• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 08:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно тор от калифорнийския червей

Започната от stanilabg, 29.03.2010 09:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stanilabg

Извинявам се, ако се повтарям и има подобна тема/въпрос, но не открих такава/такъв.
За тор от калифорнийският червей чух за първи път тук във форума, така че не съм въобще запознат как изглежда и какво точно е това. Затова се опитах да намеря, дали нещо такова се продава тук и открих продукт, който обаче ме обърка в представата си за това, което съм си мислел, че е тора. Това е един вид пръст (поне така изглежда на снимките), която се е получила вследствие на обработката на хранителните отпадъци от червея. Досега съм си мислел, че това са някакви изсушени червеи. :-[
Кое е правилното?

Raven

Точно това е торът, работи много внимателно с него защото е много силен.

Най добре е да го изкиснеш или извариш много добре и да го сложиш на много тънък слой на около 5 см под пясъка.
Слоят да е не повече от 5мм. дебелина, и то само на места на които ще имаш засадени растения, много добре действа на Елеохарис за полянка или на НС.

Аз моят го изкисвах с гореща вода в легенче в продължение на седмица- всяка сутрин и вечер отливах водата и наливах максимално гореща вода от чешмата.
Накрая става бистра вода и твърди минерализирани гранулки което е чистата тор.
Много е силна и ако нямаш достатъчно растения или прекалиш с нея , водораслите ще те нападнат за броени дни и седмици няма да можеш да се отървеш.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Не се притеснявай, това е много чист и екологичен продукт. Освен това е доста еднороден. Няма клечки, камъни, перлит и добавки от течни торове. Не се нуждае от предварителна подготовка. Ето това е:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fpalladium46.hit.bg%2Fnano%2Fslides%2F07.jpg&hash=bf06a2f61178ce8c04d4c3a788961022391ded44

Другото колегата ти го е казал.
Разни мои АКВАРИУМИ 

stanilabg

Благодаря ви за бързата реакция. :-)
За сега не смятам да го слагам в вид на слой, а по скоро като глинени топчета или като подхранка за стайните растения.
След такива "бани" не се ли премахва най-хубавото което съдържа? Предполагам за стайните растения не е нужно да се изкисва? За топчетата също ли е необходимо да се кисне/вари?
Как да се разбере дали е оригинал? Съществуват множество измамници, които ще се опитат да ми пробутат нещо друго - обикновена пръст. По какво се отличава?

miTko

Ползвал съм само този от снимката, за други не знам. Може и да има измамници. Тоси прилича като че ли на малки гранулки ако го разгледаш внимателно. Еднороден е. Тъмнокафяв, но зависи колко е мокър. Според мен не се нуждае от киснене, варене и каквато и да е подготовка. Мисля, че на опаковката пишеше колко се слага в саксии с цветя.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

При промиването излизат излишният амоняк и фосфатите, за това е хубаво да се направи такова изкисване или варене.

На топчета няма да можеш да го оформиш, този тор седи на гранулки като пясък и не се слепват, единственият начин да го оформиш като топче е да го смесиш с глина или най добре да го замразиш във формичка за лед.
Аз правя така- много удобен начин за директна доставка в корените на едрите растения.
Смесваш тор и малко вода и пълниш формичките до където прецениш, аз ги пълня горе долу на половина за да не стават прекалено големи кубчета.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kdravia

Айдде пак на червея!Пиша в тази тема за да не отварям нова.Та въпросът ми е такъв.На биохумусът от червен калифорнийски червей пише,че след като се накисне за 48часа,след това водата се използва за листно подхранване,на саксийни растения разбира се.Та въпросът ми е,възможно ли е въпросната течност да се използва и за аквариумни растения или е твърде рисковано?
Докато има шарани,ще има и рибари!

iek

Принципно е възможно с някакви доработки да направиш от това подходящ тор за нашите цели, но ще трябва да направиш анализ на състава на тази вода. Вероятно, освен макро и микроелементи, съдържа и някои полезни аминокиселини, но колко и какви, само в добре обзаведена лаборатория биха могли да ти кажат.

kdravia

Цитат на: iek - 04.05.2010 14:40
Принципно е възможно с някакви доработки да направиш от това подходящ тор за нашите цели, но ще трябва да направиш анализ на състава на тази вода. Вероятно, освен макро и микроелементи, съдържа и някои полезни аминокиселини, но колко и какви, само в добре обзаведена лаборатория биха могли да ти кажат.
Не,че ме мъррзи,но незнам къде да търся такава лаборатория,по скоро ще си поръчам на AQUA GO имаше някакъв по-евтин.А иначе с биохумосът експериментирах преди извесно време.Изкиснах го няколко пъти,смесих го с пясък и сложих тънък слой 5мм. на дъното,в/у него 4/5см. грунд.Резултатът-криптокорина тропика и анубиаса,почти загинаха.Глосостигмата,валиснерията и особенно елеохариса тръгнаха много добре,но с тях се появиха някакви зелени водорасли като паяжина.В крайна сметка рестартирах аквариума.
Докато има шарани,ще има и рибари!

Stanislav.D

Здавейте,казвам се Станислав и съм от София.Бихте ли ме ориентирали къде в града мога да си купя малка разфасовка тор от Калифорнийски червей.Питах на няколко борси за цветя,но нямат.В Агро-аптеки ли да търся?
Предварително благодаря!
Symphysodon aequifasciatus
Pterophyllum scalare  MANACAPURU 
Monodactylus Sebae
Monodactylus Argentum
Apteronotus albifrons
Sturisoma panamense
Cyphotilapia frontosa Kigoma
Cyphotilapia gibberosa Mpimbwe
Cyphotilapia gibberosa Blue Zair Moba
Parachromis managuensis
Amphilophus

Raven

В агроаптеката на Сточна гара, май се казваше "Сортови семена" магазина.
На спирката на автобусите идващи откъм гара Подуене се намира.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Stanislav.D

Благодаря за съдействието!Късно прочетох отговора.Да добавя,продават го и на цветната борса-пазар "Красно село".
Станислав
Symphysodon aequifasciatus
Pterophyllum scalare  MANACAPURU 
Monodactylus Sebae
Monodactylus Argentum
Apteronotus albifrons
Sturisoma panamense
Cyphotilapia frontosa Kigoma
Cyphotilapia gibberosa Mpimbwe
Cyphotilapia gibberosa Blue Zair Moba
Parachromis managuensis
Amphilophus

MeTogu

Някой от колегите ползващи наскоро от тази тор да споделят впечатления.Не визирам Мариян и Митко че те са прифита.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

drstravel

Здравейте, да не отварям нова тема за тор от калифорнииски червей, ще попитам спецовете на форума тук:

1. При положение че взема тор и го изваря няколко пъти, после влажен го натъпча във формички за лед до половината, колко бучки замразен калифорнииски тор ще ми трябват за дъно с размер 90х40?

1.5. На колко сантиметра дълбочина да вкарам бучките?

2. На колко време се изтощава тора, съответно кога да добавя нови бучки и колко да бъдат?

3. Мога ли да преторя растения - четох някъде за изгорели корени от този мощен тор. Посочил съм растенията с които разполагам отдолу.
4. Мога ли да очаквам водорасли какви от този тор?

Растенията са HC няколко туфички от преди седмица, елеохарис парвула (за който благодаря на Stenli) , който смятам днес вечерта да бучна разделен и подстриган според указанията за засаждане.  Имам и 15тина ниски стръка погестемон . Грунд - 2 фракции едрата отдолу, ситната отгоре, дебелина на места от 3 сантиметра до 12-13 см на други.  Осветление 0,8 вата/литър, co2 - от бутилка през атомизатор -50 мехурчета в минута. Имам малко брада с която се боря - сменям вода по 15-20% през ден (колкото поеме легена  :-P ). Торил съм само веднъж с течен тор на JBL преди 2-3 дни, заради пожълтяващи листенца по хемиантуса. Ще ми се да подхраня дъното, без да го пренареждам.

Поздрави и усмивки!
Хобита - акваристика, размотаване по хотели в България и почивка ;)

dafil

Ползвал съм замразени бучки от тора-ефекта в /у хемиантуса и стауроджина беше невероятен :-D
Набутвай колкото се може по-дълбоко,особено като няма разделителна мрежа м/у хран.подложка и грунда.При мен избиха брада и кладофора в/у грунда на едно от местата където съм слагал.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Raven

Аз правя бучки с различен размер, пълня формичката наполовина или до горе.
Едрите кубчета от пълна догоре формичка са за растения с развита коренова система- Ехинодоруси, Криптокорини...
На по дребни растения трябва да се слагат по малки кубчета защото торът наистина е силен и може да прегори корените или да предизвика бум на водорасли.

За колко време стигат тези кубчета не е ясно, просто наблюдавайте растението, зависи от много фактори- размера на растението, скоростта му на растеж, факторите в самият аквариум, видът на конкретното растение...
Не мисля че може да се каже с точност толкова общо, но предполагам че за два три месеца минимум сига една такава бучка ледена тор.

Някои растения вероятно нямат нужда от такова торене, примерно дългостеблените, или пък имат нужда от съвсем малко, като накои ниски почвопокривни за преден план.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

MeTogu

 *BRAVO* Много добре и подробно просто и кратко обяснение за начина на подготовка и употреба.
Едно предложение от мен.Или да се сложи темата с отметка или да се синтезира и подреди като кекст всичко и да се сложи в сайта.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

stenli

Цитат на: Raven - 25.09.2010 15:37

Някои растения вероятно нямат нужда от такова торене, примерно дългостеблените, или пък имат нужда от съвсем малко, като накои ниски почвопокривни за преден план.


А дали в случай на торене на килимни за преден план, визирам HC, торта е препоръчително да се сложи на по-голяма близост до корените В по-горен слой на грунда? Корените са доста късички. Вярно, е че торта се просмуква по грунда и на други пластове, но е възможно да има разлика.

Raven

Този метод на торене с ледените кубчета май става популярен, може да напиша една сатия.
Ама утре..... :-)

За торене при ниски растения аз направо насипвам тъничък слой под пясъка и отгоре слагам около 3-4 см. промит и пресят пясък.
Аквариумът от подписа ми е с такова дъно и наистина всичко върви много бързо, след това го рестартирах и промих пясъка на дъното- съвсем забележим е много по бавният темп на растеж при чист пясък.
Единствено началният бум на водорасли беше по тежък при дъното с тор, но за около седмица преминава.

Само че това насипване на слой преварен тор трябва да стане при стартирането на аквариума, въпреки че и след това става но малко по сложно.
Подлагах слой тор за полянка и на готов аквариум, за целта извадих всичката вода, изгребах около два пръста от пясъка отпред , насипах тънък слой тор, отгоре пясък и водата и рибите обратно.
Освен водата и рибите нищо друго не извадих от аквариума, нямаше никакви поражения по растенията.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

iek

Цитат на: drstravel - 25.09.2010 13:24

3. Мога ли да преторя растения - четох някъде за изгорели корени от този мощен тор. Посочил съм растенията с които разполагам отдолу.


Това няма как да стане, ако не е обогатяван допълнително с торове. Имах повече от година едно аквариумче с елеохарис и субстрат изцяло и само от "тор от червеи". Не съм го снимал, защото представляваше просто "банка" за растението. Имах и още едно, изцяло с такъв субстрат, дадох го на stenli, както си беше подредено:
http://2.bp.blogspot.com/_46oO6TAIals/S0wpfUp6uBI/AAAAAAAAAyc/6ZZz88AIdts/s1600-h/Picture+187.jpg
Пясъкът е само отпред, за декорация.
Обработвал съм вермикомпостта само с накисване в продължение на седмица, без варене.

drstravel

Метода със замразения тор според мен е много добър защото на много хора не им се иска да ровят из субстрата, още повече ако има растения. Аз лично като правих аквариума изобщо не бях наясно с това че трябва да захраня дъното, а не ми се иска да вадя всичко и да размествам растения защото после ще им трябва адаптация- криптокорините пак ще хвърлят всички стари листа, пък и честно казано ме мързи. Аз съм твърдо за една подредена и систематизирана статия за замразен тор от калифорнийски червей, мисля че ще е полезна за много хора  *DRINK* .

Stanilabg, ако в момента си в Пловдив ще съм ти благодарен от да споделиш от къде намери чиста тор от калифорнийски червей, аз обиколих днес, Баумакс, Мосю Бриколаж, 2 магазина на Тилия и още някакви цветарски и никаде нямаше само тор а някаква почвена смес с 30 % тор в нея, почва, перлит и други.   Търсих и по агроаптеки, само дето не намерих отворена в събота. Някой има ли представа къде да намеря тор от калифорнийски червей в Пловдив.

Поздрави и усмивки!
Хобита - акваристика, размотаване по хотели в България и почивка ;)

jojo

Цитат на: drstravel - 25.09.2010 21:15
..... Някой има ли представа къде да намеря тор от калифорнийски червей в Пловдив.

Поздрави и усмивки!

ЕТ "Лира" GSM 0889 206 264. Фирмата е пазарджишка, но в момента продават само в Пловдив. Случайно собственичката се оказа, че живее в нашия квартал. Обади се да ти обясни къде се намират магазините в Пловдив. Пакет 5 кг- 2 лв и нещо, грубо, по спомени.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

ico

Цитат на: drstravel - 25.09.2010 21:15
от къде намери чиста тор от калифорнийски червей, аз обиколих днес, Баумакс, Мосю Бриколаж, 2 магазина на Тилия и още някакви цветарски и никаде нямаше само тор а някаква почвена смес с 30 % тор в нея, почва, перлит и други.   Търсих и по агроаптеки, само дето не намерих отворена в събота. Някой има ли представа къде да намеря тор от калифорнийски червей в Пловдив.
Друг вариант
ЦитатТор от червен калифорнийски червеи
- разфасовка 0,200 мл за употреба в цветарството / еднократна доза за средна саксия /. Прилага се веднъж на два-три месеца.
- разфасовки от 2 литра,5 литра, чували от 30 л и 50 л,насипно
Ферма за производство на биотор от червени калифорнийски червеи. - с.Войводиново / на 5 км от Пловдив/ тел за кантакти 0889 70 81 70 Мариан Филчев
Адрес: Войводиново, Раковски 5, Войводиново, Община: Пловдив Северен, Област: Пловдив, п. код: 4135  Tel.: 031012632

Или ако не ти е спешно, другия месец от ЦВЕТНА ЕСЕН (27 Окт 2010 - 31 Окт 2010). Там последно време винаги има по някой производител, но вдигат малко цените...
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

santah

Би трябвало да има и в цветарския магазин на ъгъла на ул."П.Тошев" и "Дрин".

dafil

Цитат на: santah - 26.09.2010 17:03
Би трябвало да има и в цветарския магазин на ъгъла на ул."П.Тошев" и "Дрин".

И аз от там съм го купувал
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

santah


stanilabg

Цитат на: drstravel - 25.09.2010 21:15
Stanilabg, ако в момента си в Пловдив ще съм ти благодарен от да споделиш от къде намери чиста тор от калифорнийски червей, аз обиколих днес, Баумакс, Мосю Бриколаж, 2 магазина на Тилия и още някакви цветарски и никаде нямаше само тор а някаква почвена смес с 30 % тор в нея, почва, перлит и други.   Търсих и по агроаптеки, само дето не намерих отворена в събота. Някой има ли представа къде да намеря тор от калифорнийски червей в Пловдив.

За съжаление не съм в Пловдив.  :-( Тази година пропуснахме.
Между другото искам да се похваля, че преди месец (най накрая) си купих въпросния тор - 20л за 2?. И щото нямам кола, ми се отели вола докато го домъкна от другия край на града. Както и да е, въпроса е че намерих. Почти се бях отказал да търся. Прикачвам снимки (дано да се вижда), на които се вижда, че е доста по различен от този, който е показал miTko. Неговия е тъмен на цвят, явно е по влажен/пресен. Моя е един сух и човек трябва да е с много голямо въображение за да види гранулки. Да, изглеждат като гранулки, но много ситни. Съмнявам се да е обикновена пръст. Оригинална опаковка, запечатана, но знае ли човек.



Цитат на: santah - 26.09.2010 17:03
Би трябвало да има и в цветарския магазин на ъгъла на ул."П.Тошев" и "Дрин".

Тва си е направо в махалата. Нашата кооперация е нова и жълта на цвят намираща се на бул. Македония (от Дрин, като се завие наляво по Македония).

Raven







Това е моят тор, взех го от Ботаническата градина в София, изглежда ми доста по чист и хомогенен.В горният има някакви сламки и други боклуци- при мен няма нищо такова, всичко е на еднакви гранулки.
Предполагам че като се промие хубаво всичките сламки и други неща ще се махнат, така че надали е проблем.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Hg

Да наистиа торът е доста силен.. Наложи ми се да засадя едни растения за да пуснат корени и използвах малки кофички в които сложих около 2 с.л. тор. След това ситен пясък и малко грунд най отгоре.. И въпреки това водата в аквариума пожълтя.

stanilabg

Колегата kdravia, споменава, че водата в която се накисва тора, може да се използва за листно подхранване на стайни растения. Въпросът ми е, колко време може да се съхранява, респ. използва такава вода, без да й се промени "качеството"? Т.е. до кога "хранителните вещества" намиращи се в нея, остават непокътнати?

Днес разгледах по-добре опаковката на моя тор и забелязах, че не е така подробно описан съставът й, както го е показал  Raven. Пише само: Азот 1,5%; Калий 1 %; Фосфор 1,5%.
Трябва ли да ме притеснява факта, че съставът (явно) на различните торове/производители е различен?

xD

Здравейте колеги , да не отварям нова тема та реших тук да пиша .
Значи снощи прочетох за тора от червен калифорнийски червей и реших и аз да потърся :
Днес ходих в една агроаптека и питах за тора , а продавача загуби и ума и дума , гледаше ме като баба пред унидоус виста  :-D , почуди се и ми каза , че не продават теково нещо.
След това отидох в цветарски магазин , продавачката ми показа тора , но той беше в нещо като кошичка от течен шоколад и каза , че е на кранули . 900гр. - 4,80лв.
Да го взема ли и дали трябва да го преварявам или кистна ?
Благодаря ви предварително  *DRINK*
: 17.02.2011г 19:07ч
Никой ли няма да ми отговори ?!?!?!   :-(

iek

Торба от 25 литра ( доста по-леко изглеждаше от 25кг) взех за 11-12лв, чети на етикета дали е чист (без допълнителни добавки), но при всички случаи трябва да го киснеш. Ако нямаш време, вместо да го киснеш можеш и да го вариш 10-15 минути.

ПП Тук щатни чиновници на заплата няма- ако никой не ти отговаря, значи не се е появил човекът, който знае отговора.

bigbeer

Цитат на: xD - 17.02.2011 20:49
....
След това отидох в цветарски магазин , продавачката ми показа тора , но той беше в нещо като кошичка от течен шоколад и каза , че е на кранули . 900гр. - 4,80лв.
..

Това което са ти прпедложили най-вероятно е "концентрат" от ТКЧ. Не го използвай в никакъв случай.

Не използвай и този на снимката по-долу.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2F1zfsfpu.jpg&hash=dee04b773b048c1d014a1d924bd4c0f4f6081b29

xD

И 1 последен въпрос за дъно 60x35см. какво количество ми е необходимо ?

bicho1976

След доста умуване си купих тор от калифорнийски червей.Торба от един литър 1лв.
Направих топчета които замразих и ги бучнах в грунда.Не съм го киснал и обработвал.
След някой друг ден ще мога да направя съпоставка дали аджеба има някакъв ефект.

iek

Цитат на: xD - 17.02.2011 22:12
И 1 последен въпрос за дъно 60x35см. какво количество ми е необходимо ?
60х35х1/1000=Х литри (поне 2л).

xD

Днес от 11:00 обикалям из града в търсене на тора от ЧКЧ , така и не намерих . Обиколил съм 8-9 магазина . Но намерих това и изкам да ви попитам дали може да го използвам :

iek

Този е "подхранен" допълнително, доста ще трябва да го изкисваш и пак не е сигурно, че няма да създаде проблеми. Освен това Р2О5 отделя топлина при разтварянето си, а за да могат растенията да усвоят фосфора от него, трябва да са налични специфични органични киселини, така че не знам доколко ще е подходящ в този си вид.

bigbeer

Правил съм опит с подобен торфен субстрат. Мина успешно. Трябва много да се внимава с дозата.  *THUMBS UP*

Асен Евгениев

Цитат на: bigbeer - 19.02.2011 20:06
Правил съм опит с подобен торфен субстрат. Мина успешно. Трябва много да се внимава с дозата.  *THUMBS UP*
В този аквариум ли изпробва субстрата?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi54.tinypic.com%2F156a89w.jpg&hash=796fc3938db7ded2aa3878819ac864e14e2ef7ad
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bigbeer

Не, тук почти нема грунд.  :-D Правих 2 Хперимента, требе да ги има някъде из форума. *THUMBS UP*

MeTogu

Я да не отварям нова темичка и аз.Имам един въпрос.
Този червей става ли за храна на рибите?На торта сме и намерили пирложението.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Калифорнииският червей е отлична риболовна стръв. *THUMBS UP*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi56.tinypic.com%2Fvpda3s.jpg&hash=179652b58acb05edfbed03e0fe82eb56a3ef931c
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ka4ulatiq

Цитат на: xD - 19.02.2011 13:30
...
Но намерих това и изкам да ви попитам дали може да го използвам :
....

Аз си взех същия тор от кауфланд за да видя какво представлява. Но след като го отворих установих, че съдържа амониева селитра направо на гранулки. Ако имаш рибки ще ги изтровиш ... Но пък ако нямаш, можеш спокойно да го ползваш :)
А пък и трябва да се пресее, защото съдържа доста "клечки и сламки".

Цитат на: akapulko - 28.03.2011 22:35
Калифорнииският червей е отлична риболовна стръв. *THUMBS UP*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi56.tinypic.com%2Fvpda3s.jpg&hash=179652b58acb05edfbed03e0fe82eb56a3ef931c

Май ще направя една фермичка за калифорнииски червейчета :)

bigbeer

Продавам торф и тор от ЧКЧ

Един колега продава чист ТКЧ и много добър торф. Аз лично за мойте китки пазарувам само те него. Но за съжаление не съм си торил танковете с него. ;)

kpokcho

та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)

Mirobg

Период от 20 дни достатъчен ли е за да нормализира средата в аквариума,след поставяне на биотор?
: 24.06.2011г 16:04ч
Средата да бъде благоприятна за пускане на Черита.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Asmodeus

Преди няколко часа, сутринта си взех, но жената в магазина много убедително ми каза че торта трябвало задължително да се смесва с друга - въпреки това вече е на малки топчета и във фризера :)
: 16.09.2011г 12:12ч
Цитат на: kpokcho - 14.04.2011 09:25
та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)

http://eko-bg.com/1/index.php?option=com_content&view=article&id=73%3A2010-03-10-08-14-28&catid=36%3Aproduct&Itemid=60&lang=bg

Predator II

Здравеите колеги.Аз съм производител на тор от ЧКЧ и имам поглед само в/у развитието на агро растения и нямах представа, че може да се използва и в акваристиката.Приятно съм изненадан.Предстои ми стартиране на нов аквариум 126л и ще пиша за наблюденията си от действието от тора.А м/у другото торта не вреди на сухоземните растения и дори в концентритан вариант не може да се предозира .Имам клиенти които садят расад в 70% ТЧКЧ и 30% пръст.

Ето ви и химичен анализ на тор от ЧКЧ

Резултати от химичен анализ проведен от Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол към Министерство на замеделието и храните

Данните са за 1 кг тор при 54% влажност


Органично в-во                                60,62 %
Органичен въглерод                        35,16 %
Соли                 3,99 mS

Общи елементи и съединения в абс.сухо в-во:


N                     2.34 %
P2O5                 2.20 %
K2O                 0.86 %
CaO                 8.31 %   
MgO                 1.30 %


Водоразтворими елементи:


N-NO4                 11.2   mg/kg
N-NO3             1574  mg/kg
P2O5                 250   mg/kg
K2O                 3434 mg/kg
CaO                 676   mg/kg
MgO                 423   mg/kg
Cl                 574   mg/kg
SO4                 730   mg/kg
Na                 65     mg/kg


Елементен анализ в абс.сухо в-во:


As               <4.0   mg/kg
Cd                0.313 mg/kg
Cr                  9.34 mg/kg
Cu                  44.4 mg/kg
Ni                  11.2 mg/kg
Pb                  11.7 mg/kg
Zn                  164  mg/kg
Hg                 0.120mg/kg
B                  13.3 mg/kg
Fe                 0.642 %
Mn                   319 mg/kg
         

anasarka

Браво колега  *privet* тоя анализ е много полезен  *THUMBS UP*
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Асен Евгениев

Браво, това е за раздела със статии. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

miTko

Интересно, само желязото е в %...Защо ли? *mislia*
Разни мои АКВАРИУМИ 

ivotri

Цитат на: kpokcho - 14.04.2011 09:25
та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)
Aми има хора който отглеждат калифорнийски червей в България по-точно в Костиево. Повече не мога да помогна. Искаш да оглеждаш и да добиваш тор?  Не е толкова лесно трябва четене и определени условия.

Dinko

Случайно попаднах на тази тема за тор от калифорнийски червей и реших че ще ми е от голяма полза за вкоренените ми растения тъй като съм само с кварцов пясък.Смятам да действам според съветите на Raven,чрез замразяване на първоначално възможно най малки кубчета ще сложа на ехинодорусът за да видя как че потръгнат нещата.Купих си от ето този тор http://www.zeleno.bg/bg/products/137-biotor-lumbrikal-.html
ако някой го е използвал моля да коментира.
В общата му характеристика пише:
РН във Н2О - 7.56
хумус в % - 38.26
минерален № в ррm - 147
подв. p2o5 в ppm - 450
подв. К2О в ppm - 530
Cu в ppm - 75
микроелементи - 1.5 млрд/гр
това е опаковка от 2л.

Penta

Извари го леко (аз го слагам в микровълновата до степен пред завиране) 2-3 пъти, промивай и така докато спре да оцветява водата, замразяваш и мушкаш. От всички писания по темата извода е че макроелементите в него не трябва да се "носят" из водата и да станат храна за водораслите и нямаш грижи.

miTko

Ти как реши, че това което се носи из водата са макроелементи?
Разни мои АКВАРИУМИ 

Penta

Цитат на: miTko - 15.09.2012 12:16
Ти как реши, че това което се носи из водата са макроелементи?

Ами като ги гледам се носят тежко-тежко, едни такива... Макро някак си !  :-D

skorpizzz

Темата е малко стара, но тук е мястото да питам някои неща .  ;-)

Трябва да си сменя грунда и мислех да направя от този субстрат, но нямам много растения .
Понеже нямам практика със торенето се отказах нямам и уреди за измерване на стойностите на водата.
Но ми допадна начина със торенето на топчета и замразяването  им .

Мисля да започно с долен слои от лава, отгоре да сложа грунд  и наи отгоре днес се сдобих със кварцов пясак, но е доста ситен най- много 2 мм .

Ако по този начин става след като ги сложа бактериите да ги пусна на лавата или директно във водата (понеже няма събстрат а само лава ) .

Няколко дни след зациклянето  мисля да започна с торенето от замразени кубчета тор, има ли проблем ако към него добавя Торф от мъх сфагнум като го дозирам 2:1 да не направя някоя беля като цяло.

Във форума прочетох една статя за малкия кварцов пясък който е до 2мм. с по едър грунд пропадал между големия и в такъв случаи какъв грунд кат мм ми препоръчвате.

И за малко да забравя толкова малак кварцов пясак ще пречи ли на растенията и на достигането на вода до тора. Благодаря предварително  :-)

danodanev

аз си купих тор от калифорнииски червей сложих го във тензух и киснах , плакнах и така една седмица накрая остана само концентрат колко кал падна и гадория много и след това го сложих като най долен слой растенията полудяха всичко бухна стана джунгла  :-)

Boqnov90

Здравейте. За да не правя друга тема ще пиша тук. Взех днес една почва която наподобявала тор от ЧКЧ. От магазина ми казаха че е натурална и няма никакви вредни вещества, но дали е така и бих ли могъл да направя от нея малки топченца и да ги бодна в корените. Прилагам и снимка с веществата съдържащи се в нея. Приемам съвети..


crazzzy

Колега в Лидъл можеш да намериш тор от Калифорнийски червей , аз съм ползвал от там. Иначе взимаш форма за лед, разтваряш торта с вода, пълниш формата, пъхаш във фризера и натам сигурно ти е ясно, успех.

Boqnov90

Цитат на: crazzzy - 03.03.2015 18:49
Колега в Лидъл можеш да намериш тор от Калифорнийски червей , аз съм ползвал от там. Иначе взимаш форма за лед, разтваряш торта с вода, пълниш формата, пъхаш във фризера и натам сигурно ти е ясно, успех.
Ясно ми е как става, исках да знам дали това дето съм взел няма да навреди на обитателите в аквариума. Торта от чкч ми идва малко силна и затова взех въпросната почва

crazzzy

Разбирам те, нека колегите да споделят също, ако някой е ползвал въпросната тор

skorpizzz

Здравейте . Бих искал да ви попитам, проблем ли ще е, ако при растения който не растат от два месеца и нещо сложа тор от чкч ? Преди 4 дни сложих течен тор и тръгнаха водорасли.И преди имаше , но сега се увеличиха.  :-D Преди няколко месеца пробвах торта ,но слагах много и не го миех или киснех. И не след дълго се наложи рестарт, за да измия гняста от грунда. Грунда е кварцов пясък 3-5 мм. ПХ-то е 7 добавям СО2 и пак не растат. Ако торта ще помогне да слагам , ако ли не поне да не взривявам аквариума с водорасли че вече издивях с тези растения !!!*CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*

petko

Надали това ще ти реши проблема.Някъде другаде е той.

skorpizzz

Еми това е положението явно ще ги изхвърля, те вече на нищо не приличат. Чудя се дали проблема не е от грунда, някой със кварцов камък ако си изкаже мнението дали е по добре със торта, ще съм му много благодарен. Благодаря и за бързият отговор!!!  :)

Penta

Добре изварена и промита торта съм я ползвал с добър успех многократно. Слага се като подхранващ първи слой , след което се засипва с поне 5см кварцов пясък. "Добър успех" защото по този метод растенията не полудяват, но растат добре и без проблеми. Най-важното е слоя тор от ч.к.ч. да е тънък и добре покрит от инертен грунд.
Играл съм си да слагам замразени кубчета в работещ аквариум, не е имало отрицателен ефект.

skorpizzz

Искам да попитам колко тънък слои трябва да се сложи ? Грунда в момента ми е 10 см. отзад и 4 отпред, мога ли да го оставя така както е във момента. Просто отдолу да е със тор от чкч. И един последен въпрос колко трябва да е залесен един аквариум за да се постави отдолу слои от чкч.? За да не се получи свърталище на водорасли. Благодаря много ми помогна !!!  *YAHOO*

zariio

Ако си начинаещ само рискуваш с този слой.
Сложи си чист кварцов пясък,тори си редовно и резултата ще е на лице.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

skorpizzz

Ами те ако вървяха щях да торя, но въпреки, че съм със кварцов пясък не вървят . Даже мирофилиума не мърда . Благодаря отново :)

zariio

Те за да вървят трябва да ториш.Такава подложка не замества торенето.
Отделно,растенията може да не вървят не само заради липси.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

skorpizzz

Точно за това питам , за да зная дали ще помогне на тези растения или не. Защото вече са почти мъртви повечето . Благодаря отново :)

bunzip2

За да растът растенията, освен торенето, трябва да има осигурени и други условия.
Достатъчно светлина, достатъчно СО2 и О2. Трябва да поддържаш добра хигиена в аквариума. Гнилостните процеси да са ограничени до максимум, нормално торене, осветление и СО2. Водата да я поддържаш малко по-мека.
Ако тези условия са изпълнение, няма да имаш проблеми.
Обикновено торенето е последния проблем...

skorpizzz

Да така е отдолу е пълно с гняс , сега сифониръм няколко дни и дано се изчисти. А спрямо тора, на топчета мисля да го добавям по натам,стига да тръгнат растенията . Но се чудя кога да започна , мисля да си добавям течен тор , но когато и тогава забеляза липси ли да започна със торене във грунда?  :-)

bunzip2

Не е необходимо да добавяш и тор в грунда, при положение че ториш с течни торове.
Ако забележиш липси, просто ще коригираш дозите.
Само че, липсите , които забелязваш, може да не са липси а излишъци или друг проблем. За това казах, че торовете обикновено са последния проблем.
Особено за бавни и слабо залесени аквариуми, в които не се подава СО2 и са с умерено осветление, обикновено е достатъчно да се тори само с микро елементи и то в малки дози.

Ако си натрупал много органика (което сигурно е така, както казваш, че е пълно с мизерия в грунда), проблемите ти са по-скоро от там. Сифонирай и поддържай добра хигиена. Махай откъснатите листа, или парчета от листа, които плуват из водата. Смените на вода не ги пренебрегвай, трябва да са редовни.
Стабилизирай си аквариума и всичко ще се оправи.

Ако все пак държиш да подхранваш в грунда, бих ти препоръчал да ползваш топчетата на JBL (jbl the 7 balls). По 1 топче в близост до корените на растенията с по-развита коренова система - като криптокорини, ехинодоруси и други.
Дават добри резултати и с тях вероятността да оплескаш нещата е доста по-малка, от колкото ако използваш тор от ЧКЧ.

skorpizzz

Много благодаря за съветите ! Ще видим какво ще се случи, а спрямо тора докато не посадя повече зеленина няма да слагам .  *DRINK*

mortimar

Здравейте и от мен изчетох ви коментарите и идеята за този тор много ми допадна като подсилващ елемент на растенията ми. Ще потърся да си взема от някое от оказаните места за Сф. Та въпросите ми са за топчетата от тор в грунда остават ли много гадости по самия грунд и скапва ли тя водата или всичко се абсорбира и разгражда. И още нещо в общия аквариум имам и скариди и охлюви който не искам да затрия с някакви съединения от тора имало ли е проблем с тях до сега...

Similar topics (5)

50320

Започната от bhote


Публикации: 1
Прегледи: 2176

15822

Публикации: 0
Прегледи: 2594

56497

Публикации: 7
Прегледи: 5465

59548

Публикации: 2
Прегледи: 3018

53320

Публикации: 57
Прегледи: 21588