на не много силна струя / да не залепват много яйца по стените над водата / , лампа пусках само когато вадя артемията по следния начин : вадя шишето от развъдния аквариум / държах го с тапата надолу за да използвам фунията / и го поставям в голям буркан мисля 800 мл. от тези дето правиха компоти едно време , които е предварително затъмнен / обвит с хартия /. Пускам настолната лампа да осветява шишето което е извън буркана и след 10 минути започвам да източвам водата със гумено маркуче на което има съединена сламка / за по-точно насочване на мястото на източване - горе долу там където е ръба на буркана без да опира сламката в стените на шишето/ през много ситно сито /може и 2-3 пласта марля / в друг такъв буркан . В ситото се събира полу-кафяво , полу-оранжево петно което като го погледнеш под ъгъл на светлината на лампата се вижда че нещо щъка. Промивам ситото леко с чешмяна вода и потапям в аквариума при малките. Буркана с прецедената вода - обратно в шишето , шишето обратно в развъдният аквариум , аерация и след 5 - 6 часа. отново същата процедура. От 24 часа след зареждането до 48 и после нова зарядка.
Добра идея е да заложиш микрочервеи за времето когато нямаш излюпена артемия. Бързо се множат евтини са не мириш и искат презареждане през 15 -20 дена. Смятам , че много от колегите от форума биха ти помогнали със стартова култура.
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

goshaka

Цитат на: Raykov72 - 03.05.2015 10:59
Странно , аз я люпих по същия начин тази на JBL и ми даде добри резултати - студена вода от чешмата , маркуча от аератора да опира в дъното на шишето на не много силна струя / да не залепват много яйца по стените над водата / , лампа пусках само когато вадя артемията по следния начин : вадя шишето от развъдния аквариум / държах го с тапата надолу за да използвам фунията / и го поставям в голям буркан мисля 800 мл. от тези дето правиха компоти едно време , които е предварително затъмнен / обвит с хартия /. Пускам настолната лампа да осветява шишето което е извън буркана и след 10 минути започвам да източвам водата със гумено маркуче на което има съединена сламка / за по-точно насочване на мястото на източване - горе долу там където е ръба на буркана без да опира сламката в стените на шишето/ през много ситно сито /може и 2-3 пласта марля / в друг такъв буркан . В ситото се събира полу-кафяво , полу-оранжево петно което като го погледнеш под ъгъл на светлината на лампата се вижда че нещо щъка. Промивам ситото леко с чешмяна вода и потапям в аквариума при малките. Буркана с прецедената вода - обратно в шишето , шишето обратно в развъдният аквариум , аерация и след 5 - 6 часа. отново същата процедура. От 24 часа след зареждането до 48 и после нова зарядка.
Добра идея е да заложиш микрочервеи за времето когато нямаш излюпена артемия. Бързо се множат евтини са не мириш и искат презареждане през 15 -20 дена. Смятам , че много от колегите от форума биха ти помогнали със стартова култура.

Хм наистина странно, а ти на каква температура ги поддържаше и след колко време почва ти се люпи? Също тази на JBL има ли включени соли в нея или ти допълнително слагаш?

Raykov72

03.05.2015 20:27 #1132 Last Edit: 04.05.2015 11:27 by Raykov72
Аз купих ето тази - http://www.emag.bg/hrana-za-ribi-jbl-artemiomix-200-ml-4014162309020/pd/DTGSJBBBM/
със всичко си е само дето солта се беше събрала отгоре и я разбърках с мерителната лъжичка преди да я пусна.
След това по инструкциите - 3 равни лъжички на 500 мл. вода и в развъдния аквариум с малките - 25 - 26 С .Първата артемия я вадех 24 часа след зарядката.
60 литров 50д/30ш/40в реални 50 литра, с две х23 W енергоспестяващи стартиран на 19.март.2014

goshaka

Цитат на: Raykov72 - 03.05.2015 20:27
Аз купих ето тази - http://www.emag.bg/hrana-za-ribi-jbl-artemiomix-200-ml-4014162309020/pd/DTGSJBBBM/
със всичко си е само дето солта се беше събрала отгоре и я разбърках с мерителната лъжичка преди да я пусна.
След това по инструкциите - 3 равни лъжички на 500 мл. вода и в развъдния аквариум с малките - 25 - 26 С .Първата артемия я вадех 24 часа след зарядката.

Освен да опитам по твоя начин, друго не се сещам, пък да видим...в момента пробвам захранване с микрочервеи и планктон, определено микрочервея го кльопат яко, за планктона още експериментирам (червен планктон)

keityto

Здравейте.
Записвам се за темата. Притежателка съм на сладка Бета  *IN LOVE* (мъжкарче :) )
Започвам да чета....
(потребител на форума отдавна но малко изоставих манията по това хоби, радвам се , че се завърнах)
Като цяло целта ми беше да я гледам без въздух поне за сега, както и в колба понеже искам да ми е на бюрото.
За сега те ака планувам да подредя по добър аквариум, за тая красива риба.
За сега я гледам в колба 4 литра, без въздух.
Храната ми е вид гранули, добавям капки към водата (за пречистване от тежки елементи, доколкото се запознах)
Ще се радвам на всякакви критики и насоки.
Ще кача снимка след като го подредя.

Благодаря Ви.  :-)

goshaka

10.05.2015 21:45 #1135 Last Edit: 12.05.2015 11:26 by Георги
Цитат на: keityto - 07.05.2015 01:11
Здравейте.
Записвам се за темата. Притежателка съм на сладка Бета  *IN LOVE* (мъжкарче :) )
Започвам да чета....
(потребител на форума отдавна но малко изоставих манията по това хоби, радвам се , че се завърнах)
Като цяло целта ми беше да я гледам без въздух поне за сега, както и в колба понеже искам да ми е на бюрото.
За сега те ака планувам да подредя по добър аквариум, за тая красива риба.
За сега я гледам в колба 4 литра, без въздух.
Храната ми е вид гранули, добавям капки към водата (за пречистване от тежки елементи, доколкото се запознах)
Ще се радвам на всякакви критики и насоки.
Ще кача снимка след като го подредя.

Благодаря Ви.  :-)

До тук звучи добре, и аз си гледам една бета мъжка на работа в един конусовиден аквариум от 2,5 литра и за сега нещата са добре, лошото при тези риби специално е, че много боледуват и то от всякакви гадости, подуват им се коремите и т.н. ,като прибавиш и това, че живеят само по две години......, но пък е тръпка да успееш да ги равъдиш, усещането е готино, пожелавам ти успех :)

hip9

Цитат на: goshaka - 10.05.2015 21:45

Тези риби могат да живеят до 4 години в добри условия с грижи и са доста издръжливи риби не се разболяват лесно, лично на мен веднъж ми се е разболявала такава риба и то заради лоша температура по моя вина. Хубаво е и каквито и да било рибки да не се отглеждат в аквариуми тип колба или с кръгли форми, защото рибите започват да плуват единствено в кръг така съм чел.

goshaka

А някой може ли да ме посъветва на 1 месец малки бети в момента ги захранвам само с жива храна (микрочервеи и артмеия новоизлюпена и гледам да давам по 2 пъти на ден, но вече гледам коремчетата им бая се подули и се притеснявам сега пък да не вземат да измрат от прехранване, та някой ако може да ме посъветва по колко пъти на ден да ги храня, че да не взема да ги уморя от прехранване,..,.....също така успях да си замразя и малко новоизлюпена артемия та да си имам резерв, ако след едно две захранвания с микрочервеи и жива новоизлюпена артемия не им се смени малка част от водата, да речем около 30% дали им се замърсява много? И на колко време да им я сменям вече, останаха ми само 9 рибета за момента.

twist69

Колко време да държа мъжкия, след като се излюпят? Излюпиха се нещо като попови лъжички и ми се стори, че мъжкия ги изяжда, преместих го в общ аквариум, но наблюдавам, че малките нямат никакво развитие а в общия аквариум се е преселила една (явно с мъжкаря) и е доста напреднала.

hip9

Ето това прочети http://aquariumbg.com/forum/labirintovi/razmnojavane-i-grija-za-betta-splendens-45432/ не е нужно да питаш в две теми.

Similar topics (5)

31919

Публикации: 5
Прегледи: 4754

25590

Публикации: 44
Прегледи: 41348

11614

Публикации: 13
Прегледи: 7186

54910

Публикации: 8
Прегледи: 3314

48052

Публикации: 0
Прегледи: 2535