• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Лабео - общи въпроси

Започната от insectabg, 07.08.2006 12:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Прав е колегата Владо. Лабеото е силно териториална риба.  Тоест по лични наблюдения е заела целият аквариум. Като храня се сбива по няколко пъти с две Биции които при мен уж са кротки. В аквариума бяха два броя Лабео но едното постояно ядеше "пердах" и го преместих в друг аквариум. Тогава титоляра си избра за жертва една Молинезия лира.  Е, умори Молинезията за няма и две седмици. Бетата ти е обречена както казва колегата, че и аз го твърдя.

Borko7

Малко на изуст говорите. Лабеото е териториално, гледа се само по 1 , но може да съжителства с много други риби. Аз имам бета и лабео в един аквариум повече от половин година и не я е закачало. Лабеото е голямо вече на 2-3 години. Аквариумът е голям и гъсто залесен.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Nikiengi

Колкото и гъсто да е залесен един аквариум никоя бавноподвижна риба няма шанс срещу лабеото, рано или късно ще я убие! Твойта бета е живяла само ако в аквариума е имало други, по-голеби рибки за убиване, но и на нея ще и дойде времето. Както казаха колегите по-горе именно защото е териториална риба Лабеото избива другите, като умрат вече не ги закача. Наистина може да живее с други рибки, но тези видове са много малко и то защото могат да бягат бързо, като ги подгони, а определено бетата не е от тях!

Borko7

Това наистина са празни приказки. В аквариума има много риби - 1 лабео, САЕ-та, аймониери, боции, барбуси, расбори и 1 бета. Преди години пробвах да сложа второ лабео - за 1-2 седмици се приключи с него. Останалите риби не са закачани изобщо. Не говоря за нов аквариум. Лабеото е там с години. Лабеото е териториално, но закача себеподобни.
Да уточня, че говоря за Labeo / Epalzeorhynchos frenatus.
: 01.07.2013г 09:09ч
seriusly fish:
ЦитатThough normally sold as such this species is largely unsuitable for the general community aquarium. This does not mean to say it must be kept alone, rather that tankmates must be chosen with care. While small specimens tend to hide away much of the time they become increasingly territorial as they grow and can display particularly high levels of aggression towards similar-looking species.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

FHM

Цитат на: Borko7 - 01.07.2013 09:34
Това наистина са празни приказки. В аквариума има много риби - 1 лабео, САЕ-та, аймониери, боции, барбуси, расбори и 1 бета. Преди години пробвах да сложа второ лабео - за 1-2 седмици се приключи с него. Останалите риби не са закачани изобщо. Не говоря за нов аквариум. Лабеото е там с години. Лабеото е териториално, но закача себеподобни.
Да уточня, че говоря за Labeo / Epalzeorhynchos frenatus.
: 01.07.2013г 09:09ч
seriusly fish:
Labeo / Epalzeorhynchos frenatus или зеленото лабео е най кроткия представител на вида. Докато черното и двуцветото са много по агресивни.

кри_скооо1

Е, изглежда ще се наложи да махна лабеото. Благодаря на всички

wwladoo

Цитат на: Borko7 - 01.07.2013 09:34
Това наистина са празни приказки. В аквариума има много риби - 1 лабео, САЕ-та, аймониери, боции, барбуси, расбори и 1 бета. Преди години пробвах да сложа второ лабео - за 1-2 седмици се приключи с него. Останалите риби не са закачани изобщо. Не говоря за нов аквариум. Лабеото е там с години. Лабеото е териториално, но закача себеподобни.
Да уточня, че говоря за Labeo / Epalzeorhynchos frenatus.
: 01.07.2013г 09:09ч
seriusly fish:
Колега изобщо не са празни приказки--ти ако си отгледал и гледаш едно лабео аз съм отгледал стотици,хайде да не казвам повече и съм пробвал какви ли не варианти....И както колегата ти писа по горе,че твоето което е зелено лабео първо--да най-кроткото от всички и си нямал проблеми не ти дава право----на констатации от рода на ....малко наизуст говорите.......това са празни приказки и т.н.  Или искаш да ти изреждам много примери които лично съм пробвал за Лабео биколор и Черно лабео.... а аз си наблюдавам рибите и поведението им и то доста.Имал съм черно лабео което беше стигнало около 1.700кг--и само Гигантското ми Гурами(Трихогастер)---3.00кг. ---успя да му устои.За Лабео Биколор доста по малко на размер но и по агресивно,много хищници агресивни дори и доста по големи на размер, не са му устоявали--хайде да не ги изреждам... 8-) така,че агресията не е само вътрешновидова.......А да не говоря,че на доста по-големи риби на размери от него,които не са му обръщали внимание на опитите му за агресия поради размерите си, Лабео-биколор се е опитвало да им яде слузта по тялото... ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Borko7

Здравей Владо,
Темата е за лабео и бета. Аз има зелено лабео и коментирам него като съм упоменал изрично. Споделям личен опит от съжителството на тези 2 риби. Това са факти. Изобщо не се съмнявам, че имаш много по-голям опит от моя и са минали стотици лабеота през аквариумите ти.  Но кажи конкретно ако си имал заедно лабео и бета какво се е случило.
Не споря, че лабеото е агресивно. Не твърдся и че напада само други лабеота, а риби, които са подобни на него (това пише в цитата на английски). Аз предполагам, че то напада риби, които са подобни на него и заемат неговият ареал. Бетата е риба от повърхността, а лабеото - дънна и според мен затова не се е стигало до конфликт. Може и да греша. Но нека да пишат хора, които са гледали лабео и бета. Иначе по вашата логика то не трябва да се гледа с никаква риба, а това не е така.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

wwladoo

Здравей Борко
Прав си ,че всяко правило има изключения и твоето лабео може да не е толкова агресивно, особенно нали френатус.Но при 90 процента от случаите Лабео гледано с бета---бетата е била със накъсани перки и опашка.Бетата е бавно подвижна риба но не обитава само поръхността----при лабео оцеляват риби които са бързи и то във силно растителен аквариум с много укрития и пак има тормоз.Риби шарени,воални  а и по бавни от него---лошо.Рибите които са подобни на него,търпят най-силната агресия и направо си ги умаря а това не значи,че не тормози и другите.Виж това е една дълга тема със безкрайни спорове, а мен не ми се спори писна ми,просто споделих опит.Просто начина ти по който подходи не беше правилен--нали със крайни констатации иначе има и нещо друго което съм забелязал с годините--което е изключение от правилото--Всяка риба си има характер,в смисъл риби по принцип агресивни,както и бетите мъжките са агресивни спрямо други видове,като мъжки гупи например,да обаче много пъти съм гледал в не толкова голям аквариум--примерно 100л. мъжка бета със гупи без проблем.И в случая,колегата е споделил ,че при вкарването на лабео в аквариума--бетата е била после изпокъсана.И ти пишеш с крайни констатации,че не е вярно може да се гледа и утре младите колеги се вслушват в теб и почват без притеснение да гледат бета с лабео и какво става--ужас---защото при теб ,че се е получило НЕ Е ПРАВИЛО--а Изключение.Жив и здрав бъди,това е от мен,споделих опит :-)  Като искаш да пробваш правилото,рискувай да изгубиш някой лев--вземи едно Лабео Биколор-8-10см., а може и 6см.(не 3-4см.--тогава са кротки и плашливи) пусни ги заедно с една мъжка бета в един аквариум и ще видиш как действа правилото--жалко за животинчето(бетата) обаче.....
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

Borko7

Ok, наистина бях краен със заключението си за "празните приказки" провокиран от другите крайни изказвания, че бетата ми задължително ще си замине. Ако това се случи, ще гледам да не забравя и да пиша в темата.
Аз нямам никакво намерение да експериментирам. Споделих моя опит - в определени условия може да се получи съжителство между тези риби. Условията са голям аквариум, корени, гъста растителност, зелено лабео. Няма как да снимам аквариумът си 24ч., но моето лабео е много кротко. Само леко подгонва другите риби. Може и причината да е, че  е от малко с тези риби или както казваш характер - незнам. Имал съм и други зелени лабеота - и с тях и не съм имал проблеми, освен, че не допускат второ.

А я кажете как точно лабеото убива рибите - има ли следи от бой, изяжда ли ги и т.н. Как разбирате, че виновникът е точно то?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

wwladoo

Отговарям според моят опит на последният ти въпрос,да има следи от бой в повечето случаи, ако е по едра рибката,обикновенно по тялото на риби с подобна форма на тялото-торпедовидна, ако е воална и перки и опашка наядени,накъсани,казах по горе и се опитва да посяга на слузта на по едри риби.А може и рибата да умре от стрес без рани от самият тормоз---относително е ,имало е случаи направо тормозените риби да са искали да скачат от аквариума и са се блъкали във стъкленият капак....Как разбирате,че виновникът е точно то--еми със много наблюдение на поведението му  ;-) :-)той тормозът си е постоянен при него,няма спирачки стига да си набележи нещо...с две думи на 90 проц. от случаите--много мръсна риба е.само цихлидите определени американци му са майстори...защото са същите мръсници определени видове...и тогава то бяга и се крие...
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

ogogogo

Ей,голяма дискусия заформихте в тази тема.
При мен Лабеото мореше рибата по два начина:
1.хапе и къса перки докато жертвата я налазят гъби и си замине.
2.Не позволява на нарочената риба да се храни и като се събере стреса с глада резултата е летален.
Отговора е че,Лабеото може да живее с Бета но,Бетата не може да живее с Лабео. :-D
*DRINK*
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

Caxapa

Разбира се, че има изключения и отделни  изолирани случаи  но това не ни дава право да пренаписваме Биологията. Бетата или така наречената Kamffisch/риба боец/ неможе да устои на атаките на Лабеото. По-горе писах, че Лабеото ми е уморило една Молинезия.  Та Лировата риба умори  няколко гупи и хелера за което бе преместена в големия аквариум. Попаднала веднъж в полезрението на Лабеото не успя да устои повече от 3 месеца и залиня докато един ден просто не се появи на закуска... ?Била е изядена  вечерта от сомовете а и Лабеото попада в този списък/

saturn

Преди известно време ми подариха две лабео биколор, в момента са около 5см, но като изчетох по форумите излиза, че са доста агресивни рибки и имат лоша репутация.Аквариума е 220 литра, вътре освен тях има 4 едри скаларии, двойка хелери, двойка молинезии, 10 броя розово данио, 2 калихта и един анциструс. Всички риби са големи вече освен лабеото и живеят в пълен мир и разбирателство, въпроса е когато пораснат лабеото какво ще се случи и какво да предприема, за момента не проявяват никаква агресия едно към друго нито към останалите риби.

Tony_JB

Здравейте,
Не че моя пост е свързан много с темата,но скоро една едра женска хелерка се спомина от лабео би Колор.Преследва я и я тормози през деня и леко я чукваше по цялото тяло.Докато намеря решение на сутринта беше в повърхността на аквата.
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Similar topics (3)

11515

Публикации: 204
Прегледи: 78369

3434

Започната от cardin


Публикации: 88
Прегледи: 53815

29047

Публикации: 37
Прегледи: 56426