• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 05:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

NPK За Аквариум

Започната от Sandro, 24.11.2012 10:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bustama

 :-)Човека  слага 0,68мг/л всеки ден, за седмица е 4,67  и това без да знае колко е в действителност - а дали ще е и точно толкова, колкото показва теста... и колко растения има - да е пълен аквариума с китки, пък и риби има и от там фосфати и нитрати.

Поне, аз разбрах, че тори от дозите всеки ден. :-)
Sandro, теста ти с течни реагенти ли е, за нитрата.
Според мен друго обеснение няма - светлина има, въг. диоксид, също, тори се с нитрати и фосфати както и микро, растенията му не растат добре - щото няма баланс при макрото, пък толкова микро ако слага всеки ден... :duvar:

evgeni200

Дай снимка на реактора за ЦО2  :-)
: 24.11.2012г 15:03ч
NaH2PO4.2H2O
NaNO3

От двете колко ти идва натрия в аквариума?????????

cantiga

Аз пък фосфати въобще не торя, водоснабдяване ми дават 0,18 фосфати във водата и с това я карам. Даже нямам подобна тор, и аз обмислях по едно време да си взема NPK, но в последствие се отказах.
Поздрав!
Светослав

stanislav89

Магнезии не ти трябва, водата ви в Пазарджик е доста твърда. Там тои е достатъчен. Дори е възможно да ти се е получил излишък.
: 24.11.2012г 20:08ч
Доста си се объркал Sandro.  В началото пишеш, че ториш както ти е казал Евгени, след това даваш на натриев нитрат съдържанието.... След това казваш, че слагаш калиев нитрат и калиев фосфат. Земи прегледаи темата и я оправи.

dafil

Цитат на: stanislav89 - 24.11.2012 21:00
Магнезии не ти трябва, водата ви в Пазарджик е доста твърда. Там тои е достатъчен. Дори е възможно да ти се е получил излишък.
Това,че в Пазарджик водата е с Gh=13+++ значи ,че има или доста калций,или доста магнезий,или и от двете,НО БЕЗ ДА ЗНАЕШ от кое по колко :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

stanislav89

Достатъчно му е и калият и магнезият
: 24.11.2012г 22:10ч
твърдост 10,5 Н
РН 7,4
нитрати 18,3
желязо 0,02
манган 0,01
калций 64
магнезий 6,6
сулфати 27
фосфати 0,1
флуор 0,3
НЯМА КАК ДА ЗНАЕШ НАЛИ?  *ROFL* *ROFL* *ROFL*

Sandro

Цитат на: evgeni200 - 24.11.2012 16:50
Дай снимка на реактора за ЦО2  :-)
: 24.11.2012г 15:03ч
NaH2PO4.2H2O
NaNO3

От двете колко ти идва натрия в аквариума?????????
Евгени ти със тоя реактор си се заял от началото. Знаеш какъв е реактора казвам ти колко е цо2 то и според теб не може да е така. Но е точно така. От един месец съм със jbl tajfun. Като е наставян и общо има 15 отделения. Смея да твърдя даже , че стария разтваряше по добре. Стойностите се държат почти същите.
Цитат на: stanislav89 - 24.11.2012 21:00
Магнезии не ти трябва, водата ви в Пазарджик е доста твърда. Там тои е достатъчен. Дори е възможно да ти се е получил излишък.
: 24.11.2012г 20:08ч
Доста си се объркал Sandro.  В началото пишеш, че ториш както ти е казал Евгени, след това даваш на натриев нитрат съдържанието.... След това казваш, че слагаш калиев нитрат и калиев фосфат. Земи прегледаи темата и я оправи.
Калиев нитрат слагам. Объркал съм копирането явно.
Теста за нитрати е на сера
Цитат на: bustama - 24.11.2012 15:28
:-)Човека  слага 0,68мг/л всеки ден, за седмица е 4,67  и това без да знае колко е в действителност - а дали ще е и точно толкова, колкото показва теста... и колко растения има - да е пълен аквариума с китки, пък и риби има и от там фосфати и нитрати.

Поне, аз разбрах, че тори от дозите всеки ден. :-)
Sandro, теста ти с течни реагенти ли е, за нитрата.
Според мен друго обеснение няма - светлина има, въг. диоксид, също, тори се с нитрати и фосфати както и микро, растенията му не растат добре - щото няма баланс при макрото, пък толкова микро ако слага всеки ден... :duvar:
Дозите ги слагам всеки ден. Аквариума е пълен със китки буквално.
Тестовете за нитрати и за цо2 са течни реагенти , объркаха ми теста за фосфати и чакам да ми докарат такъв. Също на сера и тогава ще видя реално колко са стойностите на фосфатите.
Едно не ми е ясно всичко било много много се тори.
Тогава защо като увелича тора растенията полудяват и кипват?
Дайте вашите предположения , защо така реагират растенията както съм описал по горе за старите и новите листа. 
Оставете ги дозите за малко.
Проблемите са от торовете и нищо друго. Или са малко или много.
Питам вас по опитните да споделите по симптомите какво е , а не да ме поучавате какво съм направил и какво не така ме обърквате. Не съм химик и не искам да съм. Просто ме интересува колко да слагам във аквариума и китките да вървят добре :).


bustama

 :-) е като си увеличиш дозите и според теб всичко е ок, тогава защо не ги държиш високи и нема имаш дерт.
В аквариума ми капризни растения нямам, слагам 1/2 от твоя нитрат на ден фосфати почти не слагам, имам 5бр. малки риби на 85л. вода, светя с 4х18в.
Защо растенията ти се държат така - от къде да знам *dontknow* затова и ти казах да спреш да ториш и тн. остави ги на спокойствие - още повече, че аквариума ти е стар, демек си има от аките и пиките много в грунда.
Купи си комплексен тор и си свиркай.

dafil

Цитат на: stanislav89 - 24.11.2012 22:34
Достатъчно му е и калият и магнезият
: 24.11.2012г 22:10ч
твърдост 10,5 Н
РН 7,4
калций 64
магнезий 6,6
НЯМА КАК ДА ЗНАЕШ НАЛИ?  *ROFL* *ROFL* *ROFL*

Ако си ги мерил лично ти-бих се съгласил със стойностите.Но ако си прочел някоя публикация в нета на местното ВиК....тва е все едно да вярваш когато казват по ТВ,че имаме поефтиняване напоследък :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Peza

Офтопик:

Че как да няма поевтиняване ... мен да питаш ИМА!!! Напоследък работя за все по-малко пари и по-малки хонорари ... за едно и също количество работа. Та това ако не е поевтиняване .... е за някои  :-D

@Sandro: Не разбирам, хем казваш с двойно и повече макро нещата са ОК, хем ги сваляш. Проблемите ти с обитателите са от ударното увеличаване за мен (ако изобщо е от това). Пробвай с постепенно и виж, може да се окаже че дозата далеч не е нужно да е двойна и тройна ... провери, виж.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Sandro

Цитат на: bustama - 24.11.2012 23:50
:-) е като си увеличиш дозите и според теб всичко е ок, тогава защо не ги държиш високи и нема имаш дерт.
В аквариума ми капризни растения нямам, слагам 1/2 от твоя нитрат на ден фосфати почти не слагам, имам 5бр. малки риби на 85л. вода, светя с 4х18в.
Защо растенията ти се държат така - от къде да знам *dontknow* затова и ти казах да спреш да ториш и тн. остави ги на спокойствие - още повече, че аквариума ти е стар, демек си има от аките и пиките много в грунда.
Купи си комплексен тор и си свиркай.

Ще пробвам това което казваш. Намалявам осветлението спирам и торенето да видим какво ще излезе.

Цитат на: Peza - 25.11.2012 07:42
Офтопик:

Че как да няма поевтиняване ... мен да питаш ИМА!!! Напоследък работя за все по-малко пари и по-малки хонорари ... за едно и също количество работа. Та това ако не е поевтиняване .... е за някои  :-D

@Sandro: Не разбирам, хем казваш с двойно и повече макро нещата са ОК, хем ги сваляш. Проблемите ти с обитателите са от ударното увеличаване за мен (ако изобщо е от това). Пробвай с постепенно и виж, може да се окаже че дозата далеч не е нужно да е двойна и тройна ... провери, виж.
Точно това и аз не разбирам , ако го разбирах нямаше а пиша  :-D. Не знам защо така се получава аз съдя по кипежа след 2 3 часа слагане на повечето дози.

bustama

Това, че ти кипят растенията не означав че са здрави и им е кеф.
Ако ще намалиш осветлението и въгл. диоксид - това означава ли, че ще трябва да спреш да ториш?! Само леко намали дозите, постепенно докато ги нацелиш.
Пиши, като ти пристигне теста за фосфата да кажеш колко е.

evgeni200

Кипенето, както е писано по-горе не е фактор. Балончета виждаш само от не здраво или наранено растение.Пеалното отделяне на кислород няма как да го видиш
Защо смяташ , че се заяждам?
Късаш някъде хранителната верига - осветление , СО2 , торове!
Точно къде се къса, освен теб, никой друг не може да знае.
Еднократно или многократно предозиране с определени елементи, води до блокиране на останалите елементи.

Sandro

Цитат на: evgeni200 - 25.11.2012 10:57
Кипенето, както е писано по-горе не е фактор. Балончета виждаш само от не здраво или наранено растение.Пеалното отделяне на кислород няма как да го видиш
Защо смяташ , че се заяждам?
Късаш някъде хранителната верига - осветление , СО2 , торове!
Точно къде се къса, освен теб, никой друг не може да знае.
Еднократно или многократно предозиране с определени елементи, води до блокиране на останалите елементи.

Ок. Може би от прекалено прекалено престараване се получи това. :)
: 25.11.2012г 11:11ч
Ето малко и снимки.








bustama

Sandro,  аз от evgeni200 съм се научил горе/долу кое и как е, но че при него всичко е ок - моя аквариум не е същия, най-вече водата е друга.
Магнезия ти куца според мен и желязото, а може и калия, но ме съмнява. Но сега да не започнеш да ториш с тях.
Всичко трябва да става постепенно докато наецлиш ритъма и да го подържаш.
И пак ти казвам, моя аквариум не е като твоя, и че при мен върви определена доза и тн. не означава, че и при теб ще е така.
За снимките - човек, че ти си имаш приличен аквариум  :-) я не му мисли, много го пришпорваш и за това е така.

Similar topics (5)

29479

Публикации: 11
Прегледи: 6101

3010

Публикации: 16
Прегледи: 14152

22703

Публикации: 20
Прегледи: 12661

1511

Публикации: 5
Прегледи: 3040

51596

Публикации: 5
Прегледи: 3807