• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 16:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

WEIPRO Calcium Meter & Controller KC-5010

Започната от NikolaV, 19.02.2011 19:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Някой ползва ли този продукт или с по-долния (само мерещия)?
http://www.reefshops.com/weipro-calcium-meter-and-controller-kc-5010.html
http://www.reefshops.com/weipro-calcium-meter-kc-5000.html

Цената мога да я преглътна стига да може да се разчита на това нещо.

Coral Master

В една от моите книги го описват това чудо, чудех се дали някой от форума е чувал за него. Има го на пазара поне от десетина години.
Предполагам знаеш, че сондата му не може да стои във водата постоянно, т.е. когато искаш да мериш, потапяш сондата. Трябва също и редовна калибровка. Аз не си го поръчах не само заради цената, а и защото усилието по измерването е съпоставимо с това за стандартен калциев тест.
Иначе в книгата пише, че мери доста точно.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

NikolaV

Дали става въпрос за същото устройство?
На тези не мога да им намеря никъде упътване, но поне на контролера идеята е да контролира (пуска ток) към нещо когато калция падне под определена стойност. Това предполага постоянно потопена сонда.
А тия май нямат възможност за калибрация.

BLKnight

Да, ама виж ко пишат тук: http://www.masa.asn.au/phpBB3/viewtopic.php?f=49&t=205469&start=0
май ще преглъщаш (почти) тази цена всяка година и половина за нов електрод..
Обърни внимание на това ревю
http://reefkeeping.com/issues/2005-04/rhf/index.php
Момента със спектрометъра също е забавен... само че копеле няма къде да го събереш дома :))

Общо взето тая работа ми прилича на Ролекс който показва часът като: "Часът с точно 0,01 милисекуда е точно... към десет без нещо"

NikolaV

Мда... А сега обърнах внимание, че електродът е сменяем (на BNC), но не го намирам никъде за отделна продажба. А и няма или поне не намирам никакво инфо или ревюта на баш тези продукти...

tishovsx

Аз се чудя защо си усложнявате живота, тва са гъдели за паралии. Не мисля, че аквариума ще стане по добър като мериш със тия сонди..
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

NikolaV

Не казвам, че ще ми стане по-добър. Но ако нещо за тия 200 лв. би ме отървало от тестването на водата поне на калция бих ги дал.

BLKnight

Ми глей ся - от това което прочетох, тези апаратчета не мерят точно. Т.е. не знаеш колко ти е калция. Ако не мериш хич - пак не знаеш. Което е едно и също. Само че си с едни пари напред, които можеш да инвестираш в друго :)
Иначе разгледах ICP-AES който се споменаваше в ревюто в Реефкеепинг. Ще можеш да го събереш у вас. Но пак няма да знаеш колко ти е калция. Надвий си мързела, ще те черпя едно кръгче с пипетката да видиш колко мазно се титрува и така :)

tishovsx

Ма мързела мъчи бре, Митак :-D
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

NikolaV

Надвих го и мерих. И не знам колко ми е калцият:
Salifert - 370
JBL - 520
API - 540
Salifert - комбиниран тест за стронции и калции - 476
пак според последния стронцият ми е под 4 мг/л. Преди 4 дена мерих само със Салиферт и изкара калции около 340. След това добавих в течение на два дена Calcumarin на JBL, за до около +40 мг/л. калции, който добавя и стронции, а и вчера седмичната доза от Trace marin на JBL (1, 2 и 3), в които пак има стронции...
kH-то ми е 11. Преди Calcu marin-а беше 8-9

BLKnight

Ми вероятно Салиферта нещо е омазан. Донеси утре едно бурканче в офиса?

tishovsx

Не меря вече, гледам състоянието на аквариума. само го гледам и ям  :popcorn:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Coral Master

Тишо,
и аз като теб не меря, поне не често. Но като се появи малък проблем, ако не искам да се засили, веднага правя пълна кръвна картина и разбирам какво им се пие на коралите. Наливам им по едно малко, каквото го искат, и тогава вече мога и аз да седна с пуканките ... :popcorn:
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час