• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Информация за PMDD торове за растения - описание, дозиране

Започната от dido, 11.09.2005 21:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Та реших да напиша тази информация, щото и за мен е полезна, а не ми се щрака по калкулатора всеки път :-)

Торове, с които внасяме калий:

име: Калиев дихидрогенфосфат
формула: KH2PO4
pH: 4.5
плътност: r=2.3 г/см3
тегловно съдържание: калий K = 28.7%, фосфати PO4 = 69.8%, фосфор P = 22.7%
комбиниран тор: да, внася допълнително фосфати(фосфор)
разтворимост: разтворим
токсичност: слабо токсичен
забележка: използва се като тор в земеделието,  има фунгицидни свойства
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калий К с 2.87 мг/л, фосфати PO4 с 6.98 мг/л, фосфор P с 2.27 мг/л

име: Калиев карбонат
формула: K2CO3   
pH: 11.3
плътност: r=2.3 г/см3
тегловно съдържание: калий K = 56.5%, карбонати СО3 = 43.5%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата
забележка: алкален буфер, внася допълнително карбонати
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калий К с 5.67 мг/л, карбонти СO3 с 4.35 мг/л

име: Калиев нитрат
формула: KNO3
pH: 7
плътност: r=2.1 г/см3
тегловно съдържание: калий К = 38.7% , нитрат NO3 =  61.3%, азот N = 13.8%
комбиниран тор: да, внася допълнително нитрати
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калий К с 3.87 мг/л, нитрати NO3 с 6.13 мг/л, азот N с 1.38 мг/л

име: Калиев сулфат
формула: K2SO4
pH: 7.5
плътност: r=2.7 г/см3
тегловно съдържание: калий К = 44.9% , сулфат SO4 = 55.1% , сяра S = 18.4%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калий К с 4.49 мг/л, сулфати SO4 с 5.51 мг/л, сяра S със 1.84 мг/л

име: Калиев хлорид
формула: KCl
pH: 5-8
плътност: r=2 г/см3
тегловно съдържание: калий К = 52.4%, хлор Cl = 47.6%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калий К с 5.24 мг/л, хлор Cl с 4.76 мг/л

Торове, с които внасяме калций:

име: Калциев карбонат
формула: CaCO3
pH: 8-8.5
плътност: r=2.7 г/см3
тегловно съдържание: калций Са = 40%, карбонат СО3 = 60%, въглерод С = 12% C
комбиниран тор: -
разтворимост: много трудно разтворим, разтворимостта нараства в кисела среда – примерно богата на СО2 вода
токсичност: безопасен
забележка: алкален и карбонатен буфер – повишава kH и gH, стабилизира pH към неутрално до слабо алкално
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: калций Ca с 4 мг/л, карбонати CO3 с 6 мг/л, въглерод С с 1.2 мг/л

Торове, с които внасяме магнезий:

име: Магнезиев сулфат хептахидрат (английска сол)
формула: MgSO4.7H2O
pH: 6.5-7
плътност: r=1.7 г/см3
тегловно съдържание: магнезий Mg = 9.9%, сулфат SO4 = 39%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: безопасен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: магнезий Mg с 0.99 мг/л, сулфати SO4 с 3.9 мг/л

име: Магнезиев хлорид хексахидрат
формула: MgCl2.6H2O
pH: 6.5
плътност: r=1.6 г/см3
тегловно съдържание: магнезий Mg = 11.9%, хлор Cl = 34.9%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: безопасен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: магнезий Mg с 1.2 мг/л, хлор Cl с 3.5 мг/л

Торове, с които внасяме фосфати (фосфор):

име: Натриев дихидрогенфосфат дихидрат
формула: NaH2PO4.2H2O
pH: 4.5-5
плътност: r=1.9 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 14.7%, фосфат PO4 = 60.9%, фосфор Р = 19.8%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: слабо токсичен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 1.5 мг/л, фосфати PO4 с 6.1 мг/л, фосфор Р с 2 мг/л

име: Динатриев хидрогенфосфат додекахидрат
формула: Na2HPO4.12H2O
pH: 9
плътност: r=1.5 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 12.7%, фосфат PO4 = 26.4%, фосфор Р = 8.6%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: слабо токсичен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 1.3 мг/л, фосфати PO4 с 2.6 мг/л, фосфор Р с 0.9 мг/л

име: Тринатриев фосфат додекахидрат
формула: Na3PO4.12H2O
pH: 11.5
плътност: r=1.6 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 18.1%, фосфат PO4 = 25%, фосфор Р = 8.2%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата, средно токсичен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 1.8 мг/л, фосфати PO4 с 2.5 мг/л, фосфор Р с 0.8 мг/л

Торове, с които внасяме нитрати:

виж - Торове, с които внасяме калий: Калиев нитрат

име: Натриев нитрат
формула: NaNO3
pH: 7
плътност: r=2.2 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 27%, нитрат NO3= 73%, азот N = 16.5%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: дразни кожата, слабо токсичен
забележка: силен окислител, , лесно запалим, използва се като хранителна добавка - консервант
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 2.7 мг/л, нитрати NO3 със 7.3 мг/л, азот N с 1.7 мг/л

Торове, с които внасяме бор:

име: Натриев тетраборат декахидрат (боракс)
формула: Na2B4O7.10H2O
pH: 9.5
плътност: r=1.7 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 12.1%, бор B = 11.3%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: слабо токсичен
забележка: реагира бурно с калий/калиеви соли.
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 1.2 мг/л, бор B с 1.1 мг/л

Торове, с които внасяме желязо:

име: Железен сулфат хептахидрат (зелен камък, сачка)
формула: FeSO4.7H2O
pH: 3.7 (10% р-р)
плътност: r=1.9 г/см3
тегловно съдържание: желязо Fe 20%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: слабо токсичен
забележка: -
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: желязо Fe с 2 мг/л

Други:

име: Натриев хидрогенкарбонат (сода за хляб)
формула: NaHCO3
pH: 8.3
плътност: r=2.2 г/см3
тегловно съдържание: натрий Na = 27.4%, хидрогенкарбонат HCO3 = 72.6%
комбиниран тор: -
разтворимост: разтворим
токсичност: безвреден
забележка: карбонатен буфер, повишава kH, стабилизира pH към неутрално до слабо алкално
дозиране: 1 грам разтворен в 100 литра вода повишава съдържанието на: натрий Na с 2.7 мг/л, хидрогенкарбонат HCO3 със 7.3 мг/л

Raven

продължаваш да носиш приза да най полезен член на форума :D

особено за дозировката - винаги ми е била мъка за смятане :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido


77

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

N.Nobs

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

dido


abaro

Бравус, бравус!
Айде един паламуд от мене. Тази година ще има май.
Допълни моля те популярните наименования и на английски които знаеш че например вчера цял ден се чудех какво е Epsom salt (магнезиев сулфат)
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

niky


tishovsx

Какво ли щяхме да правим без теб, евалата. :D
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

miTko

Чудесно! Аз си ги смятам, но друго е като ги пише! :wink: Плътноста е най-ценното!
Разни мои АКВАРИУМИ 

dave

dido, благодарности и от мен за полезния списък  :D

Проблем ме мъчи. Купих си гранулиран калиев сулфат от аграрната аптека. На K+S GRUPPE Германия. 2 чаени л. разтворих в 150 ml вода. Остана значимо количвство - може би 1/2 ч.л. пухкава утайка след час джуркане. На другия ден пак си е там. Някой беше споменал в друга тема от преди месеци, мисля ravеn, че просто изхвърля утайката.

Това ли е подхода?

Или да се ръсна 10лв за сулфат от магазин за химикали? :(

dido

Наистина остава малко утайка.
Все пак препоръчвам ти химическия магазин.

Raven

утайката я махам като оставя сместа няколко часа неподвижна,след това с тънко маркуче изсмуквам внимателно бистрата течност.
ако го направиш внимателно става без проблем.
а утаиката явно са някакви нерастворими соли.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NikolaV

Цитат на: "N.Nobs":bravo https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.sandrini-a.com%2Fincludes%2F11001501.jpg&hash=ac10c85125c9f86e533d9f44f5f86d22d745a9e2
Абе сори за офтопика, но лично аз препоръчвам това:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.sandrini-a.com%2Fincludes%2F11002202.jpg&hash=ff0c533773ba5967ca1602ea906fa00a7ea4bb6a :-)  :wink:

ico

попадна ми един тор за цветя и като ме няма в смятането и мисленето да питам на готово дали е възможно от него да си докарам желязо в нужните количества без да скапя много общата картина :)
пише: азот-7% калий-4% калций-3% магнезий-2% желязо-0,3% и още
мед,цинк,манган,бор,молбиден и физологичноактивни вещества
та подходящ ли е да го сипвам и по колко ако е...
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dido

Тоя тор е доста хубав, особено ако нямаш риби. Добре е, че в него няма фосфати.

Съдържанието на желязо е около 3 милиграма на милилитър тор, на нитрати - около 70 мг на милилитър, ако приемем, че тора е течен и е с плътност приблизително тази на водата.

Ако искаш да докараш концентрацията на желязо до около 0.5 мг/л в аквариума, сипи на 100 л вода около 17 милилитра течен тор. Тези 17 милилитра тор ще ти повишат съдържанието на нитрати с около 12 мг/л.

Това е.

Joro Vn

Dido, имаш ли информация или ползвал ли си и други съединения за вкарване на микроелементи- за Zn, Mn, Mo. Аз от доста месеци експериментирам с различни съединения и в различни комбинации и концентрации. Дотук "микса" ми освен с/без N, P е с/без Fe, K, Mg, Mn, B, Zn. Целият разтвор е EDTA, макар че според дебелите книги само Fe, Mg, Mn и Zn трябва да са EDTA.

dido

Ползвам Тензо коктейл от около година, не ми се е налагало досега да бъркам сам микроелементите.

ico

миси dido повечко съм сипвал значи :oops: по-малко ще пълня голямата спринцовка    :lol:
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dido


ico

ами до 50 кубика на ден  на 50 л :roll:  да си призная пробвах дали ще изтрепе молинезийките по тва аквариумче щото няма начин да ги изловя та хем пробвах тора хем да...  :) а те милите почти не им пука
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dido


Stas

Дидо, поздравления за старанието и труда!

BTW: какви функции има елемнтът Бор? Освен Ca, Mg, K, NO3, PO4 кои са другите необходими на растенията елементи и съединения? Става дума за тези без които не може.

Явно има и странични ефекти като Cl например...

ico

нищо им няма само малко са нервни няколко минути като преминават през още неразтврилото се торно облаче  fish допълнително им сипвам магнезиев сулфат също и от червения калиев хлорид на око че цапа спринцовките  tooth
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dido

Цитат на: "Stas"Дидо, поздравления за старанието и труда!

BTW: какви функции има елемнтът Бор? Освен Ca, Mg, K, NO3, PO4 кои са другите необходими на растенията елементи и съединения? Става дума за тези без които не може.

Явно има и странични ефекти като Cl например...

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=638

penchod

Извинявам се много, ама във форума явно има и по-малоумни, идио-химико-профани :oops: , та молбата ми е от тяхно име, е те това ми хареса: Raven:желязо аз взимам от женския пазар- железен сулфат - /зелен камък/,разтварям една чаена лъжичка желязо/5гр./ и една чаена лимонтузо в 500 гр.вода и от това слагам всеки ден по 1 кубик от спринцовка на 100 л. вода - тоест за моя 200 литров -2 кубика всяка сутрин.
разтвора го държа в хладилника и го изхвърлям на всеки 2 седмици защото е нетраен.
ако се окисли с трилон Б ще изкара по дълго време

Та да помоля по-грамотните, ако може да ми пуснете такива рецептички с чаени лъжички, и точни мерки на 100л. за магнезиеф сулфат и калиев сулфат, защото вчера примерно си сложих на 110л. аквариум "точната" мярка 3 щипки магнезиеф сулфат, а днес си купих железен и калиев такъв, ама се притеснявам, че ако продължавам в същият дух, накрая ще пусна във форума тема озаглавена ВЪЙ-Й-Й!!!!!

dido

Всъщност тази тема беше пусната точно за да даде точните мерки. Просто виж началото и :-)

penchod

Тъй, тъй аз разбрах, аз разбрах от всяко ако сложа по 1г. на 100л. докъде ще ги докарам, ама не можах да открия никъде колко минимум или максимум трябва да бъдат стойностите.
Иначе казано това добра доза ли е 1г. на 100л. от всичко, или иначе казано на моя гьол му слагам по 1г. от всичко и манджата е готова?!
 Освен това ако това е консистенцията на колко време да слагам дозата. Просто въпроса ми беше ако някй не го мързи да напише аз с това торя така, по еди си колко пъти седмично.

dido

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=376

За тия, дето са с питанки - 0.1- 0.5 мг/л с изключение на калция и магнезия. При тях е добре да гониш стойности 100 мг/л и 30 мг/л съответно.

Raven

микроелементите предпочитам да ги слагам комплексно защото са трудни за дозиране поотделно при тези малки стойности.
Плант Гро на Хаген,Тензо коктейл,Сера флорена и разни др. добавят желязо и другите по маловажни микроелементи накуп. дозират се според стойноста на желязото по правило.
виж макроелементите ги дозирам поотделно защото те са специфични за всеки аквариум и според конкретните условия- брой на рибите,гъстота на растенията,СО2,сила на светлината ,вид на растенията.
някои аквариуми изискват повече нитрати за да вървят растенията по добре.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

penchod

Много мерси! Така ги сметнах криво ляво, само магнезиевият сулфат го изкарвам много, 20г. на 100л, че даже и 30.

dido

Не е много. Не си ме разбрал добре. Говоря не за магнезиев сулфат, а за магнезий. Магнезият е 1/10 тегловно като съдържание в магнезиевия сулфат (виж същата тази тема в началото). Ако вкарваш 20 грама магнезиев сулфат във водата, повишаваш съдържанието на магнезий с около 20 мг/л. Което дори е малко.

Stas

Цитат на: "penchod"..."точната" мярка 3 щипки магнезиеф сулфат...

Дидо ги разтваря във вода и после сипва от водата в аквариума. Недей на щипки!

MAKAPOB

На мен ми трябва калий.Кой вид е най-подходящ.Аз се спрях на карбоната.А има ли някакъв друг начин да добавя калий във водата без да си играя с тези химии.

Предполагам няма да има някакви смущения в равновесието на аквариума ако сложа правилната доза.Поне не видях да има фосфати в него

dido

Калия няма откъде другаде да дойде. Калиевия карбонат е екстра. Ще ти се вдигне и карбонатната твърдост. То във Варна ви е твърда водата и нямате нужда от повишаване на кН, но все пак... :-)

dave

Цитат на: "dido"Калия няма откъде другаде да дойде. Калиевия карбонат е екстра. Ще ти се вдигне и карбонатната твърдост. ...

От известно време се блазня да спра да си втвърдявам водата със сода за хляб и да мина на калиев карбонат. Целта е карбонатната твърдост от 2 да се премести на 5..6. Плаши ме високото pH на тази сол обаче.

Ще бера ли ядове, ако го направя   :roll:

dido

Високото ПХ не е проблем. Няма да се отрази на водата - слага се малко количество тор - от порядъка на 4-5 грама на 100 л вода.

ka4ulatiq

дидо, видях, че някъде беше писал за карбамида, но вече забравих къде и немога да го намеря. Та кажи нещо за него, как го ползваш, в комбинация с какво и др. такива :)

dido

За какво ти е точно карбамид? - това е силен азотен тор, съмнявам се да е най-доброто за аквариуми.

dafil

Цитат на: ka4ulatiq - 22.03.2011 11:48
дидо, видях, че някъде беше писал за карбамида, но вече забравих къде и немога да го намеря. Та кажи нещо за него, как го ползваш, в комбинация с какво и др. такива :)
Ползвах за известно време  карбамида  в микс с нитрат както си я дават рецептата в сайта amania.Хубаво не видях.Само проблеми.Сега върнах пак само на нитрат.Веднага се вижда положителния резултат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

ka4ulatiq

Цитат на: dido - 21.09.2005 00:30
Не е много. Не си ме разбрал добре. Говоря не за магнезиев сулфат, а за магнезий. Магнезият е 1/10 тегловно като съдържание в магнезиевия сулфат (виж същата тази тема в началото). Ако вкарваш 20 грама магнезиев сулфат във водата, повишаваш съдържанието на магнезий с около 20 мг/л. Което дори е малко.

е това е ново 20, хаха. защо пък чак толкова висока концентрация на магнезии и какво ще стане със сярата - направо ще удари тавана =-O

Similar topics (5)

56497

Публикации: 7
Прегледи: 5462

6148

Публикации: 8
Прегледи: 17554

16205

Публикации: 8
Прегледи: 4601

33502

Публикации: 2
Прегледи: 12030

50320

Започната от bhote


Публикации: 1
Прегледи: 2176