• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бети - общи въпроси

Започната от Nemo, 05.05.2005 15:34

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Tajni4ka

Здравейте.Отново имам малко въпросче ( дано не ставам досадна).Синята рибка се оказа женска,а червената мъжка (хвърлиха хайвер,но мъжкия явно не знаеше какво да прави и женската го изяде  :'( ).Ходих до зоомагазинчето ни да им взема по - малък аквариум (20 литра) и сложих повечко растения.Продавача ми каза че било по - добре да са 1 мъжки на 2 женски и без да се допитам (може би направих грешка) - взех една бета (даде ми я за женска,но не съм сигурна).Пуснах ги в малкото аквариумче,но новата бета започна да гони женската,а от мъжката се крие (затова мисля че може да е мъжка,ще сложа снимка).Другото което ме притеснява е че мъжкия не иска да прави гнездо,а обръща женската вече 2-3 пъти  :-| Ако можете да ми помогнете ще съм ви много благодарна
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F3uvco40uv%2FIMG_20140306_160454416.jpg&hash=09c168c9c033736ef2ff1d57b9d9133c5b075968

Nort

Има страшно много изписано по темата.
Основно аквариумът да е по малък (плитък ) дълбочина до 20-30 см.
дъното да е чисто без никакъв грунд (падат хайверни зрънца и мъжкият ги взима от дъното и ги поставя в гнездото)
температура на водата 27-30 градуса постоянна!
плаващи растения около които мъжкият строи гнездо (може пластмасова изрязана чашка или друго)
укритие за женската!!!
хубаво е рибките да са отделно преди да се съберат и поне една седмица да се захраня с качествена жива (замразена) храна.
пускате мъжкият в основният съд,после добавяте и женската в отделен съд ,така че той да я вижда.
може буркан или висока чаша директно във аквариумчето,може и отсрани.
след ден -два когато вече има гнездо,пускате женската при него и тук идва сложният момент.
мъжкият гони женската ,ако нещата не станат,трябва да извадите женската,защото може да бъде убита,вадите я непременно и ако стане работата,мъжкият остава с хайвера без проблем.
Друго важно е мъжкият да НЕ е с размерите на женската(няма да може да я обгърне с тялото си),трябва ви добре развит мъжки и женска с бяла точица на аналният отвор(и характерните вертикални шарки при женската)
Всичко това е почти много лесно и вие ще имате хайвер.Трудното едва сега започва,а именно захранването на малките.....
Успех. *bg*
140 л. с 3 вида барбуси\титея,черен,зелена тетразона\
140 л. с трихогастери, бети и сомове

dodo1921

Здравейте колеги искам да ви попитам имам нано аквариум 6.4 литра който беше приготвен за скаридарник,но понеже минах на по-голям литраж за скаридите,малкото аквариумче сега е празно ще е възможно ли да пусна в него една мъжка бета. :-)

saxon


dodo1921

Да попитам тук в този литраж (около 6.4 литра) какви растения мога да сложа,мислех си за някакъв анубиас или микрозорум?

Marto99_mz

Може, но в този малък аквариум няма да стой добре.С дребни растения ще е по-добре.

dodo1921

Цитат на: Superman - 08.03.2014 00:11
Може, но в този малък аквариум няма да стой добре.С дребни растения ще е по-добре.

Moже ли да ми дадеш пример  :-)
П.С. Мислех си и за някаква дребна полянка но бетата може би ще я опасе?

Nikiengi

Цитат на: dodo1921 - 08.03.2014 01:02
Moже ли да ми дадеш пример  :-)
П.С. Мислех си и за някаква дребна полянка но бетата може би ще я опасе?

Микрантемум микрантемоидес е хубаво растение за малък аквариум или пък Паунов мъх, ако ти харесва, за полянка - Марсилея, но тя расте бавно. Бетата не закача растенията! По-големия ти проблем според мен ще бъде филтрацията на това аквариумче, хем да не заема място, хем да стои добре.

dodo1921

Цитат на: Nikiengi - 08.03.2014 09:12
Микрантемум микрантемоидес е хубаво растение за малък аквариум или пък Паунов мъх, ако ти харесва, за полянка - Марсилея, но тя расте бавно. Бетата не закача растенията! По-големия ти проблем според мен ще бъде филтрацията на това аквариумче, хем да не заема място, хем да стои добре.

Самия аквариум го купих в комплект с окачващ се  филтър и с лампа (6W)

Marto99_mz

Hemianthus Umbrosum, Hemianthus micranthemoides, Hemianthus callitrichoides, Cryptocoryne parva-расте много бавно.Мъхове:Taxiphyllum barbieri, Vesicularia montagnei (Christmas Moss), Fissidens fontanus, Peacock Moss.За тези се сещам сега.

dodo1921

Цитат на: Superman - 08.03.2014 11:41
Hemianthus Umbrosum, Hemianthus micranthemoides, Hemianthus callitrichoides, Cryptocoryne parva-расте много бавно.Мъхове:Taxiphyllum barbieri, Vesicularia montagnei (Christmas Moss), Fissidens fontanus, Peacock Moss.За тези се сещам сега.

Благодаря *THUMBS UP*

Tajni4ka

Възможно ли е мъжка бета да изяде хайвера?

ico

Възможно е, възможно е и да са се излюпили дребосъците.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Tajni4ka

До колкото съм чела се люпят след 24-36 часа.Хайвера е хвърлен вчера около 15:00 часа (тогава мъжкия подгони женската).Днес към обяд забелязах,че хайвера е по - малко,но не виждам мъници (може да съм ослепяла :D )

rdvsuka

Кaк дa рaзБерa когa дa пуснa женскaтa при мъжкия , дa знaм когa е готовa ? Мъжкия прaй гнездо зa 2 чaсa ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs26.postimg.org%2F7ten33jud%2Fimage.jpg&hash=323c090c4ef7128419250997646d28a358b52360

Similar topics (5)

25534

Публикации: 64
Прегледи: 30392

10698

Публикации: 4
Прегледи: 3519

54721

Публикации: 7
Прегледи: 3247

47239

Публикации: 4
Прегледи: 3439

43732

Започната от Marto99_mz


Публикации: 4
Прегледи: 2320