• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Относно тор от калифорнийския червей

Започната от stanilabg, 29.03.2010 09:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kpokcho

та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)

Mirobg

Период от 20 дни достатъчен ли е за да нормализира средата в аквариума,след поставяне на биотор?
: 24.06.2011г 16:04ч
Средата да бъде благоприятна за пускане на Черита.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Asmodeus

Преди няколко часа, сутринта си взех, но жената в магазина много убедително ми каза че торта трябвало задължително да се смесва с друга - въпреки това вече е на малки топчета и във фризера :)
: 16.09.2011г 12:12ч
Цитат на: kpokcho - 14.04.2011 09:25
та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)

http://eko-bg.com/1/index.php?option=com_content&view=article&id=73%3A2010-03-10-08-14-28&catid=36%3Aproduct&Itemid=60&lang=bg

Predator II

Здравеите колеги.Аз съм производител на тор от ЧКЧ и имам поглед само в/у развитието на агро растения и нямах представа, че може да се използва и в акваристиката.Приятно съм изненадан.Предстои ми стартиране на нов аквариум 126л и ще пиша за наблюденията си от действието от тора.А м/у другото торта не вреди на сухоземните растения и дори в концентритан вариант не може да се предозира .Имам клиенти които садят расад в 70% ТЧКЧ и 30% пръст.

Ето ви и химичен анализ на тор от ЧКЧ

Резултати от химичен анализ проведен от Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол към Министерство на замеделието и храните

Данните са за 1 кг тор при 54% влажност


Органично в-во                                60,62 %
Органичен въглерод                        35,16 %
Соли                 3,99 mS

Общи елементи и съединения в абс.сухо в-во:


N                     2.34 %
P2O5                 2.20 %
K2O                 0.86 %
CaO                 8.31 %   
MgO                 1.30 %


Водоразтворими елементи:


N-NO4                 11.2   mg/kg
N-NO3             1574  mg/kg
P2O5                 250   mg/kg
K2O                 3434 mg/kg
CaO                 676   mg/kg
MgO                 423   mg/kg
Cl                 574   mg/kg
SO4                 730   mg/kg
Na                 65     mg/kg


Елементен анализ в абс.сухо в-во:


As               <4.0   mg/kg
Cd                0.313 mg/kg
Cr                  9.34 mg/kg
Cu                  44.4 mg/kg
Ni                  11.2 mg/kg
Pb                  11.7 mg/kg
Zn                  164  mg/kg
Hg                 0.120mg/kg
B                  13.3 mg/kg
Fe                 0.642 %
Mn                   319 mg/kg
         

anasarka

Браво колега  *privet* тоя анализ е много полезен  *THUMBS UP*
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Асен Евгениев

Браво, това е за раздела със статии. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

miTko

Интересно, само желязото е в %...Защо ли? *mislia*
Разни мои АКВАРИУМИ 

ivotri

Цитат на: kpokcho - 14.04.2011 09:25
та и аз да питам: торта си е тор, знаете и приложението но, от къде може да се купи самия калифорнийски червей!?
Не за храна за риби а за отглеждане!
Идеята е че гледах  по дискавъри че просто този червей се гледа в затворени кошчета за боклук и разгражда био-отпадъците до въпросната тор!
Така че всеки може да си прави биотор стига да има червея!
Аз лично питах в риболовните магазини именно да си купя от този за стръв ама никой наоколо мене няма!
Е братчеда ми обеща да ми донесе от един ама не ми и донесе!
така че някой по темата да пише самия червей да го има???
(ако покрай рибките е и риболовец???)
Aми има хора който отглеждат калифорнийски червей в България по-точно в Костиево. Повече не мога да помогна. Искаш да оглеждаш и да добиваш тор?  Не е толкова лесно трябва четене и определени условия.

Dinko

Случайно попаднах на тази тема за тор от калифорнийски червей и реших че ще ми е от голяма полза за вкоренените ми растения тъй като съм само с кварцов пясък.Смятам да действам според съветите на Raven,чрез замразяване на първоначално възможно най малки кубчета ще сложа на ехинодорусът за да видя как че потръгнат нещата.Купих си от ето този тор http://www.zeleno.bg/bg/products/137-biotor-lumbrikal-.html
ако някой го е използвал моля да коментира.
В общата му характеристика пише:
РН във Н2О - 7.56
хумус в % - 38.26
минерален № в ррm - 147
подв. p2o5 в ppm - 450
подв. К2О в ppm - 530
Cu в ppm - 75
микроелементи - 1.5 млрд/гр
това е опаковка от 2л.

Penta

Извари го леко (аз го слагам в микровълновата до степен пред завиране) 2-3 пъти, промивай и така докато спре да оцветява водата, замразяваш и мушкаш. От всички писания по темата извода е че макроелементите в него не трябва да се "носят" из водата и да станат храна за водораслите и нямаш грижи.

miTko

Ти как реши, че това което се носи из водата са макроелементи?
Разни мои АКВАРИУМИ 

Penta

Цитат на: miTko - 15.09.2012 12:16
Ти как реши, че това което се носи из водата са макроелементи?

Ами като ги гледам се носят тежко-тежко, едни такива... Макро някак си !  :-D

skorpizzz

Темата е малко стара, но тук е мястото да питам някои неща .  ;-)

Трябва да си сменя грунда и мислех да направя от този субстрат, но нямам много растения .
Понеже нямам практика със торенето се отказах нямам и уреди за измерване на стойностите на водата.
Но ми допадна начина със торенето на топчета и замразяването  им .

Мисля да започно с долен слои от лава, отгоре да сложа грунд  и наи отгоре днес се сдобих със кварцов пясак, но е доста ситен най- много 2 мм .

Ако по този начин става след като ги сложа бактериите да ги пусна на лавата или директно във водата (понеже няма събстрат а само лава ) .

Няколко дни след зациклянето  мисля да започна с торенето от замразени кубчета тор, има ли проблем ако към него добавя Торф от мъх сфагнум като го дозирам 2:1 да не направя някоя беля като цяло.

Във форума прочетох една статя за малкия кварцов пясък който е до 2мм. с по едър грунд пропадал между големия и в такъв случаи какъв грунд кат мм ми препоръчвате.

И за малко да забравя толкова малак кварцов пясак ще пречи ли на растенията и на достигането на вода до тора. Благодаря предварително  :-)

danodanev

аз си купих тор от калифорнииски червей сложих го във тензух и киснах , плакнах и така една седмица накрая остана само концентрат колко кал падна и гадория много и след това го сложих като най долен слой растенията полудяха всичко бухна стана джунгла  :-)

Boqnov90

Здравейте. За да не правя друга тема ще пиша тук. Взех днес една почва която наподобявала тор от ЧКЧ. От магазина ми казаха че е натурална и няма никакви вредни вещества, но дали е така и бих ли могъл да направя от нея малки топченца и да ги бодна в корените. Прилагам и снимка с веществата съдържащи се в нея. Приемам съвети..


Similar topics (5)

50320

Започната от bhote


Публикации: 1
Прегледи: 2182

15822

Публикации: 0
Прегледи: 2615

56497

Публикации: 7
Прегледи: 5492

59548

Публикации: 2
Прегледи: 3049

53320

Публикации: 57
Прегледи: 21811