• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 14:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Thomas Barr на руски

Започната от 77, 08.08.2006 01:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

77

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Ernest

Някой който има acrobat editor, може ли да извади текста и да го пусне през някой онлайн преводач?! Нищо че ще е кофти превод...поне нещо да схванат тия дет нямат представа от руски ;)
100л. - Жива твар ;) :Barbus nigrofasciatus, Trichogaster, Ancistrus Albinos, Corydoras Julli, SAE, Acanthophtalmus kuhli kuhli; Растения - Echinodorus Ozelot, Vesicularia, Cabomba pulcherrima, Hygrophila polisperma, Microsorum, Hottonia и др.

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

hyp

Цитат на: "77"http://www.barrreport.com/forums/attachment.php?attachmentid=72

Мерси,
има интересни неща в нюзлетърите му :Ppp

Raven

общи лафове и някой погрешни препоръки основаващи се на субективни ситуации.

Бар никъде не казва какви растения има предвид,а това именно е основното.
едно е да имате аквариум пълен с ротала и лудвигия,друго е с анубиас и болбитис.

горещо препоръчвам да не слагате никакви фосфати ,още по малко в указаните дози над 1 мг.
желязо също не бих слагал освен в символични количества и то само при "поискване"

относно СО2- добре е да се знае че правилното понятие е "достатъчна степен на насищане" а тя се получава при съвпадението на карбонатна твърдост и пеха в определени параметри- тоест ако карбонатната ви е 3 а пехато е 6.8 значи имате достатъчно разтворен въгледвуокис във водата ,а колко точно ви показва скъпият тест за СО2- това няма значение.ако нямате съвпадение на тези параметри,и нямате функционален реактор- какво значение има колко балончета в секунда подавате.
ако искате достоверни данни за естествените условия на растенията - прочетете  книгата на Каселман- жената си е дала труд да гази тиня в десетки блата по целият свят и да мери най различни параметри- от твърдост и съдържание на микро и макроелементи, до осветеност на различни дълбочини при различна степен на прозрачност на водата.
не съм съгласен че повечето растения предпочитат твърда вода- в природата 90% от растенията живеят в много мека и много кисела вода,според моите наблюдения в твърда вода в София се подобрява растежа само на ехинодоруси,останалите забавят растеж.

Бар дава една универсална рецепта за един универсален аквариум- такова нещо няма,няма два еднакви аквариума,всички са различни ,с различни растения и в различна степен на установяване на биологично равновесие.както съм казвал много пъти- гледаш внимателно и без резки движения.
просто трябва да се наблюдават растенията и въобще аквариумът като цяло и ако нещо не тръгне добре да не се правят някакви драстични вмешателства а бавно и внимателно да се променят условията- растенията най много мразят резките промени.

изобщо това ми прилича малко на ижинер който се опитва да рисува пейзаж като си служи със чертежи и интегрални уравнения.
не че не съм напълно съгласен с Том Бар,той си е дал много труд и сигурно в заключенията му има много верни неща,но просто не ми харесва този инжинерен подход към нещо толкова относително като една мини екосистема и финният баланс в нея.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

theater

Цитат на: "raven"...................
Евала. Прекрасно написано.   :bow
140л - харацини
http://starividri.org

hyp

Цитат на: "raven"общи лафове и някой погрешни препоръки основаващи се на субективни ситуации.

хехех - не е съвсем така. На някои места се повече. По повод общите лафове - ако трябва да съм честен в коментарите и важните теми в този форум има значително по-малко информация. Да не говоря, че понякога и тя е също толкова неточна и непълна. Човека в рамките на около 15 страници описва каква е нуждата на фосфор за растенията, защо им е необходим, колко и т.н. Още 15 страници за сяра от сулфатите, още 15 за Cu, още толкова за B, още толкова за Mo и т.н.... ако на това казваш общи лафове... Още повече тези докс. са по-скоро списания от колкото книги!

Относно погрешните препоръки - до някъде е така и това е така защото нещата са наистина сложни и все още недостатъчно изяснени. Той самия казва, че нещата са сложни. Казва къде може да се прочете повече по темата и т.н.

Цитат на: "raven"
Бар никъде не казва какви растения има предвид,а това именно е основното.
едно е да имате аквариум пълен с ротала и лудвигия,друго е с анубиас и болбитис.

Споменава какви на някои места... Споменава и примери. Отделен въпрос е, че да дадеш нещо за пример трябва да е тествано повече пъти от различни хора на различни места...

Цитат на: "raven"
горещо препоръчвам да не слагате никакви фосфати ,още по малко в указаните дози над 1 мг.
желязо също не бих слагал освен в символични количества и то само при "поискване"

Аз лично нямам тест за фосфати и не съм ги мерил, но от това което пише в Януарския брой 2006 се вижда че растенията имат голяма нужда от него - 0.2% от сухата растителна маса е фосфор - това включва DNA, RNA, фосфолипиди ATP и т.н... 16:1 = N:P (атомни)

Цитат на: "raven"
относно СО2- добре е да се знае че правилното понятие е "достатъчна степен на насищане" а тя се получава при съвпадението на карбонатна твърдост и пеха в определени параметри- тоест ако карбонатната ви е 3 а пехато е 6.8 значи имате достатъчно разтворен въгледвуокис във водата ,а колко точно ви показва скъпият тест за СО2- това няма значение.ако нямате съвпадение на тези параметри,и нямате функционален реактор- какво значение има колко балончета в секунда подавате.
ако искате достоверни данни за естествените условия на растенията - прочетете  книгата на Каселман- жената си е дала труд да гази тиня в десетки блата по целият свят и да мери най различни параметри- от твърдост и съдържание на микро и макроелементи, до осветеност на различни дълбочини при различна степен на прозрачност на водата.

Цитат на: "raven"
не съм съгласен че повечето растения предпочитат твърда вода- в природата 90% от растенията живеят в много мека и много кисела вода,според моите наблюдения в твърда вода в София се подобрява растежа само на ехинодоруси,останалите забавят растеж.

и аз така мисля

Цитат на: "raven"
Бар дава една универсална рецепта за един универсален аквариум- такова нещо няма,няма два еднакви аквариума,всички са различни ,с различни растения и в различна степен на установяване на биологично равновесие.както съм казвал много пъти- гледаш внимателно и без резки движения.
просто трябва да се наблюдават растенията и въобще аквариумът като цяло и ако нещо не тръгне добре да не се правят някакви драстични вмешателства а бавно и внимателно да се променят условията- растенията най много мразят резките промени.

Това къде го прочете - аз друго чета :)))

Цитат на: "raven"
изобщо това ми прилича малко на ижинер който се опитва да рисува пейзаж като си служи със чертежи и интегрални уравнения.

Очевидно не харесваш формулите и инженерите. Btw и в химията освен химичните формули и уравнения има и математически :))

Цитат на: "raven"
не че не съм напълно съгласен с Том Бар,той си е дал много труд и сигурно в заключенията му има много верни неща, но просто не ми харесва този инжинерен подход към нещо толкова относително като една мини екосистема и финният баланс в нея.

Въпрос на вкус, казало кучето и .... :)))

77

Цитат на: "hyp"

Цитат на: "raven"
не съм съгласен че повечето растения предпочитат твърда вода- в природата 90% от растенията живеят в много мека и много кисела вода,според моите наблюдения в твърда вода в София се подобрява растежа само на ехинодоруси,останалите забавят растеж.

и аз така мисля

ей това ви е грешката на вас :lol: пък и бар казва да се вдигне карбонатната твърдост до 3-4 :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

hyp

Цитат на: "77"
Цитат на: "hyp"

Цитат на: "raven"
не съм съгласен че повечето растения предпочитат твърда вода- в природата 90% от растенията живеят в много мека и много кисела вода,според моите наблюдения в твърда вода в София се подобрява растежа само на ехинодоруси,останалите забавят растеж.

и аз така мисля

ей това ви е грешката на вас :lol: пък и бар казва да се вдигне карбонатната твърдост до 3-4 :wink:

е че тя при мен си е 3!!! В дианабад от водопровода съм я мерил няколко пъти - KH = 3...  и GH = 5 - 6

77

е да де , но понякога пада на 1-2 , а вие не го вдигате :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido

Сакън, държа го постоянно вдигнато до 5-6  :D

Raven

@  hyp

техническият подход,по точно стриктното му спазване не води до нищо добро в акваристиката.убедил съм се лично след многократни опити.
колко от вас са слагали определени по схема и точно изчислени количества микро и макроелементи и са спазвали всички останали параметри,и са успявали да направят образцов аквариум.
в акваристиката 2+2 обикновенно не е 4,както в  химията.
Бар казва- слагайте толкова азот,толкова фосфор и толкова желязо,и всичко ще е ОК.

да ги слагаме в кое?

Малаваеца да си ги сложи в цихлидарника ли?

няма два еднакви аквариума,но Бар никъде не казва какъв аквариум точно има предвид- той просто си вади формулите и почва по тях.
всеки аквариум си е самостоятелна екосистема,с различна светлина,растения,и още много други субективни фактори които Бар не взима в предвид.аз в моят аквариум не слагам почти нищо- ела да го видиш и ми кажи че греша а Бар е прав.
другото което според мен е грешка- Бар говори за растения- това има нужда от толкова  бор,онова от толкова фосфор,а става въпрос за мини екосистема,сбор от много неща включително и от растения събрани от различни континети в 200 л. вода.
ясно е че индивидуализма е грешка в този случай.

естествено не отричам химията,аз самият много си я харесвам и смятам че е много полезна и необходима за акваристиката ,просто не мисля че е необходимо толкова стриктното и следване.

аз казвам- гледайте си растенията- ако искат азот слагайте,ако искат фосфор - също.
ако не искат - тогава за какъв дявол ви е да леете химия и после да питате " това дето тръгна кладофора сп. ли е или обикновенни нишковидни"
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

hyp

Цитат на: "raven"@  hyp
техническият подход,по точно стриктното му спазване не води до нищо добро в акваристиката.убедил съм се лично след многократни опити.
колко от вас са слагали определени по схема и точно изчислени количества микро и макроелементи и са спазвали всички останали параметри,и са успявали да направят образцов аквариум.
в акваристиката 2+2 обикновенно не е 4,както в  химията.
Бар казва- слагайте толкова азот,толкова фосфор и толкова желязо,и всичко ще е ОК.

Е да - няма точни и строги "Входни данни" - не казва аквариума е 130х50х40, рибите са 20 неонки, 5 САЕ, 3 анцистроса, растенията са: N ехинодоруса и т.н.... Осветлението е еди какви си лампи, CO2 еди колко си, състав на водата еди какъв си... Давате тези входни данни на моят "Торов Калкулатор" и той ви казва от кой химикал по колко да слагате и кои ден от седмицата... Това което дава е една примерна схема, която в много случаи не е най-добрата... Но все пак... Всеки трябва да си я донагласи като за неговия случай... Аз преди бях чел разни статии, включително и тези в този форум... В  крайна сметка до като не поекспериментирах не се научих... и все още има какво да уча... Аз мисля, че е доста по-лесно да се справиш и самонаучиш като четеш и експериментираш, а не само да експериментираш... Barr казва какви са разсъжденията му и съответно всеки човек би могъл да го корегира за себе си така че да се намести в неговата ситуация, за неговия аквариум....

А относно аквариума (образцов) - от много неща зависи това нещо: пари (за да купиш всичко от което имаш нужда), време (за да се грижиш за растенията), усет и виждане за красота (за да си наредиш неща, които стоят добре заедно), желание (знаеш защо), и късмет (да не си най-голямия карък поне)...

Цитат на: "raven"
няма два еднакви аквариума,но Бар никъде не казва какъв аквариум точно има предвид- той просто си вади формулите и почва по тях.
всеки аквариум си е самостоятелна екосистема,с различна светлина,растения,и още много други субективни фактори които Бар не взима в предвид.аз в моят аквариум не слагам почти нищо- ела да го видиш и ми кажи че греша а Бар е прав.
другото което според мен е грешка- Бар говори за растения- това има нужда от толкова  бор,онова от толкова фосфор,а става въпрос за мини екосистема,сбор от много неща включително и от растения събрани от различни континети в 200 л. вода.
ясно е че индивидуализма е грешка в този случай.

ххехехе... няма какво да спорим явно... Не му се кефиш ти и това е... Аз не мога да кажа, че това е най-добрия акварист за който съм чувал... Но справя се човека... Предполагам по-добре от повечето тук...

Цитат на: "raven"
естествено не отричам химията,аз самият много си я харесвам и смятам че е много полезна и необходима за акваристиката ,просто не мисля че е необходимо толкова стриктното и следване.
аз казвам- гледайте си растенията- ако искат азот слагайте,ако искат фосфор - също.
ако не искат - тогава за какъв дявол ви е да леете химия и после да питате " това дето тръгна кладофора сп. ли е или обикновенни нишковидни"

А как да разберем какво искат? Да ги питаме или да гледаме оскъдните описания във форума? Всеки общо взето прави нещо подобно... Гледаш, експериментираш, прочетеш нещо, питаш някой, понякога не се получава, понякога се оправя проблема и така... трупаме опит ден след ден... :)))

hyp

Цитат на: "77"е да де , но понякога пада на 1-2 , а вие не го вдигате :wink:
Никога не съм я хващал толкова... От 3-4 месеца я меря всичко често...
2-3 пъти съм мерил чиста питейна вода, а предимно от аквариума, но винаги е била толкова....
KH = 3 / GH = 5 или 6

Аз за разлика от Дидо не съм я вдигал...

hyp

Някой има ли случайно новите броеве на Thomas Barr
Трябват ми за Aug.2006 и Sept.2006?