• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

идеи за охлаждаща система на морски аквариум

Започната от мити_79, 19.06.2011 22:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

мити_79

някой има ли опит с нещо самоделно-дали радиатор от кола (от нераждавеика),помпа и два три вентилатора ще свиршат работа(става въпрос за 450+300л)

stilista

Предполагам че си с съмп ,щом е морски  *dontknow*
Сложи няколко вентилатора да духат успоредно на повърхността на водата и си готов.Само ще трябва да доливаш вода в съмпа понеже доста се изпарява .На мен за 200л отиват средно около 6-8 л. вода седмично.Има си и климатици за тая работа кои за аквариум кои за стая ,то и двата вида струват долу горе едни пари  :-D
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

CJ_

 
Ako problema е малък става с вентилаторчета !
Аз съм си мислил да си направя клима от стар хладилник (мини бар от хотел е супер или стар амонячен) !
Махаш шкафа , слагаш компресора до съмпа и охладителя който е пода на камерата го пускаш в съмпа и си готов !
Естествено и едно термо реле за да не го направиш "северен ледовит океан"  :-D
Според мен за под 100 кинта ще се случи работата !

Ето на какво попаднах ! Медната серпентина я пускаш във водата !
http://www.aquariacentral.com/forums/showthread.php?149909-Coral-Keepers-60-gallon-coldwater-reef-tank-diary.

Coral Master

Някъде бях чел, че има само два вида метал, които могат безопасно да се ползват в морските аквариуми. Не помня кои бяха, но са редки и не е нито мед, нито неръждавейка! Преди да правите нещо такова, съветвам да прочетете сериозно за металите, иначе и баба може да направи климатик от подръчни материали ...

Моя 600 литров аквариум с компютърни вентилатори, обдухващи повърхността, изпарява минимум 7 литра НА ДЕН! Това е защото съм с МХ осветление и нагряват много. Миналото лято сложих климатик в помещението и нямам проблеми с прегряването.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

haans

металите които могат да се ползват безопасно са карбон и титан! обаче титаниева серпентина ще струва колкото един аквариум!

CJ_


Ако е гола медна тръба както на линка ще трябва да се даде на прахово боядисване !
Ще струва стотинки и става супер ! Така няма да имаш досег на метала до водата !

N.Nobs

#CJ

На твое място последното нещо което бих пуснал в морския си аквариум е нещо медно.
http://www.advancedaquarist.com/2004/1/chemistry


#haans

Цитатметалите които могат да се ползват безопасно са карбон...
Карбона не е метал и е безмислено да го ползваш за топлообменник защото графита е изолатор.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

изгубеният рай

Друг вариан е да прекараш маркуча пре охладитена камера...накой стар малък хладилни или камера пробиваш от двете му страни дупки и прекарваш през него маркуча на подкачващата помпа като във самата камера е навит като серпентина за да има възможност водата да се охлади повече.Но най използвания метод е климатик в помещението.
END!!!

CJ_

 Аз няма да сложа гола медна тръба просто попаднах на този линк затова го пуснах за да има нещо нагледно !
АЗ бих сложиш направо дъното на камерата където е охладителя а те там са боядисани с едно като прахово боядисване ама е още по дебело катго пласмаса направо , не го знам как се казва това покритие !

hanuman

Най-евтиния и ефективен метод е с вентилатори, 3-4 вентилатора да обдухват повърхността и ти свалят около 3 градуса. Аз охлаждам моя така с две вентилаторчета 80мм и подържам температура 26-26,5 градуса за система 450л без климатик в стаята, а като го пусна и него мога спокойно да сваля и до 24 градуса без в стаята да става като в хладилник. Естествено, ако имаш възможност си купуваш един климатик за аквариум и си решаваш проблема, примерно 1/4 конска сила са ти предостатъчни за този обем. Само да добавя, че доливам по 4-5л вода на ден!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

CJ_


Няма метални работи в боята !
А нищо не пречи и медната серпентива да я сложиш в един човал за боклук и така да я пуснеш във водата  :-D

miTko

Цитат на: tonino - 20.06.2011 12:03
Хмм..това прахово боядисване ми се струва също неподходящо.По този начин се боядисват метали,като по тях се пуска ток.Поне така ми бяха обяснявали преди време.Ако е вярно би трябвало и в боята да има някакви метални частици.
*THUMBS UP*

Ако става дума за прахово полимерно покритие, няма метали. Праха се пръска с електростатичен пистолет в статична камера и полепва равномерно по детайла. После детайла се пече в пещ за да се стопи и полимеризира слоя. Става идеално, щом няма да се нагрява детайла после.
Разни мои АКВАРИУМИ 

мити_79

Цитат на: tonino - 20.06.2011 16:36
Не съм запознат с това,просто предположих :-[.
Ако някой пробва да сподели за резултата.Ето братята правят някакви опити :http://www.aqualogo.ru/phpbb2/index.php?showtopic=12985,но с титан.
явно само титанова тръба е удачна ако искам да правя нещо като радиатор с два вентилатора(мисля че по този начин няма да има толкова изпарения  и ще мога да сложа капак на съмпа)
а ак слагам винтелатори директно към водата каде ще е по ефикасно-в съмпа(затворен в шкаф)или директно към аквариума(което според мен е по ефикасно но и по грозничко)
а и някои има ли идея каде да намеря титанова тръба в пловдив

hanuman

От горе е доста по-ефективно защото площа е по-голяма. Какво ти пречи изпарението, така всеки ден добавяш прясна водичка  :-D.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Coral Master

Относно изпарението ... след тази зима се скапаха всички первази по прозорците в хола у нас, сега трябва да шпакловам отново. Лошото е, че след следващата зима сигурно ще бъде същото ... до скоро целта ми беше да изпарявам повече, за да мога да доливам kalkwasser, а сега като имам калциев реактор се надявам да е по-добре. Но не е лошо човек да има предвид пораженията от влагата, когато планира голямо изпарение. Дори и с диодно осветление, изпарение на 2-4 литра вода на денонощие ми се струва нормално за аквариума на мити_79, но зависи и от околната температура и от техниката в системата. 
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Similar topics (5)

57409

Започната от venciasq


Публикации: 7
Прегледи: 10556

38594

Публикации: 10
Прегледи: 8727

55495

Публикации: 2
Прегледи: 3958

57463

Публикации: 4
Прегледи: 12005

21412

Публикации: 26
Прегледи: 23937