• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:43

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болести

Започната от SERA, 23.04.2007 13:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

van40

Смятам да използвам Sera toxivec. Другите рибки са добре имам предвид тези които бяха започнали да се разболяват от 3-4 дена нямат точици.Само една от новите е цялата като посипана с пясък,а другата която беше като нея днес умря.Иначе се храни и то с охота  доста подвижна е и се чудя дали да не я извадя и да я пусна в канала,но сърце не ми дава да я убия.Значи ще го повторя след частична смяна на водата и третиране със Sera toxivec. Надявам се повторното лечение да не окаже негативен ефект за растенията  и останалите рибки. Благодаря за съветите. Поздрави.

SERA

Цитат на: van40 - 01.02.2011 21:39
Смятам да използвам Sera toxivec. Другите рибки са добре имам предвид тези които бяха започнали да се разболяват от 3-4 дена нямат точици.Само една от новите е цялата като посипана с пясък,а другата която беше като нея днес умря.Иначе се храни и то с охота  доста подвижна е и се чудя дали да не я извадя и да я пусна в канала,но сърце не ми дава да я убия.Значи ще го повторя след частична смяна на водата и третиране със Sera toxivec. Надявам се повторното лечение да не окаже негативен ефект за растенията  и останалите рибки. Благодаря за съветите. Поздрави.

Здравей,
Жизнения цикъл на Ихтиофтитиус включва образуването на циста с много паразити в нея. Благодарение на своята обвивка те не се влияят от препарати и остават в аквариума, като след известен период (зависи главно от температурата на водата) се "излюпват" и нападат други рибки. За това трябва да се повиши температурата, като с това се ускори "излюпването" на паразитите и прапарата може да унищожи всички паразити, преди да са имали възможност да се размножат отново.
Ако не си увеличил температурата сега трябва да я направиш около 30 *С (температурата зависи от поносимостта на рибките които отглеждаш). С повторното третиране ще си сигурен, че всички паразити са унищожени.

При спазване на дозировките указани в упътването за употреба, препартите няма да навредят на растенията.

Успех
Сера

van40

По време на лечението температурата я вдигнах на 28 градуса.Днес чакам токсивека да пристигне и довечера ще го слагам във водата и пак ще вдигна температурата,че вчера я свалих на 26.Първо трябва да сменя част от водата и тогава да го сложа или обратно.

SERA

Цитат на: van40 - 03.02.2011 13:28
По време на лечението температурата я вдигнах на 28 градуса.Днес чакам токсивека да пристигне и довечера ще го слагам във водата и пак ще вдигна температурата,че вчера я свалих на 26.Първо трябва да сменя част от водата и тогава да го сложа или обратно.

Здравей,
Извинявай за закъснелия отговор.
Първо трябва да се смени част от водата и след това да се третира с препарата.
Обратния вариант също не е погрешен, но така заедно с водата  изхвърляш част от препарата.

Поздрави
Сера


nidkolio

Здравейте,
Интересува ме как се използва sera med Professional Flagellol 10ml.

ЦитатДобави 1 мл. Flagellol на всеки 40 л. вода.
Разпредели препарата по водната повърхност с помощта на мерителната чашка и разбъркай добре водата в аквариума с помощта на лъжица или пръчица.
По време на третирането аерирай добре, спри биологичната филтрация, изключи UV ламапта и не филтрирай през активен въглен. Лечението продължава три дни.
След приключване на лечението трябва да се смени най малко 80 % от водата на аквариума. За вски случай преди отново да пуснете биологичния филтър го почистете.

От това описание, не ми става ясно, дали трябва да се добавя лекарството всеки ден с посочената доза, или тази доза се слага в началото еднократно (първия ден).

Благодаря предварително
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

SERA

Цитат на: nidkolio - 10.02.2011 10:05От това описание, не ми става ясно, дали трябва да се добавя лекарството всеки ден с посочената доза, или тази доза се слага в началото еднократно (първия ден).

Здравей,
Лекарството се добавя еднократно на първия ден, след три дни се прави частична смяна на водата.

Успех с лечението!
Сера

nidkolio

Благодаря за информацията и пожеланието!

Цитат на: SERA - 10.02.2011 13:43
Здравей,
Лекарството се добавя еднократно на първия ден, след три дни се прави частична смяна на водата.

Успех с лечението!
Сера
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

kokolqja

Здравей.Искам малък съвет.Лекувах рибките си с сера бактопур.В една аптека ми го препоръчаха,но продавачката не беше сигурна след това какъв препарат трябва да се добави.Лекувах ги както е посочено на опаковката,но не изключих осветлението.Продължават да им се разпадат опашките.Сега 1 седмица по късно мисля да повторя и изкам да е както трябва.Листовката е много кратка.Въпросите ми са:
Трябва ли да са на тъмно рибите(мога да ги покрия с нещо за през деня)?
Трябва ли да махна гъбата на аератора?
Трябва ли да се хранят рибите?Трябва ли да се повиши температурата?
Ще ти бъда много благодарна ако ми отговориш.

kosturska

Цитат на: kokolqja - 22.04.2011 11:00
Здравей.Искам малък съвет.Лекувах рибките си с сера бактопур.В една аптека ми го препоръчаха,но продавачката не беше сигурна след това какъв препарат трябва да се добави.Лекувах ги както е посочено на опаковката,но не изключих осветлението.Продължават да им се разпадат опашките.Сега 1 седмица по късно мисля да повторя и изкам да е както трябва.Листовката е много кратка.Въпросите ми са:
Трябва ли да са на тъмно рибите(мога да ги покрия с нещо за през деня)?
Трябва ли да махна гъбата на аератора?
Трябва ли да се хранят рибите?Трябва ли да се повиши температурата?
Ще ти бъда много благодарна ако ми отговориш.
Имах същия проблем и пробвах с всякакви препарати - сера бактопур, омнипур, оодинопур. Нищо не помогна освен бани с калиев перманганат. Аз загубих 200 риби в опити, защото не бях сигурна дали калиевият перманганат ще помогне. Ти си прецени какво ще правиш.
Съжалявам, че спамя темата, но според мен трябва да се знае точното лечение. При мен опашките се разяждаха, а при някои риби и самото тяло започваше преди да умрат. Не помагат препарати нито на сера, нито на другите фирми. А калиевият перманганат е лев и нещо...
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

SERA

Цитат на: kokolqja - 22.04.2011 11:00
Здравей.Искам малък съвет.Лекувах рибките си с сера бактопур.В една аптека ми го препоръчаха,но продавачката не беше сигурна след това какъв препарат трябва да се добави.Лекувах ги както е посочено на опаковката,но не изключих осветлението.Продължават да им се разпадат опашките.Сега 1 седмица по късно мисля да повторя и изкам да е както трябва.Листовката е много кратка.Въпросите ми са:
Трябва ли да са на тъмно рибите(мога да ги покрия с нещо за през деня)?
Трябва ли да махна гъбата на аератора?
Трябва ли да се хранят рибите?Трябва ли да се повиши температурата?
Ще ти бъда много благодарна ако ми отговориш.

Здравей, сера не препоръчва да се изключи осветлението. Също така не тряба да се маха гъбата на аератора. Рибите е добре да хранят ограничено, без повишение на температурата. След приключване на лечението трябва да се направи частична смяна на вода, минимум 30%, добре е да се филтрира с активен въглен.
Други препарати не са  необходими,  евентуално сера  фиштамин за укрепване на рибите след болест.
Много е важно да се определи причинителя на болеста  и каква точно е тя.
Успех.

kokolqja

Цитат на: kosturska - 22.04.2011 11:05
Имах същия проблем и пробвах с всякакви препарати - сера бактопур, омнипур, оодинопур. Нищо не помогна освен бани с калиев перманганат. Аз загубих 200 риби в опити, защото не бях сигурна дали калиевият перманганат ще помогне. Ти си прецени какво ще правиш.
Съжалявам, че спамя темата, но според мен трябва да се знае точното лечение. При мен опашките се разяждаха, а при някои риби и самото тяло започваше преди да умрат. Не помагат препарати нито на сера, нито на другите фирми. А калиевият перманганат е лев и нещо...
И аз ги третирах с калиев перманганат,но само веднъж.Изкарах само болните и ги сложих в разтвора за около 40 минути,след това ги върнах в общия аквариум(там няма ли от същата зараза).Дезинфекцирах с калиев перманганат кепа,помпата за сифониране и там всичко с което бъркам в аквариума,но няма как да дезинфекцирам и аквата.Тя тая бактерия не е ли във водата.Ако можеш да споделиш как точно постъпи ти с твоя аквариум.

kosturska

Цитат на: kokolqja - 22.04.2011 13:46
И аз ги третирах с калиев перманганат,но само веднъж.Изкарах само болните и ги сложих в разтвора за около 40 минути,след това ги върнах в общия аквариум(там няма ли от същата зараза).Дезинфекцирах с калиев перманганат кепа,помпата за сифониране и там всичко с което бъркам в аквариума,но няма как да дезинфекцирам и аквата.Тя тая бактерия не е ли във водата.Ако можеш да споделиш как точно постъпи ти с твоя аквариум.
Тъй като заразата се беше разпространила във всички аквариуми с гупи, направих баните директно в аквите. После източих около 70% от водата и добавих престояла 24 часа. Заразата рязко спря - умираха по 50 риби на ден накрая (за 3 дни каквото беше останало си отиде) и сега имам една от женските, които бяха най-зле, която все още е почти без опашка и мисля, че така ще си остане. Продължавам профилактично да слагам по повечко морска сол и от време на време лек разтвор на калиев перманганат. Дано и при теб подейства, на мен ми бяха казали първо, че е одиниум.
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

milkymonster

Здравейте, Сера,

Моля, дайте ми съвет за златната рибка от линка по-долу. Там е описано всичко, което съм правила.
В четвъртък 22.02 и събота 24.02 сложих по една таблетка бактопур директ отново, но няма резултат... Между двете таблетки е сменена 50 % от водата.
Вчера смяна на 50% от водата, третиране с акватан и био нитривек. Водата се филтрира с активен въглен в момента.

В последния пост снощи качих нови снимки. Раничката е по-ярка, заради светкавицата не се вижда ясно. Трудно ми е да направя по-хубави снимки, защото рибока е срамежлив и като ме види с апарата и се крие  *JOKINGLY*

http://aquariumbg.com/forum/bolesti/ranichka-na-zlatna-ribka/

Благодаря предварително за отделеното внимание!

Поздрави,
Десислава

SERA

Здравей,
sera baktopur direct е ефективно лекарство, но не може да се очаква раничката да се затвори веднага, дори бактериите причинетели да са унищожени.

Това което ме тревожи е, че раничката се увеличава. Сигурна ли си, че е така?

За всеки случай може да поставиш преванитвно половин доза sera baktopur direct (при аквариум 40 л. - половин таблетка). Това, е за да се предотварати вторична инфекция на раничката докато се затвори. За сега махни активния въглен!

Аз ще се консултирам с приятели акваристи и ще пиша пак.
Наблюдавай раничката и пиши, ако има промяна в размера и, или в състоянието на рибката.

Успех
Тодор Христов

milkymonster

Здравейте и благодаря за бързия отговор!

В началото раната изглеждаше като наддигнати няколко люспи със зачервяване (или поне така ми се струваше). Тогава сложих течния бактопур, съгласно указанията в листовката. Филтрирах водата с активен въглен и зачаках да видя какво ще стане.
Раничката се беше увеличила.

Реших, че е било слабо и купих бактопур директ. Една таблетка в аквариума. Отново без промяна. Тогава направих баня от 30 мин в 2 литра и 1 таблетка в аквариума. Не знам дали от страх от кепчето, но след банята не беше жизнен рибока. Седеше на повърхността в единия ъгъл на аквариума. Поседя малко така, изплаших се, че съм го предозирала и смених половината вода и рибока живна.

Отново зачаках някаква промяна и пак нямаше или поне аз не виждах.

След няколко дни почивка сложих два пъти по 1 таблетка (1 таблетка, на третия ден смяна на 50% от водата). Общо 2 таблетки за 6 дни. В понеделник беше шестия ден. Тогава добавих акватан, био нитривек и активния въглен.

Това е цялото лечение.
В една от книжките на сера гледах, че след лечение с бактопур и ектопур възстановяването става много бавно. Пълно оздравяване след 27 дни... май на пролетна вироза и още едно, което прилича на него.

Дано успеем да я излекуваме!

Поздрави,
Десислава