• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Храна за артемия - нещо друго от набран опит

Започната от macipis, 11.12.2010 17:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MeTogu

Много ми е интерестно как ще се развият нещата.Ще ни държиш в течение нали колега.
След колко време ще замирише водата,колко от излюпените артемии остават с течение на времето.До какъв размер ще постигнеш да ги отгледаш.Ей такива неща.
Иво хелерчетата са по 50 ст. Явно не си стъпвал от доста време на пазара.Ние дето гледаме рибки да спрем ли да го правим,че така злобно се изказваш отностно хелерчетата?!
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

И напредналите акваристи някога са минали през хелерите. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

iek

Методи, цялото ти участие в тази тема е чист спам, прочети внимателно заглавието на темата и ми кажи освен с упорството си да ни убедиш, че видите ли -Не ви трябва възрастна артемия, с какво друго допринасяш? Хайде сега си прочети мненията и ми кажи кое от тях дава решение на въпроса. Като не искаш да се обиждаш, не ни давай примери с хелери, апогони и т.н., тук става въпрос за една проста артемия!
Цитат на: akapulko - 12.12.2010 16:58
И напредналите акваристи някога са минали през хелерите. :-)
Хелери гледах през далечната 1976г., но колко струваха, да ме убиеш, не помня.

MeTogu

Още с първия си спам исках да разбера каква е целта на отглеждането на артемията.Не видите ли че в края на темата Антон пояснява (незнайно за мен защо).А спора си е спор и искам след като се убедите сами в това,че няма да успеете да отгледате голяма артемия - спама ми да се превърне в нещо полезно.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

Ех, а аз се надявах точно на хора като теб да ни открехнат с някой трик, но явно тази част от акваристиката не е популярна в средите на развъдчиците у нас. Аз не изгарям от огромно желание да люпя артемия, още повече пък и да я отглеждам до по-възрастна, просто обстоятелствата в този момент ме принуждават да се интересувам от тази възможност. Много по-лесно и приятно ми е да им пусна една щипка суха храна и да наблюдавам рибите, вместо да им "слугувам" денонощно, все пак това ми е само хоби. Това със Селкон-а гледам, че е спрягано в рифцентрала, но за съжаление тук явно не са разучени достатъчно нещата.
По последните два въпроса- странно защо си мислиш така?

macipis

В магазина нямаше коралфлуид, но ми препоръчаха храна на Сера / микрон /, която става и за солнечни рачета. Сега им правя ''супичка'' и им давам по три капки три пъти на ден. Доста са умрели, пък и давам веднъжа на ден по три сламки на кончетата. Въпроса е, че има още доста живи :). Сифонирам дъното с тънко маркуче и после добавям 1 литър вода, смесена с 30 грама сол.
Това е засега. Ще ви държа в течение за крайния резултат.

Killiboy

Цитат на: MeTogu - 12.12.2010 17:19
.А спора си е спор и искам след като се убедите сами в това,че няма да успеете да отгледате голяма артемия - спама ми да се превърне в нещо полезно.

На мен понеже не ми се спори, искам само да споделя:Преди години люпех артемия на терасата /най вече заради шума /, та тогава съвсем нецеленасочено съм успявал да отгледам и по възрастна от нея..на размер около 2см.
Просто от чист мързел, не зареждах по стандартният метод по 2-3 бутилки за да имам всеки ден прясно излюпена артемия, ами ползвах 5-литров съд, във който ежедневно добавях яйца, сол и вода /в необходимата доза/ и си отцеждах пак същото количество.Метода е доста неоправдан заради "фирата" получена от това, че при всяко източване неминуемо се засмукват неизлюпени яйца, които при стандартният метод биха се излюпили.Това обаче, означава, че остават и доста вече излюпени...Достигането им до тези 2см. си обяснявам с наличието  на хранителни вещества във водата която е изложена на слънце /спирулина, водорасли и т.н/.
Та мисълта ми е, че Мето е прав че е неоправдано отглеждане на възрастна артемия в домашни условия, но това не значи че е невъзможно!
:-)

macipis

Вече са почти 2 милиметра :)

Водата се замъти от маята, има също утайки от храната на Сера, но ..... още са живи  :-)

abaro

До 2мм си израстват и само на вода и сол, виж ако станат 4мм значи имаш успех с подхранването. За Сера Микрон се сетих още в началото, но ми се струва едра. В линка подаден от iek беше посочен размер на подходящата храна 50микрона. Имам микроскоп, ама нямам нито мерителна линия за него, нито нещо за сравнение с размер (или дебелина) 50 микрона. Ако се сетиш за нещо с подобен размер, за да го ползвам за сравнение, мога да проверя каква е едрината на СераМикрон.

PS: Сега прочетох  в тези линкове - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B8    и    http://www.mayamarkova.com/biology/B5Eukar/B5Eukar.htm   че дрождите (от маята) са с размер на клетките под 10 микрона. Значи според мен, поне в началния стадий е по-подходящо да храниш с мая. Като порастнат малко може би ще е възможно да филтрират и Сера Микрон. Храненето с мая всъщност е единствения практически приложим в любителски условия метод за който бях чувал преди да отвориш тази тема.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

macipis

Нямам идея с какво мога да сравня, освен с дебелината на един маркуч, който произвеждахме, когато работех в една фирма за капково напояване  :-). Но всичко това е един мой личен експеримент, който искам да споделя с мнения и съвети до желания край. Сега главно храня с маята, а микрона го давам веднъж на ден.
Между другото си мислех, че 2 милиметра си е успех  :-)....и май наистина е, защото вече консуматорите ги фиксират много добре и желанието за хранене е много по-видимо :).

П.С. - Благодаря ''Абаро'' - и аз си мисля, че е по-добре да давам маята, затова тя доминира в менюто от вчера насам :).....да видим........

raiko

macipis, имай впредвид, че има разлика в размера на артемията според това колко часа са изминали от момента на излюпването и. В зависимост от температурата артемията се излюпва за различно време. Обикновено се излюпва на 36-ия час при 27 градуса. В момента на излюпването размера и е най-малък. Дори и без да се подхранва артемията увеличава размера си(примерно един ден по-късно).Може би тогава ще е по-подходяща за по-едрите ти морски кончета и няма да се налага да я подхранваш с мая.
Друг важен момент е, че различните видове артемия, които се предлагат на пазара имат различен размер в момента на излюпването им. Моите наблюдения са, че българската(Бургаска) артемия е с по-едър размер от вносната, която се продава в магазините.

macipis

Цитат на: raiko - 16.12.2010 01:01
macipis, имай впредвид, че има разлика в размера на артемията според това колко часа са изминали от момента на излюпването и. В зависимост от температурата артемията се излюпва за различно време. Обикновено се излюпва на 36-ия час при 27 градуса. В момента на излюпването размера и е най-малък. Дори и без да се подхранва артемията увеличава размера си(примерно един ден по-късно).Може би тогава ще е по-подходяща за по-едрите ти морски кончета и няма да се налага да я подхранваш с мая.
Друг важен момент е, че различните видове артемия, които се предлагат на пазара имат различен размер в момента на излюпването им. Моите наблюдения са, че българската(Бургаска) артемия е с по-едър размер от вносната, която се продава в магазините.

Да,така е. Тази артемия е микс на JBL. Когато се излюпиха, преместих живите в аквариума и там са вече 7 дни. Но не вярвам, че ако не ги подхранвах, щяха да са още живи. А точно това ми е целта - по-дълго време живи и съответно растеж и ако имам късмет - размножаване.

iek

Оказва се, че няма никаква философия в отглеждането на артемията, около месец ѝ трябва, като се храни с мая и спирулина на прах. Вижте каква сочна и едра артемия е отгледал този пич:


macipis

Моята бая мая трябва да си похапне, докато стане толкова голяма  :-D. Но наистина не е никаква философия.

nidkolio

Захранването може да се направи с това:
http://jbl.de/factmanager/frame_page.php?action=show&PageMode=2&IdType=2&Id=732
Струва около 7 лв за 50 мл. и е налично на Българския пазар.
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

Similar topics (5)

18826

Започната от f1sh_m3n


Публикации: 13
Прегледи: 8864

4084

Публикации: 6
Прегледи: 4427

7415

Публикации: 4
Прегледи: 3662

43567

Публикации: 6
Прегледи: 5417

340

Започната от Stefan


Публикации: 13
Прегледи: 9492