• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Грунда ми започна да зеленясва, сега и стъклото

Започната от stanioa29, 27.08.2011 22:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stanioa29

Освен че грунда започна да зеленясва и покафенява отпред около предното стъкло, сега и стъклото взе да хваща зеленикави петна! Дали две анциструсчета ще помогнат в 80 л. ми аквариум? Няма ли опасност тия всеядни гадинки да ми изядат и останалите обитатели - гупи, хелери, неони, плати, SAE? Имал съм случай с други техни предци ...

Публикациите са слети: 28.07.2019 22:46

Здравейте колеги! Аквата ми е около 80 л. /76 л./ - 70/40/30! В момента светя с Гроу Лукс на Силвания 18W - 1 бр. и още една на Силвания - Акуастар - питем се дали е достатйчно или е в повече, защото ми се появха зеелени водорасли по стените на аквариума и особено по грунда! Светя по 8 часа на ден след като забелязах гадните зелените водарсли, спрях ЦО-то и торенето! Осветлението ли е проблема?

dafil

Цитат на: stanioa29 - 27.08.2011 23:28
Здравейте колеги! Аквата ми е около 80 л. /76 л./ - 70/40/30! В момента светя с Гроу Лукс на Силвания 18W - 1 бр. и още една на Силвания - Акуастар - питем се дали е достатйчно или е в повече, защото ми се появха зеелени водорасли по стените на аквариума и особено по грунда! Светя по 8 часа на ден след като забелязах гадните зелените водарсли, спрях ЦО-то и торенето! Осветлението ли е проблема?
Мисля,че по-добрия вариант е да намалиш осветлението,но да засилиш ЦО-то!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

stanioa29

Как да намаля осветлението, като часове или като мощност! Преди светех по 11 часа, след позеленяването го намалих на 8 часа! ... и ако трябва да махна една от пурите, то тогава коя да оставя - АКВАСТАР /18W/ или ГРОУ ЛУКС /18W/?

dafil

Aко го намалиш като мощност ще е прекалено слабо.Намали го на 6 часа :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

iek

Доколкото разбирам пурите са на отделни баласти, ако е така, можеш да оставяш двете включени за по 4-5часа, а само едната да свети 8 часа, все пак искаш и да се наслаждаваш на аквариума. Имаш ли някакъв режим на наторяване, покажи и актуална снимка на аквариума, така можеш да получиш и повече съвети. И сигурен ли си, че са водорасли, а не циано бактерии?

halifa


Nikola 1

Цитат на: stanioa29 - 27.08.2011 22:48
Дали две анциструсчета ще помогнат в 80 л. ми аквариум? Няма ли опасност тия всеядни гадинки да ми изядат и останалите обитатели - гупи, хелери, неони, плати, SAE? Имал съм случай с други техни предци ...

Това мненеие е абсолютно безмислено и смешно. Според мен не за този форум.

aquarium.fan

Не съм достатъчно компетентен, искам само да ти споделя моя опит-анциструсите определено вършат работа  и ще ти помогнат в борбата със зеленясали стъкла и грунд. Трябва обаче по възможност да премахнеш причината-прекалено силно или продължително осветление.
Моя съвет е ако си вземаш анциструси, то те да са младил

Caxapa

За да можем да помогнем  това инфо за аквариума е недостатъчно. Не споменаваш кога е стартиран и колко е залесен и най-важното с какви растения. Споменаваш,че ториш и подаваш СО2 което ме навежда на мисълта за избързване с тези техники и препарати  предвид и некомпетентноста от първоначално осветяване от по 11 часа в денонощие. Прехранването на рибите също дава тласък към този проблем.Изложи повече подробности около аквариума си като ги придружиш и със снимки.
Поздрави от екипа на БАЕ
Мод. Сахара  *bg*

bat

И аз имам същия проблем - между стъклото и грунта започна да хваща зелен филм. Иначе ти и по стъклата си има, ама имам дузина гладници дето по цял ден стържат /и после се чудя защо Отис е преял :-D/ - 2 САЕ-та, 2 Анциструса, 1 Отоцинклус, 2 Ампуларии и 5 Хелени, и не могат да се оправят с всички водорасли по стъклата.
Иначе аквариума е 144 литра, осветлението е 3 по 25в /но го пускам за 2-3 часа дневно/, филтъра е HAILEA RP-600. Аквариума е стартиран преди 2 месеца.
Как да махна тая зеленилка, и какво да направя че да не се появява пак?

rollon

Цитат на: bat - 17.04.2012 22:38
И аз имам същия проблем - между стъклото и грунта започна да хваща зелен филм. Иначе ти и по стъклата си има, ама имам дузина гладници дето по цял ден стържат /и после се чудя защо Отис е преял :-D/ - 2 САЕ-та, 2 Анциструса, 1 Отоцинклус, 2 Ампуларии и 5 Хелени, и не могат да се оправят с всички водорасли по стъклата.
Иначе аквариума е 144 литра, осветлението е 3 по 25в /но го пускам за 2-3 часа дневно/, филтъра е HAILEA RP-600. Аквариума е стартиран преди 2 месеца.
Как да махна тая зеленилка, и какво да направя че да не се появява пак?
Аз просто си чистя стъклата на всяко сменяне на водата.То май трябва да имаш адското равновесие,за да не се появят водорасли по едно или друго време  :-)

bat

Цитат на: rollon - 18.04.2012 00:08
Аз просто си чистя стъклата на всяко сменяне на водата.То май трябва да имаш адското равновесие,за да не се появят водорасли по едно или друго време  :-)
То за стъклата е по-лесно, охлюви и риби се борят с тях. Ама грунта какво да го правя?  *dontknow*  И то баш отстрани, където се слива със стъклото, и нито може да се почисти, нито могат рибите да стигнат там.

shrimp-now

Пускаш няколко охлюва и до няколко дена проблема го няма, можеш и да почистиш със губа преди смяна на водата за ускоряване на процеса. И разбира се намаляваш светлината.

Nikola 1

Цитат на: bat - 18.04.2012 15:27
То за стъклата е по-лесно, охлюви и риби се борят с тях. Ама грунта какво да го правя?  *dontknow*  И то баш отстрани, където се слива със стъклото, и нито може да се почисти, нито могат рибите да стигнат там.

Има го някъде писано - с дебитна карта/стара/ или с макетно ножче. Никое животно няма да се навре между грунда и стъклото за да чисти налепи. ;-)

shrimp-now

Освен меланиите ... те точно това ще направят :)

Similar topics (5)

51546

Публикации: 4
Прегледи: 2747

30704

Започната от kiril ivanov


Публикации: 3
Прегледи: 3819

2609

Публикации: 124
Прегледи: 41099

48055

Публикации: 2
Прегледи: 3059

3152

Започната от Halford


Публикации: 10
Прегледи: 6661