• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 15:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтрация/течение

Започната от altunian, 24.05.2008 10:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

altunian

Имам следния проблем -  дъното на аквариума ми се покрива с изпражнения и отпадъци, които иначе по логиката на филтрацията трябва да отидат в преливника и след това в скимера. но по някаква причина не могат да се вдигнат до повърхността и да отидат в преливника. преливника ми е на десния край на аквариума по цялата дължина на дясната стена - т.е. с дължина цели 70см. за разположението можете да погледнете www.altunian.info където ще видите и къде са ми помпите за течение. мислех си следните варианти:
1. да променя помпите някак, ама не знам как - моля за евентуален съвет
2. да направя система под грунда с решетка, през която да пусна циркулация, която да вдига боклуците нагоре и така да стигат до преливника и скимера

иначе обема на аквариума е 1000 литра (около 900 всъщност имайки предвид загубата от преливника и разстоянието между нивото на водата и горния ръб)
циргулацията през съмпа е около 4000-5000л. (помпа 5.500л на час, ама заради вдигането на 2м височина предполагам че се губи част от силата)

много благодаря за всяка помощ и съвет!

нещо друго също, за което се сещам - дайде идея за здраво охлаждане / климатик. осветлението ми е 3х400W метал халоген и дори през зимата ми работят вентилаторите, а вече почва лятото. търсих разни варианти и съвети, но до сега не мога да намеря човек, който да ми направи климатик за водата, а фирмените имат умопомрачителни цени. някой решавал ли е такъв проблем и как го е направил?

kamos

По първия въпрос - сифониране.
По втория - климатизирай помещението по евтино е .
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

N.Nobs

По първия въпрос-смени пауърхедите с такива по 2000-2500 л/ч.Тия сега са май мънички.И после ги сложи на задната страна и да набиват в предната.При мен на 300 л. са 2х2000 + възвратната помпа която е 4000 л/ч.И пак ми е малко  :duvar:

По втория въпрос kamos е прав, освен ако няма от каде да си намериш титаниева тръба.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

altunian

а какво ще кажете за система с пластмасова решетка под грунда, през която циркулира вода и създава течение отдолу нагоре?

Raven

Аз си бия главата сега с въпрос за филтрацията и мога да ти кажа че ако направиш такова нещо няма да видиш нищо във водата- такава мътилка ще настане.

При мен се вдигна мътилка от твърде ситен пясък които сложих- не може да утаява и задържа отпадъците и най малкото движение на риба го вдига нагоре,водата ми стои постоянно мътна.
А имай предвид че имам десетина дребни анциструса на 700 л.

При теб дори и не смея да си помисля какво ще стане ако вдигнеш всичко нагоре.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

altunian

със сигурност ще е така за ден-два, но като излезе това, което е в пясъка, ще е чисто, предполагам.
по американски сайтове гледам, че вкарват водата от съмпа (няколко хиляди литра на час) през дъното, но не знам с какви решетки и т.н.
абе незнам...
просто ме е страх тази мръсотия да не гние и да не трови...

N.Nobs

Цитат на: altunian - 25.05.2008 18:00

по американски сайтове гледам, че вкарват водата от съмпа (няколко хиляди литра на час) през дъното, но не знам с какви решетки и т.н.

Я дай да видим къде ги гледаш тез работи?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

altunian

ще потърся и ще пратя линк - гледах ги преди няколко месеца...

kamos

Поне това което аз съм виждал е че дупчат дъното на аквариума и има тръба която минава през него за отвеждане на водата в съмпа, но преливника задължително има страници които на практика вземат водата от най горния слой. Този метод в доста руски сайтове се отрича, поради потенциалните проблеми със протичане или запушване на тръбата.Руснаците най често ползват преливник, все по рядко дупчат страниците или дъното на аквариума.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

N.Nobs

Бе дали използваш вътрешен или външен преливник пак имаш тръби.И те пак могат да протекът.Но ако продупчиш дъното можеш да сложиш тръбата над съмпа и дори и да се появи малък теч то ще е над съмпа, а ако е отстрани почва да капе по паркета  ;-)

А и вероятноста станичния преливник да се запуши или да влезне въздух ако спре тока е в пъти по-голяма.Другия недостатък е че шуми повече от преливна колона.  *THUMBS UP*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

altunian


Raven

Кефи ме акваскейпинга обаче- и аз ги правя подобни с пвц тръби които огъвам на котлона за да пидам нужната ми форма на "корените"
Амано ако ми види аквата отзад ще се изприщи- прилича на градска тоалетна от тръболяците :-D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kamos

Не знам примерите които си дал просто излизат извън моите представи. Огромни резервоари. Уау! *privet*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

altunian

ами той моя е със сходни размери - 200х70х70см