• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Мехурчета газ, излизащи от грунда

Започната от Иван Валентинов, 06.12.2013 14:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Иван Валентинов

Колеги искам да попитам за следното нещо което се случва в аквариума ми от около седмица и нещо.
Не знам дали е точно някакъв проблем но искам да го споделя с вас и да разбера на друг дали се е случвало и какво точно значи.
От седмица постоянно наблюдавам да изизат мехурчета от грунда с различни размери,има ситни има и доста големи балончета,нямам такъв тип риби които да ровят постоянно в него,този процес е през целия ден.На какво според вас се дължи това.
Предварително благодаря.

Caxapa

Скоро не си си сифонирал грунда. Не мога да определя какъв вид е този газ но лично аз съм си го кръстил-Гризу.. Свързвам го с натрупване на органика и гнилостни процеси.

Ivan_S

Тези мехурчета газ може и да са метан, според мен даже са точно това. Все пак метан се получава от гниенето на органични остатъци - http://bg.wikipedia.org/wiki/Метан. Опитай да разръчкаш грунда някъде, вероятно ще излязат задържани мехурчета. Сифонирането помага, "разбъркването" на грунда също, само че то не е възможно във всеки аквариум. В допълнение по-добра аерация и филтрация, също може да помогне.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Да допълня само..Балончетата са показател за лоша циркулация на водата през грунда. Газ Гризу май беше точно метан..

Иван Валентинов

Имам лошото пречуствие че трябва да сменя грунда? :-)

Ivan_S

Цитат на: Caxapa - 06.12.2013 15:05
Да допълня само..Балончетата са показател за лоша циркулация на водата през грунда. Газ Гризу май беше точно метан..

И ти си прав - http://bg.wikipedia.org/wiki/Гризу. Май ситуацията отива към образуване на метан :(.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Иван Валентинов

Аз сифонирам по 2 пъти седмично, но само повърхностно колкото да обера акитата,не сифонирам основно тъй като ме е страх да не излезнат разни гадории,а и доскоро имах доста растения и сифонирането беше невъзможно,впрочем балончетат се появиха след махането на повечето растения и излизат от местата където няма засадени растения.А за рестарт не ми се мисли изобщо още повече че аквариума няма и година от както съм го стартирал.

Ivan_S

Да не би там да имаш някаква концентрация на азот ... не съм химик, просто мисля на "глас" в посока преобразуване на азота  *dontknow*. Параметрите на водата показват ли нещо смущаващо?
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

petko

Дане е позеленял грунда и от водорасли да излизат мехурчетата.На оголените места достига повече светлина.

zariio

ЦитатЕтап 3 Следващата бактерия необходима за нашия цикъл се нареча nitrobacter. Нейната роля е превръщането на нитритите в нитрати. Нитратите в малки количества не са толкова вредни за тропическите рибки. Най-бързият начин да отървете вашия аквариум от нитрати е да направите частична смяна на водата. Освен смяна на водата има и други методи за контрол на нитратите в аквариума. Живите растения в сладководния аквариум усвояват тези нитрати. В морските аквариуми функцията на растенията се поема от живите камъни и пясъка, в който съществуват анаеробни зони, където има заселени денитрифициращи бактерии. Те неутрализират нитратите до безвреден  газ - азот, който свободно излиза до повърхността  на водата в аквариума.

Обърни внимание на последните две изречения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Ivan_S

От метан минахме на азот ... което всъщност е добре :) (поне според последните 2 изречения от цитата на zariio)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Хм, казвате безвреден Азот били тези балончета. Някой ще обясни ли тогава защо когато има балончета не вървят растенията и когато липсват такива, растенията са с добър вид и растеж?

zmeq

Според мен връзката е малко в обратна посока.
Ако няма баланс или органика в повече почва глиене или нещо от този тип и се образува газ.
Има ли синьозелени водорасли м/у грудна и стъклото?
При мен се получават понякога и около тях пак има балончета, което си мисля, че може дори да е кислород - все пак и те фотосинтезират  :-|

Георги

Разлагане на нитрата:
1. NO-3+1/3 CH3OH --->NO-2+1/3 CO2+2/3 H2O
2. NO-2+1/2 CH3OH --->1/2 N2+1/2 CO2+1/2 H2O+OH-
http://aquariumistika.ru/?page_id=1077

Георги

Снощи нямах време да опиша какво имам предвид с горната формула.
Идеята е, че за да се получи анаеробно денитрифициране, което протича на 2 фази, трябва да има нитрати, бедна на кислород среда и вещества, съдържащи органичен въглерод - в случая метанол CH3OH.
Вземи проба от водата в грунда - ако има нитрати и нитрити, тогава има възможност газът да е азот.
Ако са малко нитратите, по-скоро се развиват други бактерии, които образуват метан и/или сероводород. Помириши пробата от водата от грунда.

Similar topics (5)

59739

Публикации: 5
Прегледи: 2904

51251

Публикации: 9
Прегледи: 4445

35696

Публикации: 3
Прегледи: 3436

55352

Започната от vench


Публикации: 6
Прегледи: 2658

38583

Започната от turlaka


Публикации: 9
Прегледи: 3652