• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Eзерцето на Борко - подготовка

Започната от Borko7, 11.03.2013 07:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Slaff

Здравей,
Цената на фолиото е за квадратен метър. Поне така предполагам!!!!

Borko7

Е, ясно. Но пак е ОК. Аз бях чул, че фолиото било много скъпо. А то ще дойде 120лв. Има доста по-скъпи неща покрай едно езеро.
: 12.03.2013г 18:06ч
Коментари?

https://lh5.googleusercontent.com/-IN1lcVYZ6o4/UUB5yADgyWI/AAAAAAAAIgg/ZYWfcUOarUo/s640/p%25D0%25BEnd.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-4Jw9UZKkHfg/UUB5xVTCYgI/AAAAAAAAIgY/UsnnnUi1Hzk/s642/pond2.jpg

Незнам дали има нужда от двата клапана преди утаителя.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

За мене двете клапи преди утаитела са ти излишни даже моге  да не пробиваш 2 дупки а да ги събереш в една тръба, и ако филтъра и утаитела са на една еисочина  може да ги съединиш в една тръба с една кран,на филтъра горната клапа за каквоти е.И според мен на помпата трябва да инмаш кранове за да може ако стане нещо да я вадиш,ув  ще слагаш ли?

Borko7

За пред утаителя и аз мисля, че не ми трябват. Бих могъл наистина да обединия двете тръби в една по-голяма.
За помпата не се бях сетил, че ми трябват клапи.
Утаителят и филтърът са на различни нива. Мисля филтърът да е водопад, за да не слагам още един буферен съд. Клапата на филтъра горе е за промиване на филтъра с въздух - от там да излиза мръсната вода. Тази тръба е под нивото от където излиза водопада.
УВ-то го забравих. Имам една лампа 11В. Къде да я вържа?
: 13.03.2013г 17:05ч
Имам и въпрос за помпата. Не съм чел нищо за тях все още. Каква да е тя? От къде? Като обем езерото го виждам 1.5-1.8 м3.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Ув трябва да след помпата.

Borko7

Най-добре след помпата и след филтъра. Но сигурно ще е много бързо течението и съответно ще намали ефекта от ламата. Дали да не разделя потока някак.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

При теб  е по специфично защото ти е малък обема според мен даже не ти трябва и голяма помпа,аз затова те питах дали са на едно ниво двата бидона защото може да ползваш една фонтанна помпа потопяема да и направиш някаква стоика въф филтъра и тя има разклонениекъм едното да вържеш лампата а другото за водопада ,първо тези помпи са много икономични и са ефтени ето и линк за такива
http://zooportal.bg/akvaristika/fontani

Borko7

Аз бях чел, че е по-добре да е външна помпа. Но сега като ги гледам наистина са доста по-скъпи и консумират повече енергия от потопяемите. Ще ми трябва поне 3000л/ч.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lsimeonov

Според мен крановете на утаителя не са ти излишни, как ще го източиш иначе без да източиш водата на цялото езеро? Поне по схемите които си дал излиза, че без кранове пред него, да го почистиш източваш целия обем на езерото!

xoxi

То разбира се че не са излишни но говорим за по тънко да излезе системата защото два крана са 40 -60 лв,а и като спре помпата движението на водата спира остава само скачения съд така че без проблем ще може да се почисти утаиката .

Borko7

Аз лека-полека продължавам с подготовката. Набелязах си бидони по 130л за филтрация. Най-вероятно 2или 3. 1 - утаител + статичен филтър, 2 - пясъчен филтър. Трети бих сложил за събиране на източваната мръсна вода, така че да не я хвърлям, а да я ползвам за поливане.
Сифонът ще е 2", скимерът 1.5'', като ще събера тръбите пред утаителя.

Колко да е дебела общата тръба, както и тръбите между бидоните и водопада? Предпоалагам има значение  и дебита на помпата. Тя сигурно ще 3-5ооо л/ч. ?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

След много умуване ми се иска да направя системата така:

https://lh6.googleusercontent.com/-8wSpJoiaeG0/UUyc9xGIioI/AAAAAAAAIho/s_tl6qm1fNE/s651/pond.bmp

Ако не намеря място за два бидона ще махна био филтрацията moving bed, или ще ги обединя в един бидон 220л. Ще ползвам потопяема помпа, която ще е някъде в бидона. Зимата мисля да завъртам едно кранче и водата да не минава през водопада и пясъчния филтър, а само през утаителя и биофилтрацията, като ще връща водата в долната част на езерото. Т.е. няма да размърдвам много повърхността, за да не смесвам топли и студени слоеве, но все пак да се върти. Ако водата циркулира не би трябвало да замръзне в тръбите, както са вкопани, Нали?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lerby

Цитат на: Borko7 - 22.03.2013 19:50
Ако водата циркулира не би трябвало да замръзне в тръбите, както са вкопани, Нали?

Принципно е така, а и на практика тази зима филтрацията при мене работеше на същия принцип. Да чукна на дърво всичко си беше наред и не замръзна.

Borko7

И още една схема:

https://lh3.googleusercontent.com/-6G49IZkSD0M/UUywCq9L81I/AAAAAAAAIiE/88tSyI9-1ms/s788/pond2.bmp

Проблемът в схемата ми е, че не знам къде да дренирам филтрите. Сигурно ще трябва да сложа още един бидон за събиране на мръсна вода.
: 22.03.2013г 21:09ч
Имате ли идея от къде да намеря плуващ филтриращ материал като К1? Аз като се замисля и с потъващ сигурно ще става, но все пак оригинално е с плуващ.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Вчера бях по вашия край и виж каво решениe за езерце е взел един човек,понеже почвата е песачлива е направил обшивка с поцинкована ламарина която е нитовал и най отгоре на ръбъ на ламарината е поставил траба за да не прерязва фолиото ,езерцето не е готово просто като идея