• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Добавки з

Започната от Longanlon, 10.01.2005 13:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Longanlon

Видях, че 77 е написал как слага английска сол като добавка за грунда си и по този повод ми се иска да дискутираме по-подробно не за елементите, а съставките, които смятате, че са подходящи.

Аз лично в момента използвам смес от градинска почва, амониева селитра на топчета, Sera PlantaMin(течен) и малко бяла хума и ефекта при бързорастящите с голяма коренова система (лимонче, валиснерия, бакопа) е поразителен. В непродупчени пластмасови чашки съм ги насадил докато си чакам грунда, та утечки във водата няма, съответно и водорасли не растат. Нека отбележа, че на всяко растение съм сложил по половин кефеена лъжичка от сместа и то най-отдолу, не е като да съм прехвърлял с лопатата...

Тук съм срещал фенове на червената глина, синята хума...

Споделете.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

dido

Магнезия - английската сол демек, се добавя като разтвор във водата.

За добавките към грунта - според мен най-добрия вариант е смеска от пръст, глина и торове - формовано на малки топчета 5 мм до 1 см и пръснато равномерно в средния и долния слой на грунта. Трика е да е на топчета, а не като слой. Ако се сложи като пласт, нормалната циркулация на водата през грунта се нарушава.

За торовете към смеската - зависи кои елементи се приемат през корените и кои през листата. Ще поразровя да видя.

dido

Тая кака, Diana Walstad, в книгата дето я имате, пише (стр. 104):

Приемане през корените:
Фосфати
Нитрати*
Желязо
Други микроелементи

Приемане през листата:
Калий,
Калций
Магнезий
Хлориди
Сулфати
Нитрати/Амоняк*

Обяснението за това разделяне е следното:
Растенията живеят най-често в течащи води, в пъти по-бедни на химия от типичня състав на водата в аквариума. Затова те са приспособени да приемат от грунта металите - микроелементи. От водата се приемат тези елементи, свързани с временната и постоянната твърдост - калций, магнезий, сулфати и др.

Ако приемем информацията за вярна, то следната комбинация би била печеливша при торенето:

В грунта:
Към топчетата смеска от пръст и глина се добавя някакъв комбиниран тор, в който обаче няма калий - примерно тора 'Тензо' - само микроелементи + тор с фосфати и нитрати.

Във водата:
Във водата се добавя калиев тор - примерно калиев фосфат.
Добавят и нитрати, фосфати и микроелементи в малки количества (за всеки случай :-))
Предполага се, че калция е ОК, демек твърдостта е в рамките на разумното.

Забравих да добавя - Diana Walstad твърди, че калият се възприема почити изцяло през листата, дори растенията имат функцията да обогатяват грунта с калий - от водата чрез листата, по стеблото и към корените и грунта. Демек слагане на калий в грунта е тотално безсмислено.

Raven

понеже и моите ехинодоруси са на същата система - забелязах че растът много бързо с тази обогатена пръст в саксий но по някое време в най старите листа се появиха кафяви дупки и листата започнаха да отмират - това е признак на липса на калий,сложих калиев сулфат и нещата се оправиха.ако някое растение тръгне да расте много бързо ,добре е да се следи за липса на калий ,желязо и азот - тези свършват наи бързо.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

При мене беше същия сценария с дупките в листата, обаче комбиниран с пожълтяване на листата, особено на младите. Докато се осаферя какво става, минаха 2 месеца и положението стана трагично :-( Сега ги оправям вече втори месец, калия и желязото вярно имаха чудодеен ефект. Брадата по ръбовете на листата изпука тотално, след като зарзавата живна :-)

Longanlon

бе от де го взимате тоя калий?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

dido

Калиев сулфат - K2SO4. От магазините за торове, би трябвало да е много евтин. Само внимавай с дозите - има доста голямо относително тегло - и чаена лъжица - 5 мл, тежи 7-8 грама.

Магнезия е MgSO4.7H2O, английска сол. Продава се по аптеките като разхлабително, едно пакетче 20 грама е около 20 стотинки. От него можеш да слагаш повече, заради водата.

Longanlon

Вече съм питал за калиевия сулфат, но ми казаха в магазина, че вече не се използвал широко и нямали, аз за това питах от къде го вземате. явно ще трябва да питам в други магазини.

Върти ми се из главата една идея за торене на растения - според вас възможно ли е да се направи смес от торове с консистенцията на паста и тя да се инжектира дълбоко в грунда с помощтта на спринцовка с нещо като накрайника на шприц отпред? Така ще се избегне излишното разравяне при слагането на топчетата, ще може да се отмерва точно и шансът да попаднат торове във водата ще е по-малък.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

miTko

Цитат на: "Longanlon"Вече съм питал за калиевия сулфат, но ми казаха в магазина, че вече не се използвал широко и нямали, аз за това питах от къде го вземате. явно ще трябва да питам в други магазини.

Върти ми се из главата една идея за торене на растения - според вас възможно ли е да се направи смес от торове с консистенцията на паста и тя да се инжектира дълбоко в грунда с помощтта на спринцовка с нещо като накрайника на шприц отпред? Така ще се избегне излишното разравяне при слагането на топчетата, ще може да се отмерва точно и шансът да попаднат торове във водата ще е по-малък.
Тук, в Пловдив намерих калиев сулфат, обаче по 5кг на едри кристали(като едра сол) и се отказах, но си взех килце железен сулфат за 90 стотинки и вече ръгам от него. :lol:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

калиевият сулфат е на същта цена като железният- състои се от 50%калии и 15% сяра за стабилизатор. сярата също е тор и е към микроелементите ,така че не е опасна.
железният сулфат е същото съотношение но не е стаблизиран ,трябва да му слажиш лимонтузу ,иначе държи дваисетина минути само в свувалентна форма.
или трилон В.
идеята за щприц в корените е стара - прави се с системи за клизма от аптеката :D
но за желязо и калии няма смисъл понеже те се усвояват основно от листата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

niky

Добре де, чудя се, щом желязото основно се приема чрез листата, защо ни е латерит за дъно?!!
Или желязото в него се разтваря във водата ли? Много съм зле с химията  :D

dido

Това с пастата е трудна работа. Освен това ще си бъде як концентрат - ще имаш обеми в грунта с много голяма концентрация и това може да бъде опасно.

С топчетата смес пръст+глина е най-добре. Можеш да накиснеш пръстта в  разтвора от торове, да формоваш топчетата и да ги запечеш на фурна, както сме обсъждали тук.

Митко, внимавай с железния сулфат. Той е може би най-лошия избор като добавка за желязо. Мери с тест за желязо задължително, че е много трудно да изчислиш колко железен сулфат да сложиш - той е хидрогенизиран също като калиевия сулфат и съдържанието на желязо в кристалите е доста малко 3-5% ако не се лъжа. Освен това е добре да приложиш рецептата на raven с лимонтузуто :-) Ако намериш тор само с желязо + EDTA е най-добре. В тая комбинация желязото е двувалентно, фиксирано и не се окислява до тривалентно. Отделянето на желязото от молекулата EDTA става бавно и постепенно под въздействие на светлината.

dido

Желязото се усвоява през корените според информацията, която имам.

Raven

желязото се усвоява през корените а калият през листата -за това няма дънни торове със съдържание на калии - таблетки имам предвид.
това е основният проблем при добавяне на течни торове в корените- концентрацията трудно се хваща и корените може да прегорят.
Ники Кралчев пише че в щатите го правят с система за клизми но какъв е ефекта - не е ясно.
а желязата което имам е 50%+18% сяра - ако желязото вътре е толкова малко количество - не щъ и да мисля какво е останалото :shock:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "dido"Това с пастата е трудна работа. Освен това ще си бъде як концентрат - ще имаш обеми в грунта с много голяма концентрация и това може да бъде опасно.

С топчетата смес пръст+глина е най-добре. Можеш да накиснеш пръстта в  разтвора от торове, да формоваш топчетата и да ги запечеш на фурна, както сме обсъждали тук.

Митко, внимавай с железния сулфат. Той е може би най-лошия избор като добавка за желязо. Мери с тест за желязо задължително, че е много трудно да изчислиш колко железен сулфат да сложиш - той е хидрогенизиран също като калиевия сулфат и съдържанието на желязо в кристалите е доста малко 3-5% ако не се лъжа. Освен това е добре да приложиш рецептата на raven с лимонтузуто :-) Ако намериш тор само с желязо + EDTA е най-добре. В тая комбинация желязото е двувалентно, фиксирано и не се окислява до тривалентно. Отделянето на желязото от молекулата EDTA става бавно и постепенно под въздействие на светлината.
Знам всичко това, стабилизирах с лимонена к-на.Освен това се придържам към долната граница (0,01мг/л). Като смятах използвах тези разчети:

Также вы можете взять железный купорос FeSO4*7H2O и смешать его с Трилоном-Б. который продается в фотомагазине. Объем добавляемой смеси можно прикинуть из условия, атомный вес купороса - 278, железа 56. Поэтому для создания концентрации 0.01-0.02 mg/l железа, вам необходимо добавлять примерно 0.05-0.1 mg/l купороса в аквариума. Поэтому следует добавить по 0.5г купороса и Трилона Б на литр воды (или по грамму на два литра, особая точность не нужна) и добавлять в аквариум по 10-20 мл на 100 литров воды.

На опаковката пише че желязото е точно толкова, т.е. 19,5%.
Накрая в р-ра сложих и щипка боракс(взаимствано пак от руски източни).За сега произшествия няма, пък и аз започнах с по-ниски дози.Какви тестове за желязо ползвате, защото нямам, а трябва да взема, преди водораслите да са усетили, че има деликатес! :cry:
Разни мои АКВАРИУМИ