• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 21:23

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Hemianthus callitrichoides 'Cuba' и Staghorn Algae

Започната от defilers, 22.01.2013 18:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

defilers

Не мога да се отърва от Staghorn Algae. Не го знам как се казва на български. Ето снимки как изглежда:




Светя с над 1 ват на литър по 9 часа. Торя 5 дена от седмицата, 2 почивка. co2 слагам колкото може да се разтвори. Аквата е 60 литра от които 40 вода. Обитатели: 3 бети, 1 сае 4см. , 2 неретини, 1 амано скаридка и 70+ ред черита.

Почнах от 12 часа светене и малко co2 като постепенно намалих до 9часа а co2 то колкото може да се разтвори от реактора. Резултата е, че камъните от зелени станаха чисто бели което беше целта  но пък това водорасло Staghorn Algae се появи. Някакви идей как да го преборя ? Нямам снимки но като стане голямо образува структура като на клончета от дърво без листа от по 2-3 см. Пожече не го изтраях и го махнах но предполагам, че може и по-голямo да стане.


Не мога да разбера защо едни от купчетата си стоят с малки листа а другите станаха с големи и се плъзнаха на всякъде. По едно време си мислех, че са 2 различни растения. Но в началото всички изглеждаха еднакво.

terier4o

Ще ни кажеш ли малко повече за осветлението , и торенето ....? НА първо време от данните, които си дал мога да кажа, че силата на осветлението най-вероятно идва малко в повече ...... и СО2  не е достатъчно ....., но все пак за да не гадаем ни дай по подробна информация за ''хардуера'' и химията  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

defilers

400 литра за час вътрешен филтър със sera active reactor 1000. Подавам co2 на предела на възможностите на реакторчето и помпичката. Ректорчето се пълни почти до долу със co2 преди да се спре co2-то. Дори не може да се разтвори до края на светлоденя.
Светлината е  1x sylvania grolux 24W t5 и 1x sylvania aquastar 24W t5 и 2те са с М образни отразители за 100% повече светлина.

Торя с готова смесица купена от съботния пазара за рибки в София. За да не става реклама само съдържанието и:
N - 0%;
P - 0%;
K - 12.6%;
Mg - 5.8%;
Ca (EDTA) - 0.5%;
Mn (EDTA) - 0.38%;
Fe - 1.7% (Fe/EDTA - 0.54%, Fe/DTPA - 1.24%);
B - 0.08%;
Zn (EDTA) - 0.08%;
Cu (EDTA) - 0.08%;
Mo - 0.01%;

Разтварям всеки ден (5 дена от седмицата) на върха на чаена лъжичка от тая тор със преблизително половин литър вода и го изливам по повърхноста на аквариума. Точно колко грама не мога да кажа но е нещо от сорта на 0.2-0.3 гр мисля се пада (в началото премерих 1 лъжичка от тора колко грама е с електронна везна и после вече само на око съм го карал като знаех колко ми трябва дневно). Това принципно го дават на опаковката като количество дневно да се дава на 100 литра и 0.5-1.0 грама след смяна на водата. Тоест се връзва средно 6*0.3+0.75 = 2.55 гр. за 100 литра за седмица според опаковката. Аз слагам 0.25*5 = 1.25 гр. на 40 литра вода за седмица. Сменям 50% от водата всяка седмица. Аквата е на 4-5-6 месеца не помня точно.

Наблюдавам силна и обилна фотосинтеза с много кислород излизащ от всички растения.


zariio

Нитрати и фосфати са нула в тази фирмена тор което е пагубно за растенията особено като пускаш со2 и светиш сериозно.
Не разбрах как така подаваш с този реактор на предела.Аз със същия подавам във 150л аквариум и стигам до 3-4 балончета без проблем да ги разтвори на 100%.Ти в този 60л колко со2 пускаш?
Какво ти е со2-то?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Penta

Определящия фактор за разтварянето на CO2 с този реактор е дебита на помпата, ясвно неговия е по-малък.

JEM

Макроелементи не подаваш ли?Аквариума не е стар,но как си с органиката?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

zariio

Цитат на: Penta - 22.01.2013 22:09
Определящия фактор за разтварянето на CO2 с този реактор е дебита на помпата, ясвно неговия е по-малък.

Точно при този реактор няма как 400л да е малък дебит.
И с 100л/ч и със около 1000л/ч до 5-6 балончета този реактор разтваря на 100%
Малкия се дъни при по-висок дебит.
Аз това на предела го разбирам като горна граница и ми стана любопитно колко е при 60л аквариум?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

terier4o

       :-)  defilers хич не си играеш... нормално е при толкова назобан аквариум в един момент да стане голям фал ... при теб мисля, че предстои това да се случи
  Ето какво ме притеснява особено много :
1 -  Светлината е  1x sylvania grolux 24W t5 и 1x sylvania aquastar 24W t5 и 2те са с М образни отразители за 100% повече светлина.
2 -    .....на 40 литра вода за седмица. Сменям 50% от водата всяка седмица..........
3 -  Почнах от 12 часа светене и малко co2 като постепенно намалих до 9часа...
Химията мисля, че се сетихме коя е .... не съм я ползвал, но до сега съм чувал доста положителни отзиви за нея.
 Като цяло желанието ти да направиш един много бърз аквариум те е подвело.., но според мен поне все още не е късно да се поправят нещата.
 Без да претендирам, че съм прав аз бих направил следното.
1- Веднага намалявам продължителността на светло деня  на 8 часа, ако имам възможност, ще включа осветлението на два кръга аквастар 8 часа, а гролукса само 4 часа - два часа след като пусна осветлението и ще изгася два часа преди да е спряло.
2- Смените на водата обичам да са повечко .... минимум две смени на водата -> виждам, че имаш доста органика по грунда...., въпреки черитата, ще намеря начин да сифонирам и ще огранича силно храненето
3- Ако имам повечко кеш, ще започна да добавям изи карбо или глуталдехид според дозировката при борба с черна брада, ако не ми се дават парички ще пробвам с кислородна вода 3% 20мл на 50 литра.
4- Всеки ден по-малко ще отстранявам механично водораслите с пинцета или четка за зъби.
5- На първо време, ще намаля и торенето, едновременно с това, ще сметна колко нитрат и фосфат са ми нужни и ще намеря начин да добавям и тях.

 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

petko

За СО2 най-вероятно ,не е чисто и това ,което остава в реактора не е СО2.За фосфати и нитрати без тестове трудно да се каже,но предполагам нитрати има ,а фосфатите са 0.

defilers

Цитат на: zariio - 22.01.2013 22:03
Не разбрах как така подаваш с този реактор на предела.Аз със същия подавам във 150л аквариум и стигам до 3-4 балончета без проблем да ги разтвори на 100%.Ти в този 60л колко со2 пускаш?
Какво ти е со2-то?

co2-то ми е от бутилка нормално без примеси. Значи как го правя на максимума за тоя реактор. CO2-то се пуска половин час преди светлините и е с много балончета, не мога да ги преброя. Те пълнят реактора в co2 от вътре и след няколко часа се изклщючва co2-то. В реактора остава цо2 под налягане малко повече от половината. Така помпата като варти през него вода съответно цо2то се разтваря и намалява. Струята която се стича не прави балончета във реактора които да излизат и да имам загуби. Просто всичко си се разтваря на колкото може на макс. Идеята ми хрумна от флейтите които си разтварят кислород само с вълнички и реших да го пробвам тоя принцип и при реактора. Ако пусна повече цо2 от бутилката или оставя за по дълго време пуснато, просто цо2-то ще избута цялата вода от реактора, така че това му е лимита. Основна роля играе и малкия дебит. Подобна ситуация с другата ми помпа 2000л/ч в другия ми аквариум не може да се случи. Там понеже реакторчето има по-малък вход на тръбата от на външната помпа водата влиза с такава скорост, че чак направените балончета от силното въртене на водата успяват да слязат на долу и да преминат през тръбата и да имам загуби. Това е в случай, че пускам пак много цо2.

Цитат на: terier4o - 22.01.2013 22:38
1- Веднага намалявам продължителността на светло деня  на 8 часа, ако имам възможност, ще включа осветлението на два кръга аквастар 8 часа, а гролукса само 4 часа - два часа след като пусна осветлението и ще изгася два часа преди да е спряло.
То аз натам се бях запътил да го намаля до 8ч но като почнаха да излизат тея водорасли  Staghorn Algae някак си се разколебах и спрях на 9ч. Помислих си, че точно намалянето на светлоденя ги е предизвикало. А от друга страна каманите ми по които си проверявах как ми се движат нещата от супер зелени станаха чисто бели каквито ги бях сложил в началото с намалянето на светлината и си помислих, че ако намаля още светлината това водорасло Staghorn Algae ще стане още повече, а ако пък овелича светлината ще ми зеленясат каманите отново. И затова всъщност реших да питам понеже незнаех какво да правя  :-)
Цитат на: terier4o - 22.01.2013 22:38
2- Смените на водата обичам да са повечко .... минимум две смени на водата -> виждам, че имаш доста органика по грунда...., въпреки черитата, ще намеря начин да сифонирам и ще огранича силно храненето
3- Ако имам повечко кеш, ще започна да добавям изи карбо или глуталдехид според дозировката при борба с черна брада, ако не ми се дават парички ще пробвам с кислородна вода 3% 20мл на 50 литра.
4- Всеки ден по-малко ще отстранявам механично водораслите с пинцета или четка за зъби.
5- На първо време, ще намаля и торенето, едновременно с това, ще сметна колко нитрат и фосфат са ми нужни и ще намеря начин да добавям и тях.
Забравих да кажа, че давам на 3те бети малко храна да преживят. Мислех си, че това плюс, че имам 2 охлюва 1 сае и 70+ скариди все някак ще качат нитратите и фосфатите. А отностно органиката нещо не разбирам нали ако имам би следвало да нямам проблем със нитратите и фосфатите ? От растенията нямам със сигурност органика ако има нещо само така малко да завяхне и го клъцвам, не че има кои знае  колко завяхващи де само от време на време на лотуса му загнива някое листо.  Относто точка 4 с това изи карбо успях да се преборя с черната брада в другия ми аквариум и съм много доволен от него. Но това водорасло е друго, не е черна брада. Мислиш ли, че ако го ползвам ще помогне ? Всъщност не ме интересува, ще пробвам  :-)


А отностно другия ми въпрос ? Защо Hemianthus callitrichoides 'Cuba' така странно расте ? Каква е историята на тая аква ... поръчах си от UK куба, но докато дойде до бг си намерих и от българия едно прилично кръгче с куба с диаметър 10 см. Разделих ги на 30 снопчета (това от бг и това от uk) и ги боцках в аквата. При едни и същи условия при положение, че бяха забодени през 3-4 см едно от друго. Точно 3 започнаха да вадят по-големи листа и да се разстилат, а другите си изкарват същите по размер миниатюрни листенца. На последната снимка се вижда ясно разликата. Някакви идеи защо така става ?

zariio

Цитат на: defilers - 23.01.2013 01:20
co2-то ми е от бутилка нормално без примеси. Значи как го правя на максимума за тоя реактор. CO2-то се пуска половин час преди светлините и е с много балончета, не мога да ги преброя. Те пълнят реактора в co2 от вътре и след няколко часа се изклщючва co2-то. В реактора остава цо2 под налягане малко повече от половината. Така помпата като варти през него вода съответно цо2то се разтваря и намалява. Струята която се стича не прави балончета във реактора които да излизат и да имам загуби. Просто всичко си се разтваря на колкото може на макс.

Не разбирам защо просто не си го пускаш и спираш со2-то час преди лампите примерно 1-2б/с?
От казаното по горе разбирам че со2-то ти е нестабилно.Няма как да подаваш няколко часа и след това да спреш а реактора да ти го разтваря равномерно през 12-те часа които светиш.
Аз от 100л/ч нагоре с този реактор проблем с разтварянето не съм имал.

Не разбрах со2-то от мая ли е?

Това не е подаване на предела.На предела аз разбирам както съм го правил през този реактор с филтър 950л/ч и увеличавам балончетата докато почне реактора да не успява да ги разтвори.Но говорим за постоянно подаване по време на измерването.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

bustama

Аквата е 60 литра от които 40 вода. Обитатели: 3 бети, 1 сае 4см. , 2 неретини, 1 амано скаридка и 70+ ред черита.

defilers

Цитат на: bustama - 23.01.2013 09:05
Аквата е 60 литра от които 40 вода. Обитатели: 3 бети, 1 сае 4см. , 2 неретини, 1 амано скаридка и 70+ ред черита.
Да и ?!?

Цитат на: zariio - 23.01.2013 08:28
Не разбирам защо просто не си го пускаш и спираш со2-то час преди лампите примерно 1-2б/с?
От казаното по горе разбирам че со2-то ти е нестабилно.Няма как да подаваш няколко часа и след това да спреш а реактора да ти го разтваря равномерно през 12-те часа които светиш.
Аз от 100л/ч нагоре с този реактор проблем с разтварянето не съм имал.

Не разбрах со2-то от мая ли е?

Това не е подаване на предела.На предела аз разбирам както съм го правил през този реактор с филтър 950л/ч и увеличавам балончетата докато почне реактора да не успява да ги разтвори.Но говорим за постоянно подаване по време на измерването.
От бутилка под налягане с всичките и принадлежности, не е с мая и захар. Значи ти кога разбираш, че при теб е достигнал максимума ? Когато като пуснеш малко повече балончета и започват да се натрупват нали така. Аз използвам същия принцип просто обаче го пълня предварително реактора с цо2 и така знам, че е на максимума. Предимството на моя метод е, че площа на цо2то с водата е по голяма (диаметъра на цилиндъра), тоест чисто теоретично би трябвало да разтварям повече цо2 по моя метод отколкото ти. За това казвам, че е на максимума. Аз не виждам как може повече да се изцеди от тоя реактор с тая помпичка.

zariio

Аз разбирам че съм на максимума когато почне да вкарва в аквариума неразтворено со2.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Similar topics (3)

5281

Започната от Martins


Публикации: 5
Прегледи: 4142

1781

Публикации: 18
Прегледи: 11931

222

Започната от 77


Публикации: 16
Прегледи: 13401