• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 09:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Повишаване нивото на Калции в сладководен.

Започната от stefan_doc, 10.04.2009 10:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan_doc


barabata

Защо ти трябва повишаването на калция (Ca) ?
(Каква е целта на занятието ?)
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

stefan_doc

Имам охлюви неритина и ампулария. Почти сигурно не им достига калций, както и на някои от растенията.  kH на софийската вода е 2-3. Имам и два варовикови камъка, но не мисля, че са достатъчни.

petkob

Ако не броим останалите елементи, не е ли по-евтино да си вземеш калций за хора? В почти всяка аптека има немски ефервесцентни таблетки с по половин грам калций. 20 са в шишенце за 3.50 лв.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

zambo

Ако ПХ падне под 7.0 е безсмислено да добавяш каквота и да е за черупките на охлювите .Те ще се разпадат . Посочения препарат в първият пост е за морски аквариуми и употребата му в сладка вода е нелогична .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

torsade

ЦитатВ почти всяка аптека има немски ефервесцентни таблетки с по половин грам калций
Не знам какъв е конкретния препарат, но е много възможно да е калциев глюконат. Едва ли имаш нужда да добавяш органични вещества във водата.
Охлювът не ни е враг!

petkob

Цитат на: torsade - 29.04.2009 11:33
Не знам какъв е конкретния препарат, но е много възможно да е калциев глюконат. Едва ли имаш нужда да добавяш органични вещества във водата.

Карбонат е, не е глюконат: http://www.ciao.de/Kruger_Calcium_500__764026
Die Zutaten: Zitronensäure, Säuerungsmittel, Calciumkarbonat, Süßstoff, Natriumhydrogenkarbonat, Stärke, Natriumcyclamat, Apfelsäure, Aroma, Saccharin-Natrium, Farbstoff Riboflavin-5-Phosphat.

Има, разбира се, изкуствен подсладител, но се надявам да не им вреди на рибите.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

elkin

Мисля, че по-логичният избор е минералната сол на сера: http://www.miazoo.com/show-sera_mineral_salt__-_%EE%E1%EE%E3%E0%F2%FF%E2%E0_%E2%EE%E4%E0%F2%E0_%F1_%EC%E8%ED%E5%F0%E0%EB%E8.html/620

Аз също съм от София и го използвам от доста време.

petkob

Малко са ми съмнителни, както слагат Малави и Танганайка в една торба. Разликата в общата им твърдост е три пъти, което никак не е малко.

Иначе аз си оттеглям предложението за ефервесцентните таблетки. Прав беше torsade, че не бива да се вкарва органика. Сега експериментирам с буркан на прозореца, да видя слънцето за колко дни ще ме отърве от лимонадата и боята. В калция няма боя, но продават магнезий на същата фирма, в която има.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

Similar topics (2)

16874

Публикации: 27
Прегледи: 46310

2917

Публикации: 17
Прегледи: 11103