• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Развъждане на неони

Започната от harry, 04.07.2004 15:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

harry

04.07.2004 15:18 Last Edit: 09.12.2013 10:20 by Desmoria
Хайде някой, който има опит с развъждането им да го сподели. Ама говоря за човек, който е изкарвал малки, а не просто да е чел, защото и аз съм разгледал доста материали.

Raven

развъждал съм обикновени черни и червени неони.доста е сложно,много малък процент остава особено при червения.иска се много добър чифт и много мека вода,някъде около 2 гр. DH.водата да е стерилна-капва се малко трипафлавин.такава вода взимах от витоша от извор над драгалевски манастир след дъжд или след пролетно сниготопене.люпят ти се около 20-40 процента.трудно се захранват,абе сложно си е.на пазара 25 малки неона струват 10 лв.на едро.заслужава си. :wink:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

harry

Затъмняваш ли аквариума..??

harry

Дали ще стане с дестилирана вода или да събирам дъждовна

harry

Ааа и още нещо: четох някъде, че се слага "борова вода"... какво ще кажеш и по този въпрос

Anonymous

извинявай късно видях че си от варна тъй че това за витошката вода се обезсмисля.при хвърляне на хайвер няма смисъл да се затъмнява-те си хвърлят където си искат,след това при захранването по върши габота,защото се захранват със жълтък и е опасно-неизяденото веднага трябва да се маха.боровата вода е тази за която ти говорех това е дъждовна вода която се процежда през борови шишарки и след това се събира в извори в горите.с дъждовна вода не те съветвам с тия киселинни дъждове.дестилираната вода е добра за добавка но трябва леко да се подкисели.освен това ползвай дест. вода само от дестилатор не тази от магазините.в краен случай съм ползвалстопен и преварен лед от хладилника.малко параноично звучи но неоните са адски кекави и хайвера им гъбясва много лесно.

Raven

пак съм аз .явявам се и като гост,нещо май не се оправям сес форума. :D  :D  :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

harry

Какво поставям на дъното - мрежа, лимки, камъни....?

Raven

мрежа или решетка задължително,хищни са и си ядът хайвера,но добре я стерилизирай с вряла вода от чешмата.растения не съм слагал не са от значение а и не се стерилизират.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

harry

ОК мерси много за съветите :!: Ако имам други въпроси ще питам пак :D

Ilianidis

Преди да направя опит по темата реших да събера малко специализирано инфо.Задачата няма да е лесна но съм решил все пак да пробвам.Предполагам проблема ще ми е по подготовка на водата и развиване на хайвера и първата седмица на малките.Знаете ли нещо по параметрите на водата,добавки,подкисляване?Ясно е че трябва да е много мека,изварена стабилизирана,но това е много общо казано.Заредил съм се с дестилирана вода и готов по приспособяване в новата среда.Посъветвайте ме оттук нататък какво?

Minko

Здравей
Успявал съм да развъдя неони, обаче винаги са възниквали пречки да отгледам малките, което дори изисква повече усилия и внимание, от колкото подготовката на самия развъден аквариум.
Литературата съветва пх 5,5-6,0 аз съм целял малко по-високо пх около 6,5. Тъй като водата в аквариума ми беше около 7,0 промяната в стойността на водата няма да е толкова голяма и рибките ще са по-спокойни. Използвах аквариум 20 литра, затъмнен, със мрежа на дъното. Наливам 6-7 литра дестилирана вода и около половин литър вода в която съм киснал елови шишарки :) Наливам и 5 литра престояла чешмяна вода. Температура 26-27 градуса и едно вътрешно регулируемо филтърче. Винаги съм пускал само една мъжка и една женска рибка. Обикновенни хвърлят хайвер сутрин. Малките се излюпват към 4-тия ден. Переодично трябва да се вади от тази вода и да се добавя престояла чешмяна за да привикват малките. Аквариума се открива след около 2 седмици.

Това е общо взето. Дано да има във форума някой развъдчик който да ти даде по-точни насоки.

Поздрави

Ilianidis

Виждам че си от Благоевград,а вашата вода е доста мека,по този повод мисля при мен добавяната чешмяна вода трябва да е в пъти по-малко.Потвърждава се опита за елховите шишарки.Да те питам те ли свалят пх-то?И какви проблеми си имал с малките?Още нещо,червен или син неон си успял по този начин,защото съм чувал че с червения дори е по-сложно.Нещо като дезинфекция на аквариума преди хвърляне и преваряване на вода практикувал ли си?

Живко

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=939&start=0

Прегледай тази тема. Има почти всичко което те интересува.
Никой не се е родил научен.

killiman

Чувал съм, че за червения неон Cheirodon axelrodi е нужно височината на водния стълб в аквариума за размножаване да е по-висока, 25-30 см, примерно.

Ilianidis

Да,май всичко е описано,само параметрите на витошката вода не са ми ясни,съдържание на соли,пх.Но не е фатално мисля.Важното е наличие на много малко соли ,но не и карбонати,макс 1-2.Ся остава дълга и търпелива подготовка.

rookie_gyn

Ако имаш познат който да ти направи вода от анйоно и катийонообменник, водата оттам излиза с твърдост коло 0-1 и РН около 7, много ниска, почти никаква електропроводимост. Задължително третирай с трипафлавин. Проблема при малките рибки е, че са много лениви и трудно захапват. Недей събаряй РН под 6 защото рибките много се изкривяват. И накрая специално червения неон е наистина доста труден. Пробвай в два съда- в единия с растения /пр.тайландска папрат/, а др. на голо дъно /само мрежа/. Пробвай да ги залагаш преди да вали-тогава атмосферното налягане спада и това ги стимулира /поне при черния фантом/.

Ilianidis

Сега скоро ще ме налегне проблем да определя половете или поне плодовита женска.Синия е лесна работа,хем си личи,хем ги и виждам да мятат доста често.Червения обаче никога не съм виждал да хвърля хайвер в общия,а надути женски няма :roll: .Има по -едри екземпляри,но правилото за дребни мъжкари не знам дали важи,щото и доста едри и стройни има,та и тук ще се затрудня.Доста са на брой,но не ми дават представа за някаква разлика.Благодаря за съветите,ако не ме премързи много скоро ще преминавам към първи опити с тези симпатяги.По подобен начин бих пробвал и с родостомусите,едно ято от тях би ми отивало чудесно на пейзажа.

Мишо

Цитат на: "Ilianidis"Сега скоро ще ме налегне проблем да определя половете или поне плодовита женска....
Като хванеш рибката в сакчето я постави за момент пред лампата и гледай плавателния мехур - на мъжките се вижда изцяло, докато на женските(които са и по-едри) е притиснат към гр.стълб от хайвера.Зареждай ги в поне 30 л. съд с воден стълб около 25-28 см - пусни  за проба две три женски и пет шест мъжки (на ято), затъмняваш съда и никакво трополене или друго плашене на рибките.Държиш ги два три дни и гледаш по дъното под решетката - ако има хайвер изчакваш още едно денонощие да се появят личинки(дори и няколко) и този път до тук.Разделяш родителите в отделни съдове с нормално стара вода и ги храниш десетина дни яко, особено женските.През това време си подготвяш размножителния съд и водата.Зареждай рибките вечер по тъмно за да не се стресират.Водата в разплодния съд я подържай с два три градуса над тази на общия аквариум примерно към 27-28 градуса.
Ако всичко е наред от този хайвер ще се излюпят повече личинки... и почва мъката - сваляш нивото и изсмукваш неоплодения хайвер, пускаш няколко планорбиса и на петия ден трябва да ги захраниш със ситна артемия... обиране на неизядената ... пет шест пъти дневно.
Бавно растат и искат грижи за водата и разнообразна храна .

Успех.

П.С Намери си чиста дестилирана вода(от стъклен дестилатор) - сложи я в съотношение с нормална до твърдост 1-2 градуса в един бидон от 20 литра, пусни вътре стиска изварен торф и парче мангрово дърво.Нека да отлежи на тъмно двадесетина дни.Когато пълниш разплодната вана качи бидона на по-високо и с маркуче на края на което си сложил камъче за въздух (от към бидона с торфа) бавно преточвай водата до нужното ниво.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

Nemo

Цитат на: "Мишо"
Цитат на: "Ilianidis"Сега скоро ще ме налегне проблем да определя половете или поне плодовита женска....
Като хванеш рибката в сакчето я постави за момент пред лампата и гледай плавателния мехур - на мъжките се вижда изцяло, докато на женските(които са и по-едри) е притиснат към гр.стълб от хайвера.Зареждай ги в поне 30 л. съд с воден стълб около 25-28 см - пусни  за проба две три женски и пет шест мъжки (на ято), затъмняваш съда и никакво трополене или друго плашене на рибките.Държиш ги два три дни и гледаш по дъното под решетката - ако има хайвер изчакваш още едно денонощие да се появят личинки(дори и няколко) и този път до тук.Разделяш родителите в отделни съдове с нормално стара вода и ги храниш десетина дни яко, особено женските.През това време си подготвяш размножителния съд и водата.Зареждай рибките вечер по тъмно за да не се стресират.Водата в разплодния съд я подържай с два три градуса над тази на общия аквариум примерно към 27-28 градуса.
Ако всичко е наред от този хайвер ще се излюпят повече личинки... и почва мъката - сваляш нивото и изсмукваш неоплодения хайвер, пускаш няколко планорбиса и на петия ден трябва да ги захраниш със ситна артемия... обиране на неизядената ... пет шест пъти дневно.
Бавно растат и искат грижи за водата и разнообразна храна .

Успех.

П.С Намери си чиста дестилирана вода(от стъклен дестилатор) - сложи я в съотношение с нормална до твърдост 1-2 градуса в един бидон от 20 литра, пусни вътре стиска изварен торф и парче мангрово дърво.Нека да отлежи на тъмно двадесетина дни.Когато пълниш разплодната вана качи бидона на по-високо и с маркуче на края на което си сложил камъче за въздух (от към бидона с торфа) бавно преточвай водата до нужното ниво.

Лелееееее то това си е направо изкуство.  :lol:

Ilianidis до къде стигна че ми е интересно  :P
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

don_misho

08.06.2007 15:37 #20 Last Edit: 09.12.2013 14:21 by Desmoria
Ето една статийка,не съм сигурен обаче кой беше автора:

"НЕОН /Paracheirodon innesi/ Най-популярния и разпространен вид харацинови. Родината му е Амазонка. Сплеснатото, удължено тяло е украсено със светеща синя ивица покрай страничната линия. Долната част на тялото от опашката до коремните плавници е яркочервена. Самците са по-стройни и дребни от самките. Дължината на тялото е до 4 см. Това са много красиви и непретенциозни риби. Развъждането им е относително трудно. Готовите да хвърлят хайвера си риби се държат разделно и обилно се хранят с жива храна. За хайвера се подготвя щателно измит стъклен съд с размери 15x25x15 см. Водата трябва да бъде мека /2-6 7, свободна от бактерии, с рН 5,5-6,5 и температура 22-24°С. На дъното се поставя мрежичка, тъй като рибите изяждат хайвера. Рибките, поставени в така приготвения съд вечерта, на сутринта започват да хвърлят хайвера си. След това, те се отделят, а сьда с хайвера се затъмнява, като водата се аерира. Личинките се появяват след едно денонощие, след още пет те се преврьщат в малки рибки, които активно започват да се хранят. Необходимо е те постепенно да се приучват към по-твърда вода, но това трябва да се прави много внимателно, като се добавят минимални дози вода.

ЧЕРВЕН НЕОН /Cheirodon axelrodi/ Това е най-красивата риба сред неоните, произхождаща от притоците по горното течение на р. Рио Негро. Рибите приличат на обикновените неони, но са малко по-големи, с по-удължено тяло. Червената им окраска е с по-наситени тонове и е разпространена по цялата долна част на тялото. Рибите се отглеждат вьв вода сьс средна твърдост /до 7% с рИ 6,7 - 6,9, при температура 23-25°С. Те предпочитат сенчестите участъци в аквариума.
Развъждането им е сложно дори и за опитните акваристи. Успеха зависи от правилния избор на рибите-производители и подготовката им за хвърляне на хайвера. За развъждането е нужен съд с размери 50x30x45 см. Тази височина е необходима, тъй като самецът и самката при хвърлянето на хайвера се издигат нагоре спираловидно и когато се приближават към повърхността на водата трябва да успеят да развият голяма скорост способстваща за изхвърлянето на хайвера. Показателите на водата са: твърдост - 1,5-2°, рН - 6,7-6,9, температура - 24-25° С. В качеството на субстрат се използват корени от иа и тайландска папрат, но може да се мине и без субстрат. На дъното трябва да се постави мрежа, тъй като рибите изяждат хайвера.
Появата и изхранването на малките риби става така, както във всички харацинови."
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg682.imageshack.us%2Fimg682%2F460%2F40101892.th.jpg&hash=84ed4e38032181efb8f0a30ceb594125dba6ea32

evelin1

здражеите! аз сьм размножавал неони. никак не е лесно, и за да ги размножаваш ти трябват условия.пьрво много е важна водата в която ще пуснеш двоиката за размн. след няколко неуспешни опита се наложи да използвам само дьждовна вода. аквар. за размнож. да не по голям от 10л сьс напьлно затьмнени странични,задно стькла а сьщо и това на дьното.предното стькло да е затьмнено само в долната половина. това се прави защото светлината убива хаивера на неоните. забравих, аквар. задьлжително да е с капак без никакво осветление. сложи и няколко растения/ ако имаш java moss е добре/поставяш двоика неони /6-7 месечни/ на сутринта и наи-често до вечерта те са хвьрлили хаивера. не ги храни, за ден два нищо няма да им стане.ако до вечерта на втория ден все още няма хаивер все още няма хаивер ,изваждаш ги и опитваш с друга двоика.след като си хвьрлят хаив. напьлно затьмняваш аквар. да не влиза никаква светлина.едва на 3-4 ден малките неончета се появяват на бял/черен/свят. и от тук започват твоите мьки да ги отгледаш до вьзрастни неони, но това е друга тема.КЬСМЕТ

nidkolio

Здрасти,
Аз съм вадил червен неон и мога да ти кажа за него как съм го правил, за другите видове не знам, но съгурно е по подобен начин..
1.Водата в аквариума кадето ще пробваш да ги размножаваш трябва да е много мека под 2-3ДХ. Аз лично използвах дестилирана вода.
2.Трябва да е кисела, пх 5.5-6.5.
3.Трябва да сложих или торфен екстракт, или аз ползвах сера морена. Това помага и за пх-то.
4.Аквариума да е без грунд, за да се чисти лесно. Затъмнен отвсякаде, дори и от пред. На предното стъкло си бях изрезал просорче в хартията за да мога да гледам отвреме а време какво става вътре. На дъното сложих мрежа на 1-2 см от дъното, така че като хвърлят хайвера да не си го изядът.
5.Филтрацията с помпа за въздух и гъба.
6.Температура 27-29 градуса.
Това е по подготовката на аквариума.

Самите риби е добре да ги захраниш 1-2 седмици с жива храна и да им даваш витамини.
Аз лично успях да изкарам само от един чифт, но на повечето места кадето съм чел пише че най добре става ако сложиш примерно 2-3 мъжки и 2-3 женски. Избери най-дебелите женски. Можеш да пробваш и двата варианта.
След като ги сложиш в размновителния аквариум, можеш да оставих савсем малко светлина да влиза. На много места пише че изгрева на слънцвето ги стимулира. Обикновенно хвърлят хайвер сутрин, поне при мен винаги бехе така. Ако вечерта започнат да плуват заедно нагоре надолу като луди това е добър признак че сътринта може да си имаш хайвер.
Дръж ги по 3 дена и ако не хвърлят до тогава, сменяш рибоците. Не храниш с нищо през това време.
Ако имаш успех и хайвера е на дъното, трябва да махнеш родителите и са свалиш нивото на водата до 4-6 см. Ако не го направиш когато се излюпят малките може да не успеят да проплуват никога...

Ми в общи линии е това, другото е проба и грешка да видиш как ще ти се получи.
Успех

пс
Забравих да кажа за захранването на малките
Започва се с чехълчета след това аз ползвах микрочервеи и сера микрон
Чисти се всеки ден и се долива по малко повече вода за да се дигне нивото от 4-6 см до пълен аквариум без да стресираш рибоците
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

Raven

Аз вадих червен,син и обикновен неон- най малко ми оцеляхя от червения а с черния нямах проблеми- дори  испециална вода не им правих.

Ползвах вода от Витоша- ходех на каптажа над драгалевският манастир,над женския метох нагоре по пътечката край реката има каптаж,там ходех след дъжд- водата която тогава течеше от чешмичката освен че е много мека от дъжда е и подкиселена от това че минава пез паднали листа и борови иглички.

Освен описаните неща  много е важни всичко да е стерилно чисто- хайвера на неоните е много неустойчив на бактерий и много лесно гъбясва.

Преди да сложа всичко го миех обилно продължително с вряла вода от чешмата- филтър,гъба,маркучета,дънна решетка,самото аквариумче- всичко трябва да е стерилно чисто вкл. и уредите с които в последствие се бърка в аквариумчето за почистване- маркучета и тн.

В самата вода капвах по две три капки трипафлавин /това беше преди десетина години,сега може да има други препарати за профилактична дезинфекция/.

За да имаш успех ти трябват поне два три добри чифта,за да ги направиш ти трябват поне десетина  рибки от които с течение на времето за година да се оформят добри чифтове- подбираш най дебелите женски и ако можеш  тези мъжки които им обръщат най много внимание.
Оформеният чифт е половината от условието за успех,останалото е правилната вода.Най добре е водата  да е естествена ,природна.

От харацините съм вадил палмери,фламеуси,хокейки,филомени и още няколко други,но неонките са най специфични.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

nidkolio

Да! забравих за стирилните условия....
Наистина са много важни, аз даже вадех мухлясалите зърна за да не заразят и другите...
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

evelin1

забравих нещо много важно. както споменаха колегите по горе стерилните условия са много важни, за това аз лично не поставям филтьр до 7-8 ден след хвьрлянето на хаивера. триабва да имаш готова гьба-филтьр която да е работила наи-малко месец. в един фильр има доста бактерии и плесени които могат да унищожат хаивера.Успех

Neomis

evelin1 дъждовната вода изваряваш ли я или директно я сипваш?

HaIr4o

кардиналите не са ли скаридки?
*HELP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgbirds.com%2Fimages%2Fuserbar.jpg&hash=376d30a5c42be44b4d47f3bbe69e0b6d78975ca3


ico

Цитаткардиналите не са ли скаридки?
*offtopic HaIr4o, страх те е, да ползваш търсачки или просто те мързи?  *use_search*
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Raven

HaIr4o - наистина преди да попиташ нещо първо виж какво е писано по въпроса за да се ориентираш и тогава задавай въпросите ако още ги имаш!

.........................................

Да ползвам темата за един въпрос- ще пускам няколко клиновидни разбори да се въдят днес.
Някой скоро вадил ли е такива ?
Аз ги развъдих един път преди над десет години ,но не помня подробности,дънната решетка и растенията задължителни ли са?

И евентуално как се захранват малките,с какво и на кой ден .

Не съм пускал риби за размножаване от поне десет години,но имам няколко отлични чифта в момента които се скъсват да хвърлят хайвер в общия и просто ми е съвестно да не опитам :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Деян

В защита на момчето ще кажа, че има и скариди кардинал.

Лора

Цитат на: Raven - 14.03.2009 09:11
Да ползвам темата за един въпрос- ще пускам няколко клиновидни разбори да се въдят днес.
Някой скоро вадил ли е такива ?
Аз ги развъдих един път преди над десет години ,но не помня подробности,дънната решетка и растенията задължителни ли са?

И евентуално как се захранват малките,с какво и на кой ден .

Не съм пускал риби за размножаване от поне десет години,но имам няколко отлични чифта в момента които се скъсват да хвърлят хайвер в общия и просто ми е съвестно да не опитам :-)

  Давай смело. Един, два опита и ще им хванеш цаката. Сепараторна мрежа задължително. Не забравяй да отделиш родителите поне за няколко дни,  да им дойде марака, макар, че при теб едва ли ще е необходимо. *JOKINGLY*
  Мисля, че инфузории е най добре за стартова храна.

Това е от мен. Aз никога не съм развъждала расбори, скоро обаче, ще се пробвам с rasbora maculata.
Сега по опитните да кажат тънкостите и кога се захранват.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Krasi*

Цитат на: Raven - 14.03.2009 09:11
Аз ги развъдих един път преди над десет години ,но не помня подробности,дънната решетка и растенията задължителни ли са?

И евентуално как се захранват малките,с какво и на кой ден .

   Решетката е задължителна,защото част от хайвера пада на дъното.Нивото на водата е желателно да бъде минимум 15 см.В аквариума за субстрат се слагат няколко коренчета криптокорин,които плуват по повърхноста на водата.Температурата на водата е с 1-2 градуса по висока от тази в общия аквариум (26-28 градуса) .
   Когато завърши хвърлянето на хайвера чифта се вади от развъдния аквариум и във водата се слага някакъв препарат за дезинфекция-аз ползвам трипафлавин.
   Когато малките рибки се излюпят те висят вертикално по стъклата на аквариума и по решетката,и започват да плуват след няколко дни в зависимост от температурата на водата.Захранват се след като всички се разплуват и тъй като са доста големи на размер може да им се дава директно новоизлюпена артемия.

   Успех!

HaIr4o

 *offtopic ами извинявам се,но като написах в гугъл кардинал и ми излезнаха само скариди и за това се очудих... *STOP* и не не ме е мързел щом по цял ден се ровя из форума,защото ми е интересно да научавам още и още...не видях смисъл защо се заядохте с мен,но карай...
П.П. Ако желаят модераторите  нека ми изтрият поста...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgbirds.com%2Fimages%2Fuserbar.jpg&hash=376d30a5c42be44b4d47f3bbe69e0b6d78975ca3

Mortikon

Цитат на: Neomis - 13.03.2009 19:51
evelin1 дъждовната вода изваряваш ли я или директно я сипваш?
Моля те отговори evelin1.

rookie_gyn

Дъждовната вода не се изварява. Ако я изваряваш няма смисъл от дъждовна. Просто като я събереш, преди да я ползваш я прекарай през някакъв материал /шифон, промазка или всякакви такива, филтърна хартия/, просто за да обере механичните отпадъци.

evelin1

Дъждовната вода не се изварява. Ако я изваряваш няма смисъл от дъждовна. Просто като я събереш, преди да я ползваш я прекарай през някакъв материал /шифон, промазка или всякакви такива, филтърна хартия/, просто за да обере механичните отпадъци.

благодаря rykie_gin, че отговори вместо мен ,но и аз едва сега забелязах ,че има вьпрос кьм мен.

Vannkata

02.03.2010 23:00 #38 Last Edit: 09.12.2013 10:22 by Desmoria
Има ли разлика в равъждането на обикновен неон и меден неон? Имам 8 ''парчета'' меден неон на вече година- година и половина и реших и аз да се пробвам в развъждането.Изчетох доста за развъждането на неони  но точно за меден неон неможах да намеря.Запасил съм се с 50л дестилирана вода имам свободни аквариумчета и оборудване за тях. Относно водата за развъдния аквариум имаше доста мнения: 50:50 дестилирана и обикновенна, прибавяне на 1-2л вода с киснати шишарки и много други.Ако някой е успявал да развъди и има опит с направата на развъдната вода да пише  *CRAZY*Това е за сега , ако има напредък ще пиша  8-)

dok70

Доста по-непретециозен от обикновения. :-)
2/1 дистилирана става, без шишарки и т.н.
Една от най-лесните тетри за развъждане.
Захранването е проблем за неопитни.
Без артемия е безмислено да се опитва.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Vannkata

за водата 2:1 чeшмяна - дестилирана  ли искаш да кажеш  *CRAZY* Артемията за захранване на малките? или трябва да давам и на родителите ?

dok70

Цитат на: Vannkata - 03.03.2010 09:33
за водата 2:1 чeшмяна - дестилирана  ли искаш да кажеш  *CRAZY* Артемията за захранване на малките? или трябва да давам и на родителите ?
2 чешмяна 1 дестилат или 1/1
новоизлюпена артемия за малките
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Vannkata

Малко развитие: Заредих едно аквариумче 15 литра, сложих 8 литра дестилирана и 5 обикновенна, сложих мрежичка на дъното дигната на 2-3 см от него .Температурата е 26-27С.Затъмних аквариума, като оставих една малко пролука.Сложих една женска (видимо с много голям корем) и 2 мъжкаря и ще чакаме до утре да видим  8-) Ако съм сгрешил в нещо или съм пропуснал пишете  *DRINK*
: 06.03.2010г 21:09ч
То май сам си пиша и сам си отговарям ама все пак да питам:Има ли някаква възможност женската риба един вид да са е ''запекла'' и да не може да си хвърли хайвера, защото е много надута а нищо.Ако не хвърли до 1-2 дена ще сменя рибите.

nidkolio

Развъждал съм червен неон. За медения не мога да кажа нищо, но ще ти кажа моя опит с червения, вярвам че до голяма степен ще е едно и също...
Ако не хвърлят то 3-4 дена можеш спокойно да ги махнеш от развъдника и подмениш с други.
Има няколко начина да ги стимулираш да швърлят хайвер.
1.Една,  две седмици да държиш разделени мъжките от женските.
2.Да имаш риби които постоянно им пречат.
3.Да ги държиш в неподходящи условия.
4. и най вашното.. захрани родителите една седмица с жива храна. Гриндал червеите ги дават идеални за тази цел. Но предполагам че и всичко друго е толкова добре.
По този начин при първа възможност би трябвало да се възползват.
Водата трябва да е стерилна. Аз бих ти препоръчал да сложиш и Сера морена (екстракт от торф) това помага. Не съм слагал листа и прочие, но с морената се получи при мен. Аз бих сложил 1-2 литра чешмяна вода и 8-9 литра дестилирана за получаване на 10 литра вода.
Не трябва да имаш силно течение в аквариума. помпичка за вуздух е достатъчно, при това доста намалена, колкото да не се гътнат.
Слагаш рибите с които ще пробваш, и не ги поглеждаш 3 дена. на 3-тия проверяваш дъното под мрежичката. Ако няма ... сменяш рибите.
По принцип май хвърлят вечерно време. Ако забележш женската да плува нагоре надолу... това е почти сигурен знак че ще стане. Ако и мъжкия се присъедини... още по добре.
Затъмнението на аквариума може да се махне седмица след като се излюпят малките. Доколото съм чел не само хайвера е чуствителен към светлина но и малките.
Захранването става с чехълчета, след известно време артемия. Артемията е много голяма за новоизлюпени неони, дори и червения.
Успех

п.с. Ще чакам да се похвалиш
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

dok70

След третия ден няма смисъл да се чака, връщат се в общия.
Ще се повторя, никак не са претенциозни като другите неони.
Няма нужда от добавки и няма нужда от затъмняване.
Може пък да не го виждаш хайвереца.
Хайвера е доста дребен и прозрачен и може да не го забележиш.
Аз осветявам дъното с фенерче за да го видя. :-)
Излюпва се бързо 24часа, но 4-5 дена личинките висят по стъклото.
Има вероятност и тях да не ги видиш без фенер. *JOKINGLY*
Абе ситна работа, тя калифорнийската артемия е по-едра.
Общите неща nidkolio добре ги е описал.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Vannkata

yeeeeeй , сега като светнах с фенерчето видях към 200-300 зрънца ама супер дребни, неможе да е друго освен хайвер ? Не съм хранил с нищо а и акитата от рибите са с чевен цвят, неможе да е от това.А и аквариума беше супер почистен преди да го пусна.Ще взема да източа водата до 5-6 см и ще махна родителите, да видим какво ще стане  8-) 8-) :-P

dok70

Е честито!
Махай големите и мрежата!
Малко въздух с голо камъче, без течение!
26-8 градуса и търпение 4-5 дни.
Воден стълб 10-15, никакви 5-6см!
Готви се с какво ще захраниш.
Тепърва е трудната част. 8-)
Успех!
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

sliven

Ванка,дръж аквариума затъмнен,както си го направил, с пролука!Наблюдавай за побелели или плесенясали зрънца, отделяй с пипета , моментално.(за да не пламне всичкият хайвер)!  :karamse: Когато ти проплуват личинките(наблюдавай всеки ден), ще пускаш "чехълчета"до този процеп.Идеята е, инфузорията да се събира заради светлината и "децата"да се хранят по- лесно.След няколко дена(когато наедреят, по твое наблюдение, зареждай артемия)Внимавай с количеството, което пускаш за хранене!!!Това е "тънък"детайл , за да не ги прехраниш и да не замърсяваш(натровиш водата)По твоя преценка.  >:o  Първите дни на артемия, те съветвам също "на тъмно"=за по-лесно хранене.Доливай аквариумна вода, при почистване- за да ги привикваш.Дестилираната стимулира хвърлянето и допринася за оплождането на хайвера. Успех.И търпение при надничането, няма да е малко!И жертви ще има, не се отчайвай, ще стане!  *THUMBS UP*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

ARCHEON

Цитат на: dok70 - 07.03.2010 17:38
Е честито!
Махай големите и мрежата!
Малко въздух с голо камъче, без течение!
26-8 градуса и търпение 4-5 дни.
Воден стълб 10-15, никакви 5-6см!
Готви се с какво ще захраниш.
Тепърва е трудната част. 8-)
Успех!

Здравейте,
Вчера отделих едан женска и два мъжки неонки (медни) ...
Водата обаче беше с температура 30 гадуса!!!!!
Гледам, че днес са хвърлили малко хайвер и продължават...
Температурата проблем ли е?
Хайверът ще се оплоди и излюпи ли при тази температура....
Приготвил съм храна на СЕРА за новоизлюпени хайверни рибки. Тя може ли да замени напълно чехълчетата?
Моля за мнение и съвет!

danielm

Честито!
Любими са ми много тези риби, но все пак се се разделих с тях.
Имам туба с чехълчета, бях я приготвил за черните неони!
Пиши ми да ти я дам, че скоро риби явно няма да развъждам и няма да ми трябва.

ARCHEON

Цитат на: danielm - 03.02.2012 15:51
Честито!
Любими са ми много тези риби, но все пак се се разделих с тях.
Имам туба с чехълчета, бях я приготвил за черните неони!
Пиши ми да ти я дам, че скоро риби явно няма да развъждам и няма да ми трябва.

След колко време евентуално се излюпва хайвера при медния неон?
Моят вече 24 часа няма признаци на живот...:(

VDO

След 24-36 часа и аквариума трябва да е затъмнен-това съм чел,това ти казвам,не е от личен опит.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

ARCHEON

Цитат на: VDO - 04.02.2012 14:55
След 24-36 часа и аквариума трябва да е затъмнен-това съм чел,това ти казвам,не е от личен опит.

Нищо лично, но някой с практически опит може ли да сподели...
Водата е 30 градуса...има ли вероятност да се е "сварил" хайвера или да не е се е оплодил....
Занм , че е голяма глупост да е 30 град. , но това е ситуацията...

stanislav89

Изключи нагревателя и ще паднат градусите на водата. При тази температура инкобационият период трябва да е по малък.

NO CARRIER

Цитат на: stanislav89 - 06.02.2012 22:24
Изключи нагревателя и ще паднат градусите на водата. При тази температура инкобационият период трябва да е по малък.

stanislav89, отправям ти първо официално предупреждение за спам. Написаното горе е чиста глупост.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

stanislav89

Защо ? При мен водата беше 29градуса и се излюпиха за по малко от 24 часа(около 20)

NO CARRIER

1. Намаляването на температурата удължава инкубационния период.
2. За няколко часа изръчка половината форум и написа една камара ненужни отговори. Моля, не се чувствай задължен да го правиш. Ако си решил да натрупаш 100те мнения за пазара, не е това начинът.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Nikola 1

Цитат на: NO CARRIER - 06.02.2012 23:09
1. Намаляването на температурата удължава инкубационния период.
2. За няколко часа изръчка половината форум и написа една камара ненужни отговори. Моля, не се чувствай задължен да го правиш. Ако си решил да натрупаш 100те мнения за пазара, не е това начинът.

Според мен не броя на постовете, а времето трябва да е ограничение, за да можеш да участаваш в темите пазар. Иначе безмислените отговори по каквито и да е теми ще се множат.

ARCHEON

Цитат на: ARCHEON - 04.02.2012 14:52
След колко време евентуално се излюпва хайвера при медния неон?
Моят вече 24 часа няма признаци на живот...:(


Продължение...
Пълен неуспех...очевидно температурата си е оказала влиянието...
а и малко по-твърдата вода....
имаше много хайвер , но всичкият побеля и няма излюпване...
но сега се подготвям за епизод 2 :)
аз отвръщам на удара :)

danielm

Имаш работещ чифт, което е по-важното.
Другото е въпрос на подготовка, време и нерви.
Едва ли твърдостта е проблема в конкретния случай.

ARCHEON

Цитат на: danielm - 07.02.2012 10:17
Имаш работещ чифт, което е по-важното.
Другото е въпрос на подготовка, време и нерви.
Едва ли твърдостта е проблема в конкретния случай.

Всъщност работеща тройка :)
Сложих една женска и две мъжки....
: 07.02.2012г 10:10ч
Цитат на: danielm - 03.02.2012 15:51
Честито!
Любими са ми много тези риби, но все пак се се разделих с тях.
Имам туба с чехълчета, бях я приготвил за черните неони!
Пиши ми да ти я дам, че скоро риби явно няма да развъждам и няма да ми трябва.


Попаднах на
http://www.ebay.com/itm/Decapsulated-Brine-Shrimp-Eggs-Fry-Food-Tropical-Aquarium-Fish-100g-/250981122628?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a6fa40244#ht_2511wt_905
Яйца на артемия с премахната външна капсула (обвивка) за директно хранене на новоизлюпени малки БЕЗ излюпване на артемията!
Изглежда ми много логична....
Пък и спестява много време и шетане около излюпването на артемията...
Някой ползвал ли е такава схема?
: 09.02.2012г 09:09ч
Цитат на: ARCHEON - 09.02.2012 09:07
Всъщност работеща тройка :)
Сложих една женска и две мъжки....
: 07.02.2012г 10:10ч

Попаднах на
http://www.ebay.com/itm/Decapsulated-Brine-Shrimp-Eggs-Fry-Food-Tropical-Aquarium-Fish-100g-/250981122628?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a6fa40244#ht_2511wt_905
Яйца на артемия с премахната външна капсула (обвивка) за директно хранене на новоизлюпени малки БЕЗ излюпване на артемията!
Изглежда ми много логична....
Пък и спестява много време и шетане около излюпването на артемията...
Някой ползвал ли е такава схема?

Никой ли няма опит или мнение по въпроса?....:(

andreti10

дали е вярно, че най-лесният начин за размножаване на неонки е следния: отделят се 3 мъжки и една женска като на дъното на аквариума се поставя мрежа. След хвърлянето на хайвера се премахва само женската, едва след като се излюпят са маха мъжкия защото той дига хайвера ако евентуално падне ????  *dontknow*
:popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: 
аз до колкото зная се слагат чифт рибки и на повърхността се поставя пластмаска върху която да се хвърля хайвера и след като го хвърлят се отстраняват и се затъмнява за около 7 дни.След това се отстранява черния хайвер и отново се затъмнява.
кое е вярно и как трябва да се процедира ???

sailender

това за вдигането е странно.... малко светлина почти никаква е се махат след успех при снасяне. По двойки е най-добре.

Не съм експерт но по мое мнение е така.

VDO

Това за вдигането съм чел,че става при бетите,но за неонките много се съмнявам да е така.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Асен Евгениев

Цитат на: andreti10 - 10.02.2012 23:41
едва след като се излюпят са маха мъжкия защото той дига хайвера ако евентуално падне
Не го вдига, а го яде.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

DJER

Най добрия вариант е на чифт и затъмнено аквариумче(ваничка) и ги отделяш като хвърлят, проблема е захранването, не излюпването им ;-).

andreti10

Какво трябва да се разбира под затъмнено аквариумче??? да е без осветление в тъмна стая без слънчева светлина или просто да се покрие с нещо за да не влиза светлина?

ARCHEON

 http://www.ebay.com/itm/Decapsulated-Brine-Shrimp-Eggs-Fry-Food-Tropical-Aquarium-Fish-100g-/250981122628?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a6fa40244#ht_2511wt_905
Яйца на артемия с премахната външна капсула (обвивка) за директно хранене на новоизлюпени малки БЕЗ излюпване на артемията!


Наистина ли никой не е ползвал такава артемия без външна обвивка....

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.


ARCHEON

Цитат на: danielm - 07.02.2012 10:17
Имаш работещ чифт, което е по-важното.
Другото е въпрос на подготовка, време и нерви.
Едва ли твърдостта е проблема в конкретния случай.

Днес имам успех....голяма част от хайвера се излюпи!
Проблемът е, че чехълчетата с банана може би ще са готови утре...(заложих ги вчера...)
Въпросът е...веднага като се излюпят ли трябва да се захранва?
Питам изрично, защото в различните постове пише от веднага до 2-3 дни след излюпването започва захранването...

ARCHEON

Вече плуват малките неонки...:)
Захраних ги с новоизлюпена артемия...но май отново съм сгрешил...давах с пипетката директно от соления разтвор....това проблем ли е?
Вярно е, че съдържанието на сол е минимално....
Не знам как ефективно да отделям неизлюпената артемия от излюпената ...и двете падат на дъното и стоят заедно....а излюпените черупки са горе...

danielm

Дърпай със спринцовка или тръбичка от мястото, където са живите и мърдат и прецеждай задължително.
И сложи съда на светло, артемията ще се ориентира към светлината.

ARCHEON

Цитат на: danielm - 20.02.2012 10:08
Дърпай със спринцовка или тръбичка от мястото, където са живите и мърдат и прецеждай задължително.
И сложи съда на светло, артемията ще се ориентира към светлината.

Вече са на две седмици малките бебета....Храня с артемия и чистя веднъж на седмица....Но странното е, че стоят като статуи в аквариума...Не плуват...само висят неподвижно...Имам аерация, но не съм сложил още гъбичка филтър....Това поведение нормално ли е? Кога реално започват да плуват свободно....
Около 100 са в 12литра вода...да не им е тясно...

Георги

Смятам темата за полезна със споделен практически опит. Закачвам я.

ARCHEON

Цитат на: ARCHEON - 27.02.2012 13:35
Вече са на две седмици малките бебета....Храня с артемия и чистя веднъж на седмица....Но странното е, че стоят като статуи в аквариума...Не плуват...само висят неподвижно...Имам аерация, но не съм сложил още гъбичка филтър....Това поведение нормално ли е? Кога реално започват да плуват свободно....
Около 100 са в 12литра вода...да не им е тясно...

И малко снимки на "стадцето" :):):) или пасажчето :)


ARCHEON

Въпрос към тези, които са развъждали тази рибка....
Нормално ли е при всяко чистене на дъното и доливане на вода (1/10 аквариумна + 9/10 дестилирана) да умират рибки?...
Не много...3-5 рибки...но е всеки път...

ARCHEON

Цитат на: ARCHEON - 04.03.2012 19:25
Въпрос към тези, които са развъждали тази рибка....
Нормално ли е при всяко чистене на дъното и доливане на вода (1/10 аквариумна + 9/10 дестилирана) да умират рибки?...
Не много...3-5 рибки...но е всеки път...

Моля, хора които имат опит да споделят...наистина не мога да разбера...при всяка смяна 4-5-6 рибки си отиват...това нормално ли е?

tetra

Може да се приеми като допустимо и в рамките на нормално.Стадото докато се оцвети проблемите са най големи и с голяма смъртност.След оцветяването нещата значително се стабилизират.Доливаната вода трябва да е стабилизирана или отлежала,минимално една седмица,а най добре е да се премине постепенно на вода от добре поддържан аквариум с със сходни параметри на тази в разпалващия аквариум на стадото.
Нещо повече за използваните води в аквариума можете да видите тук.  http://www.forumshumen.com/forum/viewtopic.php?f=59&t=9642

DJER

Сменяй всеки ден и не с мека вода вече, няма да имаш смъртност(не видях да върви въздуха), сложи малки охлювчета или анциструси да обират остатъка от артемия.

ARCHEON

Цитат на: DJER - 09.03.2012 19:54
Сменяй всеки ден и не с мека вода вече, няма да имаш смъртност(не видях да върви въздуха), сложи малки охлювчета или анциструси да обират остатъка от артемия.

Вода доливам след чистене през ден. 1/10 аквариумна + 9/10 дестилирана...и след всяка смяна задължително има умрели...
Отдавам го на проблеми с адаптирането, но умират оформени рибки...а им атакива, на които опашките им още не са оформени, но не умират...
Мисля следващият път да сложа вместо аквариумна престояла чешмяна вода...
не знам дали е правилно..

DJER


ARCHEON

Интересен развой...
Неонките пораснаха 8-12мм. са вече...
Храня с новоизлюпена артемия...чистя през ден...доливам 1/10 яквариумна/дестилирана вода...

Но половината са с недоразвити опашки...Тези с напълно развитите опашки гонят тези с недоразвитите и ги умъртвяват...
Всеки ден вадя по 1-2 рибета...
На някого случвало ли му се е такава аномалия...


Асен Евгениев

Цитат на: gogo9299 - 19.03.2012 23:03
Имам 10 неонки кажете как се разпознават и как се множат
Колега, точно над твоя пост има линк по въпроса, преглеждай темите в които пишеш.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

povdigaz

Има доста материали по въпроса

Nikiengi

Цитат на: andreti10 - 10.02.2012 23:41
дали е вярно, че най-лесният начин за размножаване на неонки е следния: отделят се 3 мъжки и една женска като на дъното на аквариума се поставя мрежа. След хвърлянето на хайвера се премахва само женската, едва след като се излюпят са маха мъжкия защото той дига хайвера ако евентуално падне ????  *dontknow*
:popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: 
аз до колкото зная се слагат чифт рибки и на повърхността се поставя пластмаска върху която да се хвърля хайвера и след като го хвърлят се отстраняват и се затъмнява за около 7 дни.След това се отстранява черния хайвер и отново се затъмнява.
кое е вярно и как трябва да се процедира ???

Това всичкото е смесено от начините на размножаване на бети и неонки, по този начин бети може и да резмножиш, но неонки - не!  :-)

ARCHEON

Малко снимков материал за изядените опашки....
А защо толкова много малки останаха с недоразвити опашки....за мен е мистерия...

nidkolio

Здравей,
Тази аномалия с недоразвитите опашки ми се е случвала и на мен. Самоче, при мен това беше положението когато развъдих червен неон. Интересното е, че рибите се научиха да си плуват и така и дори след 3-4 години още има живи от това поколение.
Според мен възможните вариянти са два:
1.Недостатъчно минерали във водата, понеже всичко се случва в почти дестилирана вода.
2.Бактериялна инфекциа... нямам идея от къде но е много възможно още в съвсем начален стадии на развитие на рибоците бактериите да са похапвали от кадето сварят и най често е откъм опашката.
Бих се радвал ако някой с повече опит и идея защо се получава така да сподели.
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

ARCHEON

Цитат на: nidkolio - 21.03.2012 16:33
Здравей,
Тази аномалия с недоразвитите опашки ми се е случвала и на мен. Самоче, при мен това беше положението когато развъдих червен неон. Интересното е, че рибите се научиха да си плуват и така и дори след 3-4 години още има живи от това поколение.
Според мен възможните вариянти са два:
1.Недостатъчно минерали във водата, понеже всичко се случва в почти дестилирана вода.
2.Бактериялна инфекциа... нямам идея от къде но е много възможно още в съвсем начален стадии на развитие на рибоците бактериите да са похапвали от кадето сварят и най често е откъм опашката.
Бих се радвал ако някой с повече опит и идея защо се получава така да сподели.

Моите също бяха почнали да се учат да плуват, но останалите, които са очевидно по-бързи не им дават възможност да израснат много...непрекъснато ги гонят и им ядат опашките...
Днес видях, че се гонят и по между си (тези с нормални опашки)...това нормално поведение ли е за неони?
Храня ги три пъти на ден с излюпена артемия (обират си всичко от дъното:) )
Сменям им водата през ден....

АМАЗОН

А,най-вероятно е от инбридинг да се получи.
Предполагам че рибите които са хвърляли си купил от 1 магазин.

ARCHEON

Цитат на: АМАЗОН - 21.03.2012 17:27
А,най-вероятно е от инбридинг да се получи.
Предполагам че рибите които са хвърляли си купил от 1 магазин.
`

Така е...от един магазин ги купих...
Смятам да опитам да хвърлят още веднъж за да видя дали ще се получи същото...
Но е интересно ако това е причината...израждане на родовата линия... :-( :'(
Не знам дали не се дължи на факта, че не съм слагал нищо във водата след като се излюпиха...нито трипафлавин, нито метиленово синьо...

killiman

Цитат на: nidkolio - 21.03.2012 16:33

1.Недостатъчно минерали във водата, понеже всичко се случва в почти дестилирана вода.
2.Бактериялна инфекция... нямам идея от къде но е много възможно още в съвсем начален стадии на развитие на рибоците бактериите да са похапвали от където сварят и най често е откъм опашката.

И двата варианта са напълно възможни, както и да са двата едновременно. Недостатъчните микроелементи във водата са причина за дефекти по рибите. Много от вас са виждали рибки с липсващи хрилни капачета. Този дефект се получава от липса на достатъчно минерали във водата. Или поне се появява доста по-рядко във вода с достатъчно разторени минерали.

tetra

Причините за липсата на опашки и недъгавите екземпляри може да предизвикат много фактори като най важните са; Не добре подготвен чифт при хвърлянето на хайвера,не спазването на пасивния и интензивен период при размножаването.Стартирането на активния размножителен период не е започнал с жива храна.Производителите са имали заболяване преди размножаването си.Лошо захранване на новоразплаващите риби-не е захранено с жива храна.Параметрите на водата при хвърлянето на хайвера са били с големи отклонения от оптималните.Лоша хигиена в аквариума за хвърлянето на хайвера. *DRINK*

ARCHEON

Цитат на: tetra - 22.03.2012 20:28
Причините за липсата на опашки и недъгавите екземпляри може да предизвикат много фактори като най важните са; Не добре подготвен чифт при хвърлянето на хайвера,не спазването на пасивния и интензивен период при размножаването.Стартирането на активния размножителен период не е започнал с жива храна.Производителите са имали заболяване преди размножаването си.Лошо захранване на новоразплаващите риби-не е захранено с жива храна.Параметрите на водата при хвърлянето на хайвера са били с големи отклонения от оптималните.Лоша хигиена в аквариума за хвърлянето на хайвера. *DRINK*

Какво значи "не добре подготвен чифт"...Истината е, че моите неонки са в аквариум с много риби те им пречат да упражняват риуалите по хвърляне на хайвера...Не съм разделял рибките преди отделянето им в аквариума за хвърляне...Хранил съм със замразена храна (бял, черен червей, артемия).... малките захраних директно с новоизлюпена артемия....водата...дестилирана с химическа лаборатория...за хигиената вероятно не е оптимална, но чистя през ден....
Между другото преди малко забелязах, че и по тези с развитите опашки се появяват тук там бели налепи по опашките .... което ме навява на мисълта, че може би това е бактериална инфекция....
нямам идея как се лекува?...ако някои даде идея...ще съм благодарен....

vesko29

Здравейте. За да не отварям нова тема ще попитам в тази.
Наскоро си купих няколко обикновени неонки,които пуснах при велиферите.Преди два дни забелязах,че най едрата от тях гони всички останали в обособена част на аквариума.Може ли това да е женска и да се приготвя да хвърля хайвер?Ако е така как да сформирам двойка като не ги различавам? Моята идея е тази неонка + двете най дребни от останалите.През какъв интервал от време хвърлят хайвер женските?

romel

   Неонките  макар и пасажни риби често се гонят без да влагат в това някаква  териториална  агресия. Едри женски често гонят останалите риби  в началото на  чифтосването  но скоро  ролите се разменят и мъжките  поемат инициативата . така че трябва повече да ги наблюдавате  и когато видите  хайверните зърна ще си  отговорите на  въпроса.

Similar topics (4)

17603

Публикации: 11
Прегледи: 9286

2363

Публикации: 379
Прегледи: 256011

25498

Публикации: 18
Прегледи: 11783

939

Публикации: 88
Прегледи: 75772