• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 00:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Водна леща

Започната от kapacitet, 13.02.2009 12:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kapacitet

Здравейте зоолози,

незнайно от къде в аквариума ми се появи водна леща и от седмица две се развива със страшна скорост. Нямам представа какво се е променило като параметри на водата, но от месеци не съм вкарвал нищо ново, а водната леща просто се появи от никъдето. А най- странното е, че просто си избухна на повърхността. Та глупавия ми въпрос е, може ли тази леща да вирее под вода ( на дъното ), защото забелязвам, че си е пуска коренчета около 2,5 см. В момента прави страшна сянка, а и имам гигантска валиснерия и съвсем става мазало.

hristoz

http://waynesword.palomar.edu/imglepe.htm

Виж тук. Има интересна информация за растението. Забележи колко са големи семената - твърде е вероятно такова да е попаднало в аквариума ти без да ги забележиш и да е порастнало в един момент.

adam

Здравей Кapacitet! Може би мнението ти за водната леща не е много добро, но лично аз харесвам това растение. Нещо повече, отглеждам го именно с гигантска криптокорина и мисля, че комбинацията е добра. Както казваш растението расте със страшна скорост и затова често ми се налага да изхвърлям периодично част от него. И още нещо- за мен то е перфектния филтър. 

yanki1

Цитат на: kapacitet - 13.02.2009 12:48
Здравейте зоолози,

незнайно от къде в аквариума ми се появи водна леща и от седмица две се развива със страшна скорост. Нямам представа какво се е променило като параметри на водата, но от месеци не съм вкарвал нищо ново, а водната леща просто се появи от никъдето. А най- странното е, че просто си избухна на повърхността. Та глупавия ми въпрос е, може ли тази леща да вирее под вода ( на дъното ), защото забелязвам, че си е пуска коренчета около 2,5 см. В момента прави страшна сянка, а и имам гигантска валиснерия и съвсем става мазало.

....не съм зоолог......
Та да продължа мисълта си - не става за съдене, тя е свободноплаващо на повърхността растение....
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

kapacitet

ЦитатМоже би мнението ти за водната леща не е много добро, но лично аз харесвам това растение.

Напротив, растението ми харесва, но ми е проблем, че прави голяма сянка. Не не, проблема е другаде, на мен не ми се иска да хвърлям каквато и да е част от него, но пък и не мога да запазя цялото количество. Нали се опитваме да създадем част от природата в домашни условия, а в един момент трябва да изхвърля нещо добре развило се. А сега като се поразрових в нета, разбирам, че лещата е страхотен естествен филтър, ползва се в медицината и какво ли още не.
Ще взема да загрядя с нещо част от повърхността и да я оставя там да си вирее  *DRINK*

adam

Все пак идва момента, в който така се наслоява пласта от водна леща, че е необходимо разреждане. От друга страна вярно е, че затъмнява аквариума, но затова пък изглежда по-естествен. Ето една снимка, за да потвърдя казаното от мен.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg515.imageshack.us%2Fimg515%2F903%2Fpicture026ux0.jpg&hash=bfd42421b5942f2f186e5000a5a8c75edccf5d66

pachosifonq

здр, искам да попитам как все пак може да се отървем от водната леща

Caxapa

Системно обиране с кепче като остатъчните листенца съм обирал с пинсета. Няколко пъти съм чистил аквариумите си от тази напаст като веднъж бях  пропуснал може би едно или две листенца. Отсъствай от дома близо седмица-две и като се прибрах  се хванах за главата. В единият аквариум пак се бе появила и то в големи количества. Отново с кепчето и после методично с пинсетата веки ден до пълното отстраняване.

gebo777

Според мен е невъзможно... Може би с повечко усилия при следващия рестарт...
А иначе и аз съм с положително отношение към лещата и я имам във всичките си аквариуми. Естествена допълнителна филтрираща система и нещо като индикатор - започне ли бурно развитие, значи органиката е в повечко... :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Caxapa

Цитат на: gebo777 - 01.02.2015 14:12
Според мен е невъзможно...
Не питай колко усилия положих. Свят ми се зави докато се изчистя. Не оспорвам качествата на водната леща но Ричията ми  започна да се губи  от нея и от тогава е намразих а и като бръкна да оравя някое растение и целите ми ръце ставаха в тази леща.  Лично мнение и ненавист към нея.

bunzip2

Ричията не е по-малка напаст от лещата. Аз и след рестарта и старателно почистване, още не мога да се отърва пък от нея. Една точица да остане и пак пламва всичко.
Някой растения са си типични плевели...
Има разбира се начин, както САХАРА каза, всеки ден старателно се обира всичко, което може да се види от въпросното растение. Ако няма мъхове или други подобни, в които да се скрие някое листо, отърването няма да е чак толкова трудно, ама иначе... неъвзможно е

PVV

Аз също харесвам водната леща и в наното  със скаридите постоянно изхвърлях от нея защото затлачваше отгоре яко. Не знам какво се промени в аквариума, но от месец намаля и съвсем изчезна. Нищо не съм променял от година и половина в наното. Всъщност смених енергоспестяващите с ЛЕД осветление. Дали това може да е причината.

_Kirilov

По-нагоре както беше писал някой - тя има бум когато има много органика.
При мен тя и плаващото дъбче са ми показатели за това кога трябва да си изчистя канистъра. В момента в който започва да се развива едно от двете с главоломни темпове оставям за седмица до 2 нещата както са си , след което чистя канистъра подарявам(махам, изхвърлям и т.н.) каквото не ми трябва от бъбчето и лещата и така до след 3 до 5 месеца.

Колкото до премахването на лещата - махаш ако имаш други плаващи растения временно, правиш така , че течението от филтъра да я завърти отгоре на повърхността хубаво , взимаш големия кеп и за 15ми. не е останало нищо от нея. Следващите дни гледаш за някое листенце новопоявило се и го махаш моментално и така след седмица нямаш и помен от нея.

Естествения начин за премахване е скаларий, златни, цихлиди, цихлиди джуждета.

И един въпрос от мен !
Някой има ли , виждал ли е леща която е 3до4 пъти по-едра от нормалната???
Преди 5-6 години по случайност с един мъх се бях сдобил такава леща - едно към едно си прилича с нормалната, има по 3 листчета с по 1 корен на лист дълги между 2 и 2,5см , като диаметъра и е около 1 до 1,5см. Множи се по същия начин , изглежда по същия  просто е много по-голяма.
Изгубих я някакси след рестарт на един аквариум и от тогава търся такава но не намирам .

terier4o

 Погледни да не е някой от видовете  limnobium  ili Salvinia  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

Caxapa

Цитат на: bunzip2 - 02.02.2015 01:40
Ричията не е по-малка напаст от лещата. Аз и след рестарта и старателно почистване, още не мога да се отърва пък от нея. Една точица да остане и пак пламва всичко.
Някой растения са си типични плевели...
Има разбира се начин, както САХАРА каза, всеки ден старателно се обира всичко,
Ричията е държа в аквариуми с живородки само.  В Ричията като стане добър пласт се крият новородените с голям успех.

Similar topics (5)

10659

Публикации: 1
Прегледи: 3103

41104

Започната от Gad_Man


Публикации: 1
Прегледи: 2229

9146

Публикации: 6
Прегледи: 8556

45197

Публикации: 0
Прегледи: 1898

24934

Публикации: 11
Прегледи: 9117