• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 03:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно тор от калифорнийския червей

Започната от stanilabg, 29.03.2010 09:21

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

crazzzy

Колега в Лидъл можеш да намериш тор от Калифорнийски червей , аз съм ползвал от там. Иначе взимаш форма за лед, разтваряш торта с вода, пълниш формата, пъхаш във фризера и натам сигурно ти е ясно, успех.

Boqnov90

Цитат на: crazzzy - 03.03.2015 18:49
Колега в Лидъл можеш да намериш тор от Калифорнийски червей , аз съм ползвал от там. Иначе взимаш форма за лед, разтваряш торта с вода, пълниш формата, пъхаш във фризера и натам сигурно ти е ясно, успех.
Ясно ми е как става, исках да знам дали това дето съм взел няма да навреди на обитателите в аквариума. Торта от чкч ми идва малко силна и затова взех въпросната почва

crazzzy

Разбирам те, нека колегите да споделят също, ако някой е ползвал въпросната тор

skorpizzz

Здравейте . Бих искал да ви попитам, проблем ли ще е, ако при растения който не растат от два месеца и нещо сложа тор от чкч ? Преди 4 дни сложих течен тор и тръгнаха водорасли.И преди имаше , но сега се увеличиха.  :-D Преди няколко месеца пробвах торта ,но слагах много и не го миех или киснех. И не след дълго се наложи рестарт, за да измия гняста от грунда. Грунда е кварцов пясък 3-5 мм. ПХ-то е 7 добавям СО2 и пак не растат. Ако торта ще помогне да слагам , ако ли не поне да не взривявам аквариума с водорасли че вече издивях с тези растения !!!*CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*

petko

Надали това ще ти реши проблема.Някъде другаде е той.

skorpizzz

Еми това е положението явно ще ги изхвърля, те вече на нищо не приличат. Чудя се дали проблема не е от грунда, някой със кварцов камък ако си изкаже мнението дали е по добре със торта, ще съм му много благодарен. Благодаря и за бързият отговор!!!  :)

Penta

Добре изварена и промита торта съм я ползвал с добър успех многократно. Слага се като подхранващ първи слой , след което се засипва с поне 5см кварцов пясък. "Добър успех" защото по този метод растенията не полудяват, но растат добре и без проблеми. Най-важното е слоя тор от ч.к.ч. да е тънък и добре покрит от инертен грунд.
Играл съм си да слагам замразени кубчета в работещ аквариум, не е имало отрицателен ефект.

skorpizzz

Искам да попитам колко тънък слои трябва да се сложи ? Грунда в момента ми е 10 см. отзад и 4 отпред, мога ли да го оставя така както е във момента. Просто отдолу да е със тор от чкч. И един последен въпрос колко трябва да е залесен един аквариум за да се постави отдолу слои от чкч.? За да не се получи свърталище на водорасли. Благодаря много ми помогна !!!  *YAHOO*

zariio

Ако си начинаещ само рискуваш с този слой.
Сложи си чист кварцов пясък,тори си редовно и резултата ще е на лице.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

skorpizzz

Ами те ако вървяха щях да торя, но въпреки, че съм със кварцов пясък не вървят . Даже мирофилиума не мърда . Благодаря отново :)

zariio

Те за да вървят трябва да ториш.Такава подложка не замества торенето.
Отделно,растенията може да не вървят не само заради липси.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

skorpizzz

Точно за това питам , за да зная дали ще помогне на тези растения или не. Защото вече са почти мъртви повечето . Благодаря отново :)

bunzip2

За да растът растенията, освен торенето, трябва да има осигурени и други условия.
Достатъчно светлина, достатъчно СО2 и О2. Трябва да поддържаш добра хигиена в аквариума. Гнилостните процеси да са ограничени до максимум, нормално торене, осветление и СО2. Водата да я поддържаш малко по-мека.
Ако тези условия са изпълнение, няма да имаш проблеми.
Обикновено торенето е последния проблем...

skorpizzz

Да така е отдолу е пълно с гняс , сега сифониръм няколко дни и дано се изчисти. А спрямо тора, на топчета мисля да го добавям по натам,стига да тръгнат растенията . Но се чудя кога да започна , мисля да си добавям течен тор , но когато и тогава забеляза липси ли да започна със торене във грунда?  :-)

bunzip2

Не е необходимо да добавяш и тор в грунда, при положение че ториш с течни торове.
Ако забележиш липси, просто ще коригираш дозите.
Само че, липсите , които забелязваш, може да не са липси а излишъци или друг проблем. За това казах, че торовете обикновено са последния проблем.
Особено за бавни и слабо залесени аквариуми, в които не се подава СО2 и са с умерено осветление, обикновено е достатъчно да се тори само с микро елементи и то в малки дози.

Ако си натрупал много органика (което сигурно е така, както казваш, че е пълно с мизерия в грунда), проблемите ти са по-скоро от там. Сифонирай и поддържай добра хигиена. Махай откъснатите листа, или парчета от листа, които плуват из водата. Смените на вода не ги пренебрегвай, трябва да са редовни.
Стабилизирай си аквариума и всичко ще се оправи.

Ако все пак държиш да подхранваш в грунда, бих ти препоръчал да ползваш топчетата на JBL (jbl the 7 balls). По 1 топче в близост до корените на растенията с по-развита коренова система - като криптокорини, ехинодоруси и други.
Дават добри резултати и с тях вероятността да оплескаш нещата е доста по-малка, от колкото ако използваш тор от ЧКЧ.

Similar topics (5)

37783

Публикации: 0
Прегледи: 3200

7438

Започната от syrfist_bg78


Публикации: 4
Прегледи: 9627

1857

Публикации: 40
Прегледи: 56630

51284

Публикации: 2
Прегледи: 2922