• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 10:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

промяна на твърдостта

Започната от Живко, 20.02.2006 16:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Живко

как е възможно в един аквариум, карбонатната твърдостда да падне на нула и рН да слезне под 6'.
аквариума за който говоря е на мой познат.
около 300л.работи от около 5 год.без растения.останали са десетина възрастни африкански цихлида, с размер 15/20см.техни съквартиранти са две боции, с размер около една педя :shock: още не мога да си затворя чеенето от вида им :D
човека се жалва, че рибите дават фира по една на седмица-десетина дни.когато почнах да тествам някои от параметрите,един рибок даваше фира на повърхноста, а съквартирантите му го поръпваха, оставяйки му белези.рибока от време на време се опитваше да избяга.
с две думи изглеждаше прилично натровен.
нитратите определено са над500-600 мг/л.на въпроса ми кога и по колко вода сменя, отговора беше... :roll:
за моя най-голяма изненада, КН се оказа пулна нула.замерих чешмяната вода, от която преди бог знае колко време е доливано.КН беше 11 градуса.
лукмусовите ленти с които меря рН, почват да меря от 6' нагоре.поради тази причина не мога да кажа колко е рН, но при всички случаи е под 6'. то какво и да очаква с тази карбонатна твърдост.
аквариума се филтрира от външен филтър "Проджект", 1000 л/ч.работи и аераторна помпа.филтъра не е отврян от доста време.абе толкова дълго, че собственика е забравил какво има вътре.при това положение дори не съм го разглеждал. не виждам полза.

какво трябва да се направи...то е ясно.
въпросът е, защо и как е паднала карбонатаната твърдост :?:  upset
Никой не се е родил научен.

dido

Твърде е вероятно водораслите, които неминуемо са се въдили в аквариума, да са изкльопали карбонатите с течение на времето. Всъщност по тази логика би трябвало и общата твърдост да отива към 0.

dave

Знам ли :roll: За такава поддръжка на аквариум не бях чувал  :shock:

Иначе би трябвало да се е случило горе-долу следното: Оцетно киселото разлагане на остатъците от храната постепенно е осигурило достатъчно киселина да отнеме и последните метално йони от карбоната, койте се е изпарил от аквариума като CO2.

Същото става като залееш варовик с оцет, или каквато и да е друга достатъчно силна киселина.

Предполагам общата твърдост се е запазила. Металните йони са си там и доколко са налични във водата зависи от дисоциационната константа на солите, които са се образували и разтворимостта им.

Raven

и на мен първо ми хрумна че силни киселинни процеси може да са свалили карбонатната,както  подкиселяване с торф примерно слабо омекотява водата.

обаче в този случай представяте ли си какво подкиселяване трябва да е било- горките рибета, в каква супа живеят само.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

супа не ами...
африкански цихлиди в дестилирана вода. :roll:
за това пък боциите :shock: такова чудо не сте виждали.непремено ще ги снимам.
жалко, че не измерих общата твърдост :cry: щеше да е полезно да се знае.
Никой не се е родил научен.

Similar topics (2)

11730

Публикации: 22
Прегледи: 28066

14413

Публикации: 8
Прегледи: 4851