• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 08:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Лечение на Ихтио с FMC

Започната от mazalqk, 23.12.2010 12:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mazalqk

Здравейте, вчера си купих FMC на Dajana Pet и сипах спрямо описаната дозировка. Но от инструкциите освен дозировката нищо друго не ми е ясно.

Въпросът ми е всеки ден ли да сипвам от препарата, докато се излекуват рибките и дали да правя смени на водата през това време.

mazalqk

Тъй като никой не се отзова (верятно, защото кофти съм поставил въпроса) да споделя какво предприех.

Първи ден - вдигнах температурата на 30 градуса и сипах FMC спрямо препоръчителната дозировка.

Втори ден - не правя нищо, точките видимо намалявят

Трети ден - 3 от 5 хелера са на 100% без точки, а останалите още са зле. Един мъртъв анциструс, а другите 2 успешно се лекуват. Смених 10% от водата и сложих още една доза.

Сега чакам да видя какъв ще е резултата.

Не съм спирал филтъра и осветлението

click

Здравей,
Филтъра и осветлението се спират задължително при лечение с препарати, съдържащи багрила (метиленово синьо, малахитово зелено), които влизат в състава и на FMC. Багрилата се разграждат от светлината, а филтъра ги абсорбира. Оставя се само аерация. Желателно е да бъде по-обилна.
По-долу съм ти копирал информация за лечението с FMC. Източник: http://www.dajanapet.cz/eng/products/fmc-popis.html

ЦитатFMC


Този високоефективен дезинфектант се използва в акваристиката от години и е станал почти легендарен. Той е много надежден за премахване на гъбични инфекции, инфекции причинени от едноклетъчни организми, кожни паразити, и начален стадии на бактериални инфекции.


Прилага се при:

Ichthyophthirius Multifiliis, Oodinium, Trichodina, Costia, Tetrahymena, Columnaris, Saprolegnia and Achlya.


Начин на приложение:

   *      Определете вида на заболяването.
   *      Преди да забочнете лечението е препоръчително да тествате върху отделна рибка от аквариума – например в 5-10 литров съд само с въздушна циркулация.
   *      Сменете 1/2 или 2/3 от водата с прясна (престояла).
   *      Махнете филтъра.
   *      Изключете дънния филтър.
   *      Извадете гъбата и я изварете в кипяща вода, дори на цената на разрушаването на нитрифициращите бактерии; бактериите могат да бъдат възстановени след лечението с подходящи препарати.
   *      Махнете външните филтри, дезинфекцирайте филтър медията и всичко, което може да е имало контакт с инфекцията (маркучи, кранчета....).
   *      Осигурете интензивна въздушна циркулация. Ако имате вътрешен филтър, можете да му махнете гъбата и/или другата филтър медия и да сложите силиконово маркуче, за да засмуква въздух. Засмукващия отвор на помпата трябва да има решетка, за да се избегне засмукването на малки рибки и други организми.
   *      Дозирайте FMC – винаги започвайте от най-малката доза и я мерете възможно най-точно!
   *      Повишете температурата в аквариума до 28°C.
   *      Не включвайте осветлението на аквариума по време на лечението.
   *      След 3 дни сменете 1/2 от водата и добавете пълна доза FMC.
   *      Повторете същата процедура и на 6-тия ден.
   *      На 9-тия ден без смяна на вода, добавете половин доза FMC.
   *      На 12-тия ден, ако симптомите са изчезнали, възстановете оборудването в оригиналния му вид. Температурата трябва да бъде намалявана постепенно в течение на няколко дни до първоначалната стойност.
   *      Оцветяването на водата ще изчезне постепенно, заради периодичните смени и ефекта от светлината и микроорганизмите.
   *      Приблизително на 15-тия ден, приложете съответната доза нитрифициращи бактерии – see BIOFILTR (Dajana PET).
   *      Също е препоръчително да използвате START+; подпомага възстановяването на биобаланса в аквариума.
   *      За да завършите лечението, след още няколко дни прибавете съответна доза ALOE GEL.


Внимание:

         *            Не хранете рибите по време на третирането с FMC – филтъра не работи. Към края на третирането, им дайте съвсем малко храна. Ако рибките ядат, хранете ги през ден с много малки количества.
         *            Винаги довеждайте лечението докрай, иначе е много вероятно да се получи рецидив.
         *            Ефекта на FMC е повишен в много мека и киселинна вода.
  1.      Препарата се продава в специален контейнер, който го предпазва от фотодекомпозиция. Въпреки това го съхранявайте на тъмно и хладно място и винаги извън достъпа на деца!
  2.      Следвайте основните хигиенни правила, когато използвате продукта. Не яжте, пиите или пушете. Когато агента попадне в контакт с лигавиците, потърсете медицинска помощ.
         *            Продукта може да остави петна върху дрехите!



Съжалявам за евентуални грешки в превода. :-[
There is no place like 127.0.0.1

JEM

Цитат на: mazalqk - 23.12.2010 12:54
Здравейте, вчера си купих FMC на Dajana Pet и сипах спрямо описаната дозировка. Но от инструкциите освен дозировката нищо друго не ми е ясно.

Въпросът ми е всеки ден ли да сипвам от препарата, докато се излекуват рибките и дали да правя смени на водата през това време.
Защо не си купиш една опаковка нистатин от аптеката и не си решиш проблема без главоболия *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

mazalqk

@ Click

Много ти благодаря за информацията. Сега направо ме хвана малко срам, че не съм потърсил допълнителна информация, ама като съм свикнал всичко да намирам във форума  :-[

Излиза, че аз всичко съм направил наопаки. Обаче! Днес (4ти ден от моята измислена рецепта) само две рибки имат по няколко петънца и се чудя как да процедирам от тук нататък.

Ще изключа лампите, и ще извадя гъбата от филтъра, за да върти водата все пак и от тук нататък карам по инструкциите - мерси отново click :)

@ JEM

Ми питай ме защо :) Казаха ми, че трябва рецепта, а аз можех да си намеря, но реших да не ангажирам хората с рибешките си проблеми и отидох да си взема FMC :] Иначе - да, лечението с Нистатин изглежда къде къде по-неангажиращо и ефективно, спрямо това, което виждам, че пишат колегите като ефект.

Честита коледа  *DRINK*

Similar topics (5)

24287

Публикации: 4
Прегледи: 5301

50268

Започната от alf91


Публикации: 8
Прегледи: 3675

19248

Публикации: 2
Прегледи: 2939

25361

Публикации: 3
Прегледи: 2663