• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за Sera Aqutan

Започната от iv4o2233, 12.09.2011 22:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iv4o2233

Цитат на: Nikiengi - 13.09.2011 13:43
Ами по спесификация го дават да стане, но лично аз предпочитам на Hailea филтрите (за случая HL BT 700). Ако струята ти се стори силна обърни я към стъклото и ще разбърква по-малко аквариума. Обикновено продават филтрите с пълнеж активен въглен. При пускане на аквариума е добре, но след седмица-две работа го изхвърли и сложи някаква керамика или лава! А най-добре е външен филтър - например този Sun Sun HW-302! Но с пълнежи и т.н. излиза по-скъпо, е ти си знаеш!  :-)

Значи този ще поръчам http://petshop1.com/prod.php?id=795 а за пълнеж става ли да е http://petshop1.com/prod.php?id=467:-)

Nikiengi

Значи ватата е добра като заместител на гъбата на филтъра, а отгоре над гъбата има кошничка, пълна с активен въглен. Именно него трябва да замениш след 2-3 седмици и добър вариант е това: http://petshop1.com/prod.php?id=588, но също с добър успех се ползва и лава (продават я например в магазин Дискус)!

iv4o2233

Цитат на: Nikiengi - 13.09.2011 14:16
Значи ватата е добра като заместител на гъбата на филтъра, а отгоре над гъбата има кошничка, пълна с активен въглен. Именно него трябва да замениш след 2-3 седмици и добър вариант е това: http://petshop1.com/prod.php?id=588, но също с добър успех се ползва и лава (продават я например в магазин Дискус)!

А Sera siporax ще трябва да се сменява нали, ако е така много скъпо излиза  =-O и нали е сигорно, че филтъра ще дойде с активен въглен?

ceco

Цитат на: Nikiengi - 13.09.2011 14:16
Значи ватата е добра като заместител на гъбата на филтъра, а отгоре над гъбата има кошничка, пълна с активен въглен. Именно него трябва да замениш след 2-3 седмици и добър вариант е това: http://petshop1.com/prod.php?id=588, но също с добър успех се ползва и лава (продават я например в магазин Дискус)!
Колега, мисля че го подвеждаш.
Ватата не е заместител на гъбата ! Нейното предназначение е да обира механичните отпадъци, както и да не допуска влизането на такива в помпата. Гъбата е място за развъждане и живот на нитрифициращите бактерии. Активният въглен се използва за химическо пречистване на водата, например след медикаментозно лечение.

iv4o2233

Цитат на: ceco - 13.09.2011 15:59
Активният въглен се използва за химическо пречистване на водата, например след медикаментозно лечение.

Значи може и без пълнеж само с гъба така ли да го разбирам?

ceco

По принцип може и само с гъба. Но пак възникват сума ти въпроси, например какви и колко риби искаш да гледаш, ще имаш ли живи растения и т.н.
За това най- добре е да попрочетеш основните теми във форума.


iv4o2233

Цитат на: ceco - 13.09.2011 16:14
По принцип може и само с гъба. Но пак възникват сума ти въпроси, например какви и колко риби искаш да гледаш, ще имаш ли живи растения и т.н.
За това най- добре е да попрочетеш основните теми във форума.



Четох няколко, но не пишеше  нищо за това дали може без пълнеж, значи да не се притеснявам за това дали ще е с пълнеж или без? Извинявайте може малко да съм досаден, но не искам да уморя рибките след като стартирам аквариума. След като поръчам филтъра ще дойде ли с гъба и пълнеж или отделно да си поръчвам?

Nikiengi

Цитат на: ceco - 13.09.2011 15:59
Колега, мисля че го подвеждаш.
Ватата не е заместител на гъбата ! Нейното предназначение е да обира механичните отпадъци, както и да не допуска влизането на такива в помпата. Гъбата е място за развъждане и живот на нитрифициращите бактерии. Активният въглен се използва за химическо пречистване на водата, например след медикаментозно лечение.

Именно за това го карам да сложи вата вместо гъба и сипоракс вместо активен въглен - ватата за механично пречистване, а сипоракса за биологично! А активния въглен така или иначе трябва да го махне!

iv4o2233

Ок последно да разбирам, че може и без пълнеж само с гъба или вата? И ще дойде ли филтъра с гъба и пълнеж или да си поръчвам отделно гъба?

Bolta

Цитат на: iv4o2233 - 13.09.2011 16:30
Ок последно да разбирам, че може и без пълнеж само с гъба или вата? И ще дойде ли филтъра с гъба и пълнеж или да си поръчвам отделно гъба?
Още един отговор и от мен - накратко:
Филтъра Hailea HL-BT700, ще дойде с пълнежи: гъба + активен въглен!
Цитат на: iv4o2233 - 13.09.2011 14:23
А Sera siporax ще трябва да се сменява нали, ако е така много скъпо излиза...
Сипоракса не се сменя често, кое те кара да мислиш така? Това е добър материал за биологична филтрация.
Имам цялата серия на филтрите Hailea и на всички съм извадил активния въглен и на негово място съм сложил сипоракс мини на Сера. Тази опаковка от 270гр. ми стигна за 5 филтъра. А ти ще имаш един филтър... дори и да подменяш периодично материала с нов, пак ще ти стигне за няколко години.
Така, че моя съвет е: Ако ще взимаш филтъра на Hailea - остави си гъбата, с която пристига (за механична филтрация) и вземи сипоракс за биологична!
Това е!

iv4o2233

Цитат на: Bolta - 13.09.2011 23:08
Още един отговор и от мен - накратко:
Филтъра Hailea HL-BT700, ще дойде с пълнежи: гъба + активен въглен!Сипоракса не се сменя често, кое те кара да мислиш така? Това е добър материал за биологична филтрация.
Имам цялата серия на филтрите Hailea и на всички съм извадил активния въглен и на негово място съм сложил сипоракс мини на Сера. Тази опаковка от 270гр. ми стигна за 5 филтъра. А ти ще имаш един филтър... дори и да подменяш периодично материала с нов, пак ще ти стигне за няколко години.
Така, че моя съвет е: Ако ще взимаш филтъра на Hailea - остави си гъбата, с която пристига (за механична филтрация) и вземи сипоракс за биологична!
Това е!

Благодаря много, а ще може ли да изкарам 3-4 седмици с активния въглен и след това да си поръчам сипоракс?

Nikiengi


iv4o2233

Цитат на: Nikiengi - 13.09.2011 23:22
Да!  *THUMBS UP*

Благодаря ви много за изчерпателните отговори!  *thanks *privet* *thanks

iv4o2233

Филтъра дойде преди ден, отворих го и видях гъбата, но не знам как да отворя, за да видя пълнежа. Сглобих го по някакъв начин ето вижте: От къде филтъра засмуква вода? Тази дългата тръбичка с дупките трябва ли да е запушена отпред с гумичката и трябва ли тази тръбичка да е във водата или извън нея?

Nikiengi

На схемата в кутията на филтъра не е ли дадено? Кошничката има капак отгоре, който се отваря - личи си кой е, ако трябва използвай плоска отвертка да го повдигнеш и отвориш, той е просто на четири щифта. Да, трябва да затвориш флейтата с гумичката, а дали ще е над или под водата решаваш сам. Водата се засмуква през отворите в долния край на тялото на филтъра, минава през гъбата, след това през кошничката и излиза през флейтата. Има и други приспособления - е просто гледай схемата!  :-)

Similar topics (5)

40843

Публикации: 3
Прегледи: 3391

43668

Започната от papura


Публикации: 1
Прегледи: 2205

16277

Започната от Stupid_boy


Публикации: 9
Прегледи: 5903

55130

Публикации: 2
Прегледи: 3581