• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за Sera Aqutan

Започната от iv4o2233, 12.09.2011 22:47

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

iv4o2233

Притеснявам се, че може да не действа както трябва и да си уморя рибките, скоро ще си взимам нов аквариум 150л и ако няма как да донеса от хубавата вода ще бъде от чешмата и трябва да сложа препарата, но съм много притеснен за действието му. Другият ми въпрос е ще стане ли нещо ако сложа от препарата и на изворната вода и какво ще стане, ако без да искам сложа малко повече във водата. Последният въпрос е при стартирането на нов аквариум колко време да чакам преди да пусна рибките в него? Благодаря ви предварително!  :-)

Татарчев

Цитат на: iv4o2233 - 12.09.2011 22:47
Притеснявам се, че може да не действа както трябва и да си уморя рибките, скоро ще си взимам нов аквариум 150л и ако няма как да донеса от хубавата вода ще бъде от чешмата и трябва да сложа препарата, но съм много притеснен за действието му. Другият ми въпрос е ще стане ли нещо ако сложа от препарата и на изворната вода и какво ще стане, ако без да искам сложа малко повече във водата. Последният въпрос е при стартирането на нов аквариум колко време да чакам преди да пусна рибките в него? Благодаря ви предварително!  :-)
Колега не ти трябва да слагаш aquatan на новостартиран аквариум. Aquatan-а ще ти трябва после при смяна на водата при вече населен (с риби) аквариум, ако не е престояла. Не бързай с пускането на рибите и за всеки случай прочети тази статия (http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=98)
P.S. При смяна на вода използвай само едната от изброените от теб (най-добре чешмяна). Не прави експерименти, защото водата от различните източници е с различни параметри.

iv4o2233

Цитат на: Татарчев - 13.09.2011 08:33
(най-добре чешмяна). Не прави експерименти, защото водата от различните източници е с различни параметри.


Добре но се притеснявам от това, че е хлорирана и ме е страх да не уморя рибките затова искам да използвам aquatan.

Асен Евгениев

Цитат на: iv4o2233 - 13.09.2011 09:46
притеснявам се от това, че е хлорирана
След няколко часа няма да е.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

iv4o2233

Цитат на: akapulko - 13.09.2011 09:51
След няколко часа няма да е.

Добре де, но няма ли да е по-сигорно да използвам aquatan?

Nikiengi

Добре де, защо държиш да идзползваш Aquatan, времето му както казаха колегите не е сега. Ако държиш да използваш препарати, изчакай водата една нощ и след това сложи Бионитиривек, така поне ще можеш да пуснеш рибите по-бързо, което принципно не е хубаво. Защо просто не изчакаш да се завърти цикъла както трябва (без да използваш препарати) и тогава да си пуснеш рибките.  :-)

iv4o2233

Значи да напълня аквариума със престояла чешмяна вода и после да сложа Sera bio Nitrivec, за да мога да пусна рибките веднага. Така ли? А по принцип колко време трябва да чакам преди да пусна рибките?

Nikiengi


pl86

Да ти кажа какво бих направил аз, скоро и аз ще стартирам нов аквариум така че те разбирам ... не ти се чака.

1) Пълниш аквариума с вода от чешмата с горе-долу стайна темперетура.
2) Чакаш няколко часа да излезе хлора и пускаш филтрите
3) Чакаш до другия ден, да престои и да си сигурен че няма хлор
4) Слагаш Био Нитриватек на Сера, или др подобен препарат за старт на аквариум на друга фирма. (ако имаш вода от друг аквариум който си сигурен че няма зарази го източваш половината и слагаш в новия)
5) Чакаш 24 часа да заработят бактериите от нитриватека
6) Слагаш част от рибите (може и всички, зависи колко са)
7) Сменяш 15-20% вода, през ден с престояла, или обработена с акватан ( аз я наливам в съд, слагам акватан, чакам 1 час и я наливам в аквариума) това първата седмица - през ден
8) Леко разреждаш смените като увеличаваш обема, докато стигнеш нормалните 30 % на седмица.

Това е моето мнение, от прочетеното дотук. Изпробвано е в по-малки аквариуми и нищо не ми е умирало. Ако греша някъде колегите ще ме поправят ;)
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

iv4o2233

Цитат на: pl86 - 13.09.2011 11:53
Да ти кажа какво бих направил аз, скоро и аз ще стартирам нов аквариум така че те разбирам ... не ти се чака.

1) Пълниш аквариума с вода от чешмата с горе-долу стайна темперетура.
2) Чакаш няколко часа да излезе хлора и пускаш филтрите
3) Чакаш до другия ден, да престои и да си сигурен че няма хлор
4) Слагаш Био Нитриватек на Сера, или др подобен препарат за старт на аквариум на друга фирма. (ако имаш вода от друг аквариум който си сигурен че няма зарази го източваш половината и слагаш в новия)
5) Чакаш 24 часа да заработят бактериите от нитриватека
6) Слагаш част от рибите (може и всички, зависи колко са)
7) Сменяш 15-20% вода, през ден с престояла, или обработена с акватан ( аз я наливам в съд, слагам акватан, чакам 1 час и я наливам в аквариума) това първата седмица - през ден
8) Леко разреждаш смените като увеличаваш обема, докато стигнеш нормалните 30 % на седмица.

Това е моето мнение, от прочетеното дотук. Изпробвано е в по-малки аквариуми и нищо не ми е умирало. Ако греша някъде колегите ще ме поправят ;)

Така ще направя благодаря ти много! И един последен въпрос този филтър http://petshop1.com/prod.php?id=511 хубав ли е за 150л аквариум и има ли филтърен пълнеж в него или трябва да си поръчам отделно?

deni7

ако изхождаш от правилото за 5-6 пъти по голям дебит, ти трябва филтър с дебит между 750-900л/час
44л.: 2 анциструса, гупи
27л.: 2 анциструса, гупи

iv4o2233

Цитат на: deni7 - 13.09.2011 12:24
ако изхождаш от правилото за 5-6 пъти по голям дебит, ти трябва филтър с дебит между 750-900л/час

http://petshop1.com/prod.php?id=788 този добър ли е (като марка)?

nikka

Здрасти Iv4o :-) Да ти кажа само,че акватана е съвсем безобиден,дори полезен.Съвсем спокойно можеш да си добавиш от него(по дозировката на етикета)и не се притеснявай изобщо.Аз по едно време така се бях объркала,че към един месец слагах двойно,дори тройно в аквариума и нямаше абсолютно никакви проблеми.Принципно се слага не само заради хлора,а и за да неутрализира тежките метали във водата.Освен това е препоръчителен за нов аквариум,защото намаля среса на рибките,а както всички знаем местенето ги плаши.Дори е хубаво да го има и във водата с която ги транспортираш.Има и още качества,които май са споменати на етикета.Така,че въпреки нитривека си сложи и от него.Ако се притесняваш просто сложи половин доза,но мисля че няма причина. ;-)
Нямам умение,но имам търпение! :)

iv4o2233

Цитат на: nikka - 13.09.2011 12:39
Здрасти Iv4o :-) Да ти кажа само,че акватана е съвсем безобиден,дори полезен.Съвсем спокойно можеш да си добавиш от него(по дозировката на етикета)и не се притеснявай изобщо.Аз по едно време така се бях объркала,че към един месец слагах двойно,дори тройно в аквариума и нямаше абсолютно никакви проблеми.Принципно се слага не само заради хлора,а и за да неутрализира тежките метали във водата.Освен това е препоръчителен за нов аквариум,защото намаля среса на рибките,а както всички знаем местенето ги плаши.Дори е хубаво да го има и във водата с която ги транспортираш.Има и още качества,които май са споменати на етикета.Така,че въпреки нитривека си сложи и от него.Ако се притесняваш просто сложи половин доза,но мисля че няма причина. ;-)

Благодаря ти много  *thanks последният ми въпрос е дали този филтър http://petshop1.com/prod.php?id=788 е хубав като марка и не му ли прекалено силна струята и ще стане ли за 150л аквариум?

Nikiengi

Ами по спесификация го дават да стане, но лично аз предпочитам на Hailea филтрите (за случая HL BT 700). Ако струята ти се стори силна обърни я към стъклото и ще разбърква по-малко аквариума. Обикновено продават филтрите с пълнеж активен въглен. При пускане на аквариума е добре, но след седмица-две работа го изхвърли и сложи някаква керамика или лава! А най-добре е външен филтър - например този Sun Sun HW-302! Но с пълнежи и т.н. излиза по-скъпо, е ти си знаеш!  :-)

Similar topics (5)

41941

Започната от juze


Публикации: 2
Прегледи: 2992

13507

Публикации: 1
Прегледи: 4389

34863

Публикации: 4
Прегледи: 4350