• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Неони - общи въпроси

Започната от Outball, 06.12.2005 16:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Outball

06.12.2005 16:06 Last Edit: 12.12.2013 16:23 by Desmoria
Всякакви общи въпроси за неонките задавайте тук. С радост ще ви помагат по-опитните акваристи. :)
Мод. едит Desmoria

==================================================================

Здравейте!От около 20 дни имам неонки в аквариума си и това,което съм чел за тях е че са миролюбиви.Обаче моите са много враждебно настроени една към друга-гонят се много нахъсано,но като че ли не се нараняват.Интересува ме нормално ли е това,какво правят всъщност и ако се нараняват какво да направя?Благодаря!

discus

Цитат на: "Outball"Здравейте!От около 20 дни имам неонки в аквариума си и това,което съм чел за тях е че са миролюбиви.Обаче моите са много враждебно настроени една към друга-гонят се много нахъсано,но като че ли не се нараняват.Интересува ме нормално ли е това,какво правят всъщност и ако се нараняват какво да направя?Благодаря!

Не се притеснявай напълно е нормално да си се гонят.

Longanlon

Йерархичната структура е характерна за всички стадни животни - включително и рибите. Това означава, че в групата има един екземпляр, който се налага над всички, един, който се налага на д всички без първия, един, който е над всички без първите двама и накрая има един, който е под всички. Разбира се, зависи от животинския вид как ще се установят и поддържат тия отношения - макар неонките да не могат да се наранят една друга, те показват 'силата' си като гонят низшестоящите - напомнят им кой е шефа.

Поведението им е нормално, ако не се стига до ексцесии - наранявания, изтощение на гонената риба, отслабване, паднали люспи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Георги

Outball, гонеха ли се в аквариума в магазина?
Ако не - може би им е малко пространството?
Аз имам 2 останали хифесобрикона серпа, които си се дръвчат един на друг като се засекат из аквариума :)

discus

Цитат на: "Георги"Outball, гонеха ли се в аквариума в магазина?
Ако не - може би им е малко пространството?
Аз имам 2 останали хифесобрикона серпа, които си се дръвчат един на друг като се засекат из аквариума :)

Ако вземеш още 5 няма да е така :)

Outball

Цитат на: "Георги"Outball, гонеха ли се в аквариума в магазина?
Ако не - може би им е малко пространството?
Аз имам 2 останали хифесобрикона серпа, които си се дръвчат един на друг като се засекат из аквариума :)
Аквариума ми е 60 литра ,а рибките са 12-9 неонки и 3 анциструса.Едва ли е малко пространството.Даже мисля да взимам още неонки.

Георги

Цитат на: "discus"
Ако вземеш още 5 няма да е така :)

Имах - но мина два пъти ихтиото и/или виолетовата болест и не искам вече!

Outball: Не разбрах - в магазина гонеха ли се :?:

Outball

Цитат на: "Георги"Outball: Не разбрах - в магазина гонеха ли се :?:
Не ,там не забелязах такива неща.Обаче там бяха много-можеби 50.Но не съм ги наблюдавал толкова дълго,колкото вкъщи.Между другото те от скоро правят така-от 5-6 дена.

Longanlon

Неонките са стадни риби - обичат да се движат в пасаж и винаги заедно. Когато една тръгне на някъде, общо взето другите я следват. Сигурен ли си, че не бъркаш това им поведение с гонене и агресия?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

Неонките са стадни риби, да. Движат се на група само когато са стресирани. Иначе си се пръскат из целия аквариум.

По повод гоненето - при мен не се гонят агресивно. Ако се нараняват една друга това ми се струва ненормално. Иначе го приеми, че си играят.

Boby_

Цитат на: "Longanlon"Йерархичната структура е характерна за всички стадни животни - включително и рибите. Това означава, че в групата има един екземпляр, който се налага над всички...

Извинявай, но трябва да отбележа, че това не е вярно.
Йерархия в рибния пасаж няма, нито пък има доминиращ индивид. Рибният пасаж при стадните риби (каквито без съмнение са неоните) се подчинява на няколко прости правила:
1. Дръж се на точно определено разстояние от съседа, без да го приближаваш и без да се отдалечаваш;
2. Завивай, когато завие този до и пред теб и то точно в същата посока;
3. Когато има някаква опасност (хищник), отстрани се от пътя и.

Това е - никаква йерархия, никаква инициатива. Рибен пасаж. Гледайте повечко Animal Planet, молъ ви съ!

Йерархия се наблюдава при някои риби - цихлиди, много от рифовите риби, но не и при неонките.
За агресивност пък и дума не може да става.
Аз не съм спец по неонките, но знам, че се чувстват най-добре в групи от по над 20 екземпляра и при по-малко бройки са неспокойни. Може би това, което се наблюдава в случая, са опитите им да се съберат на едно място.

Stas

Доколкото знам и съм слушал Боби е напълно прав.
Е, при мен са 15 неони и се чувстват спокойно - пръснати из целия аквариум. Когато тръгна да ровя из аквариума се събират на куп, но иначе не.

Longanlon

Боби, заради тебе бих се съгласил да гледам даже Енимъл планет, стига да не даваха тия зоополицаи, които ми бъркат в здравето...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: "Longanlon"Боби, заради тебе бих се съгласил да гледам даже Енимъл планет, стига да не даваха тия зоополицаи, които ми бъркат в здравето...

offtopic Е, зоополицаите са крайно тъпи, вярно. Но пък гледам всичко, в което е замесен Дейвид Атънбъро - тъкмо той навремето разпали интереса ми към животните.  :wink: Той е фен на птиците, де, но има няколко филма с него като диктор и за морските твари - май от поредицат а "Синята планета" бяха.

chopypopy

колко неонки могат да живеят с 6 млади крибензиса в 70л. аквариум? :?:

Similar topics (4)

25498

Публикации: 18
Прегледи: 11782

130

Публикации: 96
Прегледи: 60739

271

Публикации: 139
Прегледи: 134263

9906

Публикации: 78
Прегледи: 72349