• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Външен филтър за малък аквариум

Започната от papura, 20.08.2012 17:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

papura

   Моля за съвет за външен филтър на малък аквариум.
   Закупих си наскоро аквариум AquqEl 60l, но според съпругата ми филтърът, който представлява интересна конструкция, която засмуква водата с помпичка и я превежда над нивото й и след като премине през вата и камъчета я изсипва обратно, има височки нива на шум.
   Дали външните филтри са по-безшумни от вътрешните, какво бихте предложили, да сменя филтъра или да променя нещо по стария. Отделно от това капака на аквариума определено резонира в някои положения и увеличава шума.
40l, молинезии

Caxapa

 Аквариумът колко литра е?

Bolta

Цитат на: Caxapa - 20.08.2012 17:26
Аквариумът колко литра е?
Цитат на: papura - 20.08.2012 17:20
Закупих си наскоро аквариум AquaEl 60...
54 литра трябва да е - 60 х 30 х 30 см. :-)

papura, има доста външни филтри, които са безшумни, но всеки различно дефинира понятието "безшумен".
А, напълнил ли си аквариума с вода до горе? Да не би като се връща пречистената вода, да преминава първо през въздуха над нивото на водата и от там да се получава шума?

mkolev

При мен се получава подобен шум когато не е невилиран аквариума или когато не е напълнен достатъчно с вода. Нещо като пусната чешма..

pachoo

Странно ми е, но мисля че вътрешния филтър май трябва да е по-тих от външния, така както ти чета поста колега, мисля че ти си държиш филтъра така:


Ако е така това е доста неприятно... особенно ако пиеш бира  *DRINK*

По удачния вариант е да го държиш така:



Демек под повърхността на водата и струята да е потопена, по този начин се обезшумява доста... Не мисля че е оправдано да се влагат пари във външни филтри, защото поне според мен са си малко по шумнички от вътрешните....

Друг е въпроса с окачваемия филтър или по точно този модел:



Там вече си е малко по шумничко и може да го смениш с вътрешен окачваем филтър....


Bolta

Цитат на: pachoo - 20.08.2012 20:16
Не мисля че е оправдано да се влагат пари във външни филтри, защото поне според мен са си малко по шумнички от вътрешните....
Ха, това ми хареса... колега имам 3 външни филтъра и въобще не ги чувам. Може би има и такива, които са шумни, но...
Има доста изписано във форума за предимства и недостатъци на вътрешни и външни филтри, но аз съм на мнение, че външния филтър си е много по-добър вариант. ;-)
А, на колегата филтъра е най-вероятно тип "топ филтър", който според мен пак е по-добър вариант, отколкото обикновен вътрешен филтър. По-голям обем, повече филтърни материали, повече нитрифициращи бактерии.

pachoo

 *spam

Колега Bolta имам и канистър и вътрешни филтри.

Вярно е че външния филтър е по-добър, но в случая колегата не пита за по-добра филтрация, а за по-ниско ниво на шум!!! Ти може да си привикнал към шума, но така или иначе си го има, не е много по-тих от вътрешните филтри.... и все пак в темата изказвам мое мнение, не за да забавлявам теб, а ако мога с нещо да помогна на колегата!

Извинявам се за спама!

papura

   Аквариума ми е шестоъгълник и е с топ филтър. 60 литра. Доскоро не бях виждал такъв, но наистина водата пада като водопадче. Когато е високо нивото почти не се чува шума от плискането й, както и няма водни мехурчета. Налице са два вида шум-единият естествен от плискането на водата, а другия е фонов, като от стабилизатор, както се изрази моята половинка. Мисля, че този шум го чуваме в малките часове и това е проблемния шум. За щастие никой не спи в тази стая.
   Интересно, че през деня не чуваме изобщо шума, тъй като фоновия шум от вън и от ТВ и др. е по-голям, а нощем филтъра пее соло. Именно тогава се сещаме за него. Все пак май не намирам нещо нередно за рекламация, вероятно на този модел това е шумовото ниво.
   Та затова се сетих за други варианти. Ще опитам да извадя главата и да я потопя само нея във водата, така ще видя от самата нея ли идва нискочестотния шум.  :duvar:
40l, молинезии

Nikiengi

Цитат на: pachoo - 20.08.2012 23:01

Колега Bolta имам и канистър и вътрешни филтри.


Ти по-добре си прегледай канъстъра какво не му е наред та шуми!!!
А канистрите са класика, имам два, като единия е самоделен и не се чуват изобщо.  :-)

papura

Цитат на: Nikiengi - 20.08.2012 23:18
Ти по-добре си прегледай канъстъра какво не му е наред та шуми!!!
А канистрите са класика, имам два, като единия е самоделен и не се чуват изобщо.  :-)

   Да, така е, пробвах главата и - о, чудо, здраво раздвижва водата, а сякаш не е пусната-напълно безшумна!
   Канистъра е калпав явно, като при ново наместване на кабелите и капака нещто като че ли намали шума. Все пак ми се вярва, че може да е по-добре. При контакт на главата в канистъра с отвора, от който дърпа вода явно се получават неравномерности в налягането и тъй като главата свободно се поставя в отвора има и вибрации, които резонират върху канистъра.
    Май ще взема да си купя някой вътрешен филтър до 30 лева с по-просто устройство, за да проверя разликата поне
40l, молинезии

Bolta

Цитат на: pachoo - 20.08.2012 23:01
...но в случая колегата не пита за по-добра филтрация
Да... не пита за това колегата, но не виждам нищо лошо да се отбележи, че външните филтри са по-добри + това, че при качествените такива, не се "забелязва" шум.
Цитат на: pachoo - 20.08.2012 23:01
... и все пак в темата изказвам мое мнение, не за да забавлявам теб...
Е, нищо де... изказвай си мнение, а това дали ме забавляваш или не, няма особено значение... моето мнение си остава противоположно на твоето.
Цитат на: papura - 20.08.2012 17:20
Дали външните филтри са по-безшумни от вътрешните...
Според мен са по-безшумни, но все пак явно зависи от марката и съпоставянето на дебита на двата вида филтри.
Цитат на: papura - 21.08.2012 00:06
   Канистъра е калпав явно...
За какъв канистър става дума, че нещо се обърках?
Цитат на: papura - 20.08.2012 17:20
Отделно от това капака на аквариума определено резонира в някои положения и увеличава шума.
Резонанс и при мен се получава от вътрешните филтри... не винаги, но се случва, та от там идва едно "бучене", което на мен не ми допада. Виж при канистрите няма такова нещо.

Penta

Объркахте човека и започна да нарича вградения си филтър " канистър" :(

В тази връзка да попитам - Има ли чалъм да се отстрани резонанса на вътрешните филтри? Имам по принцип прекрасен Sera Fil 60, който обаче изпада в резонанс.

met

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi8.photobucket.com%2Falbums%2Fa48%2Fh0stage%2F1231-1.jpg&hash=3ebdc6eba81d20551df15dac7fc17ea2d362a84a

pachoo

Цитат на: papura - 21.08.2012 00:06
   Да, така е, пробвах главата и - о, чудо, здраво раздвижва водата, а сякаш не е пусната-напълно безшумна!
   Канистъра е калпав явно, като при ново наместване на кабелите и капака нещто като че ли намали шума. Все пак ми се вярва, че може да е по-добре. При контакт на главата в канистъра с отвора, от който дърпа вода явно се получават неравномерности в налягането и тъй като главата свободно се поставя в отвора има и вибрации, които резонират върху канистъра.
    Май ще взема да си купя някой вътрешен филтър до 30 лева с по-просто устройство, за да проверя разликата поне

Колега качи снимка на вида филтрация, която имаш, за да може колегите да ти помогнат.... аз мойто мнение го изказах...  Тук вече ти ще прецениш кое ти по допада разликата в цените не е толкова голяма ...

papura

   http://dox.abv.bg/files/fdw?eid=89078935
   
   Имайки предвид "канчето", в което са поставени всички неща говоря за канистър, знам че не е такъв.
   Това е механизма, дано някой успее да отвори файла, не разбрах как да кача снимка.
   Ще се радвам, ако някой има решение на проблема с резонанса в сходен с моя случай.
40l, молинезии

Similar topics (5)

20629

Публикации: 28
Прегледи: 10573

44155

Публикации: 5
Прегледи: 2611

31258

Публикации: 8
Прегледи: 5638

54724

Започната от goolf5


Публикации: 8
Прегледи: 3552

59652

Публикации: 1
Прегледи: 7506