• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

опит за черноморски биотоп

Започната от jikanik, 16.05.2012 22:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jikanik

края на миналия месец ходихме да гмуркаме на Варвара и не издържах и си наскубах разни дребни неща от дъното на морето с идеята да видя дали мога да ги опазя живи
купих едно 20л аквариумче за 11лв и един от най-евтините уейвмейкъри - и той беше на подобна цена
преправих една стара лампа от халогенна на диодна
и сега стана това с няколко актинии и 2 скариди




никаква филтрация но сменям 30-50% на седмица, все пак съм от Варна и при нас водата е безплатна  :-P
в началото беше доста зелен но лека полека всичкото зелено изчезна и останаха само кафявите водорасли
днес за 1ви път мерих нитрати и ми показа 50 мг/л което, без да разбирам много, ми звучи сериозно
отдавам го на това че последните 10-на дни, след като се научих как се хранят актиниите, се изкуших и май прехраних много гадините защото пустите много хубаво цъфтят като са нахранени
но от днес вече са на диета, ще реша до кога :-D
ако не - започвам да редуцирам
та така де, на мен взе че ми хареса  :-D
са обмислям да си направя малко по-голям и да пробвам да го наредя с дебело пясъчно дъно + пленум че ми е интересно дали ще се получи тоя тип филтрация така както го пише по статиите

борислав

Мери и солеността защото ако само доливаш ще я вдигнеш

abaro

Успех ти желая с черноморския експеримент. Актиниите, по мои наблюдения, като огладнеят хубаво, пак се отварят и дебнат микроскопична храна из водата. Тъй че и да не ги храниш често, според мен, пак ще им се радваш. А са си красиви  *THUMBS UP*
Следващия път като се гмуркаш на юг от Бургас и намериш розова актиния, на обратния път можеш да я размениш за една бира в Бургас. Гарантирано!  :-)
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

jikanik

да, това с актиниите е много яко
после прочетох че другото им наименование било - Морски хризантеми, но като си се разтворят хубаво долу си става направо цветна градинка
само не разбрах точно кои са видовете в Черно море
разрових се в нет-а но единственото което успях да разбера че са 4ри вида и че тази голямата се нарича Конска актиния (Actinia equina)
при мен изплуваха няколко много мънички, като паячета, и са различни от Конската актиния но не намерих инфо за тях
ако някой може да каже каква е тази актииня - на последната снимка горе в десния ъгъл я има залепнала на стъклото
тази я храних редовно и за нула време стана 3-4 пъти по-едра от другите мъничека
ще трябва да си намеря, явно, някой подробен енциклопедичен речник на видовете в Черно море
*mislia*
дали дебело пясъчно дъно, комбинирано с пленум, би заработило като естествена филтрация за едно 38 литрово аквариумче от този тип?

Стоян Михов

Добре дошъл в солената част.
Прекрасно аквариумче си сътворил.

Малката актиния е Actinothoe clavata.

Подробен енциклопедичен речник на Черноморските обитатели няма за съжаление, няма и неподробен, всъщност няма никакъв, ако имаш някакви въпроси питай ще опитам да отговарям колкото мога.

Пленумът може би ще работи в толклова голям аквариум, но актиниите много мърсят и предполагам че пленум с този обем няма да се справи. Все пак ти препоръчвам скимер, от елементарен тип, дори само с основна цел аерация има изпълнения които дори са красиви. Впррочем ти как аерираша водата? - аха, сега видях флейтата.

Нитратите наистина са много, добре е че подменяш големи количества вода, отколкото само да доливаш.
Мидите в момента ти вършат добра работа, като поддържат водата кристална без летящи частици. НО, винаги има едно но... за съжаление - не могат да живеят дълго в аквариум, освен ако не им се осигураява именно разтворени във водата частици и бактериопланктон основно, така в някакъв момент може и да е след месеци постепенно започват да умират и лошото е че могат да "отровят водата толкова бързо колкото и да я почистят и другото лошо е, че разбираш, че са умрели много късно - когато се разложат мускулите и черупките се разтворят. Затова ги наблюдавай внимателно, ако дълго време стоят затворени по-добре ги махни и подмени с нови ако си решил да ги поддържаш.
Нитратите ти няма да изчезнат като спреш да прехранваш - трябва да премахнеш по някакъв начин, тези които имаш сега - в твоя случай това може да стане само с подмяна на водата - защо сменяш само 30 -50% сменяй повече - актиниите няма да се разсърдят, проверил ли си нитратите във водата която носиш? да не е близо до някой лай... източник?
Кажи повече за осветлението.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Здрасти отново,

първо да благодаря за информацията и за комплимента  *THUMBS UP*

това за нямането на енциклопедичен речник е кофти работа, но ако някой помага от време на време с инфо ще е супер за да може нещата да се развиват в правилната посока

сега например ме гложди въпроса дали мога да си отглеждам успешно зелени водорасли в аквариумчето
би трябвало да способстват за усвояването на част от излишните нитрати а и е по-красиво с тях, като цяло нашето море е зелено, като горите ни, именно заради зелените водорасли в него
да но моите зелени, лека полека, всички загинаха
предполагам че осветлението им идва слабичко

относно него не знам какво конкретно мога да кажа, купих от един магазин за електроника 2 светодиодни модулчета на Samsung и това е, избрах ги по мое си усмотрение като критериите бяха да светят силно в някакъв нормален спектър, за сега всичко е в рамките на експеримента все пак
явно количеството светлина идва малко и тея дни ще взема да добавя още 1-2 модула за да видя дали ще има ефект в/у зелените водорасли (вчера сложих 2 нови китки:))
от друга страна пък ми направи впечатление че актиниите изглежда не обичат много силната светлина
а кои са другите 2 вида актинии в нашето море? иска ми се да ги видя на снимка поне за да мога да ги търся докато гмуркам през лятото
моите пък мисля да ги редуцирам, ще върна в морето 2бр. (за сега) от големите и ще оставя предимно дребосъците уж за да цапат по-малко

скимера мисля да го пропусна на този етап, идеята ми е да се опитам да установя приемливо биологично равновесие по начин максимално близък до естествените биологични процеси, затова и съм се спрял на дебелото пясъчно дъно + пленум като решение за новия аквариум (който ще направя другия месец) + регулярна смяна на водата всяка седмица, като отново експериментално ще установя какъв трябва да е броя на живите организми в аквариума така че нивата на нитратите натрупани преди следващата смяна на водата да не преминават някаква предваритено заложена стойност - да речем 10-20 мг/л дали е добре?

за мидите - чудя се те дали влияят на нивото на нитратите, дали усвояват част от тях или допълнително способстват за натрупването им?
също така си мисля дали ако подменям поне 50% от водата на седмица бих могъл да им доставям по този начин необходимия за храненето им планктон и така да ги запазя живи, предполагам че това ще зависи и от броят им в аквариума
иначе ми се иска да ги поддържам да, придават автентичност на обстановката :)

водата която взимам от морето е с 0 мг/л нитрати
след почти двойна подмяна на 70% от водата в аквариума докарах нитратите от 50 до 10-15мг/л и сега без да храня допълнително следя как ще се променя тази стойност в рамките на няколко дни

това е за сега, ще се радвам на мнения и препоръки :)

Стоян Михов

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04

сега например ме гложди въпроса дали мога да си отглеждам успешно зелени водорасли в аквариумчето
би трябвало да способстват за усвояването на част от излишните нитрати а и е по-красиво с тях, като цяло нашето море е зелено, като горите ни, именно заради зелените водорасли в него, да но моите зелени, лека полека, всички загинаха
предполагам че осветлението им идва слабичкo

Можеш и ако искаш биологично равновесие трябва да имаш някакви водорасли. Бактериите и водораслите са единствения биологичен начин да изкараш нитратите от системата, всички останали начини са химически. Трябва внимателно да подбереш обаче водораслите за твоя аквариум, предполагам че си слагал морска салата - Ulva lactuca? Тя наистина иска по-силна светлина и е добре да си намериш такава, която не е откъсната и захвърлена към брега, а такава която е свежа и все още си е захваната към някакъв субстрат. Но зелени водорасли има много видове в Черно море, включително хетоморфа и каулерпа, но трябва да отделиш много време да експериментираш с тях, аз не мога да ти отговоря кои ще са най-добри за теб, но не е задължително да са само зелени, всички водорасли усвояват нитрати и фосфати, например кафявото  Cystosira barbata също е много красиво и изисква по-малко светлина. Относно осветлението и там ще трябва да експериментираш, но по-принцип водораслите искат малко по-топло осветление за да се развиват по-добре - примерно каулерпите и хетоморфата се развиват като бесни на енергоспестяващи крушки с топло бял цвят на излъчване, но при този спектър добре се развиват и нежеланите нишковидни алги.

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
от друга страна пък ми направи впечатление че актиниите изглежда не обичат много силната светлина
а кои са другите 2 вида актинии в нашето море? иска ми се да ги видя на снимка поне за да мога да ги търся докато гмуркам през лятото
моите пък мисля да ги редуцирам, ще върна в морето 2бр. (за сега) от големите и ще оставя предимно дребосъците уж за да цапат по-малко.
Да така е, актиниите никак не обичат силната светлина,  и когато са на места със силна светлина в природата обикновено са свити през деня. Можеш да ги "тренираш" да се отварят, но си е тегава работа. Общо взето бурноразвиващи се водорасли и отворени и доволни актинии през деня са трудна работа за постигане. Ако ги искаш в една система е добре да имаш рефугиум със силно осветление натъпкан с водорасли, дебело дъно и силна светлина и дисплей с актинии  и кафеви водорасли с приглушена синкава светлина, имитиращи по-дълбоко дъно, това ще ти е най-близкото до естественото положение.

за другите корали ето вчера дописах това: http://aquariumbg.com/forum/chernomorski-biotop/korali-v-cherno-more/

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
скимера мисля да го пропусна на този етап, идеята ми е да се опитам да установя приемливо биологично равновесие по начин максимално близък до естествените биологични процеси, затова и съм се спрял на дебелото пясъчно дъно + пленум като решение за новия аквариум (който ще направя другия месец) + регулярна смяна на водата всяка седмица, като отново експериментално ще установя какъв трябва да е броя на живите организми в аквариума така че нивата на нитратите натрупани преди следващата смяна на водата да не преминават някаква предваритено заложена стойност - да речем 10-20 мг/л дали е добре?
Има подходи да се използват безскимерни ситеми, аз съм привърженик на някой експериментални такива, но те са за доста напреднали и за доста по-големи системи. Да не те разубеждавам отсега, но биологично равновесие в малък аквариум е много трудно да се постигне. Аз мисля че рано или късно ще стигнеш до скимера, колкото и да се опъваш сега :). Скимера е нещото, което преди 30-40 години направи морската акваристика възможна и досега и за широката акваристика няма друга алтернатива освен водорасловия филтър, която си е спорна. Скимера не е нещо изкуствено измислено, той пресъздава естествения процес на разбиването и разпенването на морските вълни, с което обогатява водата на кислород, окислява някой органични съединения и ги отпенва - особено съдържащите фосфати, които са силно пенливи. Та именно това правят и вълните, така че скимера ти представлява прибоя в литоралната зона. Той не отделя нитратите директно, той отделя високомолекулни съединения, като по този начин препятства тяхното разлагане по-нататък.
Хранейки си животните в аквариума ти вкарваш биогенни елементи и с това вече нарушаваш биологичното равновесие. За да имаш биологично равновесие ти трябва изобщо да не храниш аквариума, което е невъзможно. За да поддържаш биологичното равновесие ти трябва да изкарваш от системата толкова биогени, колкото си и вкарал минус количеството, което актиниите са вградили в тялото си, което е минимално.
В момента ти изкарваш биогени единствено с подмяната на водата, и то вадиш само разтворените такива, което е крайно недостатъчно. В бъдеще с водораслите, положението ще е малко по-добре - тогава ще изкарваш по-голямо количество биогени, като стрижеш и скубеш водораслите и така ще изхвърляш една част от биогените от аквариума, тук въпроса е дали ще можеш да осигуриш достатъчен обем водорасли които да упяват да усвоят биогените в достатъчна степен и какво ти струва това като вложена енергия (както забеляза водораслите искат силно осветление за този процес).
Пленума - единственият пленум, в който вярвам е априлския пленум на БКП  :-D. Пленума разчита на организмовия свят който се заформя в дълбокото пясъчно дъно да разгради акотата до съставните им елементи. Така като става в природата - да ама не, в аквариум такъв "пленум" може много трудно да се изгради, а в аквариум под 200 литра невъзможно. В идеалния случай акото трябва да се разгради до азот, въглероден двуокис, вода и някакви други елементи разтворими фосфати и т.н. Но в повечето случаи процесите не могат да насмогнат добавянето на биогени с хараната и процесите в пленума водят до натрупване във водата на разтворимите продукти от тези процеси - а именно нитрати, и фосфати. А при още по голямо натоварване в пленума се образува широка анаеробна зона, в която започва безкислородно гниене и образуване на сероводород, което може да убие всичко в аквариума.
Та именно затова хората са започнали комбинирането на трите процеса, за да поддържат равновесието - скимера който изкарва акотата още преди да са започнали да се разграждат, бактериите в камъните и дъното за да направят амоняка от рибната урина на нитрати и водораслите да усвоят нитратите и да бъдат изхвърлени от системата.

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
за мидите - чудя се те дали влияят на нивото на нитратите, дали усвояват част от тях или допълнително способстват за натрупването им? също така си мисля дали ако подменям поне 50% от водата на седмица бих могъл да им доставям по този начин необходимия за храненето им планктон и така да ги запазя живи, предполагам че това ще зависи и от броят им в аквариума
иначе ми се иска да ги поддържам да, придават автентичност на обстановката :)
Мидите нямат директно отношение към нитратите, те са като скимера само улавят по-едрите органични частици във водата, но също и отделят както всяко животинска твар, така способстват за по-бързото преработване на плаващата органика в разтворими форми - нитрати и т.н. Така поддържат водата бистра, но не влияят на концентрацията на нитратите, тъй като те растат много бавно и органиката която инкорпорират в телата си е твърде малка за да повлияее съществено на концентрацията на биогените в аквариума.
Не разчитай на планктона от морската вода за да храниш мидите, количеството планктон в 10 л морска вода няма да стигне за нахранването на една мида за един ден, освен това планктона не може да живее в аквариумни условия. Твоите миди се хранят сега основно с остатъците от храната на актиниите и от екскетите им. Най-вероятно това не им е достатъчно и те гладуват, но са много издържливи и им трябват месеци понякога за да умрат. Ако искаш да ги поддържаш добре и здрави ще трябва да ги храниш изкуствено с храна за корали примерно, разни рибни шейкове и т.н. но така ще вкарваш допълнително биогени в аквариума.

Сподели как планираш да изглежда новият ти аквариум, ако искаш още малко безумни съвети де :)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Octopus  *privet*
признателен съм ти за изчерпателната информация
лека полека започва да ми се избистря ситуацията и се надявам да успея правилно да подредя парченцата от пъзела

съвети, искам - да
разбира се че винаги е по-лесно да използваш нечий чужд опит вместо да откриваш топлата вода :)

новият аквариум планирам да е 38 литра, с чисто пясъчно дъно, разхвърляни неголеми живи камъни по него
умерено присъствие на водорасли - зелени, кафяви и червени, тук явно ще пада доста ограмотяване и подбор по метода проба-грешка
няколко актинии (благодаря за описанието на коралите в ЧМ от другата тема, усилено ще търся и пясъчна анемония, мисля че съм виждал някъде подобно създание в морето), 2 скариди, евентуално - морско конче, ограничен брой малки черни мидички (за тях явно ще трябва да мисля за алтернативен източник на храна), няколко от мидичките които се заравят и от тях стърчат само 2 бели тръбички, някое и друго от най-малките (като вид) рапанчета/рачета, 1-2 морски червея от тея които "чертаят" пътечки в пясъка по дъното на морето, ще търся да добавя и разни други интересни представители на черноморската флора и фауна които обаче ще отговарят на критерия да са малки и неагресивни, а ако са и атрактивни - ще е още по-добре :)
с други думи: искам да имам късче от нашето красиво море в къщи така както природата го е оформила

за осветлението ще се експериментира, стана ясно вече

щом казваш че пленум-а за такъв обем аквариум е безсмислен ще оставя само дебелото пясъчно дъно и започвам да се информирам по-подробно относно видовете скимери и начина им на работа, като най-общо правило ми се иска присъствието на колкото се може по-малко техника (до необходимия минимум), особено на такава която ще се вижда

пак казвам че се радвам на всякакви съвети от опитни акваристи :)

ако имам други чуденки ще пиша пак, а ако не досаждам - ще поствам от време на време и как напредва биотопа

поздрави

Стоян Михов

Все се надявах да кажеш, че ще е поне 100-тина литра, че да може  някоя риба да сложиш. Един куб със страна 50 см примерно :). Скимер си вземи с камъче, за такъв малък аквариум. Ей го един ползван в ибея http://www.ebay.co.uk/itm/Air-Driven-Protin-Skimmer-/330732465117?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4d0130ebdd#ht_500wt_1202, за без пари не че нов ще е много скъп.
Такъв не си купувай - http://www.ebay.co.uk/itm/BOYU-JAD-Mini-Protein-Skimmer-Pump-150L-H-WG-310-/370394599804?_trksid=p4340.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%252BS%26itu%3DUCC%26otn%3D15%26ps%3D63%26clkid%3D8532551996824077745#ht_5047wt_952 има ги и у нас - не стават.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

zx9r

Здравей :-) Мисля,че мога да помогна по въпроса с осветлвнието. От доста време експериментирах в аквариум 70 л. да гледам морски водорасли и успях да ги накарам да фотосинтезират само с метал-халоген 150в. Сам можеш да си направиш сметка за съотношението мощност-литраж. Лошото е, че не е одачно решение нито за сметката за ток,както и поради факта,че водата се загрява твърде много!
Както и да е.. та за по-големия аквариум напоследък имам пробив с пустите водорасли. Сманих един куп лампи и най-накрая се получи. Решението беше Силвания 865 luxline plus. Предполагам,че и други лампи на 6500к ще вършат същата работа. Зелените водорасли си излизат сами,като по-късно се появяват и ярко червени мн красиви. Само не трябва да се прекалява с осветлението, че както не можех да ги завъдя зелените и сега станаха по 40-50 см дълги на големи колонии и заемат мн място. Със сигурност мога да кажа,че помагат за пречистването на водата понеже малкото цианобактерии които упорито си седяха на 2 места изчезнаха веднага след появата на тревицата

tahio

Колега не си писал как се развиват нещата. Дай някаква информация съществува ли още биотопа? Сложи ли скимер? Айде че имам едно празно 50-литрово и от известно време ме гложди идеята за черноморско нано за актинии, раци пустинници и евентуално някоя скарида.
Бих искал да питам някой правил ли е вода с черноморска соленост от сол на аквамедик, сера или друга подобна? Дали бих имал проблем да ползвам такава сол че морето ми е малко далече.
Сега само чета, чета и гледам снимки.
Поздрави

jikanik

Не съм писал защото за сега няма нищо ново, но съвсем скоро ще има. :)
Тъкмо днес залепих новия аквариум, 52 литра излезе, до 2-3 дни смятам да го напълня.
Скимер не съм слагал на старото моренце, за сега мисля и за новото да го пропусна. Разбрах че скимера (или поне този с камъчето който ми препоръча Octopus) трябва да е потопен в аквариума а това не ми допада от гледна точна на изчистената визия. Хванах се да чета за биологичните методи на филтрация в едно специализирано издание на J.Delbeek и J.Sprung и реших в крайна сметка да опитам дали ще сработи системата на J. Jaubert с пленума като я натоваря с минимум живинки, точно както и ти си решил - 2 актинии, няколко бебета черни миди, 2 скариди, 1-2 рачета отшелници и водорасли.
След това ще пиша какви са резултатите.

Стоян Михов

Успех, винаги ми е забавно да гледам как се развива още един пленум в български условия  :-)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Човек трябва да вярва че е способен да реализира желанията си.

kamos

Лично аз бих предпочел да имам скимер и филтър с фосфат ремувър вместо този пленум ама ти си знаеш. Ще следя с интерес темата и ще помагам с каквото мога. По принцип 6500 к е най-подходящата светлина за черноморските водорасли, при нея вървят най-добре. Искат доста силно осветление и течение.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

18028

Публикации: 2
Прегледи: 4957

33362

Публикации: 10
Прегледи: 10881

12052

Публикации: 56
Прегледи: 35838

57152

Започната от IcyLand


Публикации: 18
Прегледи: 44639

17715

Започната от Cabral


Публикации: 49
Прегледи: 37755