• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Re: ЛЕЧЕНИЕ НА Ихтиофтириус

Започната от farfala, 15.10.2008 17:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

farfala

Здравейте!
Още се ориентирам във форума, но много от темите ми бяха от полза.
И така, не разбирам нищо от рибоци и аквариуми.На 01.10.08г. половинката ми имаше рожден ден и аз реших да сбъдна една негова мечта, а именно да има рибки.Купих аквариум, изкуствени треволяци, 6 кила камъни и няколко вида шарени рибета.Естественно накупувах всичко което се полага за един нов аквариум (сумата беше солидна),взех и книга (която се оказа полезна, за начинаещи като нас) поднесох си подаръка и ефекта от него беше по-приятен отколкото предполагах.Моят "рибар" допълни още някокло сорта рибета и радостта беше допреди 3 дни. 
  Преди 3 дни забелязах белите петънца по рибетата и че едното червено неонче е започнало да си губи цвета.Днес отидох в магазина от който купих всичко (чудесен магазин) защото продавачката ми каза ако забележа нещо нередно веднага да да се обадя, даде ми лекарство за което вече прочетох тук и отзивите са добри sera- costapur , изсипах колкото ми каза в аквариума и едва след това седнах на компютъра, за да попадна на този форум.
И така като всички и аз да попитам, защото след всичко прочетено вече се обърках.
1. Ще помогне ли това лекарство или е било по-добре да приложа лечението, за което се говори в тази тема?
2. Ако трябва да пусна хапчета "nistatin" на рибетата кога може да го направя след като преди 4 часа им сложих от costapur?
3.Неончетата (едно вече умря)  губят цвета си от тази болест(ichthyophthirius) или са болни от неонова болест(за която прочетох в една друга тема).
4. Трябваше ли да махна гъбата на филтъра?
5. Възможно ли е някои рибки да не се разболяват от ихтиофтириус (май двете ни колизии са здрави, но аз все пак нося очила и може да не виждам петънцата дори и да ги има) Във връзка с това да извадя ли здравите рибки от общия аквариум ?
  Извинявам се, че ви засипвам с толкова много въпроси, но наистина ми се иска рибетата да оздравеят, защото моето момче направо ги обожава, а откровенно казано и на мен ми е приятно присъствието им у дома.
Благодаря предварително!

Лора

Здравей
Най добре е да продължиш лечението с препарата, който си купил/а. Относно изваждането на здравите рибки, мисля, че можеш да отделиш болните и да започнеш ечение както в общия така и в карантинния съд. Лечение в общия ти препоръчвам, като профилактика. Защото е много вероятно някоя рибка да се е разболяла, но да няма симптомите.
Успех.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

ceco

Ако болестта е ихтио бих ти препоръчал Протазол.Малко е по-скъп ама третирането е еднократно и резултатите са добри.

dok70

Първо за да е сигурно какво лекуваш трябва да има диагноза.
Ако постнеш снимка на болна рибка 99% ще получиш отговор.
Допускам, че е ихтио, защото е най-често. В такъв случай
щом е отпреди три дни в аквариума няма здрави риби.
Лора сори, ама с отделянето само усложняваме картинката.
Дори да нямат признаци се третират всички риби.
Задължително си вдигни температурата на 33 градуса.
Ако няма ценни растения добави по една с.л. едра сол на 10 л. вода.
Малко звучи като рецепта за супа, но няма страшно *DONTWORRY*.
Продължи и с препарата с който си почнала.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

farfala

Действате светкавично  :-)
благодаря за което, но моля кажете ми дали е възможно неоните да са болни и от друго или заради ихтиото си губят червения цвят? Инъче аз така или инъче цопнах доза от лекарството на всички рибки.Живи растения нямам.За сега ще послусхам dok70 пък да видим :-)
: 15.10.2008г 17:05ч
dok70  пробвах да направя снимка, ама нещо не ми се получава, не ми позират и става размана  :-D

NO CARRIER

Застреляй ги със светкавицата, но снимай под ъгъл спрямо стъклото. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

farfala

Цитат на: NO CARRIER - 15.10.2008 17:57
Застреляй ги със светкавицата, но снимай под ъгъл спрямо стъклото. :-)

стрелях досега... крив ми е мерника и не става .... но са като плуващи сладкиши посипани със захар

valiovci

15.10.2008 18:20 #7 Last Edit: 15.10.2008 18:22 by valiovci
На каква температура ги гледаш? Не е зле да повишиш до горната граница на препоръчителното за рибките който имаш.Та и малко от горе.опс sory не видях 4е е написано ве4е.

farfala

Цитат на: valiovci - 15.10.2008 18:20
На каква температура ги гледаш? Не е зле да повишиш до горната граница на препоръчителното за рибките който имаш.Та и малко от горе.опс sory не видях 4е е написано ве4е.
Нормално ми казаха да са на 26 градуса, но като са болни на 30.Малко бавно ми топли водата топломера и в момента са едва на 28... а е усилен до край... надявам се да се наеме..... дамо не го забравя когато си направи температурата да го намаля на 30 градуса че нощтес ще ги сготвя около 50 литра рибена супа.... *JOKINGLY*

Живко

Цитат на: Лора - 15.10.2008 17:26
Относно изваждането на здравите рибки, мисля, че можеш да отделиш болните и да започнеш лечение както в общия така и в карантинния съд.

При заболяване ихтиофтириус се лекува в общият аквариум.
А на Лорчето @}->-- ще и проведем опреснителен курс по развитието на болестта. За всички, които се интересуват една чудесна статия.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,6253.0.html
Никой не се е родил научен.

farfala

 Благодаря на всички....
Ако се излекуваме ще кажа, ако ли не ще крещя за помощ.....

Raven

Аз оправих итиото преди два месеца с Нистатин следвайки тези мъдрости тук.

http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,2087.0.html

Оправиха  се за около три дни и нямаше рецидив след това.
Ползвам Нистатин защото не вреди на растенията което е важно за мен.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dok70

Цитат на: farfala - 15.10.2008 18:28
Нормално ми казаха да са на 26 градуса, но като са болни на 30.Малко бавно ми топли водата топломера и в момента са едва на 28... а е усилен до край... надявам се да се наеме..... дамо не го забравя когато си направи температурата да го намаля на 30 градуса че нощтес ще ги сготвя около 50 литра рибена супа.... *JOKINGLY*
=-O Абе не мога да разбера защо си мислите, че като е до край термостата по-бързо ще
загрее водата !?! *CRAZY* Това устройство изключва нагревателя при достигане на определена температура, няма ама никакво отношение към мощността /това си зависи от ватовете/. Да не прозвучи грубо ама съм малко натоварен /скоро спорих със сестра ми за бойлера и и не можахме да се разберем  >:o/, но както и да е.
Сложи си нагревателя на 33 не 30! Като достигне тази температура провери с термометър да не я прехвърли от 33 нагоре си е опасно за някои риби, а релетата на нагревателите задължително дават отклонения в рамките на 2-3 гр. След като фиксираш на 33, трябва да се поддържа минимум 3 денонощия. След всичко описано в горните постове, не пречи да добавиш и Нистатин, може само да помогне. След като направиш всичко това не храниш въобще и се молиш да не е някоя тропическа форма, щото с тия Колизи .....
И като се оправят нещата прочети хубово за карантинен аквариум!
@}->--
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

farfala

Цитат на: dok70 - 16.10.2008 11:17
=-O Абе не мога да разбера защо си мислите, че като е до край термостата по-бързо ще
загрее водата !?! *CRAZY* Това устройство изключва нагревателя при достигане на определена температура, няма ама никакво отношение към мощността /това си зависи от ватовете/. Да не прозвучи грубо ама съм малко натоварен /скоро спорих със сестра ми за бойлера и и не можахме да се разберем  >:o/, но както и да е.
Сложи си нагревателя на 33 не 30! Като достигне тази температура провери с термометър да не я прехвърли от 33 нагоре си е опасно за някои риби, а релетата на нагревателите задължително дават отклонения в рамките на 2-3 гр. След като фиксираш на 33, трябва да се поддържа минимум 3 денонощия. След всичко описано в горните постове, не пречи да добавиш и Нистатин, може само да помогне. След като направиш всичко това не храниш въобще и се молиш да не е някоя тропическа форма, щото с тия Колизи .....
И като се оправят нещата прочети хубово за карантинен аквариум!
@}->--


идеално обяснение за нагревателя, но май е малко късно имам вече почти 3 неона(третия е напът към рибешкият Рай) които умряха и три хубавелки хелерчета, тази сутрин към отвъдното се запъти и една молинезия(ако не греша за породата) направих си експеримент и я пуснах при охлюва(той е отделен в друг съд) в резултат на което рибето се раздвижи, но сега ме притеснява да не умре от студ защото водата е с по-ниста Т.
И защо никой не ми каза по-рано че небива да ги храня....лошо, много лошо....
Все пак петънцата започват да изчезват ,скалариите имаха по перките ,но почти изчезнаха, сега перките им са малко дрипавинормално ли е???Тигровите барбуси са си все така откачени май вече са здравички, така са и двете сребърни акулки, колизиите и кросохелйлус сиаменсис(май така се казваха) пръщят от здраве, мисля че изобщо не се разболяха.....
Надявам се да спрат да измират, защото е гадно като им видим обърнатите кореми.....
А да, да намаля ли вече температурата?

stef

 *spam
Според мен тези риби са били при болни и не са се разболели заради ваша грешка просто некоректно поведение отново от уж професионални акваристи *CRAZY*

Similar topics (5)

24451

Публикации: 5
Прегледи: 5907

20606

Публикации: 8
Прегледи: 4640

10963

Публикации: 12
Прегледи: 5572