• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Участник №25 - Stas : Холандски аквариум- Aquascaping

Започната от Igi, 31.05.2005 23:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

РАЗРУШИТЕЛ

Много бедно оформление, давам  3  :cry:

AQUASAUR

Как 3, бе "Дистройър"... :roll:
Я дай да видим твоя аквариум колко "богато" е нагизден... :idea:
Стасе, не им се връзвай на такива... :evil:  "Коне с капаци" - колко щеш... :wink:
Като архитект  :oops: , хвърляйки само един поглед на опростения но утилитарен план-разпределение,
изчистените функционални линии,
завидната стереометричност и колоритен баланс на макар и семплите акцентни интериорни групи,
обуславящи една наистина стойностна композиция...- не мога да кажа друго, освен отличен  :!:
Дори бих казал че и за категорията "Снимки на аквариумни обитатели"...
3 от твоите биха се конкурирали достойно... :!:
УСПЕХ https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.mysmilie.de%2Fsmilies%2Ffroehlich%2F14.gif&hash=3c892acda4750b9243095de6f995eea79cd11605

Stas

Разрушител, благодаря за съвета, ще обогатя оформлението с малко течен тор. :D

DSS


abaro

5.
Аз за разлика от някои колеги харесвам скалите в този аквариум. Също така харесвам и кабомбата - много нежно на вид растение. Вярно е че аквариума е малко рехав но създава много приятно настроение и има потенциал. Дори въздушните мехурчета отзад заместват отчасти липсващия фон.
Керамичната тръба и аз смятам че трябва да се махне или да се скрие някъде назад.
offtopic Издай моля те какъв ти е апарата. Петата снимка е направо за 7. Всъщност те всички са много добри а това има решаващо значение за впечатлението от всеки аквариум. Край на  offtopic
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

NO CARRIER

ЦитатFilename:      Aquarium-2.jpg
Fileformat:      JPG - Joint Photographic Experts Group
Filesize:      493.13 KB
Filedate:      2005/06/03 22:55
         
Width:         1024 Pixels
Height:         613 Pixels
Colordepth:      24 Bit
Memorysize:      1.80 MB
Aspect Ratio:      1.67047308
         
Make:         Canon
Model:         Canon EOS DIGITAL REBEL
Date:         2005:05:18 21:57:03
Software:      Adobe Photoshop 7.0
Exif Version:      0221
Width:         1024
Height:         613
X Resolution:       72.0
Y Resolution:       72.0
Orientation:      Top Left (default)
Color:         Yes
Flash used:      Yes
Focal Length:      18.0mm
35mm equivalent:   57mm
CCD Width:      11.33mm
Exposure Time:       0.067 s (1/15)
Aperture:      f/5.6
ISO Equiv.:      400
Whitebalance:      Auto
Metering Mode:      Matrix
ThumbPointer:      20253286
ThumbSize:      5331
ThumbCompression:   JPEG Compression
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Stas

Да, това е инфото от файла. С изненада забелязвам, че има меко казано грешни неща.

1. Датата е от последния запис на файла. Иначе е сниман средата на май.
2. Никога не използвам светкавица при снимане на аквариум. Странно защо пише Flash used: Yes.

За останалите неща нека обясня малко, защото вече написах мисля три ЛС на съфорумници със обяснения как съм снимал. Първо да кажа, че снимките никак не покриват мойте представи за добро качество - те бяха просто междинен експеримент. В момента, в който трябваше да снимам аквариума за конкурса той цъфна. Сега вече е добре, но съм си дал апарата назаем. Като го взема ще направя пак снимки - надявам се по-добри. То и растенията вече са с друг вид.

Ето това написах в едно от ЛС, които вече пратих:

1. Снимай вечер, когато няма паразитно осветление от прозорците.
2. Снимай при осветено помещение. Тъмното помещение намалява скоростта на снимане, което пък размазва рибките.
3. Вземи един статив. С него можеш да снимаш на скорост 1/20, 1/15, 1/8 без да ти се размазва картинката от трепкането на ръката.
4. Внимавай да няма отражения на осветлението в аквариума.
5. Разбира се - БЕЗ СВЕТКАВИЦА!
7. Настройките - бленда, скорост - трябва да експериментираш. Зависят от качествата на апарата. Ако е авторежим - ползвай функцията за снимане на пейзаж!
8. Обектив - нямаш много голям избор, така че - с каквото имаш.
9. Не използвай цифрово увеличение! Само оптично.
10. Използвай, ако апарата има такава възможност, режим на снимане в ISO-400.

Имам един приятел фотограф (Петър Мончев). Ще поговоря и с него по въпроса, т.е. дали и той има някакви съвети към всички нас и ще ги постна.

А, да не забравя. Всяка една снимка, направена от фотоапарат с цена под 6000$ се нуждае поне от минимално пипане с PhotoShop. Ето и елементарните неща, които не изменят снимката по същество:

1. Кадриране - изрязване от снимката на правоъгълник, носещ съществената част от изображението. С две думи - махаме излишното.

2. Ретуш на точки, плаващи листа, охлюв или някакъв боклук, вендузи и др. грозни неща. При повече внимание и подготовка тези действия могат да бъдат спестени.

3. Unsharp mask - филтър, който оконтрастява леко кадъра, така че да се подчертаят контурите на елементите. Много фина обработка, която, обаче е задължителна според мен.

Останалите действия с PhotoShop според мен са или излишни или развалят кадъра.

NO CARRIER

Нека свърши конкурса, ще извадя оригиналите на снимките си, за да видиш разликата преди и след фотошоп.
За инфо мога да добавя, че фотошоп CS2 вече има опция smart sharpen, който се справя доста добре. Ето и от мен няколко съвета: Когато ще снимаш рибки, нахрани ги, изчакай малко и тогава снимай. Добре нахранени, рибките са по-спокойни и мързеливи. Самите рибки най-добре излизат на силно осветление. Може да се ползва обикновен халогенен прожектор. Със светкавица много вероятно е да излезе отражението и в стъклото, за това е добре да се снима под ъгъл. Ако се налага снимане с увеличение, независимо оптично или цифрово, добре е да се снима със статив. По-добре цифровото увеличение от фотоапарата отколкото увеличение с фотошоп. Ако фотоапаратът има ръчен фокус - по-добре е да го ползваш него. При снимане с цифров апарат, той първо опитва да фокусира и чак тогава снима. Губят се от 1/3 до цяла секунда, че и повече. Рибата вече е избягала. :) За целта повечето апарати имат междинно положение на спусъка. Т.е. - натискаш го, но не до край. Апаратът фокусира и при по-силното натискане веднага снима. Фокусираш предмет на горе долу същото разстояние и оставаш да дебнеш рибока да мине от където се очаква да го направи.

Мислех да пускам нова тема, която да ходи във FAQ, но Стас ме предвари. Той е казал основното. Много ще се радвам ако още някой даде още напътствия, за да може да го сглобим и да пляснем да се кефят останалите. Аз, разбира се, се водя от принципа - който може го прави, който не може - учи другите. :) Добре, че Стас не е така, че щеше да е страшно. :)

Искам да добавя, че при снимането със светкавица или ярък и насочен прожектор, сребристите риби стават като огледала и резултатът е преекспонирана снимка, която и фотошоп не може да коригира.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Живко

дълго време се чудех какво ме привлича в този сравнително постен аквариум в който не са спазени някои препоръки,които се изписаха на тема AQUASCAPING.
1.накара ме да осъзная,че препоръките,са си само препоръки.и понякога ако не им се обръща внимание става по-добре.
2.по принцип и аз си редя аквариумите по подобен начин.
3.имам чувството,че наблюдавам горски пейзаж.гора.от тези в които под дърветата няма много растителност.практически липсата на преден план,е предния план в случая.
4.точно тези единични стръкчета зад скалите дават дълбочина на композицията.
ако и десния ъгъл беше малко по-залесен,но също така леко рошав като левия,само по-нисък от него,щеше да си е истинска гора.
на мястото на керамиката май е по-добре да се сложи парче дърво със същата форма.да прилича както сега,на паднало дърво.
наистина растенията трябва да са съвсем малко по-гъсти.според мен не трябва да се натоварва много.ще се изгуби темата и тогава ще се наложи да се слага преден план.
така както е аквариума създава усещане за лекота и спокойствие.
СУПЕР!!!  :D
извини ме,че направих този коментар.не съм човека,с многото опит в акваскейпинга,за да критикувам или хваля някой.
просто ме кефи.
надявам се поне малко да ти бъда полезен. :)
Никой не се е родил научен.

Stas

Първо за снимането: NO CARRIER е прав. Само едно нещо - светкавицата никога не помага при аквариумите. За PhotoShop CS2 още не знам нищо - не съм се upgrade-вал. В офиса ми се работи с CS и 7.0.
Вярно, че някои апарати са доста бавни и затова ръчния фокус е за предпочитане, но точно тези апаратчета едва ли имат ръчни настройки.
За моя апарат мога да кажа, че снима 2,5 кадъра в секунда. Фокуса му е 7 точков и много бърз. Това са характеристики на фотоапаратa, които според мен са по-важни от така наречените Мегапиксели. Дълга тема... може наистина да направим една тема във FAQ. Бих помолил и фотографа да понапише нещо там като за нас.

abaro

Много офтопик ама така или иначе се е започнала темата за фотографията. Напълно съм съгласен със Стас по 8 от точките (без 2 и 10). Аз лично ползвам ръчна настроика на бялото на "флуоресцент" и при моята комбинация от лампи работи добре.
С втора точка не съм съгласен защото светлината която идва от помещението се отразява обратно от вътрешната и външна повърхност на предното стъкло и се получава интерференция която  води до просветляване на изображението. Доказателство за това че в стаята трябва да е тъмно са и повечето снимки от конкурсите за акваскейпинг.
С 10 точка ще се съглася само ако си разменим апаратите. Моят е Canon A95 и матрицата му въпреки че е от най-големите за непрофесионални апарати в момента (1/1.8") по площ е 10 пъти по малка от твоята. Шума още при ISO 200 става непоносим при снимки на аквариума и никакви шумови филтри не помагат след това. Аз си позволявам да сложа 100 ISO ръчно и дори тогава когато снимам макро на wide със залепен за стъклото обектив скоростите са max 1/15, 1/8. Най често е 1/4 или 1/3. Когато снимам от 1м разстояние са още по-ниски. Всичко това го разказвам за да споделя опит и за да не се заблуди някой от препоръката за голямо ISO.
Абе проби и брак му е майката :lol:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Stas

Да не пропусна Живко!

Живко, много благодаря за градивната критика - много уважавам постигнатото от теб в Конкурса.
Наистина нашия аквариум, т.к. с жена ми сме го подреждали заедно е направен не за конкурс, а за да ни радва окото. Керамиката сложихме заради ансицтрусите, както колегите забелязаха по-рано. Въпреки съветите да ги махна аз не съм. Ако бях правил снимки за конкурса и исках да бъде всичко такова, каквото трябва (и каквото всъщност не е), разбира се керамики нямаше да има. Растенията в момента са доста по-развити и гледката наистина може да ти хареса. (И това ще покажа след няколко дни.)

Интересното е, че смених малко осветлението - сложих вчера една пура Sylvania 827, която ми даде един приятел. Е, аквариума грейна - като осветен от слънцето тропически рай!

Наистина ще потърся някакво парче дърво, с което да заместя керамиките - направо ме изядохте заради тях :!:

На последно място - аквариума не беше замислен като "холандски". Аз също като теб обичам повече рибите, но растенията така бързо се развиват, че накрая Igi каза, че съм за тази категория. Ето, даже нямам CO2, за което съвсем скоро ще трябва да помисля.

А за мен - аз си казах мнението за твоя аквариум, ти си постигнал много и не мога да приема тази скромност. Майтапа настрана, но онзи с двойките май те е пропуснал и теб! И как иначе! Да не предизвиквам дявола!

Та, благодаря ти още веднъж и ... май доста правилно си схванал идеята ми за "дом на рибки".

Stas

Ето и другия сериозен мой фаворит!

Abaro
, мойте поздравления и за твоето участие - за мен най-доброто в категорията.

Всъщност за т.2 можем да поспорим - 1/8 и надолу пада поради липса на осветление. Всички снимки, по конкурсите са обработени и са извадени на черен фон поради ред дизайнерски принципи... Това не значи, че са снимани на тъмно. Напротив, вероятно има допълнително осветление на помещението, но то се насочва към тавана, към стените или накъдето и да било другаде - само не към аквариума. А отражение по стъклото се получава САМО когато има дневно осветление и директно насочена лампа. Него не можем избягна!

За точка 10 се съгласих - не съм прав. Просто забравям, че EOS са единствените апарати с такава матрица - минимално ниво на шума при високо ISO. (Всъчност вида на матрицата е друг показател, по-важен от мегапикселите). Много се дразня като кажа на някой, че имам хубав фотоапарат и той веднага: "Колко мегапиксела е?". Полудявам!

А твойте снимки направо са брилянтни! Рибките, момента, даже заглавията. Ето това трябва да оценяваме. Аз имам съсед, който има прекрасни Рамирези. Неговите всяка седмица хвърлят хайвер и мислехме да ги снимаме за конкурса, но пропуснахме. Е, ти навакса:). Сома има страхотна "усмивка". Айде да не се увличам... надявам се резултатите да са реални, въпреки нереалните оценки на някои чепати или злобни "оценители".

abaro

Май ще добре да се направи нов раздел във форума за текущи снимки и фотография. Само как ще убедим Админа не знам :lol: .
А с тези двойки е много миризлива работата. Дано поне не опорочат гласуването :twisted:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Raven

Цитат на: "abaro"Май ще добре да се направи нов раздел във форума за текущи снимки и фотография. Само как ще убедим Админа не знам :lol: .
А с тези двойки е много миризлива работата. Дано поне не опорочат гласуването :twisted:

това е важен раздел,в повечето такива форуми и саитове като нашия го има.
както сме ги подкарали конкурсите - ще ни трябват повече съвети от спецове като вас двамата.аз не съм се интересувал от фотография никога ,но тука от известно време покраи този форум се запалих и специално апарат си купих.
да не се разправям с Амано догодина като му пращам снимките си :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.