• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 19:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Азотен цикъл - Дискусия

Започната от bigbeer, 04.07.2009 21:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Вие хубаво говорите че е мит,но с какви риби сте го пробвали?Пуснете по капризна риба в незациклен аквариум.Алтум,Дискус,Шоколадово гурами...Създаваш мини екосистема,близко до акъла е че трябва да се стабилизира за да е наред всичко и да можеш да я товариш с риби и тн...
540л Южна Америка

bigbeer

Аз гарантирам за: гупи, хелери, молинезии, плати, скаларии, коридораси, анциструси, неонки, трихогастри, макроподи. Повечето проблеми на невръстните акваристи идват от липсата на нагревател с терморегулатор и филтрация или аериране на водата, а не от незациклен аквариум. Презаселването е също от често срещаните причини за довеждащи - 'ходене до тоалетната' с насълзени очи на новобранците.

petkob

Цитат на: Живко - 05.07.2009 23:53
Значи да разбирам, че ако направим 100% смяна на старата водата в аквариума с добре престояла не е никакъв проблем?
Проблем е, разбира се, но не заради някаква магия, която я има в старата вода, пък я няма в новата. Проблем е заради смяната на химията на водата, към която рибите са се адаптирали - pH, твърдост, соли и пр.
: 06.07.2009г 10:10ч
Цитат на: rakim - 06.07.2009 00:13
Вие хубаво говорите че е мит,но с какви риби сте го пробвали?Пуснете по капризна риба в незациклен аквариум.Алтум,Дискус,Шоколадово гурами...Създаваш мини екосистема,близко до акъла е че трябва да се стабилизира за да е наред всичко и да можеш да я товариш с риби и тн...
Чувствам се безпомощен, че трябва да повтарям едно и също нещо за трети път. Ще опитам пак с нови думи, дано този път ме разберете.

Стабилизирането не се постига с просто чакане и въртене на водата, ако човек не знае какво прави. Напротив, ако знаеш какво правиш и можеш да пренесеш филтър или грунд от работещ аквариум, или изсипеш достатъчно бактерии в новия си филтър, а в идеалния случай направиш всички тези неща заедно, ще имаш на часа по-стабилен аквариум от такъв, в който си въртял вода цял месец, но не си направил нищо, за да размножиш в него нитрифициращи бактерии.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

dok70

06.07.2009 11:15 #18 Last Edit: 06.07.2009 11:24 by dok70
3а грунда и филтъра съм съгласен, ама за мита с водата си в заблуждение.
Може да се провери и на практика. Просто стартирай два подобни аквариума като
единия е само с акита, а другия с 50% стара вода и сам си направи изводите!
В трети може да се сипят от бактериите за сравнение с първите два- гаранция ще е последен. :-P
Но важното е да се стремим към стабилни параметри - тука няма спор.
Не мисля, че трагедията на начинаещия се крие в цикъла, въпреки че има значение.
За мен в 90% от случаите има пренаселване+прехранване с долнопробна храна и последствието е амонячно отравяне. На следващо място са некачествени и болни риби в магазините. И чак след това вече нареждам незавъртяния азотен цикъл като причина за неуспех при начинаещите.
За капризните риби/вече изброени горе/ - спор никакъв, задължително е работещ цикъл.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

zoro40

Ценното на "старата аквариумна вода" не е в съдържанието на нитрифициращи бактерии, за които трябва повърхност, а във веществата ,които се отделят от слузта и кожата на рибите, и които се отразяват благоприятно на развитието и съществуването им.

elblanko

Цитат на: bigbeer - 06.07.2009 01:47
Аз гарантирам за: гупи, хелери, молинезии, плати, скаларии, коридораси, анциструси, неонки, трихогастри, макроподи.
А аз за:  red devil, nigrofasciatum, astronotus, salvini,  gold severium, jaguar, uaru.  *THUMBS UP*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

barabata

dok70, сред причините пропусна и една от често срещаните - цялостната смяна на водата всяка седмица .... Това също се практикува доста често от начинаещи акваристи. Трябва само малко да прочтеш и да разбереш колко вредна е тази цялостна смяна на водата ... Общо взето тази мярка предхожда прехранването (заради което се прави) и в последствие отравянето ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

wwladoo

Цитат на: bigbeer - 06.07.2009 01:47
Аз гарантирам за: гупи, хелери, молинезии, плати, скаларии, коридораси, анциструси, неонки, трихогастри, макроподи. Повечето проблеми на невръстните акваристи идват от липсата на нагревател с терморегулатор и филтрация или аериране на водата, а не от незациклен аквариум. Презаселването е също от често срещаните причини за довеждащи - 'ходене до тоалетната' с насълзени очи на новобранците.

От   изброените   не  съм  съгласен   за  анцитрусите  ---според  мои  наблюдения   ---вадил  съм  доста  поколения------чуствителни  са  към  състава  на  водата!!!!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

abaro

И какво сега? Пак ще спорим с хора които за да си оправдаят мързела, ни обясняват как правилата са измислени от разни болни учени или от търговци-терористи. А колко е лесно да се спазват няколко основни правила, които като ги приемеш че просто се изпълняват и не се коментират, дори не те натоварват психически.
НО винаги ще има хора, дето ще обясняват че не е опасно да се прави тройно изпреварване по пътя Поморие-Ахелой, или да се минава на скорост на червено, щото видите ли в 90% от случаите нищо лошо не става.
А, да бе, всъщност няма връзка между начина по-които си гледаш рибите и поведението ти в живота.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

petkob

 *spam А, колега, само на мързела не посягай. Той е основният двигател на прогреса.  :-)
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

dok70

Цитат на: barabata - 06.07.2009 20:33
dok70, сред причините пропусна и една от често срещаните - цялостната смяна на водата всяка седмица .... Това също се практикува доста често от начинаещи акваристи. Трябва само малко да прочтеш и да разбереш колко вредна е тази цялостна смяна на водата ... Общо взето тази мярка предхожда прехранването (заради което се прави) и в последствие отравянето ...
Аааа, НЕ. Водата не се сменя щото е "чиста" и няма нужда.
Като зеленяса всичко се мие цялостно с пълна смяна на водата, но мора е почнал и това се явява допълнителен фактор.
Поне това съм констатирал аз.
:buff:
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Alexfield

Аз да ви кажа, че това наименование азотен цикъл е малко пресилено. Нищо циклично няма. В идеалния случай трява да изхвърляш нитратите чрез смяна на вода. Във всички останали случаи... изхвърляш риби.

По вашата дискусия: Старт със 1/3 акавариумна вода и използван филтър (с живи бактерии) ми изкара няколко месеца без проблеми, дори и без смяна на водата. В един момент натрупването от края на "цикъла" беше забелязан от мен. И все още филтърът кара без проблеми. Просто нитратите са ми дошли в повече :-P

Моето мнение е:
Ако имате жив филтър, можете да пуснете рибите в новия аквариум с новата вода на порции през ден през два. Важното е да има кой да преработва амоняка и нитрите.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

bigbeer

Цитат на: abaro - 06.07.2009 23:12
И какво сега? Пак ще спорим с хора които за да си оправдаят мързела, ни обясняват как правилата са измислени от разни болни учени или от търговци-терористи. А колко е лесно да се спазват няколко основни правила, които като ги приемеш че просто се изпълняват и не се коментират, дори не те натоварват психически.
НО винаги ще има хора, дето ще обясняват че не е опасно да се прави тройно изпреварване по пътя Поморие-Ахелой, или да се минава на скорост на червено, щото видите ли в 90% от случаите нищо лошо не става.
А, да бе, всъщност няма връзка между начина по-които си гледаш рибите и поведението ти в живота.

Тони, не виждам връзката между мързела и правилата. Има мислещи и креативни хора, има и консервативно настроени мързели които приемат правилата защото не могат да мислят. Има необразовани даскали по душа, както и има прости дипломирани учители.. които си преговарят уроците преди всеки час. Виж, учените са друга 'бира', те анализират и си използват мозъците и никога не са склонни да повярват на нещо което не са изследвали.. а 'търговци-терористи' има бол..  и ще ги има.  *DRINK*
В опита си да намеря прилики между пускането на риПки в 'незациклен' аквариум и тройното изтрепреване + преминаването на червено, открих една ключова такава. Тя се казва РИСК! Разликата обаче, между пресметнатият риск и  играта на руска рулетка е огромна.  :-D
Виж за взаимовръзката - как си гледаш рибетата и как си живееш живота, със сигурност има някаква обвързаност. За съжъление, чак сега се замислям над това. ;) Сигурен съм, че 'по аквариумът ми, ще ме познаеш' що за човек съм!  *DRINK*

пс. обещавам, че ще се отдам на анализирането на аквариумите на потребителите на форума и връзката с тяхното битие, способности, темперамент, инетигентност и реализация в живота.. поне на тези с които общувам тук.

Живко

Имам чувството, че това е някаква ебавка.
Нали?

Просто поредната възможност за чесане на езиците.
Смешно и абсурдно е да обсъждаме твърдения приближаващи се към окултни.

Има определени факти, които се споменаха. Вместо да се твърди сляпо -"Аз гарантирам за: гупи, хелери, молинезии, плати, скаларии, коридораси, анциструси, неонки, трихогастри, макроподи. Повечето проблеми на невръстните акваристи идват от липсата на нагревател с терморегулатор и филтрация или аериране на водата, а не от незациклен аквариум."
Нека се изнесат някакви данни. Например: - Установено е, че повишеното ниво на нитрити не вреди на аквариумните риби.
Аз пък гарантирам, че пусканите риби в недобре стартиран аквариум винаги са показвали проблеми. Повяхване на плавниците, разцепване на плавниците, отъркване в различни предмети, което показва наличие на дразнител. Ако това е безпроблемно здраве му кажи. За тези признаци имам обяснение, което е свързано с азотният цикъл, който пък е проучен, анализиран и лесно може да се провери с тестове.

Може би се опитвате да уверите, че няма такова нещо като азот и окисляване. Няма нитрити и т.н.?

Бактериите били малко във водата.
А за кои бактрии се твърди, че са малко. Тези, които разграждат органиката?
Тези които окисляват азота?
Тези които окисляват нитритите?
Или тези които разграждат нитратите?
За кои става въпрос?

Айде, които не може да си отговори на тези въпроси, да си намери друга тема за изява.

Много ми е интересно, след няколко месеца нов потребител като пусне тема:  "По препоръки от този форум напулних аквариума си с вода и пуснах рибките спокойно, веднага, но половината умряха след два дни. Какво да правя?", какво тогава ще му отговорим на човека.
Дано да няма такъв случай. Ако обаче има ще насоча човека към специалистите по стартиране на аквариуми, от тази тема. Тогава ще ми е интересно как ще се чувстват.

Определено мисля,  petkob и bigbeer, въпреки известната доза истина в думите ви, оставяте хората с погрешно впечатление, последствията от които няма да са приятни и на вас.
Понякога вместо да се опитваш да се доказваш е по-добре да премълчиш. Дори диспута да не води до ясни и конкретни отговори, би трябвало да доведе до безопасни впечатления, а не до трагични ситуации. Това е задължение на участниците в диспута. Не е необходимо да се прави като в политиката. Тук сме акваристи. Не си мерим пишките, кой разбира повече, а се опитваме да популяризираме хобито.
Никой не се е родил научен.

petkob

Азотният цикъл вероятно е най-важното нещо, което трябва да се знае за аквариума. Надявам се никого да не съм подвел да мисли другояче и да подценява токсичността на азотните съединения. Исках само да обърна внимание, че той не идва наготово и не е достатъчно само да мине време, колкото и да е то, нито лековита аквариумна вода, а трябва да се вземат активни мерки в аквариума да се развият или наготово да се вкарат двата основни вида нитробактерии и да им се осигурят подходящи условия за живот и размножаване.

Държах да развенчая мита "време", понеже то няма непременно пряко отношение. Както и мита за старата аквариумна вода, но понякога хората приемат възгледите си за част от самите тях и когато нападнеш възгледите им, те се чувстват лично нападнати. Напълно излишно, според мен.

Всички бактерии, участващи в азотния цикъл, са в нищожно количество във водата, защото се прикрепят към повърхности и от значение е главно големината на тези повърхности. Това важи както за преобразуващите амоняка и амониума до нитрити, така и за преобразуващите нитритите до нитрати. Важи както за аеробните, така и за анаеробните. Има дори такива, които преобразуват нитратите в азот (разбира се, те също искат повърхност). Не знам за такива, които окисляват азота. С една дума за всички тези става въпрос.

Много е лесно да се вика "Аз помагам, другите пречат", ама не е никак продуктивно и в крайна сметка никому не помага.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

Similar topics (2)

290

Започната от Vlado


Публикации: 36
Прегледи: 18835

22873

Започната от DMitar


Публикации: 2
Прегледи: 4663