• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

желязо

Започната от Raven, 08.07.2004 13:02

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

dido

Такова е - което ме учудва. Странно защо тия, дето традиционно си правят тестове - от сорта на Сера, не го продават.

Raven

вярно ,за калии е , и това е първият комерсиален тект за калии които виждам.търсил съм преди в саитавете на тетра ,сера ,сиихеим, и разни други но нямаше.даже и Аquarium Pfharmatiks  нямат а те уж имат за всичко,за това бях сигурен че не е просто нещо. :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Скоро си бях записал от руския форум това:

1 чайная ложка вмещает макс. 5 мл воды. 5 мл сухого реактива - это ч.л. без верха. Для измерения объёма сухих реактивов использовался мерный цилиндр на 5 мл.
Моя столовая соль представляла собой кристаллы диаметром 0.4-0.5 мм (измерено с помощью линейки с тонкими делениями рассматриванием через лупу)
NaCl (повареная соль столовая, некрупная) 6.3 г/5 мл
Трилон-Б (динатриевая соль этилекндиаминтетрауксусной кислоты (мелкая пудра) 2.4 г/5 мл
KHCO3 (калия гидрокарбонат) (немелкая пудра) 5.6 г/5 мл
NaHCO3 (натрия гидрокарбонат (пищевая сода), мелкая пудра) 4.9 г/5 мл
Гидрофосфат калия K2HPO4 (немелкая пудра) 3.4 г/5 мл
Дигидрофосфат калия KH2PO4 (кристаллы, как столовая соль) 6.8 г/5 мл
Лимонная кислота (кристаллы, как столовая соль) 3.8 г/5 мл
Борная кислота (пудра) 1.9 г/5 мл
MgSO4 (сульфат магния) безводный (!!! м.б. у вас 7-и водный, он другой) пудра) 2.8 г/5 мл - по независимому взвешиванию, предоставленному Gennady - также 2.8 г/5 мл
Сульфат железа 7-и водный FeSO4.7H2O (кристаллы, чуть крупнее столовой соли) 4.5 г/5 мл
Нитрат калия KNO3 (кристаллы, как столовая соль) 6.0 г/5 мл
Сульфат калия K2SO4 (кристаллы, чуть мельче столовой соли) 7.1 г/5 мл
Сульфат магния 7-и водный MgSO4.7H2O (пудра) 4.2 г/5 мл (предоставлено Геннадием (Gennady))
Сульфат магния 7-и водный MgSO4.7H2O (кристаллы) 4.1 г/5 мл (предоставлено Геннадием (Gennady))

Мисля, че е полезно за всеки. :)
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

наи добре е да си ги мериш на ловджииска електронна везна,те са точни защото ако сбъркаш желязото не е фатално ,но ако сбъркаш барута блока се къса и тръгва назад на скорост - а точно там се намира главата на объркалият барута  :twisted:

а този цитат ми го пуснаха в  отговор на мои въпрос за мерните единици които зададох там преди два месеца и тогава наистина ми беше много полезен :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Мерси, изключително полезна информация за тези, които нямат везни в къщи :-)

Потвърждава се впечатлението ми - калиевите соли имат доста голямо относително тегло - вижте калиевия сулфат и калиевия фосфат. Бая зор ми беше в къщи докато ги уцеля 10 грама калиев сулфат 'на усет' :-)

miTko

Да, и аз съм от тези, които в къщи нямат везна.То за кво ли ми е, да си я чукам в тиквата.... :lol: Като гледам, спринцовката е идеална мярка - разграфена при това! :lol:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

лошото е че спринцовката мери само течности , а повечето самоделна химия е в сух вид.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Пак става - можеш да насипеш това, дето го мериш откъм буталото. Идеята е добра, не бях се сетил за спринцовка :-)

miTko

Цитат на: "dido"Пак става - можеш да насипеш това, дето го мериш откъм буталото. Идеята е добра, не бях се сетил за спринцовка :-)
Точно това. :lol: Насипваш и мериш.Вече пробвах, ама спринцовката беше 30 кубика...Някъде имах една 6 кубика ама не мога да я открия. :cry:
Разни мои АКВАРИУМИ 

dido

В аптеките са по 10-на стотинки пластмасовите. Само не вземай от малките по 2 кубика, че ще те изгледат лошо, особено ако си малко дрипав и т.н. :-)

miTko

Цитат на: "dido"В аптеките са по 10-на стотинки пластмасовите. Само не вземай от малките по 2 кубика, че ще те изгледат лошо, особено ако си малко дрипав и т.н. :-)
:lol:  :lol:  :lol: Стар съм за тия лудории...
Тук на работата имаме нужда от няколко нови 40 кубикови, как ли ще ме изгледат в аптеката :twisted:
Изкопах една 12 кубикова - става!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (1)

7424

Започната от cardin


Публикации: 5
Прегледи: 5389