• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Методи за дехлориране на чешмяната вода?!

Започната от JayCutler, 09.05.2012 20:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

JayCutler

Колеги, обръщам се към знаещите с доста важен за мен въпрос.
Та, как е по-добре да обслужваме водата, която се използва за смяна?
Не ми се прибягва към аква тан и други подобни препарати, понеже доста често наблягам на количеството вода, а с препаратите би ми дошло доста солено.
Вариантите, които обмислям са:
1-Престояване на водата около 24 часа в отделен съд, преди въвеждане в аквариума.В самият съд (най-вероятно пластмасов бидон някакъв) водата ще бъде подгрявана от нагревател, до достигане на подходящата температура, а раздвижването й ще става с помощта на аератор (хем да я обогатява с кислород). Какво мислите за този вариант?Ефективен ли е срещу различните хлор/хлорамин съединения?Отделно бях чел някъде, че при директното наливане от чешмата водата обгазявала рибите с много кислород....Не мога да преценя, колко е вярно, но на този етап така сменям вода, директно от чешмата.
2-Втория вариант, който обмислям е използването на линейните филтри на фирма никол-н http://www.nikol-n.com/page.php?n=12117&SiteID=388&view_id=12117 .Те предлагат съответно и картриджи за премахване на хлорните с-я.Та втория вариант е да закупя филтри и пак да сменям директно от чешмата само, че самата вода първо ще прелита през филтрите.Информацията за самите картриджи е доста постна но може да се добие представа: http://www.nikol-n.com/page.php?n=11505&SiteID=388.

VenusVicious

Мм, ако наливаш водата със силна струя в много широк съд, хлорните с-я бързо се изпаряват.

NO CARRIER

VenusVicious ти е казала това, което мисля и аз. Обикновен филтър с активен въглен също ще свърши работа, мисля. Имай предвид, че престояването на водата в широк, отворен съд, може освен да я дехлорира, да я обогати с най-различни микроорганизми, които може и да не са много добре дошли в аквариума.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

JayCutler

Цитат на: NO CARRIER - 09.05.2012 22:05
VenusVicious ти е казала това, което мисля и аз. Обикновен филтър с активен въглен също ще свърши работа, мисля. Имай предвид, че престояването на водата в широк, отворен съд, може освен да я дехлорира, да я обогати с най-различни микроорганизми, които може и да не са много добре дошли в аквариума.
М да и мен това ме притеснява...
В момента дефакто сменям водата точно така, със силна струя, но много се замислям за системите на никол Н.
Ако някой има опит с тях и най-вече с картриджите им да сподели :)

NO CARRIER

Вашата вода е мека и има малко примеси. Според мен не си заслужава набутването. Силна струя, изчакване час - два и това е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

JayCutler

Цитат на: NO CARRIER - 09.05.2012 23:07
Вашата вода е мека и има малко примеси. Според мен не си заслужава набутването. Силна струя, изчакване час - два и това е.
*THUMBS UP*

pachoo

Не знам дали правя грешно и с риск малко да ме посмъмрите, но аз наливам директно от чешмата в аквариума без никакво престояване... след като напълня аквата капвам метленово синьо докато аквариума не стане като море(горе доло 1.5 дози) и това ми е цялата процедура! Рибките са щастливи и до сега и една жертва нямам от смяната на вода! Дай боже и за напред да е така! По принцип водата ако е замърсена или много хлорирана тя си има и мирис! Дори и да не осетите мириса ако отпиете глътка вместо да навлажни устата ви тя я суши... Това са моите методи от година на сам и до сега жертви не съм имал! :) Преди ползвах на Сера Акватан, но просто нямаше смисъл всеки месец да хвърлям по 10лв за шишенце, като метленовото синьо върши същата работа и излиза доста по евтино.

Voxel

Аз ползвам Prime: http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html
Но не знам дали го продават в България.

desmit

Колкото по-малко химия толкова по-добре.Оставяш я да престои 24 часа и нямаш грижи.

Nikiengi

Цитат на: desmit - 20.06.2012 08:29
Колкото по-малко химия толкова по-добре.Оставяш я да престои 24 часа и нямаш грижи.
Хем е така, хем не е така! Аз наистина я оставям да престои някой и друг час и след това я сипвам, но много често чешмяната вода е с лоши качества, някой и друг химикал, някой изсипал "без да иска" нещо в полето и то се окаже във водата и т.н.! Смятам че е добре да има един 5 микронен филтър и един карбонов, което не изключва всички замърсители, но е по-добре без нищо!  :-)

SERA

Питейната вода се обработва с прапарати, чиято цел е да убият всякакъв вид бактерии и микроорганизми и това не е съобразено с нуждите на акваристиката.
Наличието в чешмяната вода на хлор, хлорамин, тежки метали и каво ли не не може да убие рибките, но не ми действа добре.
Така е и с много други неща -  днес  навън жегата е нетърпима и всички ние бихме се учвствали по-добре, ако температурите бяха мако по-ниски. Жегата няма да ни убие, но не е много приятна и полезна.

Разбира се всеки си решава какви условия да създаде за рибите си, но използването на какъвто и да е препарат, който прамахва хлора, хлорамина и други вредни вещества не е излишно. 

Ако съм забравил да си купя преапрат понякога и оставям водата само да престои, но това решава проблема само частично.

Ще си позовля да цитирам един колега от форума.

Цитат на: dafil - 29.08.2010 12:58
С помощта на чичко Гугъл

...Водата в общинските резервоари обикновенно се третира с хлорни компоненти, за да се контролира съдържанието на бактерии и за да се пригоди водата за питейни нужди. За да можем да я използваме в аквариума си, трябва да премахнем или да неутрализираме тези компоненти с химикалии, пригодени за тези нужди. Една седмица продължителна аерация би дехлорирала градската вода, ако хлорът в нея е под течна или газообразна форма. В голяма част от обществените резервоари обаче практиката е сменена и вместо използването на хлор за тези цели се изпозва хлорамин. Хлораминът (NH2Cl) е компонент, получен от смесването на амоняк и хлор във вода. Хлорът извършва перфектно ролята си на дезинфектант, но се смята и за допринасящ фактор за причиняването на канцерогенни трихалометани. Хлораминът е доста по-стабилен и не формира гореспоменатите съединения. Както и да е, за да се постигне ефектът, който се получава при използването на хлор, е нужно по-голямо количество хлорамин. Самият хлорамин е много стабилно съединение и не може да бъде премахнато дори със силна аерация.

Обикновените дехлоратори като например натриев тиосулфат или въглеродно филтриране премахват частта хлор от хлорамина, разлагайки го на отстранен хлор и амоняк - вторият елемент остава във водата. Амонякът може да бъде приет от растенията в аквариума или нитрифициращите бактерии, както и да бъде отстранен от амонячни неутрализатори например зеолит. Предпочитаният метод се оказва ползването на препарати за поддържане на водата, които детоксицират успешно амоняка и също така премахват хлора и хлорамина. При наличието на силно токсичния за рибките ни хлорамин можем да причини смъртта на...

trupai

Аз нямам възможност да оставям водата да престои. Направо с маркуча  в аквариума, даже пускам топла от бойлера. Никога не съм имал проблем, а имам и по-претенциозни риби.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Nikiengi

Щото си от София, я ела тук в Пловдив да видиш кво става!  :-D
Е може би не е чак толкова трагично, но определено има моменти, когато е по-добре да не сменяш водата в аквариума, или да използваш химия. ;-)

trupai

Цитат на: Nikiengi - 20.06.2012 11:51
Щото си от София, я ела тук в Пловдив да видиш кво става!  :-D
Е може би не е чак толкова трагично, но определено има моменти, когато е по-добре да не сменяш водата в аквариума, или да използваш химия. ;-)
Така е , в София водата ни е добра! В началото и аз слагах Акватан, но в последствие напълно го спрях. Не виждах смисъл от употребата му.Иначе е добър препарат и познавам много хора, които го ползват когато наливат  хлорирана вода в аквариумите си (такива, които не живеят в Сф)  :-)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Julliano

По-добре си слагайте препарати Aquatan/safe (които не са само за хлора), ако имате финансова възможност, щото в София попийвате на самоковци и ихтиманци разни неща от отделителната система. При мен има 5-6 вида вода и то само в един град. Едната за първата минута е като боза от хлора, но няма никакъв мирис и вкус. В Пловдив 'чиста' прозрачна..но смърди чак на лекарства. Дори и половин доза да е пак е нещо
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.org%2F790mdviix%2Fdownload.jpg&hash=3bc5531cf9543c714e53c5cf78d6b522c2a8fb6f

Similar topics (5)

50259

Публикации: 5
Прегледи: 4878

27488

Публикации: 2
Прегледи: 6324

48510

Публикации: 17
Прегледи: 14663

40843

Публикации: 3
Прегледи: 3390