• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 04:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Редуване на видове храна

Започната от bubanka, 14.04.2004 15:00

« назад - напред »

0 Потребители и 89 Гости преглежда(т) тази тема.

bubanka

14.04.2004 15:00 Last Edit: 26.11.2008 14:34 by discus
Здравейте!
Бих искала да ви питам колко често се сменя храната на рибите?
Имам на Сера Флора и Випан, но ги приключвам и ме интересува от тях ли да купя пак или да разнообразя?
Гледах фирмения сайт на Сера и съм в голямо недоумение - много "велики" неща са написали, но има ли реално особени разлики между повачато храни /за някои разликите са повече от ясни, но за други?/
Имам цихлазоми северум, трихогастери и един сом.
Вече съм ориентирана какво би свършило работа, но ме интересуват и други мнения.
Поздрави!

Longanlon

По принцип колкото е по-разнообразна храната на рибите, толкова по-добре. Разбира се, трябва да се съобразяваш с препоръчителната за всеки вид комбинация, но ти това си го знаеш. На мен Боби ми препоръча да сменям 5-6 вида храна непрекъснато, но на мен ми се вижда прекалено - 3 вида според повечето сайтове са достатъчни (добре е една от тях да е жива).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

bubanka

за сега им сменям 3 вида /третата не е на Сера, нещо за дискуси в пликчета, тя им е най-любимата/, жива скоро не съм давала
не си давах сметка /до днес/, че има храни за риби, които се движат в различните слоеве на водата - моите хапват каквото им пусна, явно са свикнали :)
имаш ли идея какви други марки храна се продават у нас?
бях купувала пресован тубифекс на друга фирма, но рибите не го харесаха :x

Longanlon

ако е бил пресован и сушен - не се учудвам, че не са го харесали.

Но тубифексът, бил той жив или замразен май не е много добра идея, поне според последните настроения във форума.... А и фактът, че софийския тубифекс го ложят от река Перловец в долното й течение не е твърде обнадеждаващ...

Май замразеният циклопс е най-разпространената жива (ако може да мине за такава...:) храна - достъпен, евтин и полезен.


А някой може ли да ми каже от какви продукти се приготвя марковата храна за риби? В сайтовете им не пише ебаси - единственото място, на което съм виждал подобно нещо са етикетите на тия цветни люспички, които се продават навсякъде.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

utaka

Пробвай с "руто" може би най доброто което съм срещал в краткия
си опит. Има блистер наречен "квинтет" с които няма да имаш проблем
с разнообразието
:shock: но виж сама http://www.ruto.com/welcome.htm

utaka

Не било "квинтет" а най ми било "тропикал квинтет"
сажелявам за неточноста но карах по памет. :oops:
Tropical Quintet

Five different kinds in one blister pack blood worm, glass worm, black mosquito larvae, daphnia and brine shrimp.

ToHuK

a otkade moze da se kupi v sofia takava zamrazena hrana ?

mai vidiah purvia put kato hodih na pazara predi 2 sedmici .. no minalata sedmica niamashe ...

bubanka

в София единствената жива храна, която съм виждала по магазините е тубифекс /не съм ходила на Подуенския пазар/, а замръзена - циклопс 2-3 пъти и нещо, на което не помня името взех 1 път от магазина на килиман, но втория път, когато ходих нямаше замръзена храна
за това - от 2-3 месеца само сушена :cry:  :cry:  :cry:

utaka

Не знам за софия аз съм от варна и магазина от който пазаря е
страшно зареден почти цялата палитра на "РУТО"

bubanka

ще потърся
обичам да пробвам нови неща :lol:

NikolaV

Такава храна (Ruto) има на пазара в Подуяне. Продава я един във фризер.

Longanlon

Цитат на: "bubanka"...замръзена...

:wink: е, ако потърсиш замразена, може и да има...  :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

niky

Скоро ще излезе живия циклопс, дафния и т.н
Най добре си купете повечко жива и си я замразете. в отделни малки пликчета.
А също може и филе от бяла риба, вече писахме за него.
Ако ти се занимава, може да люпиш и артемия :lol:

Longanlon

тя не се ли продава и излюпена и изсушена?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

discus

изсушена артемия не съм виждал има замразена а иначе съм виждал яйца на артемия ама като ги излюпиш можеш да храниш малки рибки не знам как може да я отгледаш да порасне толкова че да можеш да храни големите , но пък и защо да го правиш след като продават отгледана а пък има и доста други храни за големите рибки

bubanka

купих днес Tropical supervit granulat/ basic food for all ornamental fish, но рибите не я искат :shock:  :shock:  :shock:
100% са гладни - храня ги веднъж на ден и обикновено са доста гладни
тъп въпрос - има ли риби, които не са ornamental? :oops:

Boby_

Цитат на: "Longanlon"
А някой може ли да ми каже от какви продукти се приготвя марковата храна за риби? В сайтовете им не пише ебаси - единственото място, на което съм виждал подобно нещо са етикетите на тия цветни люспички, които се продават навсякъде.

Ами по принцип на кутийките си пише какво съдържат - не гледай обаче българските лепенки, а оригиналния текст. Могат да съдържат най-различни неща - растителни брашна (най-вече спирулина, спанак, грах и т. н.), животински продукти (кръвно брашно, рибни брашна и др.), допълнителни растителни белтъчини (обикновено соеви) и всякакви други боклуци. Точно по това се различават марковите от немарковите - баланс и съотношение на съставките. Още нещо - в марковите храни обикновено липсват продукти от топлокръвни животни. В някои храни има и ракообразни - те са част от естествената диета на много риби, но за нещастие при сушене и стриване на прах губят повечето от качествата си. С това си обяснявам и факта, че в последно време все по-малко продукти ги съдържат.

bubanka

как се превежда на БГ "krill" - в нито 1 речник не го намерих

Boby_

Цитат на: "bubanka"как се превежда на БГ "krill" - в нито 1 речник не го намерих

Krill си е крил - зоопланктон, малки ракообразни, много приличащи на скариди, които се "въдят" в огромни количества в студените води около Антарктида. Именно там се ловят в промишлени количества и се използват както за фураж, така и за приготвяне на полуфабрикати за човешка консумация. Крилът по принцип е разкошна храна за рибки. Simply the best, както се казва. Ама наистина. Особено за всеядните и хищните видове.

aquabg

Аз не съм написал както трябва не е проблема във форума

Коя храна съдържа Krill от предлаганите на пазара. Гледах продуктите на ПРОДАК но не видях храна която да съдържа Krill

Сега по добре ли е? :wink:

bubanka

Цитат на: "aquabg"а знаеш ли на коя фирма се предлага у нас, защото гледам на продак но не мога да намеря

Поради "предимствата" на този вид форуми не мога да ти разбера въпроса
//www.tropical.com.pl/

Boby_

Цитат на: "aquabg"Аз не съм написал както трябва не е проблема във форума

Коя храна съдържа Krill от предлаганите на пазара. Гледах продуктите на ПРОДАК но не видях храна която да съдържа Krill

Сега по добре ли е? :wink:

Не знам защо съм пропуснал тая тема, но както и да е.
На нашия пазар съм си взимал крил на продак. Да, не просто храна, която съдържа крил, а само крил. Рибките го ядат с огромно удоволствие и растат от него като бесни.
Само че беше доста скъп - някъде към 15 лв. за кутийка 50 мл. Взех си го от магазина на Солунска преди доста време - повече от година със сигурност.
Сега продуктите на продак ги внасят двама братя - Сашо и Боян Шушлини. Имат сергия на пазара - трябва да ги питаш дали внасят крил.
За другите фирми не знам - предполагам, че всички произвеждат такива храни, защото крилът е страхотна храна, но не съм сигурен дали се внасят у нас поради много високата си цена.

bubanka

Цитат на: "aquabg"Аз не съм написал както трябва не е проблема във форума

Коя храна съдържа Krill от предлаганите на пазара. Гледах продуктите на ПРОДАК но не видях храна която да съдържа Krill

Сега по добре ли е? :wink:

По-добре :)
Предположих, че въпросът ти "клони" в тази посока и ти пуснах линка на тези храни, защото ми си струва, че срещнах "крил" в състава им, но не ми се проверяваше точно къде :oops:

aquabg

Прегледах всички храни които се предлагат, но за съжаление само тези от professional line имат krill

D-Allio Plus
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.tropical.com.pl%2Fzdjecia%2Fprofesjonalna%2Fdallio.jpg&hash=a8edfc5350eb3566b51a4faa3db12601e1aef78d
Astacolor
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.tropical.com.pl%2Fzdjecia%2Fprofesjonalna%2Fasta.jpg&hash=b9d49d78c6d0c93b38c38fd37aeedb3b3a17f2e7

И сега съвсем естествено идва въпроса някой знае ли къде се продават тези храни?

bubanka

Цитат на: "aquabg"Прегледах всички храни които се предлагат, но за съжаление само тези от professional line имат krill

И сега съвсем естествено идва въпроса някой знае ли къде се продават тези храни?

Два въпроса:
1. Какво е "professional line" - по-големи разфасовки?
2. Ако си от София, мога да погледна там, където купих моята храна дали има такива храни. Имаш ли желание?

etg

Tropikal се продава на пазара от тези, които продават Aqua El.

aquabg

Цитат на: "bubanka"
Цитат на: "aquabg"Прегледах всички храни които се предлагат, но за съжаление само тези от professional line имат krill

И сега съвсем естествено идва въпроса някой знае ли къде се продават тези храни?

Два въпроса:
1. Какво е "professional line" - по-големи разфасовки?
2. Ако си от София, мога да погледна там, където купих моята храна дали има такива храни. Имаш ли желание?


От София съм, и ще съм благодарен ако провериш, аз в събота ще проверя на пазара при пича от Асеновград дали ги има
"professional line" са по принцип по-скъпите и качествени продукти при всички фирми а разфасовките им не е задължително да са големи

bubanka

Цитат на: "aquabg

От София съм, и ще съм благодарен ако провериш, аз в събота ще проверя на пазара при пича от Асеновград дали ги има
"professional line" са по принцип по-скъпите и качествени продукти при всички фирми а разфасовките им не е задължително да са големи[/quote

Мога да проверя другата седмица във вторник, така че ако до тогава откриеш нещо, пиши

Anonymous

Значи има цялата гама на Tropical и цените ме изненадаха приятно дори и за тези от professional line. Също така се предлага spirulina на пакети от по 1l на доста тънка цена, опакована в оригинална кутия е 20лв

А какво мислите за лиофилизираната храна - херомонус и артемия?

Anonymous

забравих да се логна :-(( :?

Boby_

Аз ползвам храни на Tropical от известно време насам и съм доста доволен. Във всеки случай по-добри са от тези на Prodac, макар и не на нивото на Sera и Tetra.
Спирулината им на гранули е много добра, но трябва да се внимава с нея - при накисване във вода гранулите набъбват значително. Първият път, когато храних с нея, рибките ми се подуха като балони. Ако се накисва предварително за няколко минути, е идеална.

VassetZ

Искам да попитам :lol: Как мога да отглеждам Тубифекс, ако е в по-големи количества? Специалистите от пазара в събота не дават малки количества, а на мен ми трябва съвсем малко... Последният път се опитах с един буркан, но червеите измряха за по-малко от 3 часа. Ако пък ги пусна в някой от аквариумите, водата става някакси бяла на цвят. Само не ми казвайте, че ми трябва отделен аквариум за Тубифекс...

VassetZ

Аааааа да. За малко щях да забравя :lol: . Имам и две бети готови за разплод(пак от подуенския пазар :D ) искам да знам дали артемията ако е в по-голямо количество вреди на рибите, защото по-малко няна от къде да намеря и дали има някакъв шанс за отглеждането й в буркан или нещо подобно?
Съжелявам за прекалено глупавите въпроси, но акваристиката ми е много инересна и аз адски много се "зарибих" :D , а и гледам рибки едва от 2,5 месеца :lol:
Аре, благодаря предварително на всеки, който може да ми помогне и преиятно изкарване другата събота на всички които ходят на пазара :) Именно там се запалих по тези, иначе толкова симпатични, животни.

harry

По принцип тубифекса трябва да държи в съд под капеща вода, но ако нямаш възможност може да се държи и в буркан в хладилника като му се сменя водата веднъж-два пъти дневно. Предупреждавам те да не храниш рибите си само с тубифекс, защото това е доста тежка и мазна храна. Хубаво е да даваш тубифекс веднъж-два пъти в седмицата... 8)
За артемията - в аквариума с рибките се слага само колкото ще ядат (това е за всички видове храни). Не може да отглеждаш артемия в аквариума си с рибите. Пробвай в голям буркан. Ако взимаш яйца на артемия, за да я люпиш трябва да сложиш и сол, но колко не мога да ти кажа, защото вече съм забравил. Ади успех с рибките... :lol:

VassetZ

мерс(!) Явно имаш голям опит с живата храна :)  :?:

harry

Не бих казал  :)

Boby_

Тубифекс най-добре изобщо не давай! Особено такъв, купуван в София!!!
По принцип тубифексът е червей, който живее в богата на бактерии и органични вещества среда, т. е. там, където е най-мръсно. Този на софийския пазар идва от перловската река - там, където се излива клоаката на София с всички лайна, мръсотии и най-лошото бактерии и почистващи химически препарати. Никакво киснене и миене не може да почисти тоя тубифекс.
А това важи и за почти всичкия тубифекс, не само за този от София.

Артемията е сравнително безопасна храна - рискът от болести, пренесени с нея, клони към нула. Аретмия можеш да си излюпиш и сам - продават се сухи яйца. Трябва ти само пластмасова бутилка от безалкохолно и компресорна помпичка с камъче.

niky

Че не е много за даване, си е верно.
Но ако все пак си решил да даваш, не го дръж в никакъв буркан, а в широк и плитък съд с малко вода. която се сменя всеки ден. И на студено.
Най-добре е непрекъснато да му капе вода, ама...

harry

Boby_ имам една теория: Аз като рибар знам, че ако ми е кофти червея, нямам никакъв шанс да хвана риба...тааа си мисля че ако са гадни червеите рибите изобщо няма да ги харесват и ако ги ядат, то това ще е в много малки количества. Мисля, че всеки може да забележи ако рибите му не харесват храната, и по този начин да разбере, че храната му е кофти. БИ трябвало да усещат ако храната не става за ядене :roll:  И последно, аз съм от Варна и нямам оплаквания от тубифекса тук, даже мога да кажа, че това е любимата храна на моите любимци.

Boby_

Усещаш нитратите в зеленчуците? Усещаш оловото в натровена с тежки метали храна? Брейййй, ти си за някой учебник по медицина значи.  :lol:
И дума не може да става рибите да усетят някои видове отрови и вредни вещества. Да не говорим за наличието на болестотворни бактерии - това е просто абсурдно да се усети чрез вкусовите сензори.
Освен всичките тези рискове тубифексът е и ВРЕДЕН за рибите, дори да е перфектно чист. Той съдържа твърде много мазнини и от него вътрешните органи на рибите затлъстяват, като това скъсява живота им значително, да не говорим, че влияе крайно отрицателно на репродуктивните им способности.

etg

harry каза
ЦитатАз като рибар знам, че ако ми е кофти червея, нямам никакъв шанс да хвана риба...тааа си мисля че ако са гадни червеите рибите изобщо няма да ги харесват и ако ги ядат, то това ще е в много малки количества.

Единственото уточнение, че когато ловиш риба си на някой природен водоем , където тя е изключително недоверчива към всяка храна, която и е поднесена на тепсия.
Докато вкъщи рибите са свикнали да ги храниш ти. :lol:

VassetZ

Значи се съгласявам с Боби, шото си е напълно вярно за софийския тубифекс от опит. Преди време от съботния пазар си купих и последствията бяха фатални... Чудех се от какво може да ми измрат почти 80% от рибите, като бях мил червеите, а по едно време си мислех, че съм ги прехранил, но 25 риби от 1/2 хранилка прехранват ли се??? А и червеите пукясаха... Значи да не давам повече софийски?

Boby_

Цитат на: "VassetZ"Значи се съгласявам с Боби, шото си е напълно вярно за софийския тубифекс от опит. Преди време от съботния пазар си купих и последствията бяха фатални... Чудех се от какво може да ми измрат почти 80% от рибите, като бях мил червеите, а по едно време си мислех, че съм ги прехранил, но 25 риби от 1/2 хранилка прехранват ли се??? А и червеите пукясаха... Значи да не давам повече софийски?

Аз лично не давам никакъв - не съм склонен да рискувам. Но всеки си решава за себе си какъв риск може да поеме. :wink:

VassetZ

На село сигурно има екологично чист :D

harry

Цитат на: "etg"Единственото уточнение, че когато ловиш риба си на някой природен водоем , където тя е изключително недоверчива към всяка храна, която и е поднесена на тепсия.
Докато вкъщи рибите са свикнали да ги храниш ти. :lol:
хех....аз пък ще ти кажа, че това определено няма нищо общо с доверието на рибата :D . Не са толкова умни, че да разберат дали примамката е поставена нарочно. И дугото - на място където храната е оскъдна мога да ти гарантирам, че храната ще бъде изядена (ако естествено може да се яде)

harry

Цитат на: "Boby_"Усещаш нитратите в зеленчуците? Усещаш оловото в натровена с тежки метали храна?.....
НЕ съм казал всички отрови :!:

Boby_

Цитат на: "harry"
Цитат на: "Boby_"Усещаш нитратите в зеленчуците? Усещаш оловото в натровена с тежки метали храна?.....
НЕ съм казал всички отрови :!:

:lol: Ами те тия, дето се усещат лесно на вкус, не са опасни.   :wink:

harry

Как кравите усещат отровните гъби?? Да не ги опитват предварително?

Boby_

Цитат на: "harry"Как кравите усещат отровните гъби?? Да не ги опитват предварително?

:lol: Ти за обоняние чувал ли си?  :lol:

harry

Именно за това говоря. Рибите(повечето от тях предполагам :) ) имат много добре развито обоняние.Голяма част от животните разчитат именно на това си усещане, за  да се предпазят от негодна храна. Така че заявявам, че рибите могат да усещат много(но не всики) видове отрови 8)

Boby_

Цитат на: "harry"Именно за това говоря. Рибите(повечето от тях предполагам :) ) имат много добре развито обоняние.Голяма част от животните разчитат именно на това си усещане, за  да се предпазят от негодна храна. Така че заявявам, че рибите могат да усещат много(но не всики) видове отрови 8)

Дори да ги усетят, те не могат да РАЗПОЗНАЯТ онези отрови, с които не са се сблъсквали в естествената си среда по простата причина, че не са развили еволюционни механизми за това. А тези, с които биха могли да се сбъскат, са крайно малко. Това е универсално правило - животните са подготвени да се справят с това, което срещат в ежедневното си съществуване и процесът на адаптация към нещо различно отнема милиони години, а не едно опитване. Чак разумът може да даде по-бърза адаптация. В тая връзка рибите са подготвени да се справят с развалена, разлагаща се храна да речем, но не и с тежки метали, както и с повечето отрови.

etg

harry написа:
Цитатхех....аз пък ще ти кажа, че това определено няма нищо общо с доверието на рибата  . Не са толкова умни, че да разберат дали примамката е поставена нарочно. И дугото - на място където храната е оскъдна мога да ти гарантирам, че храната ще бъде изядена (ако естествено може да се яде)
То ако почнем така виждал съм как костур кълве на гола кука, омазана от червея, който е бил на нея преди това или как уклейки и други малки рибки се нахвърлят на стръвта преди още да  е почнала да потъва.
Гарантирам , че и най-изтърбушения червей да пуснеш във водата , но без корди и куки рибите ще го изядът ако са гладни.
При риболова идеята да представиш нещата възможно най-добре с цел да имаш възможно най-голям успех и затова са всички есенции, захранки и т.н
Вечер като си храниш рибите те обикновено са гладни и се нахвърлят в/у храната , нерядко ако нещо не им хареса (най-вече суха) я изплюват, но ако не им дадеш друга изяждат и вече изплютата.
А ако не храниш с жива всеки ден както съм аз такова нещо никога няма да се случи.

VassetZ

С какво си харните рибите, когато ви се налага да отсъствате по-продължително?

aquabg

със същото с което и когато не отсъстваме по-продължително  :lol:

VassetZ

Смех, смех... :D  :D  :D хахахахахахахаххахахах
:!:  :!:  :!:  :!:
Аре сега по-сериозно.
Налагами се да отсъствам за около 3 дни

sho

Цитат на: "VassetZ"Смех, смех... :D  :D  :D хахахахахахахаххахахах
:!:  :!:  :!:  :!:
Аре сега по-сериозно.
Налагами се да отсъствам за около 3 дни
И ти кво искаш да им оставиш консерви ли?
Или намираш някой да ти ги храни или няма да ги храниш - няма риба дето ше умре от глад за 3 дни
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Разбрах, верно че ми е тъп въпроса, но се информирах от дискусията в Дира.

etg

Има храни Уикенд и Ваканция, с формата на полукълбо.
Всички известни фирми имат. Слагат се на дъното. :lol:

Boby_

Възрастни риби без проблем могат да изкарат много дълго без храна. Моите съм ги оставял за 3 седмици без проблеми със здравето им след това и без жертви. Рибите са студенокръвни и метаболизмът им позволява продължителен глад.
Има решения - освен специалните храни, има и електронни хранилки. Но не мисля, че има нужда от такива, освен ако не отглеждаш малки рибки.

VassetZ

Нормално ли е малката расфасовка на артемията на Продак да струва около 5 лева? Ще се прецакам ли? :roll:  :?:

sho

не знам дали е нормално ама ако става въпрос за яица - кажи къде намери че аз търся безуспешно от сума тти време
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Не знам дали са яйца :oops:  Ако Продак предлагат такива яйца?
Иначе магазина се намира на Славейков, в първата пряка до един музикален магазин. Но ми се струва, че яко пържат в цените( ако се съди по тези на рибките)

etg

Продак не продават яйца , а изсушена артемия( по -добре си вземи замразена за 1 лв. от пазара). За цените - като си отишъл на "Славейков" не очаквай да са ниски.
Колкото за яйцата там говорим за 10лв.... и нагоре , зависи от количеството, но реално излизат евтино, тъй като се ползват за захранване на малки. :lol:

VassetZ

Цитат на: "VassetZ"Нормално ли е малката расфасовка на артемията на Продак да струва около 5 лева? Ще се прецакам ли? :roll:  :?:
Май не е, защото на Пазара голямата е 7 лева- значи тия пичове от "Славейков" са на голяма далавера :?

VassetZ

Артемията след като е настанена в бутилка от 2 л. с какво се храни?

VassetZ

Добре де !!! Какво яде в тая пластмасова бутилка?

VassetZ

Абе мастъри, къде сте ве???? :D

bubanka

Цитат на: "VassetZ"Абе мастъри, къде сте ве???? :D
тихо, нали вече казах, че форумът спи!!!

Boby_

Цитат на: "VassetZ"Добре де !!! Какво яде в тая пластмасова бутилка?
Артемията в пластмастовата бутилка само се излюпва. Когато това стане, веднага я даваш на малките. Идеална е за захранване.

VassetZ

Добре, ами след като си купиш плик с жива артемия и къде я гледаш :?  :?:

aquabg

Артемията се храни с зелени водорасли, слагаш на слънце кофата и тва е

etg

Артемията се съхранява на хладно например в мазето.
Махаш част от водата в плика, премахваш умрелите артемийки и доливаш прясна вода с морска сол.
Храниш с кепчето и прочистваш умрелите. Това за съхранението.
Ако искаш да я развъждаш ... ми не мога да ти помогна :oops:

VassetZ

Абе днес на Пазара тия хора къде я бяха скрили тая артемия. Към 11:00 ч. на мястото за артемия беше останал само тубифекс...

Legion

Abe pi4ove kade ia namirate taz artenia bre?Mnogo sam na zor davam cilo kutilo beti na 4-7 dni ot bial majki  (bez artemia ne  moga da gi zadaraja jivi pove4e Infozori,briozoi,striti drozofili n e kliopat s fitoplankton edvam uspiah da zadarja 8 jivi ot 3 kutila)za malko artemia.Mnogo sam seriozen stiga da ste v SF ili Blagoevgrad

VassetZ

Цитат на: "bubanka"купих днес Tropical supervit granulat/ basic food for all ornamental fish, но рибите не я искат :shock:  :shock:  :shock:
100% са гладни - храня ги веднъж на ден и обикновено са доста гладни
тъп въпрос - има ли риби, които не са ornamental? :oops:
Само че при мене беше обратното. Купих 4 бети. Дадох им да хапнат
Tetra Min, Tetra Min PRO, Tropiacl Vital&Color.....НИЩО - хапват и изплюват......а храните са в срок на годност. Аз си мисля, че са привикнали към добрата стара чернодробна, защото като им дадох от нея се нахвърлиха като невиждали... :?: къв им е проблема :?:

sho

Цитат на: "Legion"Abe pi4ove kade ia namirate taz artenia bre?Mnogo sam na zor davam cilo kutilo beti na 4-7 dni ot bial majki  (bez artemia ne  moga da gi zadaraja jivi pove4e Infozori,briozoi,striti drozofili n e kliopat s fitoplankton edvam uspiah da zadarja 8 jivi ot 3 kutila)za malko artemia.Mnogo sam seriozen stiga da ste v SF ili Blagoevgrad
Аз вчера си купих от пазара - при тва мислех че съм закъснял успях да стигна чак към 12
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Цитат на: "VassetZ"
Цитат на: "bubanka"купих днес Tropical supervit granulat/ basic food for all ornamental fish, но рибите не я искат :shock:  :shock:  :shock:
100% са гладни - храня ги веднъж на ден и обикновено са доста гладни
тъп въпрос - има ли риби, които не са ornamental? :oops:
Само че при мене беше обратното. Купих 4 бети. Дадох им да хапнат
Tetra Min, Tetra Min PRO, Tropiacl Vital&Color.....НИЩО - хапват и изплюват......а храните са в срок на годност. Аз си мисля, че са привикнали към добрата стара чернодробна, защото като им дадох от нея се нахвърлиха като невиждали... :?: къв им е проблема :?:
??? :?

Boby_

Да, получава се ефект на привикване и отказ на непозната храна. Но това не бива да те притеснява - слагай по малко храна и чакай да започнат да я ядат. Нищо няма да им стане, ако погладуват няколко дни, а според мен ще започнат да ядат съвсем скоро.

VassetZ

Започват да се приспособяват май?!
Имам и един друг въпрос. Значи лефера става ли за оная рецепта с чесъна? :roll:

Legion

Знам че вапроса ми звучи тъпо,но за прав пат чувам каква е таз рецепта с чесана :?:  :oops:  :oops:  :oops:

VassetZ

В другия форум Ники беше писал за филе от бяла риба+чесън. Рибите страшно я набивали...

веско

Аз съм приготвял тази рецепта и е вярно че рибите я харесват.Веднъж седмично храня Малавииците с нея и ви уверявам че не дават и трохичка да падне на дъното. :lol:

Legion

Бяла риба с чесън и аз няма да откажа :lol:

VassetZ

ОК, ама лефера става ли???

веско

Ами незнам дали става с лефер,защо не пробваш.Между другото какви риби ще храниш с въпросното лакомство.

VassetZ

Бети, неони, молинезии(лирови, поне така пишеше)и това са. :lol:  :arrow:  :wink:

sho

Цитат на: "VassetZ"Бети :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :oops:
Само не пускай лефера жив че горкото животно  :D  :D  :D  :D  :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Цитат на: "sho"
Цитат на: "VassetZ"Бети :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :oops:
Само не пускай лефера жив че горкото животно  :D  :D  :D  :D  :D
Много си хитър, да не си седнал на лихвата? :D  :D  :D
Шегичка, ама аз сериозно питам ве  Sho.

sho

Ясно че е сериозно - ама дозичка хумор на никой не пречи(надявам се), лично аз не мога да ти отговора,гледал съм бети дори в момента имам един мъжки(в турско синьо) ама никога не съм ги хранилс такъв тип храни
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Мъжкия ти на колко месеца е?

sho

не мога да ти кажа точно подариха ми го преди 2-3 седмици един приятел си ги купувал по критерии хресва ми не ми харесва и после като ги сложил в един аквариум настанал побой:) - видимо към 5 -6 някъде съвсем в разцвета си :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

VassetZ

Значи сигурно е много хубав?>< а с какво го храниш? Щото все пак сме в темата за храната. :)

sho

ми напоследък съм го подкарал почти само на артемия жива и замразена - а и една седмица яде дафния че нямаше артемия на пазара:) а и разбира се "випан" на сера
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Vlado

Уф, много голяма тема е това за храненето на рибите и естествено никой не може да е изчерпателен. По стечение на обстоятелствата отглеждам над 60 вида риби от различни семейства: Шаранови, Харакови, Цихлови, различни сомове и т.н. Ползвам почти всичко, което става за хранене. От готови фуражи и люспи на Зера и Тетра до риба, коприва, спанак, овесени ядки, сърце, щурци, риба. Дори готвя омлет от яйца и мляко. Количеството тубифекс, което ползвам не е малко. Проблем с храната от гледна точка на болести нямам. Но имам претенциите да мога да дозирам правилно, а и да определя по принцип храната за различните риби. (на малавийци няма да дам тубифекс разбира се, но на сомове задължително)
Все пак съветвам всички любители да се придържат към храните, продавани в магазините и на пазара, а по-конкретно: готовите храни за аквариумни риби на водещи производители, замразени храни, както и живи хирономуси, дафнии, циклопс и при повече опит тубифекс. Искрено съветвам да се избягват храни в прозрачни пликчета от рода на дафня, "чернодробна" и "витаминозна". Дафнята е подходяща добавка при производство на храна, а чернодробната, въпреки хранителните си качества е опасна за аквариума при неправилна употреба.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

tishovsx

Здравейте, Пичове,
Мале, леле, колко съм незнаещ... :shock: и до сега да не знам за този прекрасен форум, евала на създателите ! :D

Та по темата;
Имам аквариум 100 литра, с няколко вида растения, ( за неточните имена моля да ме извините-все пак съм любител :wink: )криптокорина, вериснея, едно растение с хубави големи листа - по старите са оцветени с червено по краищата. С две лампи съм по 15w, Гро-лукс и Аква-стар ( малко слабичко е ама... ), помпа Аква + (вътрешен) и Автоматичен нагревател. Аквариума ми е на две години и малко...сменям по 10 литра престояла вода, веднъж седмично. Гледал съм много видове риби,  но без траен успех :cry: сега гледам само Хелери (почти всички видове) молинезий и три вида сомове.

Храня ги с тубифекс ( не е много препоръчително като чета във този форум...) храни на Сера основно Випан и други...и моето питане:

От един (шпец) в акваристиката ми бе препоръчал замразено телешко сърце предварително почистено от жили и настъргано докато е още замръзнало- рибите много го обичат...а Вие какво ще кажете ?

П.С Малко голям стана поста, ама ми е гот на душата, че го има този форум  :D  :D  :D
П.П.С Забравих да спомена, че в аквариума имам и корен от мангрово дърво, мноо добре е за стабилността на  водата....
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Longanlon

Има малки спорове относно храненето с телешко сърце, но то общо взето е добра добавка. Само не знам защо ще се занимаваш да го приготвяш, след като рибите ти са от по-непретенциозните и както виждам диетата която им предлагаш и сега никак не е лоша.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

VassetZ

Абе тоя шпец да не е г-н Тодор Мечков случайно??? Щото в неговата джобна енциклопедия пише същото май? А той е много вещ в занаята :?

BurningAcid

След като обстойно прочетох раздела на форума за храна, се спрях на две храни: СЕРА САН и РУТО- Замразена артемия. Искам да започна да храня рибоците временно с тези храни. Но се опасявам, че ако свикнат на гъзария после няма да искат да ядат от евтината храна. Има ли такава опасност, защото не се знае кога ще реша, че не заслужават чак толкова глезотии. Искам да пробвам и рецептата за рибата с чесън... Дали тези храни ще подобрят окраската на рибите и растежа им?

niky

За окраска най добре Тетра Рубин или замразен циклопс. Това е доказана диета.

Виж за ръста...това е божа работа :lol:

bubanka

Цитат на: "BurningAcid". Но се опасявам, че ако свикнат на гъзария после няма да искат да ядат от евтината храна. Има ли такава опасност, защото не се знае кога ще реша, че не заслужават чак толкова глезотии.
Понеже аз започнах темата и от тогава научих доста неща, единственото, което мога да ти кажа е, че рибите няма да се оставят да умрат от глад поради инат
цупят се няколко дни, после хапват всичко!
и откъде знаеш, че скъпото им е по-вкусно? ти опита ли го? и те дали имат твоя вкус?
поздрави!

discus

Цитат на: "bubanka"............ че рибите няма да се оставят да умрат от глад поради инат
цупят се няколко дни, после хапват всичко!

позволи ми да не се съглася с това твърдение и тук както винаги има едно зависи, мога да ти дам едни дискуси да ги научиш на суха маркова храна, гарантирам ти че няма да имаш успех защото лично съм го пробвал и не става, т. е. всяко правило си има изключения :D

Similar topics (5)

23285

Започната от DMitar


Публикации: 14
Прегледи: 8217

7519

Започната от nikola


Публикации: 7
Прегледи: 7727

57826

Публикации: 1
Прегледи: 2320

2131

Публикации: 16
Прегледи: 8587

37557

Публикации: 13
Прегледи: 8189