• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

вода твърдост

Започната от Vannkata, 20.01.2010 21:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Vannkata

Искам да попитам, как се справяте с твърдата вода.Аз съм от Варна и водата е много твърда, какво можете да ми препоръчате за понижаване, някакви коментари за пълнежите на сера?  *dontknow*

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Vannkata

пускам обаче пак не се получава... тестове нямам но съдя по стъкления капак които в буквалния смисъл побелява...

Raven

СО2 сваля предимно рН, на твърдостта влияе съвсем слабо.
Свалянето на твърдостта е най тегавият от процесите по промяна на параметри на вода, май става само с препарати на базата на йонообменна вофатитна смола.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Vannkata

имам идейка, преди години си бях купил от тези кани Брита, не съм я ползвал отдавна, но мисля че патрона беше около 10лв за месец не помня да има някакви ограничения във количеството, но и да има едва ли ще я затрудни 50-60л на седмица например, обаче незнам дали е безопасна за рибите, а и дали въобще омекотява водата...

Raven

Аз имам такава кана и я ползвам от около 10 години, постоянно ми седи в хладилника.

Мисля че е безопасна,отварял съм филтъра и в него има само вофатитна смола и активен въглен.
За малки аквариуми е добро решение, но живота на филтъра е на литри и ако не те притеснява честата смяна на филтъра- мисля че е добро решение.
Но водата трябва не само да мине през филтъра а задължително трябва да преседи известно време в каната- колкото повече седи филтъра потопен- толкова повече вофатитът омекотява водата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Vannkata

ако знаех и на колко литра трябва да се сменя  :-D
: 20.01.2010г 21:09ч
140л = 20% на седмица = 28л = 28л х 4 = 120л на месец едва ли ще е проблем

discus

РО система. Няма друго решение. Можеш да пробваш с торф но не очаквай чудеса.

Асен Евгениев

Филтърът на моята кана е 6 лв. и капацитетът му е 300 л. вода. Става въпрос обаче за
вода за пиене, т.е. кристално бистра, без никакви миризми, вкус и т.н. За аквариума
мисля няма да е проблем да пречисти 600 и повече литри вода. Имах идея да си чистя
водата с него, но като знам колко бавно става, все отлагам момента да си тествам
нервната система.  :-D
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

spun

И мен ме мъчи тази твърдост. GH - 22 две измервания и теста ми свършва  :-D , Ca (тест на Sera) - 80.
Май единствения избор си е RO система
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,11730.msg150289.html#msg150289
Не знам дали само с тези ще стане
http://www.nicol-n.com/page.php?n=9477&SiteID=388&view_id=top_offers пише че омекотяват ама колко .

Vannkata

Това за бавният процес не ме притеснява, дискус с подобна кана няма ли да има поне малък ефект ?

vasso

И аз имах такава кана, но тече изключително бавно. Не си представям изобщо как някой може да сменя в голям аквариум така вода. Не е решение според мен.

Vannkata

Въпроса е дали става, не колко е бавен процеса

discus

Не мога да кажа от личен опит как точно се променя водата с каната. Не знам и за колко литра е един патрон за каната. Имам смътни спомени че някой беше пробвал и имаше фатален край за рибите, не помня тук ли беше темата или навремето в дирският форум. Ро системите хич не са скъпи вече, а това е единственото сигурно решение за омекотяване на вода. Някой колега беше купувал това, цена не помня звъни и питай.   

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

36477

Публикации: 4
Прегледи: 7691

32656

Започната от ramedy


Публикации: 5
Прегледи: 4859

22748

Публикации: 8
Прегледи: 4713

22883

Започната от Kocetosl


Публикации: 6
Прегледи: 4817

15693

Публикации: 3
Прегледи: 3352