• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бързи въпроси и отговори за морска акваристика

Започната от Стоян Михов, 20.11.2012 21:55

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

ivostankov

 Здравейте колеги.Може ли някой да ми помогне с разпознаването на тоя малък тръбен червей и дали е опасен за аквариума?Преди седмица забелязах няколко по дъното,а сега има поне 10-15 от тях.В диаметър са не повече от 2-3 мм.Всички са на дъното,залепени за малките камъчета по него.Съжалявам за лошото качество на снимката,направих я през лупа,за да може поне нещо да се види.Благодаря ви предварително.
//http://img837.imageshack.us/img837/8739/jfhh.jpg

trupai

Не е опасен, даже е полезен защото филтрира вода. Тези червейчета са признак на здрава система.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

ivostankov

Ок,благодаря много.Значи си остават в аквариума.Благодаря на всички колеги,които ми помагате(имам вече някоко поста)защото все още съм начинаещ,а тука,в Кипър,знанията им в зоомагазините са само да искат много пари,друго няма *bg*

Ilianidis

Какво ще стане,ако си покрия аквариума с покривно стъкло?Морския трябва да е открит,а защо? Ще се намали циркулацията на въздуха,задържане на цо2 и спад в пх ли?Замислям тази мярка,защото зимно време запецват вратите,влагата е много голяма като в сауна и ред други проблеми.Съмпа ми е открит и пак ще има изпарение.

pavcho85

С кой уред е по-точно да се измерва солта във водата,соленометър или рефрактометър?Питам понеже съм начинаещ и искам да сведа възможността да допусна грешки при измерването до минимум.И евентуално към кой производител да се насоча?

pavcho85

А редокс потенциала с какво го мерите?Благодаря колега за бързия отговор.

VeL

Цитат на: pavcho85 - 31.10.2013 21:20
А редокс потенциала с какво го мерите?Благодаря колега за бързия отговор.

Със сонда, която е прикачена или към аквариумен компютър, или към отделен орп-метър.

pavcho85

От толко четене на теми това го чувам наистина за първи път.Задължително ли се мери този редокс и какжо предтсвлявам тази сонда с компютър,продават ли се заедно и може ли линк за да си купя.Благодаря

trupai

Не се занимавай в началото с редокса. Мери си  редовно другите показатели и може да не ти се налага изобщо да мериш редокс  :coffee:
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Мисля, че повечето от колегите тук не мерят ОРП: ето един евтин вариант, http://www.ebay.co.uk/itm/2-in-1-Digital-PH-ORP-Redox-Controller-BNC-Electrodes-mV-CO2-O3-Ozone-110V-220V-/231079749275?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item35cd6d269b ,който мери и контролира и рН и ОРП (контролира ОРП, ако има вързан озонатор за него), евтин озонатор е това http://www.ebay.co.uk/itm/Ozonizer-Ozone-Generator-2-25mg-H-L-3W-5-500L-Aquarium-Freshwater-Tank-ZVQU029-/360718036172?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item53fc786ccc
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

pavcho85


Ангел Христов

Не знам дали тука му е мястото да питам, но ще се пробвам :)
Въпросът ми е следният - някой да знае магазин за соленоводна акваристика в Букурещ, Румъния. Изникна ми пътуване другата седмица, та ще ми е интересно да видя как е пазара при колегите на север.
По форумите съм виждал доста добри румънски рифове!
Ако някой знае - да казва :) Поздрави, Ангел!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Yankov

Здравейте на всички в този прекрасен форум с това прекрасно хоби *thanks
Имам 100л сладководен аквариум от няколко месеца с който се справям доста добре  8-) и естествено след като видях на живо соленоводен веднага ми светнаха очите, по прочетох тук там и ми стана ясно че не е евтино да направиш такъв. Направих си сметката и реших че мога да си го позволя но питането ми е колко горе долу е месечната издъжка на един 150л аквариум знам че сигурно не може да се каже 100лв или 200лв твърдо но все пак ако може да ме ориентирате? изключваме консумацията на ток нея мога да си я сметна.
благодаря предварително :)
Всеки луд с номерът си а някой с цяла програма!!!

Ангел Христов

Здравей, аз ще ти кажа колко излизаше при мен, че 2 години и малко бях точно с такъв аквариум :)
Тока оставяш на страна, солта, ако сменяш по 10% на седмица, излиза
60 литра по 35 гр. = 2,100 грама, цената според солта.
Другото са добавките - най-важните са ти буфера и калция, лично мое мнение си е това...те се вземат еднократно и отиват по няколко месеца, зависи какви ползваш. Ако си купиш тестове, те също се ползват дълго време. Общо взето, гледаш да не си надминаваш като разход определен % от дохода, но това никога не е възможно, сам ще се убедиш. :) На теория, без да смятаме огромният първоначален разход, с около 30-50 лева на месец мисля че няма да имаш проблеми с поддръжката, от личен опит споделям. Поздрави и успех!  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trex700e

Здравейте, някой може ли да сподели малко опит , ако има, с акрилните съдове-обмислям евентуално такава изработка, като опция за бъдещ аквариум , с цел че е по-лек, водата е по-кристална и самия съд ми харесва естетически, наясно съм че се драска , но се полира и всичко е ок. Изработвал ли е някой такова нещо, някакви други особености, такива общи неща ме вълнуват на този етап и реших да попитам?

Similar topics (5)

43908

Публикации: 79
Прегледи: 39736

40537

Публикации: 13
Прегледи: 7250

43791

Публикации: 9
Прегледи: 3936

50229

Публикации: 24
Прегледи: 11553