• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Не добре балансиран аквариум

Започната от Alexfield, 23.06.2009 20:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jojo

На мен не ми е ясна хватката със сифонирането- вадиш растения, корени  =-O. За 1 год. съм сифонирал 2 пъти и то само отпред, където няма растения и защото просто нямаше какво друго да правя... На 112 л. имам около 35-40 риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

Alexfield

Ето и малко снимки - защо толкова ме затруднява сифонирането:






Тук се вижда и самия сифон (без маркуча):


Ето и с какво тествам параметрите на водата:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.veterinarnipece.cz%2Fimages%2Fbig%2Fakvaristika%2Fjbl-easy-test-vzorek.jpg&hash=8df0a5503dcfd18b70786f89241eddb974ed45af
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Raven

Амиии,от чисто практическа и най вече от чисто естетическа гледна точка бих ти препоръчал да извадиш всичките тези неща които си събрал  по дъното.
Нито са естествени  нито има някаква нужда от тях.
Това си е лично мое мнение.

Нитратите са ти високи защото рибите са много,растения нямаш почти никакви а тези които ги имаш са твърде бавни за да вършат някаква работа в тази  насока.
Единственият начин да се свалят нитрати при това положение е с редовни  малки смени на водата- около 20% седмично.

Това ще понижи рН както и е станало,просто трябва да спреш да слагаш и махаш разни неща.
Варовикови камъни,нитратни смоли- няма нужда от тези неща.
Всичките тези резки промени които правиш в една или друга насока само влошават нещата,аквариумната система е много уязвима на такива химични промени.

Извади всички цветни неща от дъното,посади повечко растения от типа на дъбчето което вече имаш и сменяй редовно вода- аквариума ще се стабилизира и проблемите ще спрът.

За тази черна мозайка - винаги съм се чудел дали наистина е напълно инертна.
Все си мисля че отделя нещо и не влияе добре  на системата.
При всяко положение е неестествена и аз бих я сменил с нормален пясък.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kamos

Направо ми се къса сърцето като гледам на едно място дюбоизите, сребърните акули и живородките.
То и аз съм правил мешавици, ама ти си направо върха.
Имаш два варианта.
Аквариум само с риби и нитратната смола или аквариум с растения.
При втория е желателно рибите да са малко.
При първия е желателно смените на водата да са ежеседмични и по големи от 30 процента.
Иначе респект за труда и постоянството да се пребориш с проблема.
ПП
ПХ пада при сифониране на много "оакан" грунд /личен опит/

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Живко

Бе оставете го човека.
Всички сме минали през такъв период. Щом рибите са ОК и не си пречат.... Вкус другар няма.
Че е ненормална композицията спор няма.
Важното е да се реши проблема. Положението е овладяно. Параметрите са вкарани в норма.
Сега остава да се поддържа качествено, пък композицията с рибите ще се изчисти с времето. Ще се саморегулира ако трябва и изводите ще са на лице. ;-)
Никой не се е родил научен.

discus

Живко те изводите ще са налице, ама като не иска някой да слуша защо пита се чудя аз. Ако беше пуснал снимките в първият си пост господина дето ми е обиден, нямаше да казва този това каза не стана, онзи онова каза не стана и понеже всички дето казаха нещо едва ли не ме излъгаха аз стигнах до извода. Айде успех на рибките във въпросният аквариум, дано не се мъчат много.

dido

По-добре не разчитай на нитратната смола и я изхвърли от арсенала. Ползването и води до натрупване на натрий във водата. Последният е токсичен за рибите в големи дози. Особено в твоя случай, когато си имал много нитрати и смолата е "работила" яко ...

Alexfield

Аквариумът беше коренно различен преди да сифонирам. Беше пълен с растения (това на което викате дъбче)

Изглеждаше приблизително така:


За съжаление нямам по-подходяща снимка. Тук жената дебнеше да снима котката на фона на аквариума.
@discus: Не съм набеждавал никой, че ме е излъгал. По-скоро малко хора са имали практически опит с въпросната смола, с която аз реших да пробвам да си реша проблема.
Не съм ти обиден. Знам, че намеренията ти са добри. Реагирах остро заради изразеното ти желание да триеш части от постинга ми вместо правилното - да ме обориш.

@dido: Аз наистина малко разбирам от химия, но все пак ето какво си представям на първо четене:
1. Нитратната смола (съединението Y(+)X(-) ) абсорбира нитратните йони NO3 (-) и ги замества с други йони X (-) - за сега не знаем какви.
2. След като се насити смолата се поставя в концентриран разтвор на сол: Na (+) и Cl (-), за да се регенерира - да се освободи от нитратните йони: Y NO3 + NaCl -> Y Cl + NaNO3
3. Разтворът на NaNO3 (онова дето става жълто-кафяво) се изхвърля и смолата е готова отново за ползване. Но вече знаем горе-долу какво химическо съединение е смолата (или поне в какво съединение се е превърнала след първоначалното използване и рециклиране: Y Cl - някакъв хлорид
3. Вече имаме идея какво прави смолата в аквариума: Заменя NO3 (-) с Cl (-):
Y Cl + NaNO3 -> Y NO3 + NaCl
Y Cl + KNO3 -> Y NO3 + KCl
2(Y Cl) + Ca(NO3)2 -> 2(Y NO3) + CaCl2

Т.е.  би следвало нитратната смола да заменя нитратите с хлориди - водата става по-солена и по-твърда. Нямам обяснение защо пада pH, но е така.

Ако някой има какво да добави или да ме обори, е добре дошъл. Ще се радвам също, ако темата се измести от:
Колко съм некадърен и нищо неразбиращ и как си измъчвам рибите
към:
Да научим нещо повече за това какво точно става в аквариума.

ЦитатПолзването и води до натрупване на натрий във водата.
Според мен води до натрупването на NaCl - водата става солена. А колкото е по-солена водата в аквариума, толкова намалява възможността на смолата да абсорбира нитратните йони. Т.е. нитратната смола не замества смяната на вода.

П.П. Дизайнерското оформление (камъните по дъното) са дело на жената - аквариумът е и нейно хоби.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Raven

Цялата тази работа още веднъж потвърждава това което съм казвал много пъти- химията обикновенно прецаква нещата.

Какво си направил- напълнил си си аквариума със сол и си унищожил растенията които са били единственият шанс да оправиш положението.

Какво е трябвало да направиш- да редуцираш леко броят на рибите и да вкараш аквариумът в нормален режим- редовни регулярни умерени смени на вода и леко просифонване на дъното.

Всичките тези мятания от един химически аспект на друг са били напълно излишни.

Сифонирането на  дъното също е допринесло за дебалансирането- просто си променил биохимичните показатели и това в комплект с всичко останало е довело до сривът.


Така нареченият "пример на старите аквариуми" , във всяка книжка за акваристика ще прочетем за този приме.
Стар аквариум с дълго несменявана вода която само се долива,дъното не се сифонира ,всичко е кристално чисто и няма никакъв проблем.
Всъщност бавно се натрупват органични вещества и в един момент системата се претоварва.
Започваме разбира се веднага със смени на вода и сифониране и системата моментално се разпада поради рязката промяна на всички физични и биохимични показатели.

Според мен ако продължиш с нитратната смола ще влошиш нещата още повече,тя е добра за аквариуми без растения,но и там много не се препоръчва доколкото знам от цихлидарите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

Аз пък направо се чудя, при толкова много треволяк, как са успели да се натрупат толкова много нитрати. *dontknow*
Тези растения би трябвало да се справят с 90 риби.
Никой не се е родил научен.

Raven

От несменянето на вода предполагам.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Alexfield

Аквариумът беше станал като джунгла. Възможно е растенията да са избуяли в следствие на високите нитрати. Никнеха наистина като гъби след дъжд. Явно все пак не е било по силите им да се справят с нитратите, произведени от 100-те (по онова време) риби.
В момента дъното е покрито с камъни и не мога да сифонирам нищо при смяна на водата. За сега тенденцията е да си остане като аквариум с малко растения и много камъни.
Рибите вече са към 80. Преместих всички налични хелери в друг аквариум.

Да, този "пример на старите аквариуми" е моят случай. Малка но незначителна разлика е, че сменях вода но рядко и по малко: на 2 месеца около 40-50 литра и така във водата се е натрупало какво ли не.

Сега като се замислям е възможно pH-то да се е понижило не заради смолата, а заради
ЦитатЗапочваме разбира се веднага със смени на вода и сифониране и системата моментално се разпада поради рязката промяна на всички физични и биохимични показатели.

Днес смених още 60 литра

Ето и новите показатели:
pH : 7.6
KH : 8°d
GH : 9°d
NO2 : 0
NO3 : 50 mg/l

Както и да го гледам рибите произвеждат повече нитрати отколкото малкото растения и нитратната смола могат да абсорбират.
pH (беше 6.4) и KH покачих с добавяне на 2 ч.л. сода бикарбонат (3 дена подред, за да става плавно и да няма шокиращи промени в киселинността/основността).
Добавянето на сода увеличава солеността на водата като по този начин на смолата й пада абсорбиращата способност. Също така пречи на растенията да се развиват.

Смятам да се вслушам в съвета да спра с резките промени и да премина към ежеседмични смени на 60 литра вода. За нитратната смола смятам да не я махам засега. Без нея нитратите отново ще тръгнат неконтролируемо нагоре. Все пак е по-добре малко по-солена вода отколкото силно нитратна  *DRINK*

Благодаря на всички за съветите, макар и понякога да им се ядосвах  *thanks
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

discus

Човек премери водата от чешмата, тогава прецени кое е нормално и кое не. Пх ще ти е между 6,5-7, GH около 5 предполагам, KH около 3 може би. Ако съм прав с нормални смени на вода ще подържаш параметри около тези, с тези химии които слагаш само правиш скокове на параметрите.

Alexfield

Премерих ги веднага след като си купих теста:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,3441.15.html
Виж Отговор #24

Да, започвам с редовни смени 60л седмично - т.е. 20%

За смолата: сигурно скоро и нея ще я извадя.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Alexfield

Благодаря на всички за съветите.
Мога да кажа, че най-после успях да постигна баланс:
Ето измерванията от днес след смяна на 60 литра вода:
pH : 7.4
KH : 5°d
GH : 5°d
NO2 : 0
NO3 : 40 mg/l

Растенията се окопитиха вече. Взеха да изкарват нови листа.

Сега остава само да намаля леко бройката на рибите, но това ще стане най-вероятно по естествен път  ]:->
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Similar topics (5)

2744

Публикации: 7
Прегледи: 7434

22703

Публикации: 20
Прегледи: 12632

9119

Публикации: 4
Прегледи: 3608