• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 20:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Голямо неразбирателство на аквариумните обитатели

Започната от sigpro, 07.01.2010 18:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sigpro

Здравейте и за много години на всички колеги.
Аз съм начинаещ акварист,  с това си хоби се занимавам от около 6-7 месеца. Изчетох доста теми в този и други форуми, допитах се и до продавачите в зоо магазините но немога да си обесня следното - защо има такова неразбирателство между рибите ми. В аквариум с воден обем от 80 л. гледам следните риби:

Дънни риби
- Кородорас 4 бр. (2мъжки и 2женски)
- Коридорас албинос 1 бр. - женски
- Анцитрус обикновен 2 бр. (1м и 1ж)
- Акантофталмус 1 бр. (не зная пола на рибата)
- Синодонтис 1 бр. (не зная пола на рибата)
При дънните риби всичко е ОК. Не съм забелязвал да се бият, хапят или гонят.

Другите риби в аквариума са:
- Лимонена тетра 7 бр. (2м и 3ж със сигурност за останалите 2 бр. не съм напълно сигурен но ми приличат на мъжки)
- Серпи 7 бр. (4м и 3ж)
- Клиновидна росбора 6 бр. (3м и 3ж)
- Барбус титея 5 бр. (3ж и 2м)
При тези риби ми са проблемите с неразбирателстото. От дългите ми наблюдения над аквариума забелязах, че най малката женска Серпа е много агресивна. Виждъл съм я да преследва барбусите и да ги хапе по опашната перка, докато не откъсне част от перката не се отказва. Същото го прави и с коридорасите. Другия проблем който ме вълнува е следния - двете мъжки лимонени тетри доста често се бият. В момента в който се збията в аквариума настава пълен хаос. Всички риби почват да се бият и хапят - росборите се бият помежду си или гонят барбусите, лимоненит тетри се бият помежди си като само мъжките атакуват другите риби, серпите и те почват да се бият помежду си като мъжкарите и малката женска гонят най вече лимонените тетри и барбусите. От това неразбирателство почти нямам риба със здрава перка.

При такова голямо неразбирателсто е видно, че трябва да се разделя с някоя от групите. Коя група да махна и защо когато си купувам рибки от зоо магазина там тези риби не се бият и не гонят другите видове с които съжителстват.

Хобита - колекционирам умалени модели на автомобили и акваристика

killiman

Това е нормалното поведение на серпите. Леко калпазани са си. Предполагам, че ако ги отстраниш от аквариума нещата ще поутихнат.

sliven

Не мога да повярвам, че клиновидната Расбора напада Барбус, макар и Титея !  *CRAZY*(О.К. Вярвам ти.)Не пишеш, дали имаш растения.Ако не,засаждай повечко.80литра.(Предполагам дълж.=50,60см.)   С някакви дългостеблени(Валиснерия), раздели дължината на 3.За да имат собствени територии!!  *dontknow*Серпите са си такива.Спор няма.Искат да доминират, да закачат,надпреварват!!   *SORRY*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

sigpro

Разстения имам - около 10 корена Валансерия; 4 корена Роголистник и 2 корена Егерия + плаващи Славиния. Аквариума е с дължина 80 см. а разстениата са засадени само в дясната му част и заемат приблизително около 15 см. от дължината му. Но определено мога да кажа че сбиванията между мъжките лимонени тетри не стават в залесената част. Най едрата мъжка Серпа е кротка тя допуска всяка риба в тази част на аквариума.

Предстои ми пускане на нов аквариум с обем 150 л. Поради ред причини не мога да запазя съществуващия си аквариум. Смята в новия да пусна наличните си риби. Ще махна Серпите за данямам повече такива проблеми, но какво да пусна на тяхно място. Спрял съм се на Червен фантом, Палмер, Тернеция, Червеноноса тетра, Червенопетниста тетра, Тетра фон Рио, Филомена, Стъклена тетра и Тайерия. За някои този избор може да е странен или нелогичен но за сега рибите ги избирам само по визия (не съм запознат напълно с тяхните изисквания за вода, храна, развъждане и т.н.). Определено някои от тях няма да са съвместими с наличните ми или няма да се намират на пазара но това ми допада като големина, цветова окраска и форма. Идеата ми е в новия аквариум да пливат 4-5 вида риби с не много големи размери и да са на групички от 8-12 бр.
Ако не ви затруднявам споделета кои видове биха СЪЖИТЕЛСТВАЛИ и се разбирали най-добре помежду си. Какво трябва да бъде съотношението на половете в една група за да няма битки.
Хобита - колекционирам умалени модели на автомобили и акваристика

nikolaytoshev

Ами аз да си призная съм привърженик на тернециите. Не са придирчиви риби т.е. лесно се адаптират към условията и живеят дълго.
Красиви са и не закачат другите риби. Имам и от двете разновидности обикновена и албинос.

suntsu69

Ако може имената на рибите на латински. С тия червени,зелени,бембени риби трудно се разбира за какво става дума. Повечето от изброените май са дребни харациниди и не би трябвало да има проблеми със съжителството

dok70

Интересно, по какъв критерии си избираш рибите?
Случайно или не описаните са само харациди.
Като изключим тернециите, които в някои случаи проявяват агресия/не колкото серпа де/,
с другите не би трябвало да имаш проблем със съвместимостта.
Поради това, че са от едно семейство изискванията към вода, храна и др.
са идентични. Това са пасажни риби, та поне по 6-8 от вид.
В случая някои видове ще се комбинират заедно в един пасаж.
Добро допълнение са коридорас и анциструс.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

sigpro

По принцип се запалих по акваристиката покрай моята дъщеря. Тя е само на 3 години и харесва всякакъв вид животни. През лятото на 2009 г. при едно гостуване в мой роднини си тръгнахме от гостито с малък аквариум и 2 бр. Гупи. Малката много харесва малки шарени рибки - най вече с червени и жълти цветове. Поради тази причина купих Серпите и Лимонените тетри. Сега след 6-7 месеца тя вече не поглежда рибите ама аз се запалих. Мислех в новия аквариум да отглеждам 2-3 Пирани или Астронотуси но се опасявам някой ден малката да не бръкне в аквариума и да се получи накакъв фал.
От вчера съм махнал Серпите от аквариума. Сега е спокойно и няма бойща и хапане на опашки. Когато гледам аквариума много ми харесва как рибите плуват в група от единия до другия край на аквариума - получава се нещо като мексиканската вълна по стадионите.

И все пак пак да попитам - какво трябва да бъде съотношението на половете в една група? Равни ли да са като бройка или да преобладават повече индивиди от един пол.
Хобита - колекционирам умалени модели на автомобили и акваристика

dok70

Цитат на: sigpro - 08.01.2010 17:04
И все пак пак да попитам - какво трябва да бъде съотношението на половете в една група? Равни ли да са като бройка или да преобладават повече индивиди от един пол.
Равни или да преобладават самците.
Все пак, ако не смяташ да ги въдиш, без съществено значение.
За разплод се отделя чифт или тройка с два самеца.
Инфо тук - http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=201&vid=1
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=197&vid=1
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=247&vid=1
Има и още за евентуална комбинация.
За жалост доста тетри се позагубиха напоследък.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш