• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 16:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Унила нова златна рибка - воална телескопка

Започната от belika, 17.11.2014 15:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boqnov90

При слабо осветление кафявите налепи се появяват по растенията ако не се лъжа не би трябвало да има по камъните и стъклата. Преду имах такива налепи по камъни и стъкла при осветление 0.8в/л. При мен се бяха получили от дисбаланс и натрупана органика. Така че осветлението в този случай не е фактор.

belika

Благодаря ти, Боянов!  :-)

Ще пиша след месец-два до къде сме стигнали с кафявите водорасли. За сега, откакто ги чистя ръчно с гъба, сякаш не са толкова много, но през 10тина дни пак трябва да забърсвам...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

raiko

Пусни си няколко анциструса в аквариума! Те ще излапат водораслите.

belika

Благодаря ти, Райко! След твоя отговор вече по-уверено ще взема поне едно анциструсче.  @}->--

Ще пиша по-нататък какво се случва.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

belika

Днес от Съботния пазар взех две анциструсчета, мънички, едното албиносче, другото обикновено. За съжаление след като се прибрах вкъщи забелязах, че опашката на черното е леко накъсана по края. Направих им баня с хлорнитромицин  250 мг на 10 л, като преди това темперирах пликчето, после за 5 минути в 500 мл вода с 1т. аквариумна сол и ги пуснах в аквариума. Искаше мис е да ги карантинирам поне за ден, но се изплаших, че нямам аерация за карантинен съд, нито помпа и да не им стане нещо. Дано само не ми заразят златните. *dontknow*

Имаше и друг проблем - ужасно бързо бягат и не можах да ги прихвана с кепче от  съда с хлорнитромицина, и накрая ги гоних с ръце. Цялата гонитба беше близо половин час. Дано не съм ги стресирала или контузила с всичко, което им причиних. Дано и те са здрави и да не заразят някого.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Ivan_S

А защо реши, че рибето носи зараза, та го третира с препарат?!?! Причините за накъсаната опашка може и да са механични - при прехвърлянето им от съд на съд, при транспортирането, докато се е криело, ако е било гонено, може друга риба да го е "щипнала". Струва ми се, че може да си ги стресирала повече с тези препарати, отколкото с гоненето им из аквариума.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

belika

Купих ги от един човек, който ги беше комплектовал по двечки в пликче. На дъното на пликчето имаше доста мътилка. И понеже и без друго златната рибка, на която е посветена цялата тема си е кекава просто ме е страх да не внеса някоя бактерия с новите рибки. И тук във форума съм чела, че подобни неща се случват, исках да опитам да ги обеззаразя доколкото е възможно.

А и тези кафяви водорасли, които са проблем напоследък си мисля, че може да съм привнесла, я с камъка  - въпреки, че го чистих с калиев перманганат и белина, я с някое растение...

Вече са в аквариума от часове и особено тъмната щъка доста активно - тя е с назъбената опашчица. Албиноската обикаля по-леко и повече почива зад камъка под тревите.

Към момента никой никого не закача, дано мирното съжителство продължи.

ЕДИТ: 22.02. сутринта:

Само една нощ след приютяването на новите питомчета разликата е видима - предното стъкло в основата светна! *bg* Има още много работа/манджа за тях, но очевидно са доста усърдни помощници. Май обаче и двете ще се окажат момичета - нямат никакви зачатъци на рога по муцунките. Щеше да е по-приятно да са момче и момиче, но здраве да е.


Благодаря на всички за помощта! @}->--
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

belika

С новите цветя, подарък, за който съм много благодарна @}->--

Не се справих особено добре с подредбата и саденето. А и стъклото бърсах с оцет преди снимката и пак има някакви петна. И тапета още не съм сменила. Рибките са доволни. И анциструсчетата се справиха блестящо с вътрешното почистване.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2Fs1%2F4348%2F034939203.jpg%3Fr%3D0&hash=34ad4cd1168ad6ed64580d19057391c76b28fef9
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

belika

С огромно съжаление споделям, че воалната телескопка, на която е посветена темата ме напусна преди месец. Въпреки желанието ми и опитите за старание не се справих.

Започна разцепване/гниене на перките, което засегна нея и черното телескопче, последва лечение с Dajana FMC и тетрациклин 10 дни в общия аквариум. Воалната телескопка не го понесе и се спомина, черното телескопче се оправи. Но временно, онзи ден забелязах ново сцепване на опашчицата. Не зная какво да правя вече.

От лечението насам сменях по 10 л. от водата всеки ден, от онзи ден започнах да сменям по 20 л. дневно и да дабавям по 1 таблетка аквариумна сол на всеки 10 л. вода, първоначално добавих 4 таблетки, и после по 1 на всеки 10 л. сменена вода.

При лечението с антибиотика черното телескопче се оправи към втората седмица.

Да търся ли друг рибешки антибиотик? Или да сменя помпата с по-мощна? В момента е вътрешен филтър с активен въглен - бях махнала активния въглен по време на лечението - 50 до 200 л. на 50 л. аквариум.

Обитателите са 3 златни рибки и две анциструсчета.

Или проблемът е в анциструсчетата, които произвеждат опасни за златните бактерии..? И да се наложи да се разделя с анциструсчетата?

Ако сменя аквариума с по-голям + по-мощна помпа..?

Или просто да продължа със солта и по-обемните смени на водата за поне 10 дни..?

Или да последвам съвета на един близък магазин и да опитам със Сера Бактопур..?

Моля за помощ.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

DPI

Цитат на: belika - 03.07.2015 11:55

Започна разцепване/гниене на перките, което засегна нея и черното телескопче, последва лечение с Dajana FMC и тетрациклин 10 дни в общия аквариум. Воалната телескопка не го понесе и се спомина, черното телескопче се оправи. Но временно, онзи ден забелязах ново сцепване на опашчицата. Не зная какво да правя вече.
Е що избра точно тетрациклин?
Според мен разцепването на опашката и гниенето на опашката са различни неща. Намали малко тази сол и продължи с честа смяна на 1/3 от водата според мен поне за няколко дни.

belika

Благодаря ти за включването, DPI, тук никой не се включи, и вчера ходих на съботния пазар за съвети и покупки, купих нитривек и нещо подобно на него пак с полезни бактерии, и обещаха да ми доставят следващата седмица едни специални подобрители за водата. Междувременно караме вече четвърти ден със сол, а от вчера включих и Dajana FMC. Опашката на черното телескопче се подобрява - сцепването намаля на половина и нови сцепвания не са се появили.

Явно поради някаква причина има проблем с водата и азотния цикъл, акитата стоят цели и не се разпадат, не зная дали са нитрати и прочие, растенията се развиват отлично, ще се опитам да завъртя азотния цикъл с подобрители и бактерии, след като направим седмица с Dajana FMC и сол. Дано потръгне. Казаха ми да сложа и една сребърна гривна в аквариума - сложих. Казаха, че филтърната помпа ми била достатъчна за момента, предвид броя и размера на рибките.

Иначе рибките имат отличен апетит и са много пъргави, храня ги съвсем по малко, веднъж на ден с вегетарианска водораслена храна за цихлиди, някаква био беше.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Ivan_S

Цитат на: belika - 05.07.2015 15:07
Явно поради някаква причина има проблем с водата и азотния цикъл, акитата стоят цели и не се разпадат, не зная дали са нитрати и прочие, растенията се развиват отлично, ще се опитам да завъртя азотния цикъл с подобрители и бактерии, след като направим седмица с Dajana FMC и сол. Дано потръгне. Казаха ми да сложа и една сребърна гривна в аквариума - сложих. Казаха, че филтърната помпа ми била достатъчна за момента, предвид броя и размера на рибките.

Иначе рибките имат отличен апетит и са много пъргави, храня ги съвсем по малко, веднъж на ден с вегетарианска водораслена храна за цихлиди, някаква био беше.

И как разбра, че има проблем с азотния цикъл? Тества ли водата или просто гадаеш дали има качване на нитрити и наливаш Нитривек? Не, че е проблем да го слагаш, ама може да се окаже ненужно и да губиш време с излишни неща.

Струва ми се, че леко прекаляваш вече с тази сол, а и сребърната гривна във водата. Леко хаотично действаш и пробваш какво ли не. Накрая ще си изтровиш рибите с всевъзможните антибиотици.

Това, което мога да ти предложа е просто да вземеш вода и да занесеш да я тестват в акваристичен магазин - всички най-важни параметри. Ако водата е наред, тогава ползвай лекарства. Може би Бактопура ще помогне. Ако проблема е във водата (от химично естество) тогава прави по-чести смени на вода, може и няколко по-големи. Недей се хвърля така на всяка идея и предложение, защото накрая от много баби, бебето ще излезе хилаво *NO*.

П.П. Една храна, която даже не знаеш каква е, по-добре не я давай, нищо че рибите й се кефят.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

belika

Е, сега - храната беше луксозна и доста скъпа, препоръчаха ми я в големия акваристки магазин до ХИТ в Младост, там уж разбират от тези работи. Просто съм я пресипала в свое красиво стъклено бурканче и не пазя опаковката.

А за параметрите - предполагам, че има проблем с азотния цикъл, защото от лечението с тетрациклин той се е затрил, а преди това го бях тествала и беше наред с параметрите. Ще тествам отново.

Много се надявам поне тези рибки да оцелеят.

Благодаря ти за отговора, Иван.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

niky

Аз също съм на мнение, че за щяло и не щяло ползваш лекарства, което може и да помогне, но и много повече да навреди. За една сцепена перка на току закупени риби да почнеш лечение...абсолютно ненужно според мен.
Послушай колегата, сменяй по-често водата с престояла такава, спри всякакви лекарства и хранителни добавки (сол), и нещата ще са много много по-добре.

getsata73

Подкрепям колегата Ники ,нека не са превръщаме в химици, а аквариума в опитно поле .Сифониране ,смяна на водата ,даване на малки количества храна и толкоз.Няколко пъти съм се опитвал да гледам повечко златни в 45 литров ,но не става природата се намесва и редуцира бройката .Моето мнение е да гледаш 1 най- много 2 рибки .
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Similar topics (5)

50763

Започната от mags


Публикации: 2
Прегледи: 2347

32396

Публикации: 0
Прегледи: 2729

26875

Публикации: 18
Прегледи: 5580

23068

Започната от valioti


Публикации: 7
Прегледи: 6041

50062

Публикации: 20
Прегледи: 6609