• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:46

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

"Сглобяване" на съмп на място под аквариум

Започната от NikolaV, 09.02.2011 15:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Та каква е идеята...

Имам един 600 л. аквариум (200*60*50) поставен върху метална стойка (200*65*50). Стойката си има две подпори създаващи три "врати" по около 65 см. всяка. Стойката не може да се мръдне, няма начин съмпът да се вкара и отстрани. Демек трябва да се сглоби на място.

Замислил съм го с обща дължина около 120 – 130 см. Или първо отделение от около 20 – 30 см., последващ рефуджиум около 60 – 65 см. И накрая отделение за възвратната помпа от около пак 20 – 30 см.

Първият вариант, който някакси не ми вдъхва доверие е лепене на място. Но не знам дали някой ще се навие да го прави (аз не се наемам) и дали ще стане достатъчно здраво и надеждно – мястото е малко, няма нито как да се натисне. Абе ще ми се да го избегна тоз вариант...

Вторият вариант...

Вкарвам вътре три по-малки аквариума и здраво ги слепвам на място. Красота на сглобката и количество силикон тук нямат значение. Трите аквариума ще имат еднаква височина, като само междинните стени ще са им по-ниски, за да се получи "каскадата" на водата.

Подложката е 18 мм. ПДЧ и над него стиропор или нещо подобно.

Някой да се сеща на първо четене за евентуален недостатък на замисъла? Аз лично не, но нямам опит с подобно нещо и не знам какво евентуално мога да очаквам като проблем.

Разбира се ако някой има друга идея за споделяне ще и се зарадвам :)

paolo6481

И аз не виждам недостатък на 2-я вариант.Освен че.......веднъж слепени вече нямат вадене от там.И не забравяй да направиш височината такава че да можеш да бъркаш до всяка точка за обслужването.Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

tonino


M_I_T_A_K_A

Цитат на: tonino - 09.02.2011 17:29
ако не те притеснява шума от преливане (който може и да се избегне) защо не ги направиш два или три съда като каскада?

Най-вероятно в първия или по точно, най-горния ще трябва да е скимера а за него трябва място и като е най-горе, това място изчезва. Трябва да са в редица един до друг за да може и да ги обслужва и да слага и да вади техника при нужда.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

камен чочев

На твое място бих отрязъл една от вертикалните метални шини, бих си сложил съмпа, и бих викнал някой да завари обратно шината (с добър майстор заварчик няма и да познаеш).

Разбира се, ако аквариумът е празен.

Coral Master

Опа, аз бих внимавал с рязането, ако аквариума е пълен и стойката поддаде дори малко и става сложно. Моето мнение е, че вариантът с лепенето на трите аквариума е най-сигурен. При мен реших проблема с една колонка, която се мести при нужда, но плота на шкафа си носи аквариума и без нея, т.е. слагам я само за подсигуряване. Ако при NikolaV този вариант е невъзможен, то най-добре да се лепят на място, дали цял съмп или три отделни, въпрос на избор.
И както казаха МИТАКА и paolo6481, най-важно е да има възможност за обслужване, защото за разлика от съмпа, техниката редовно трябва да се вади, а ако не се вади редовно - след малко повече време трябва да се подменя с нова (собствен опит).
И последен съвет, NikolaV трябва много внимателно да решиш какъв точно съмп ще ти трябва, защото после ако не си доволен, трябва да чупиш стария, за да сглобиш нов вътре.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

mi6okalkana

здравей колега това от схемата съм го правил за един клиен с шкаф и действащ аквариум в/у него и стана добре само дето не се сетих да го снима готово , но на картинката се виж да идеята.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2F23lco78.jpg&hash=51ffe04a012dbd328498267cf84361ee57131b2e
Михаил
0885444005

NikolaV

Да, ще се мисли за обслужването преди да се направи :)
Аквариумът ще се изпразва задължително - все пак ще се маха всичко от вътре - вода, пясък, чистене и тн. Но все пак не искам да се занимавам с рязане и заваряване. Не ми се иска да нарушавам конструкцията и здравината на стойката. А и много повече работа ще си отворя.
Мишо, ако правилно разбирам аквариумите са пробити дупки и свързани с тръби/фитинги (или както му се казва) някакви?
Мислех и за този вариант, но ме притесняваше връзката м/у аквариумите - като сигурност и като леснота на изпълнението. Лесно ли стана?

Coral Master

Виж, 600 литра не са майтап работа. Това е сериозен аквариум и е вероятно да искаш да направиш много неща с него, за които сега не се сещаш. Но само сега имаш възможност да направиш нещо със стойката. След като ще изпразваш аквариума, аз на твое място щях да го махна настрани и щях да си усиля стойката, за да може да го носи и без колонката. После колонката може да се направи подвижна и готово, проблемът със съмпа се решава. С един малък ъглошлайф и електрожен работата е за половин час, после малко грунд и боя и готово.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

mi6okalkana

относно връзката м/у двата аквариума стана перфектна със силиконови уплътнения и нибко фитинги все пак там няма налягане както при колоните така че няма от какво да се притесняваш само е важно да се изчислят нивата при мен бях на различни нива съд едно и две, но като се измери правилно проблем няма. при теб сигурно нивото е равно така 4е още по-лесно ще стане.

камен чочев

Цитат на: Coral Master - 10.02.2011 17:47
Виж, 600 литра не са майтап работа. Това е сериозен аквариум и е вероятно да искаш да направиш много неща с него, за които сега не се сещаш. Но само сега имаш възможност да направиш нещо със стойката. След като ще изпразваш аквариума, аз на твое място щях да го махна настрани и щях да си усиля стойката, за да може да го носи и без колонката. После колонката може да се направи подвижна и готово, проблемът със съмпа се решава. С един малък ъглошлайф и електрожен работата е за половин час, после малко грунд и боя и готово.

Абсолютно подкрепям това мнение. Сега имаш възможност да направиш всички реконструкции с възможно най-малко главоболия. И със сигурност ще си спестиш неприятности за в бъдеще. Едно мога да ти гарантирам - няма как да предвидиш всички проблеми, които биха могли да възникнат. Успех

NikolaV

Цитат на: mi6okalkana - 10.02.2011 20:51
относно връзката м/у двата аквариума стана перфектна със силиконови уплътнения и нибко фитинги все пак там няма налягане както при колоните така че няма от какво да се притесняваш само е важно да се изчислят нивата при мен бях на различни нива съд едно и две, но като се измери правилно проблем няма. при теб сигурно нивото е равно така 4е още по-лесно ще стане.
Именно от някаква промяна на налягането в различните аквариуми донякъде се притеснявам. В момента до съществуващия ми съмп има друг прилепен аквариум - резервоар за осмозната вода. На дъното са прилепени един до друг, а горе имат половин сант луфт. Все пак са правени поотделно от различни майстори и е възможно единия или и двата да са леко криви. А и там сложени в/у 2 см стиропор, а под него е паркетът. Може и това да има значение. Поне на теория си мисля, че подобен луфт е лесно преборим с използването на много силикон, докато ако има кривина при фитинги и уплътнение е по-възможно да се получи проблем. Но явно при тебе е проработило. Този, който ще лепи аквариумите е добре да знае защо и какво ще се прави в крайна сметка.
Още обмислям и самият аквариум дали да го дупча, което трябва да стане на място само и не от мене или да правя външен преливник. Ако се стигне до дупчене и сваляне на аквариума от стойката, то вкарването на съмп няма да е проблем.
Лепенето на съмп от 3-4 по-малки аквариума + външен преливник е програма минимум (откъм работа).

Coral Master

80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

NikolaV


tishovsx

Никола, що си създаваш проблеми, нали си направи аквариума перфектен. Сега пък ше го местиш. Абе твойта жена не те ли бие редовно? :-D ;-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Similar topics (5)

39215

Публикации: 14
Прегледи: 12874

52322

Публикации: 28
Прегледи: 28611

35292

Публикации: 4
Прегледи: 3641

21944

Публикации: 15
Прегледи: 11233

57084

Публикации: 5
Прегледи: 3999