• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Коментари относно pH на водата

Започната от kasaba, 31.01.2015 15:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

petko

Мале вий не сте спали бе хора.
След като разнищихме математиката,да видим какво става реално в един средностатистически аквариум.От където тръгна и спора.
в такъв аквариум трудно да се получат такива фрапантни разлики в РН,ако не се използват някакви методи за промяната му.
В един аквариум на два месеца,ако се използва вода от чешмата няма как РН да се промени с повече от 1-2 десети.Така,че една 50% смяна няма как да доведе до РН шок.Ясно е и без тестове.
При такива масирани смени РН е най-малкия проблем.
Каква е безопасната промяна на РН за 1час? :-)

kasaba

Това беше основното, заради което се изписахме тук, че не можем да говорим, че една и съща разлика пх е опасна при различни текущи пх или това пх, което имаш в аквата преди да направиш смяна. А и има друго нещо, че различните риби имат различна поносимост. С една дума никой не може да ти каже точно, трябва да се правят експерименти за различни риби, при различни пх на водата. Като цяло това си е хамалогия с експериментите и за това си мисля, че когато имаш пх на водата близко до 6, да не правиш една масирана смяна 50-60-70-80%, а да я разделиш на няколко по-малки. Относно какво пх можеш да имаш след 1-2 месеца отново е относително - колко ти е голям акварума, как сменяш вода, колко риби имаш вътре, как храниш, как сифонираш, карбонатна твърдост и прочие, растения... Принципно ако си съчетал всички неща както трябва не би трябвало да имаш проблеми. И все пак има хора, които не сменят вода, карат само на нитратни смоли както е случая с моя човек и тези масирани смени водят до проблеми.

zariio

Като цяло хората които имат Ph 6 в аквариумите си са доста наясно с нещата.Такова Ph не се постига случайно :-)Та дори и те правят 50% смени и пак нямат проблем.Просто ползват и осмоза.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kasaba

Цитат на: zariio - 01.02.2015 12:24
Като цяло хората които имат Ph 6 в аквариумите си са доста наясно с нещата.Такова Ph не се постига случайно :-)Та дори и те правят 50% смени и пак нямат проблем.Просто ползват и осмоза.
Това е хубаво, което казваш, но има хора, които не сменят вода не знаят какво е пх, бухат риби и при тях този прблем се получава. А и все пак форума е направен да се обсъждат теми и да се помага на хора, които не са толкова знаещи, като им се дават препоръки :)
Но този проблем може да присъства и при хора които имат Ph7 и сменят 50-60% вода с ph8. Пак казвам не съм го експерементирал дали наистина ще има проблем, но както казах има зависимост и от чувствителността на рибите, които гледаш. Отделно има лекарства, които препоръчват смяна на 80% от водата. Представи си гледаш някакви скъпи риби - лепнал си хрилни метили лекуваш с прациквантел и понеже те мързи да сменяш вода имаш нитратна смола, не си сменял от месеци, прочиташ, че трябва да смениш 80% и после влизаш в тема търся риби :).

petko

Ако РН падне до 6 от това ,че аквариума е натоварен с риби.Те ще загинат много преди да се получи шок от РН.
Конкретно за твоя познат,използвал е нитратна смола,която ми се струва ,че ще повиши РН от колкото да го понижи.И проблема не му е било РН определено.
Премествал съм скариди ред чери(предполагам са по капризни от рибите)направо с кепче от аквариум с РН 6,5 в РН 7,1(само за пример не го препоръчвам) измерено с електронен уред.Малко бяха стъписани първоначално. 

kasaba

Цитат на: petko - 01.02.2015 12:43
Ако РН падне до 6 от това ,че аквариума е натоварен с риби.Те ще загинат много преди да се получи шок от РН.
Конкретно за твоя познат,използвал е нитратна смола,която ми се струва ,че ще повиши РН от колкото да го понижи.И проблема не му е било РН определено.
Премествал съм скариди ред чери(предполагам са по капризни от рибите)направо с кепче от аквариум с РН 6,5 в РН 7,1(само за пример не го препоръчвам) измерено с електронен уред.Малко бяха стъписани първоначално.
Това казвам - не знам колко е паднал пх-то може и да не е било близко до 6 все пак са танганийци. Може да е било около 7-ца и да се е получил проблема. Ще споделя цялата случка. Та въпросният магазинер има 2 етажа, на първият му са рибите за продан, на вторият лични риби. На първият етаж вода се сменя, защото рибите са много в аквите аквариумите и мрат, на горният етаж вода не се сменя, понеже имал нитратна смола - само се долива. Той сменя вода с авкатан от туба 5 литровка, та решава да смени вода на рибите от първия етаж тези, които са за продан и водата на танганийците, като преди това е сложил акватанче. Като резултат само танганийците дадоха фира. Та за това си мисля, че пх-то беше разковничето.
 
аква=вода аквариум=съд с вода
Човек, защо пак се заяждаш. Написал съм сменя вода в аквите, което е навлязло в нашият речник като аквариуми. Мини по целият форум и оправи аква или акви да е аквариум или аквариуми щом си толкова педантичен. Не те разбирам, наистина.

Caxapa

Много несъответствия с тези риби от първи етаж и тези от втория етаж. Магазинер, риби..смяна на вода с тубичка от 5 литра.. Кажи на твоят приятел магазинер, че си е сбъркал професията.

kasaba

Цитат на: Caxapa - 01.02.2015 13:14
Много несъответствия с тези риби от първи етаж и тези от втория етаж. Магазинер, риби..смяна на вода с тубичка от 5 литра.. Кажи на твоят приятел магазинер, че си е сбъркал професията.
Не го схванах това.

Ivan_S

Цитат на: kasaba - 01.02.2015 12:50
Като резултат само танганийците дадоха фира. Та за това си мисля, че пх-то беше разковничето.

Може и да е било, може и да не е било разковничето. Никой не отрича влиянието на рН-то, но според мен не трябва да се правят генерални заключения, че дадена смяна на вода ще стресира рибите заради промяната в рН. Да, определено някои риби ще ги стресира, други въобще няма да го отразят, а трети директно ще умрат. Един трофеус може и да не преживее минаване от 7 на 8 рН, но една гупа според мен ще се справи доста по-добре дори при преминаване от 6.5 до 8 рН примерно. Просто двата вида понасят различни концентрации на водородни йони и след като при по-ниско рН концентрацията им е 10, 100 или 1000 пъти по-голяма, отколкото при по-високо рН, гупата ще понесе и малко по-резки промени. Това съм съобразявал, когато съм коментирал подобни въпроси.

П.П. Всяка седмица изливам 40-50% вода с рН 8 и доливам с рН 7. Ако това се брои за експеримент, мога да споделя наблюдения.
П.П.2. Случката с твоят познат си е показателна, че вода се сменя всяка седмица (освен ако не е отворена система и водата постоянно циркулира), а не ударно примерно 80%. При такава смяна не само рН-то ще се промени, но и ще се изведе ударен обем соли от водата. Ако в такъв аквариум се разчита само на нитратната смола, не съм сигурен каква е буфериращата способност на водата му. Нивата на твърдостите сигурно и те ще се нарушат. Да, това наистина е стрес за рибите и бих се съгласил с теб за всичко, ако така беше започнал. *DRINK*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kasaba

Цитат на: Ivan_S - 01.02.2015 13:17
Може и да е било, може и да не е било разковничето. Никой не отрича влиянието на рН-то, но според мен не трябва да се правят генерални заключения, че дадена смяна на вода ще стресира рибите заради промяната в рН. Да, определено някои риби ще ги стресира, други въобще няма да го отразят, а трети директно ще умрат. Един трофеус може и да не преживее минаване от 7 на 8 рН, но една гупа според мен ще се справи доста по-добре дори при преминаване от 6.5 до 8 рН примерно. Просто двата вида понасят различни концентрации на водородни йони и след като при по-ниско рН концентрацията им е 10, 100 или 1000 пъти по-голяма, отколкото при по-високо рН, гупата ще понесе и малко по-резки промени. Това съм съобразявал, когато съм коментирал подобни въпроси.

П.П. Всяка седмица изливам 40-50% вода с рН 8 и доливам с рН 7. Ако това се брои за експеримент, мога да споделя наблюдения.
П.П.2. Случката с твоят познат си е показателна, че вода се сменя всяка седмица (освен ако не е отворена система и водата постоянно циркулира), а не ударно примерно 80%. При такава смяна не само рН-то ще се промени, но и ще се изведе ударен обем соли от водата. Ако в такъв аквариум се разчита само на нитратната смола, не съм сигурен каква е буфериращата способност на водата му. Нивата на твърдостите сигурно и те ще се нарушат. Да, това наистина е стрес за рибите и бих се съгласил с теб за всичко, ако така беше започнал. *DRINK*
Простичко е колега, дори една риба да не умира от дадена рязка промяна на пх, защо трябва да дори да я стресираме допълнително, да и пада имунитета и да се разболява после, като можем да вместо да направим една масирана смяна да я резделим. Виждам пак не приемаш моето мнение, твоя воля си е. Да не говорим, че възрастните риби имат и по-слаб имунитет и с тях трябва да се внимава. А отделно гупите - някой на времето да му е умирал гупа - бяха ужасни кучета, сега като отвориш болести - голямо умиране на тези гупи. С тези хибриди може би съсипаха устойчивостта на рибата.

Caxapa

Цитат на: kasaba - 01.02.2015 13:16
Не го схванах това.
Няма навлезли такива неща в нашият речник. Ако   нямаш речник да ти подаря един за роженият ти ден? Колкото до наклона който ми даваш да мина из целият форум, от такива като теб не ми остава време.
Сега това което не си схванал. В поста си обясняваш как твоят приятел-магазинер сменя вода с туба от 5 литра. Колко ли време ще му е необходимо и колко туби да препразни и да напълни с прясна вода във всичките си  магазинни аквариуми. И какъв продавач на аквариумни риби ще да е този твой приятел след като сменя водата на едните а на тези от втори етаж няма да сменя? Няма логика нещо но може..може и толкова да разбира от акваристика човека.

Ivan_S

Цитат на: kasaba - 01.02.2015 13:30
Виждам пак не приемаш моето мнение, твоя воля си е.

Напротив, приемам го, просто съм счел, че в конкретния случай няма да има проблем. Други колеги също така сметнаха. Ти също продължаваш да не приемаш другите мнения и т.н. Давай да приключваме - нека да не се прави 50% смяна при рН малко над 6, а да се направят 2-3 смени през ден на 25-30% вода. Междувременно се надяваме във водата да няма нитрит или амоняк, защото докато пазим рибите от шок, отровите ще си свършат работата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Стоян Михов

Учудвам се, че колегите модератори не са заключили досега темата, тя отдавна е прескочила границата на полезното за обикновените акваристи и премина към самозадоволяване в час по химия с дразнене към съучениците. Хайде баста! Наспете се и си починете всички. Ключ.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (5)

24317

Публикации: 14
Прегледи: 8963

20522

Публикации: 9
Прегледи: 8175

15693

Публикации: 3
Прегледи: 3353

6471

Публикации: 8
Прегледи: 7180

1982

Публикации: 4
Прегледи: 3805