• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 07:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кошмарът ми - осветлението.

Започната от aetera, 23.10.2014 11:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aetera

Голям проблем имам с осветлението.
Първият и основен проблем е, че цялата работа със свързването на баласти бля бля.. ми звучи и изглежда като ядрена физика.
Демек абсурд да се справя сама.
Капак имам, имам и тяло което е залепено за капака, но светлината е прекалено слаба 18W за моят литраж 120 l.
Aко искам да се развивам в хобито трябва да измисля как да сложа 2 пури по 25W примерно. :)
Готовите капаци са ми скъпи.
Та въпроса ми е мога ли по някакъв начин да прикрепя ей това нещо за капака си. Мога ли да му изрежа краката и да го залепя примерно?
Уф.. много ми е сложно.Четох, четох е явно това с осветлението не е за мен :)
Моля за съвет колеги  :-[

petko

Дай снимка от вътре на капака,но това нещо трудно да го закрепиш вътре.
Колко е висок капака?

stan4o

Защо не опиташ с Лед ленти?
Примерно 3м лента на 4 парчета по 75см (не знам защо реших че аквариума ти е с дължина 80см:) ). Монтажа и свързването на димера и самата лента е детска игра, само не се предоверявай на лепилото на лентите, капни някоя капка моментно лепило.

aetera

Цитат на: stan4o - 23.10.2014 12:49
Защо не опиташ с Лед ленти?
Примерно 3м лента на 4 парчета по 75см (не знам защо реших че аквариума ти е с дължина 80см:) ). Монтажа и свързването на димера и самата лента е детска игра, само не се предоверявай на лепилото на лентите, капни някоя капка моментно лепило.
Уцелил си дължината 80см е.
Не съм убедена за ефекта от тези ЛЕД светлини.
Светлината каква трябва да е? Модел ала бала?
Охлаждане ще трябва ли? Колкото пурите ли са ефективни?

Nikiengi

Защо трябва да е това тяло!?! То е предназначено за аквариуми без капак и стъпва с краката, дето искаш да отрежеш на страниците на аквариума. Защо не си купиш две или три тела - готови, стандарт Т5 и тях да залепиш, макар, че може и да се хванат с видии, разбира се не през капака! Имам предвид ето такива тела: http://www.rs-light.com/front/details.php?pid=73&sid=10&cid=2 , можеш да сложиш 3 бр. да речем 14 W наредени шахматно в капака за да се осветяват и двата края на аквариума, не само средата.
:-)

stan4o

Модел SMD5050 с 60 диода/метър дават 14W. Този модел е RGB има опция да свети различни цветове като максималната мощност 14W е при бяла светлина.
Няма нужда от охлаждане и каквото и да било.
Да, не са толкова ефективни колкото пурите, но са доста по-икономични и надежни от тях. За растителен аквариум с прекалено високи изисквания към светлината е несериозно, за средно претенциозни растения е напълно достатъчно.

Има много сайтове които предлагат лед ленти и обурудване за тях, потърси и се ориентирай.
Ориентировачни цени за вариянта с лента 5050:
3м лента - 20-25лв
Контролер с дистанционно (димер) - 8-12лв
Захранване - 10-15лв
Конекторчета за свръзка на отделните парчета - 4-6лв

Ако решиш да вземеш едноцветна лента примерно SMD5630 ще ти излезе и по-евтино.

aetera

Е ок, но тези лампи как ги свързвам заедно? В смисъл трябва ли им баласт?
Извинявайте за идиотските въпроси. :)

petko

Ако нямаш стъклен капак на аквариума не ти препоръчвам да използваш тези тела.
Иначе те са с вградено захранване,отстрани влиза кабела за 220V и направо в контакта.
Цитат на: stan4o - 23.10.2014 13:44
Модел SMD5050 с 60 диода/метър дават 14W. Този модел е RGB има опция да свети различни цветове като максималната мощност 14W е при бяла светлина.
Кой модел ,че не разбрах? :-)

Цитат на: stan4o - 23.10.2014 13:44
, но са доста по-икономични и надежни от тях.
Сигурен ли си?
Сложи 1м.лента и една пура 18W и сравни светенето.

aetera

Цитат на: petko - 23.10.2014 14:03
Ако нямаш стъклен капак на аквариума не ти препоръчвам да използваш тези тела.
Иначе те са с вградено захранване,отстрани влиза кабела за 220V и направо в контакта.
Имам стъклен капак. Довечера ще направя една, две снимки.
Мисълта ми е, ако си взема 3 такива тела, три отделни кабела ли трябва да вкарам в контакта или се свързват по-между си и с един кабел се включват и 3те?
И с какъв размер пури е това? 55см?

stan4o

Ето данните копи-пейст
тип диоди   SMD 5050
брой диоди на метър   60
светлинен поток   12-14 lm/LED
работно напрежение   DC   12V
максимална мощност на метър   14.4W при бял цвят
степен на защита   IP65 силиконово покритие
цвят   RGB

Само не разбрах как да срявня светенето? Като гледам лентата и лампата от страни ли :)? на око или със светломер? на 40см фронтално?


Достатъчно спорове за предимствата и недостатъците на ЛЕД осветлението има, да не започваме и тук... Дадох го просто като вариянт.

petko

Цитат на: aetera - 23.10.2014 14:24
Имам стъклен капак. Довечера ще направя една, две снимки.
Мисълта ми е, ако си взема 3 такива тела, три отделни кабела ли трябва да вкарам в контакта или се свързват по-между си и с един кабел се включват и 3те?
И с какъв размер пури е това? 55см?
Три отделни кабела отиват до контакта.Това с размера на пурата и 55см не го разбрах.
Цитат на: stan4o - 23.10.2014 14:30
Ето данните копи-пейст
тип диоди   SMD 5050
брой диоди на метър   60
светлинен поток   12-14 lm/LED
работно напрежение   DC   12V
максимална мощност на метър   14.4W при бял цвят
степен на защита   IP65 силиконово покритие
цвят   RGB
Хубаво си го копи пейснал,но SMD 5050 не са самo RGB има и топло бели и студено бели.Точно тези със силиконовото покритие,ако не осигуриш охлаждане ще заминат за отрицателно време.

stan4o

Съгласен  :-[ просто съм копнал първото което видях и не обърнах внимание че е "влагозащитена", относно цвета съм копнал лентата, за която споменавам в самото начало и ползвам от няколко месеца - RGB. Лично аз предпочетох нея понеже пусната на синьо (или друг цвят според декорацията на аквариума) и намалено на макс може да се ползва и като нощно осветление.

Nikiengi

Цитат на: aetera - 23.10.2014 14:24
Имам стъклен капак. Довечера ще направя една, две снимки.
Мисълта ми е, ако си взема 3 такива тела, три отделни кабела ли трябва да вкарам в контакта или се свързват по-между си и с един кабел се включват и 3те?

Не, телата имат изводи и от двете страни! В кутията им има и кабел за свързване между тях, свързват се една с друга, а от последната излиза само един кабел, с който се захранват и трите.

Цитат на: aetera - 23.10.2014 14:24
И с какъв размер пури е това? 55см?

14 W - 55 см. е пурата, значи с тялото 57 см., кабелите ще стърчат отстрани значи общо към 64-65 см., продават се заедно с пурите, обикновено 4000-4200 К, което е много добър спектър за сладководни растения и рибки. Цената на едно тяло комплект със всичко е около 10-12 лв. За предпочитане са тези с пласмасовия корпус, не с метален. Залепването го правя с Момент Фикс за минути.
Цитат на: petko - 23.10.2014 14:38
Три отделни кабела отиват до контакта.

Това не е вярно!

pro_filer

Цитат на: Nikiengi - 23.10.2014 15:07
Не, телата имат изводи и от двете страни! В кутията им има и кабел за свързване между тях, свързват се една с друга, а от последната излиза само един кабел, с който се захранват и трите.

14 W - 55 см. е пурата, значи с тялото 57 см., кабелите ще стърчат отстрани значи общо към 64-65 см., продават се заедно с пурите, обикновено 4000-4200 К, което е много добър спектър за сладководни растения и рибки. Цената на едно тяло комплект със всичко е около 10-12 лв. За предпочитане са тези с пласмасовия корпус, не с метален. Залепването го правя с Момент Фикс за минути.
Точно такава сложих като допълнение към фирмената на 60-литровия, даже нямам и стъклен капак  *CRAZY*. Вече 5 месеца нямам проблеми и обмислям да сложа и още 1...

aetera

Цитат на: Nikiengi - 23.10.2014 15:07
Не, телата имат изводи и от двете страни! В кутията им има и кабел за свързване между тях, свързват се една с друга, а от последната излиза само един кабел, с който се захранват и трите.

14 W - 55 см. е пурата, значи с тялото 57 см., кабелите ще стърчат отстрани значи общо към 64-65 см., продават се заедно с пурите, обикновено 4000-4200 К, което е много добър спектър за сладководни растения и рибки. Цената на едно тяло комплект със всичко е около 10-12 лв. За предпочитане са тези с пласмасовия корпус, не с метален. Залепването го правя с Момент Фикс за минути.
Много, ама много ти благодаря! :) Обясни ми го простичко и кратко.
Мисля, че ще мина на този вариант.
Благодаря на всички които откликнаха.  *thanks

Публикациите са слети: 23.10.2014г 15:03ч

Още един въпрос имам :)
Има ли специални пури за аквариум 55 см 14w? И различни ли трябва да са като цвят и спектър?

Similar topics (5)

21448

Публикации: 14
Прегледи: 7243

14063

Публикации: 7
Прегледи: 4327

4539

Публикации: 18
Прегледи: 8454

59232

Публикации: 19
Прегледи: 8187