• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 09:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Лечение на Ихтиофтириус с Нистатин-500мг.

Започната от mill, 27.10.2005 15:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

beonedge

Само да вметна - при мен нистатина не подейства , тук съм описал как протече лечението на ихтио ->http://aquariumbg.com/forum/bolesti/ot-kakvo-da-lekuvam-%28beli-topcheta-po-rodostomusi%29/
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

llello

Това същото ли е за което говорите:?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fvcvnp33s9%2F10714824_10202806479788622_1878580139_n.jpg&hash=ec111e4a16f1d6cb1df34efc3d31d0a4b1ac7189

pl86

llello - да това е  .... предприеми мерки, защото гледам имат доста точки, да не стане по-зле

При мен се заразиха и двата аквариума, и вече съм на 5 ден от лечението, както е описано в първия пост, температура на водата 28-29 градуса и повечето риби вече се оправиха напълно, имам само 1-2 риби с по 2-3 точки, но лечението действа.

Благодаря на всички писали по темата  *DRINK*
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Desmoria

Проведено успешно лечение с Нистатин. Нямам никакви жертви, като изключим някои мелании. Скаридки, раци, риби и растения нямат никакви поражения. Даже едното раче гледам е с хайвер. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

metcheto

Здравейте, колеги. Днес си взех Нистатин да се боря и аз с ихтио, обаче не е 500мг, а пише 500 000 IU. Това едно и също ли е? Или да търся от 500мг? :-(
"Ако можех да им разкажа какво видях в теб, никой нямаше да ми повярва...Ще си кажат - мечтател ! Ако знаеха какво видях в теб, цял живот биха искали да мечтаят....."

Caxapa


metcheto

От днес започвам и аз лечение на тази болест с Нистатин 500 000 IU на Актавис, надявам се успешно. Ето плана ми за тези 7 дни на лечение, ако греша някъде ме поправете:

1-ви ден:
- смяна на 30% от водата
- добавяне на 5 хапчета Нистатин
- температурата на 29-30 градуса
- хранене?
2-ри ден:
- смяна на 30% от водата
- добавяне на 4 или 5 хапчета Нистатин
- температурата на 29-30 градуса
- хранене?
3-ти ден:
- без смяна на водата, не добавям повече хапчета
- температурата остава на 29-30 градуса
- хранене?
4-ти ден:
- без смяна на водата, не добавям повече хапчета
- температурата остава на 29-30 градуса
- хранене?
5-ти ден:
- без смяна на водата, не добавям повече хапчета
- температурата остава на 29-30 градуса
- хранене?
6-ти ден:
- без смяна на водата, не добавям повече хапчета
- температурата остава на 29-30 градуса
- хранене?
7-ми ден:
- смяна на 50% от водата
- температурата я свалям на 26 градуса
- хранене?

Искам да попитам рибките хранят ли се през периода на лечение както обикновено или през няколко дни? Аквариума ми е 105л и няма да спирам вътрешния ми филтър (400л/ч). Силно се надявам всичко да мине добре. :-)
"Ако можех да им разкажа какво видях в теб, никой нямаше да ми повярва...Ще си кажат - мечтател ! Ако знаеха какво видях в теб, цял живот биха искали да мечтаят....."

metcheto

Днес (20.10.2014) е 4-ти ден на лечение вече като смятам и петъка, когато смених водата и пуснах хапчетата. От 17 риби в аквариума само едното Лиеми има две-три малки точки, но забелязах преди малко трихогастера да се почесва. Питам се дали да сменя пак 30% от водата и да пусна още 5 хапчета или нищо да не правя и да изчакам просто до 7-мия ден?

Публикациите са слети: 21.10.2014 13:39

Какво ще ме посъветвате?
"Ако можех да им разкажа какво видях в теб, никой нямаше да ми повярва...Ще си кажат - мечтател ! Ако знаеха какво видях в теб, цял живот биха искали да мечтаят....."

DPI

Здравейте! На втори ден от лечението съм и имам два въпроса:
1. Нормално ли е да се пени водата на повърхността на водата в аквариума. Ако има значение съм с вътрешен филтър с флейта (махнат филтър)?
2. Мога ли да слагам хапчета кислород за обогатяване на водата с кислород? Вече слагам и двата дни по 1-2 хапчета сутринт и вечер от тези на JBL - не ми се вярва, но може ли пяната да е от тях?

levis1980


DPI

Моят опит с Нистатин.
Както разбрахте големия аквариум плъзна, щом имам и предишен пост по темата. Напривах всичко както пише в първия пост, но нещата се пооправиха, ама не съвсем. Рибите се изчистиха, но на едната й се сплеска корема, издължи се, останалите се хранеха вяло или въобще не се хранеха, като "поднесох" разнообразна храна. Източих 80% от аквариума и сложих Сера Протазол за 24 часа. Сед смяната - 1 ден почивка и понеже рибите все още нямаха апетит, а тази с издължения корем умря, люснах един JBL Furanol, тъй като прочетох пост на Райко, че след лечение на Ихтио е добре да се сложи препарат, съдържащ Нифурпиринол. Е, лека-полека нещата се нормализират, хранят се, даже са гладни, но ги държа в глад.

Междувременно ми пламна карантинния аквариум - единични точки, в който държах 4 новозакупени гупи, които освен по други причини, нямаше как да пусна в аква с ихтио. Не знам как се се случило, при положение, че за всеки отделен аквариум имам отделни аксесоари. Както и да е. Реших, че положението от Ихтиото преди това се е подобрило от Сера Протазол и сложих първо него. Да , ама не. Първоначалните изчезнаха, но се появиха на други места - най вече перките на рибите. Иначе рибите имат апетит и не са с променена форма, изгърбени или прочие. В момента са на Нистатин, но не по рецептата на горния пост , ами по препоръка : 1,2 и 3 ден се слага по 1 хапче нистатин на 20 литра вода. Без смяна, държи се 30 градуса температура. След това водата се сменя, дава се 1 ден почиква и ако не са изчистени - нови три дена.

SCAR_FACE

Здравейте и моите риби хванаха тази  *MODERATOR* болест. Вчера започнах лечението с нистатин описано в началото на темата., обаче имам 3 охлюва, 2 са ампулария и 1 мелания. Искам си ги живи! Да ги отделя ли всеки в отделен буркан от 800 мл? Нямам карантинен или по-малък аквариум за да ги преместя. Трябва ли им аерация? И след като премине лечението на рибите и аквариума, при връщане на охлювите дали могат да пренесат отново болестта?

Caxapa

Да, препоръчително е ако си ги искаш живи да ги отделиш. Ампулариите дишат атмосверен въздух така че аерация не им трябва но за препоръчване е да има капаче но не плътно бърху този "буркан" Апропо..Защо не ги сложиш в някоя туба от минерална вода?

SCAR_FACE

а да, за туба не се сетих. Супер идея. Дано да са живи до 22 ч.

SCAR_FACE

Здравейте пак, вече е 5-ти ден от лечението. От всички рибки само на най-пострадалия неон има още малко точици, но до утре ще се е изчистил и той. Много благодаря за темата и за лечението, аз съм 100% доволен както и рибите, за сега жертви няма освен един от охлювите.
Имам един въпрос, някой слагал ли е нитравек на sera след лечението? Гледам автора на темата е слагал, но другите не видях да са споделили.
Аз нитравек слагам така или иначе при смяна на водата, но се слага малко за моите 60 литра, ако сложа 1 флакон в рамките на 3 дни да не ги предобря?

Similar topics (5)

38345

Публикации: 12
Прегледи: 5250

32251

Публикации: 11
Прегледи: 4503

4062

Започната от don_misho


Публикации: 1
Прегледи: 4106

2464

Публикации: 13
Прегледи: 7476