• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Генетика и чисти линии гупи

Започната от fridolina, 19.11.2005 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Desmoria

Ми тя беше отделена, но той не беше особенно ентусиазиран. А сега като ги събрах пак заедно, няма спирка.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Harry1976

Поздрави на всички, особено на Цвети,

какво става, дано всичко е наред с прозрачните, даже очаквам да имаш малки. Не си писала отдавна, чакам с нетърпение да постнеш нещо, че и снимки на жълтуранките чакам....  :-[
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

dok70

Цвети, изчака ни се чакалото бе...
Надявам се да не се е сбъднала мрачната ми прогноза!
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Desmoria

Здравейте, двойката си е жива и здрава, но поколение не дава. :( Винаги когато женската изглежда бременна я отделям в родилно да ражда, но така и нищо не се случва след 2-3 дни коремчето(което така или иначе не се подува особенно) и спада, и всичко отначало. Незнам на какво се дължи това. Ако някой има идеи да сподели, а иначе вече имам второ поколение от дермогенисите. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Harry1976

Хм, странно... Едва ли "помята"  =-O Апропо, какво правят жълтите? :) Писах ти във скайпа, че май имам още 2 броя отскоро. Не съм много сигурен дали не са молинезийки, та ще изчакам! :)
Търся червени, сини и зелени молинезии. :)

Desmoria

Отдавна не съм писала в темата, защото няма и с какво да се похваля. Двойката си-тру са си още живи и здрави, но поколение не дават. Стигам до мрачната прогноза, че преди да пристигне при мен женската е била оплодена от друг мъжки, а този който имам аз не върши работа. Женската не е забременявала нито раждала от 2 месеца. Ето защо реших да си направя експеримент с друга женска и друг мъжкар, и да видя при кого е проблема. Все пак мисля, че мъжкаря се излага, защото женската беше родила по време на транспорта. Очаквам предложения какви партньори да им избера (като оцветяване), че да успея поне по 1-2 прозрачни рибочета да изкарам.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

dok70

Цитат на: TOXIC - 25.06.2010 11:52
Човека създал тази линия е Philip Shaddock, а ето и част от негово изказване за тези рибоци:
"... До момента съм виждал само хайвер, което предполага че мъжките гупи от тази линия са безплодни."
По-скоро ще ти е нужен самец, поне според мен.
Потърси си мъжки албинос , но от къде нямам идея!
Жълти, женски девственици с полупрозрачни кореми ми се намират, ама транспорта... *dontknow*
Аз пък търся чифт дермогенис.
;-)

Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

MeTogu

Мен малко ме навежда мисълта,че може да са стерилни вече рибките.Дай беже да не е така.
Идва ми идея за женска неоплождана гупа ендлер.Пусни я на самеца да видим какво ще напрваи.Аз имам такива и бих услужил с удоволствие.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

chepik

Здравей Цвети нека си дам личното мнение и аз понеже рядко вече се засичаме в скайпа :)
90% съм сигурен, че женската се е скапала от раждането по време на пътя мойто едното албино роди два или три дни след като пристигна и това и беше последния път докато с другата женска нямаше никакави проблеми.

Така относно това кви рибки трябва да позлваш ми според мен женска с възможно най малко цветове и безцветен гръбен плавник.
Ситруто е от три гена който потискат оцветяването.Asian Blue - който доклокото си спомням е Y - свързан(по спомен може и да бъркам) и за това ще ти трябва мъжкаря.Другия е Albino - албиното си е албино можеш да го получиш от женската и от мъжкия същото се однася и за GlasBelly и той е рецесив.Кофтито е, че ше трябва да извартиш няколко поколения и няколко кръстоски преди да получиш нещо кат хората, а при теб са си три линии за което ще ти трябват 20 тина аквариума :).Но си заслужава да опиташ поне ще се здобиеш с няколко линии рибки :)
Ето ти и подробно описано от самия Шадок инфо за линията :
http://www.guppywiki.de/index.php?title=See_thru

tetra

TOXIC Групите съм отглеждал като ново започващ акварист.Правел съм някой селекции,но разбира се ,че съм бил далеко от някакви по сериозни резултати.По случайни обективни и субективни причини съм преминал до екперименти с други риби за да осъществя някой мой мечти.Така че съм престанал с отглеждане на Гупи.Накратко речено по тези въпроси съм както повечето акваристи с почти минимални капацитет по въпроса.Въпреки това вашия материал много ми хареса Това което искам да кажа е най вече голямото ми уважение към хора като вас внасящи малко светлина в дълбините на акваристиката у нас,чрез преводи на материали от новостите на съвременната акваристика както и споделяйки експериментите си по темата.Осъзнавайки важността на въпроса чак сега след дълго годишната ми акварисрична дейност погледа ми на Гупите коренно се изменя.Приемам ги като вид високо в йерархията на рибичките отглеждани в аквариумите.
*doskoro*

chepik

Цвети сега като се замислих малко аз рядко се замислям :) Всъшност според мен без значение е каква рибка ще ползваш освен, че трябва да ползваш мъжката (ще проверя днес Y-linked ли беше азиатското синьо) и трите линии потискат основните цветове такаче каквато и да е женската рибка търсения краен резултат е прозрачна без оцветяване рибка.
Така ако вярваме на руснаците тарсим следната рибка :

mgex - transperent + glasBelly ген само че ня и шадок не е направил :)

Неговата е :

mGex - наличе на синьо  

Така че най лесния вариант е да търсиш женска Asian Blue.Така на F3  ще имаш Сиитру.


но става и с всички при който липсва черно тоес жълти червени и т.н. , на Ф2 би трябвало отново да получиш сиитру и ф3 да ти е чисъта  линията  но това е при условие, че  мойте спомени за линкажа на Азиатското синьо са верни.
: 18.12.2010г 12:12ч
Ммм да спомените са ми верни Y- линкед е  ето малко инфо и сники ако решиш да търсиш нов мъжки на женската трябва да е подобен на тези:http://www.guppywiki.be/index.php/Japan_Blue

sss


Desmoria

Значи по мои скромни познания и това което имам нагледно мисля, че ми трябва точно такава женска, като тази жълтата от снимката на Сахара:



Жалко, че няма как да се сдобия с подобна :(
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Асен Евгениев

Ако все пак намериш, може да ми кликнеш при поява на поколение, че и аз съм мераклия на тия жълтурки.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

Мисля че един познат има такива жълти.Ще взема 3-5 рибки да видим дали ще си избереш някоя женска.Или трябва да е девственна?
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Similar topics (5)

4410

Публикации: 4
Прегледи: 9978

58425

Публикации: 3
Прегледи: 1831

56526

Започната от Вал


Публикации: 2
Прегледи: 2248

51974

Започната от митит


Публикации: 2
Прегледи: 2574

46176

Започната от dok70


Публикации: 7
Прегледи: 11460