• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 23:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Synodontis nigrita

Започната от mollies, 22.08.2013 02:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mollies

Здравейте колеги,

Чудех се дали някой гледа Synodontis nigrita (False upside-down catfish, Фалшив обърнат сом). Редки ли са в БГ, относително колко струват по принцип? Имам един около 15 см, чудя се дали да го задомявам или да му взема другар...

За да не е темата само с питания, мога да споделя моите впечатления досега - през деня е изключително пасивен, седи обърнат под корена си, понякога толкова го мързи, че се "изпуска" и лежи по гръб на дъното под корена  :-D Освен това е завиден ловец, правилото "което влиза в устата е храна" не важи, и с по-големи явно се справя - изяде ми един 4-5-сантиметров водораслояд. Лесно се учи да яде от ръка - ако му се подаде нещо апетитно, червейче или друго, го смуква дори на светло  :-) Изглежда доста издръжлив - веднъж кореновата конструкция му се беше срутила и другите риби го тероризираха, стресира се и започнаха да му се оголват лъчите на перките, но като се върнах и му оправих укритието се възстанови напълно за няколко дни.

Снимка от интернет - https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.insaneaquatics.com%2Fresources%2Fsynodontis_nigrita_4.jpg&hash=2b045e01c087e179e9189dc345a215eaafb84f49

nikolaytoshev

Присъства в аквариумите ми. Не са редки в България. Често срещам различни видове синодонти по магазините тук в Пловдив.

За цена не мога да ти кажа, тъй като са ми от доста време, но не са скъпи рибки.

Обича много укрития. Не харесва силна светлина. Активен е през нощта. Обича да си похапва по-малки рибки.

Не зная с какви рибки го гледаш, но в естествения си хабитат живее с цихлиди от езерото Танганайка.
В интернет има много информация за тези рибки.

mollies

Най-накрая някой да го разпознае - мерси! :) А сигурен ли си, че имаш точно nigrita, а не някоя от другите разновидности? Тъкмо се реших да го продавам след като къде ли не търсих, вкл. при вносителите от форума...

ПП: Беше с цихлиди, сега е сам с 2 САЕ-та. А всъщност той не живее ли в африканските реки, а не в самото езеро?

Similar topics (1)

17876

Публикации: 5
Прегледи: 3526